Prawo probiercze, cechowanie wyrobów - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne > Biżuteria

Notka

Biżuteria Miejsce dla osób, które robią biżuterię. Tutaj możesz zaprezentować własnoręcznie wykonaną biżuterię, obejrzeć prace innych, podzielić się wiedzą.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-03-04, 20:22   #31
Yaollinka
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Mazury
Wiadomości: 1 682
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez Whitecoffe Pokaż wiadomość
Cześć! Planuję założyć DG i czytam wszystko, co może mnie wprowadzić w temat. Doszłam do cechowania. Moja biżuteria jest z masy plastycznej, wykańczam srebrem. Jeśli dobrze rozumiem to jesli masa srebra w pojedynczej sztuce biżuterii nie przekroczy 5 gram to nie muszę cechować ale wystarczy oznaczyć imiennikiem. Widzę, że będę musiała zrezygnować z wykańczania naszyjników łańcuszkami srebrnymi bo każdorazowe cechowanie to w moim przypadku masakra: mieszkam w okolicach Olsztyna i wygląda na to, że do najbliższego urzędu probierczego (Warszawa lub Białystok) mam bagatela ponad 200 km.
Czy może czegoś nie rozumiem albo da się to inaczej obejść?
Mam to samo. Planuję założyć dg, ale tez jestem z tych okolic co Ty i przeraża mnie jeżdżenie do Wawy.
Yaollinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-05, 10:45   #32
kocuria
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Tricity
Wiadomości: 617
GG do kocuria
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

aaaaaah, ależ mi ulżyło... mam UP na tej samej ulicy, co uniwersytet... uff. i zakładając, że nigdy nie przekraczam nawet 2g srebra w wyrobie, wystarczy mi imiennik inna sprawa, że kurde, jak na bigla nabić jakąś pieczątkę, nie niszcząc go?
kocuria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-31, 20:13   #33
Beacia87
Zadomowienie
 
Avatar Beacia87
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 1 265
GG do Beacia87
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Obejrzałam sobie Wniosek o wpis do ewidencji w Urzędzie Probierczym i mam pytania - jak rozumiem przy rodzaju prowadzonej działalności należy podkreślić zarówno przetwórstwo i obrót metalami szlachetnymi i przetwórstwo i obrót srebrem? Zastanawiam się, bo przecież srebro to też metal szlachetny i jakieś masło maślane z tego wynika.

Jeszcze odnośnie punktu "Propozycja znaku wytwórcy" - co tam należy zamieścić? Są jakieś krateczki wolne, ale przecież sobie chyba nie mam tam narysować tej propozycji:P, prawda?
__________________
Proszę, mów mi Beata.

Edytowane przez Beacia87
Czas edycji: 2010-03-31 o 20:16
Beacia87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-31, 22:27   #34
mlisiewski
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 174
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Tak się zastanawiam odnośnie tego wysyłania do probierczego - niby teoretycznie można, ale w praktyce już jest gorzej. Firmy kurierskie zgodnie z regulaminem usług nie przewożą biżuterii (wyjątkiem jest UPS, ale i tam jest maksymalna wartość 500 dolarów), pocztą tylko jako zadeklarowana wartość, ale wtedy ubezpieczenie to 2% wartości przesyłki (w każdą stronę) - kosztownie bardzo..
mlisiewski jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-01, 06:19   #35
Beacia87
Zadomowienie
 
Avatar Beacia87
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 1 265
GG do Beacia87
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

No fajnie. Dowiedziałam się, że ok. 3 tygodni czeka się na rejestrację w Urzędzie Probierczym. Strasznie długo.
__________________
Proszę, mów mi Beata.
Beacia87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-01, 09:39   #36
Sunflower55
Zadomowienie
 
Avatar Sunflower55
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Stalowa Wola/Goleniów/Kraków
Wiadomości: 1 968
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez mlisiewski Pokaż wiadomość
Tak się zastanawiam odnośnie tego wysyłania do probierczego - niby teoretycznie można, ale w praktyce już jest gorzej. Firmy kurierskie zgodnie z regulaminem usług nie przewożą biżuterii (wyjątkiem jest UPS, ale i tam jest maksymalna wartość 500 dolarów), pocztą tylko jako zadeklarowana wartość, ale wtedy ubezpieczenie to 2% wartości przesyłki (w każdą stronę) - kosztownie bardzo..
Zawsze możesz poprosić kogoś kto wybiera się właśnie np. do Warszawy żeby zaniósł Twoje wyroby do cechowania, ale potrzebne będzie upoważnienie.

Cytat:
Napisane przez Beacia87 Pokaż wiadomość
No fajnie. Dowiedziałam się, że ok. 3 tygodni czeka się na rejestrację w Urzędzie Probierczym. Strasznie długo.
Jeśli masz już ustalony z Urzędem wzór to w tym czasie możesz już zamawiać imiennik, na który też będziesz czekać ok 2tyg więc na jedno wyjdzie.
Sunflower55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-01, 10:41   #37
Beacia87
Zadomowienie
 
Avatar Beacia87
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 1 265
GG do Beacia87
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Nie, Sunflower. Z urzędu dostałam informację, że mam skonsultować się najpierw z Warszawą w sprawie wzoru, potem zamówić u grawera imiennik i dopiero z gotowym jechać do Gdańska i złożyć wniosek i 3 tygodnie czekać na rozpatrzenie. Także całość co najmniej 5 tygodni. Jak dla mnie masakra, no ale mogłam się tego spodziewać.
__________________
Proszę, mów mi Beata.
Beacia87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-04-01, 11:43   #38
Sunflower55
Zadomowienie
 
Avatar Sunflower55
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Stalowa Wola/Goleniów/Kraków
Wiadomości: 1 968
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez Beacia87 Pokaż wiadomość
Nie, Sunflower. Z urzędu dostałam informację, że mam skonsultować się najpierw z Warszawą w sprawie wzoru, potem zamówić u grawera imiennik i dopiero z gotowym jechać do Gdańska i złożyć wniosek i 3 tygodnie czekać na rozpatrzenie. Także całość co najmniej 5 tygodni. Jak dla mnie masakra, no ale mogłam się tego spodziewać.
Ja całość załątwiałąm przez Urząd w Krakowie. Najpierw wysłałam do nich wniosek, telefonicznie ustaliłam wzór imiennika, który mogłam już zamawiać u grawera. Później wysłałam wybity na płytne miedzianej sówj imiennik i po ok 10 dniach dostałam pismo z Urzędu z nadanym mi nr. Przy pierwszym cechowaniu musiałam pokazać to pismo w swoim punkcie probierczym. W sumie nie pamiętam ile trało to wszystko, na imiennik na pewno czekałam 2 tyg. ale na pewno w pierwszej kolejności składałam wniosek a nie tak jak Ty piszesz na końcu.
Sunflower55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-01, 11:59   #39
Beacia87
Zadomowienie
 
Avatar Beacia87
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 1 265
GG do Beacia87
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Widocznie jest jak ze wszystkim w tym kraju - co urząd, to inne zasady.
__________________
Proszę, mów mi Beata.
Beacia87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-01, 13:58   #40
klejnotki
Rozeznanie
 
Avatar klejnotki
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 754
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

znak musi być od inicjałów właściciela firmy lub od nazwy w obrysie jakiejś figury geometrycznej
konsultacje w warszawie polegają na tym, że pan sprawdza w komputerze czy dany znak jest wolny. U mnie wyglądalo to tak musi być MZ - w kółku zajęte, w prostokącie zajęte, w kwadracie zajęte, w owalu zajęte - to czy może być RAT od nazwy firmy - ok w jakiej figurze bo wszystkie wolne - niech będzie w prostokącie - koniec konsultacji
Można to zrobić telefonicznie a potem wysłać mailem druczek - jest na stronie urzędu do pobrania - potem urząd odpisuje mailem że wyraża zgodę na taki wzór imiennika - mnie się udało załatwić całą operację w dwa dni
imiennik zamówiłam w gdyni bo akurat jechałam na wakacje na tydzień
wzór wysłałam mailem odebralam osobiście po pieciu dniach
z gotowym imiennikiem trzeba się zgłosić do urzędu - oni go bardzo fachowo odbiją i umieszczą w swojej dokumentacji i wystawią pismo, że masz prawo do takiego imiennika. Jeśli odbierasz osobiście w Warszawie to Pan wysyła maila że już jest - u mnie trwalo to trzy dni, jeśli zamówisz wysłanie pocztą to mają na to trzy tygodnie. Z pismem w ręce idziesz do urzędu probierczego i już możesz nabijać próbę.

Moja operacja imiennikowa zamknęła się w 16 dniach z tygodniem urlopu w środku

podaje link do grawera http://www.grawer.net.pl/kontakt.php
i do urzędu probierczego - może się przyda
http://bip.gum.gov.pl/pl/bip/okregow...wa/rejestracja

acha w urzędzie warszawskim rejestracją zajmuje się dwu bardzo miłych facetów którzy naprawdę starają się pomóc i z anielską cierpliwością odpowiadają na głupie pytania (przynajmniej tak bylo pół roku temu)
__________________
klejnotki
klejnotkowy misz-masz
klejnotki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 13:57   #41
lookrecya
Zadomowienie
 
Avatar lookrecya
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 166
GG do lookrecya
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

a ja mam pytanie - mam kolczyki wazace 5,5 g ale na oko widac, ze ponad polowa z tego to onyks (srebrne kolce o wiekszych wymiarach waza 4 g) - pytanie: czy musza miec probe, czy wystarczy imiennik?
i czy to w ogole pewne, ze jak cos ma znaczek z hurtowni to imiennik wystrarczy do 5 g?
czy po prostu zabrac do probierczego wszytko jak leci
lookrecya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-04-07, 14:06   #42
Reverie1
Zadomowienie
 
Avatar Reverie1
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Szkocja
Wiadomości: 1 845
GG do Reverie1
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez lookrecya Pokaż wiadomość
a ja mam pytanie - mam kolczyki wazace 5,5 g ale na oko widac, ze ponad polowa z tego to onyks (srebrne kolce o wiekszych wymiarach waza 4 g) - pytanie: czy musza miec probe, czy wystarczy imiennik?
i czy to w ogole pewne, ze jak cos ma znaczek z hurtowni to imiennik wystrarczy do 5 g?
czy po prostu zabrac do probierczego wszytko jak leci
zgodnie z moja wiedza wazna jest masa srebra w wyrobie a nie masa ogólna wiec wystarczy imiennik. Zresztą jesli oddajesz wyrób do sklepu/galerii, by prawidłowo go oznaczyć na dołaczonej do wyrobu metce musisz podac masę srebra bez kamieni a nie masę całego wyrobu (inaczej w razie kontroli Urzędu Probierniczego moze taki wyrób byc zabrany do ekspertyzy) No chyba że cos się w polskich przepisach zmieniło...jesli tak to mnie poprawcie
__________________
Moje próby z drucikami

Moje decoupage

blog

,,Rób to co lubisz a nigdy nie będziesz pracował"Konfucjusz

Reverie1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-17, 13:40   #43
Mgla85
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 6
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

jak uważacie gdy chce nabić próbe cechownikiem 925 z wysokością cyfr 0,7mm na drucie 0,8 będzie ok, czy lepiej mniejszym cechownikiem?
Mgla85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-26, 13:27   #44
lookrecya
Zadomowienie
 
Avatar lookrecya
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 166
GG do lookrecya
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

dziewczyny mam pytanko - co prawda probierczy odwiedzam regularnie ale kazda pani ma inne zdanie na kazdy temat - mozna oszalec...

te 5 g w gotowego wyrobu to jak? jeden kolczyk czy para? a jak sprzedam jako komplet z wisiorkiem 4g to tez licze ze to jeden wyrob? a lancuszek z wisiorkiem? w probierczym twerdza ze wyrob to caly komplet (czyli co? lancuszek, kolczyki i wisior liczyc razem?), a niedawno znajomy jubiler wrzucil 1 kolczyk na wage i powiedzal ze tego sie nie cechuje - dopiero jak waga 1 kolca przekracza te 5g, ponoc on tak nosi od zawsze...

za to jestem pewna ze 5g to masa calego wyrobu i wszyscy potwierdzaja ze nawet jak jest srebrne zapiecie przy kamiennym wisiorze to liczy sie masa wyrobu i TRZEBA ocechowac ta krawatke, bigiel,zapiecie - nawet jak ma 1 g...

Edytowane przez lookrecya
Czas edycji: 2010-05-26 o 13:28
lookrecya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 22:59   #45
lunamin
Zadomowienie
 
Avatar lunamin
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 1 658
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Wyczytałam, że do imiennika zamienny jest certyfikat papierowy.
Jak powinien wyglądać? Czy jego wzór jest gdzieś określony?
Czy można go wystawiać nie mając zarejestrowanego imiennika?
__________________
Moja biżuteria- wątek wizażowy
lunamin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-11, 10:44   #46
ResurrectionOfHappiness
Rozeznanie
 
Avatar ResurrectionOfHappiness
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 767
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Certyfikat papierowy wydaje Urząd probierczy (więc też trzeba mieć imiennik i być tam zarejestrowanym) w przypadku gdy wyrób zawiera jakieś inne metale, na przykład naszyjnik nawleczony na linkę stalową.
ResurrectionOfHappiness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-19, 21:41   #47
Whitecoffe
Rozeznanie
 
Avatar Whitecoffe
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Mazury
Wiadomości: 618
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Przeczytałam wszystko grzecznie na temat cechowania i przyszła mi do głowy jedna myśl. Skoro imiennik jest niezbędny do cechowania a ja nie mam zamiaru cechować (utrzymać się poniżej 5 g srebra) to może nie muszę wyrabiać imiennika? Tylko wtedy co-nie mogę w ogóle napisać, że w biżuterii zawarte jest srebro?
Ogólnie raczej moja biżu nazywana jest biżuterią z masy plastycznej /polimerowej/fimo itp. (czyli nie ma nazwy "srebrna"), elementy typu bigle, zawieszki, ogniwka dodaję wyłącznie srebrne to czy wówczas wolno mi na opakowaniu napisać, że np. kolczyki zawierają srebro?
Czy mimo, że nawet razu nie mam zamiaru cechować to muszę wyrobić i nabijać imiennik, żeby w ogóle podać , że zawiera srebro?
Trochę mi wyszło masło maślane ale mam nadzieję , że rozumiecie o co chodzi...
Whitecoffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-19, 22:20   #48
Beacia87
Zadomowienie
 
Avatar Beacia87
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 1 265
GG do Beacia87
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez Whitecoffe Pokaż wiadomość
Przeczytałam wszystko grzecznie na temat cechowania i przyszła mi do głowy jedna myśl. Skoro imiennik jest niezbędny do cechowania a ja nie mam zamiaru cechować (utrzymać się poniżej 5 g srebra) to może nie muszę wyrabiać imiennika? Tylko wtedy co-nie mogę w ogóle napisać, że w biżuterii zawarte jest srebro?
Ogólnie raczej moja biżu nazywana jest biżuterią z masy plastycznej /polimerowej/fimo itp. (czyli nie ma nazwy "srebrna"), elementy typu bigle, zawieszki, ogniwka dodaję wyłącznie srebrne to czy wówczas wolno mi na opakowaniu napisać, że np. kolczyki zawierają srebro?
Czy mimo, że nawet razu nie mam zamiaru cechować to muszę wyrobić i nabijać imiennik, żeby w ogóle podać , że zawiera srebro?
Trochę mi wyszło masło maślane ale mam nadzieję , że rozumiecie o co chodzi...
Musisz mieć imiennik jeśli robisz w srebrze, nawet jeśli utrzymasz się poniżej 5g srebra w wyrobie.
__________________
Proszę, mów mi Beata.

Edytowane przez Beacia87
Czas edycji: 2010-08-19 o 23:06
Beacia87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-25, 18:43   #49
Durin
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 3
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

W tym roku Prawo probiercze ma się zmienić, ale progi cechowania to raczej zostaną bez zmian.

---------- Dopisano o 19:35 ---------- Poprzedni post napisano o 19:27 ----------

Cytat:
Napisane przez lunamin Pokaż wiadomość
Wyczytałam, że do imiennika zamienny jest certyfikat papierowy.
Jak powinien wyglądać? Czy jego wzór jest gdzieś określony?
Czy można go wystawiać nie mając zarejestrowanego imiennika?
Certyfikat jest zamienny do cechy nie do imiennika. Imiennik przybijasz na każdym wyrobie, cechę nadaje urząd na wyrobie powyżej 5 g.
Jeżeli masz wyrób z różnych materiałów lub po prostu nie chcesz zwykłej cechy to dają ci świadectwo badania, ze zdjęciem i opisem wyrobu.

---------- Dopisano o 19:43 ---------- Poprzedni post napisano o 19:35 ----------

Cytat:
Napisane przez Beacia87 Pokaż wiadomość
Musisz mieć imiennik jeśli robisz w srebrze, nawet jeśli utrzymasz się poniżej 5g srebra w wyrobie.
Imiennik to się stawia dla potomnych, żeby widzieli co po nas zostało.
A poważnie: możesz postawić na wyrobie cyfrówkę 925, ale dodaj na metce "..masa srebra 4 g..." i wtedy nie musisz cechować, nie wyrabiasz imiennika i kontrola może Ci naskoczyć, ten tego, znaczy się jest legalnie.
Durin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-01-25, 19:11   #50
Beacia87
Zadomowienie
 
Avatar Beacia87
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 1 265
GG do Beacia87
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez Durin Pokaż wiadomość
Imiennik to się stawia dla potomnych, żeby widzieli co po nas zostało.
A poważnie: możesz postawić na wyrobie cyfrówkę 925, ale dodaj na metce "..masa srebra 4 g..." i wtedy nie musisz cechować, nie wyrabiasz imiennika i kontrola może Ci naskoczyć, ten tego, znaczy się jest legalnie.
Wg mnie każdy, kto robi w srebrze (nawet jeśli wyrób ma poniżej 5 g srebra) ma obowiązek nabić swój imiennik.


Ustawa o prawie probierczym:


Art. 13.
1. Nowo wytworzone wyroby z metali szlachetnych powinny być oznaczone znakiem wytwórcy.
2. Wytwórcy wyrobów, o których mowa w ust. 1, są obowiązani uzgodnić swe znaki imienne we właściwych terytorialnie okręgowych urzędach probierczych i zgłosić je w tych urzędach do ewidencji.



Art. 17. Kto:

(...)
2) nie dopełnia obowiązku określonego w art. 13 ust. 1 lub 2 albo w art. 14,
(...)
- podlega karze grzywny.





Edytowane przez Beacia87
Czas edycji: 2011-01-25 o 19:35
Beacia87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-25, 19:23   #51
Reverie1
Zadomowienie
 
Avatar Reverie1
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Szkocja
Wiadomości: 1 845
GG do Reverie1
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez Beacia87 Pokaż wiadomość
Bzdura. Każdy, kto robi w srebrze (nawet jeśli wyrób ma poniżej 5 g srebra) ma obowiązek nabić swój imiennik.

(art. 13 Ustawy o prawie probierczym)
Chodzi ci o ten punkt?
Art. 13. 1. Nowo wytworzone wyroby z metali szlachetnych powinny być oznaczone znakiem wytwórcy.
2. Wytwórcy wyrobów, o których mowa w ust. 1, są obowiązani uzgodnić swe znaki imienne we właściwych
terytorialnie okręgowych urzędach probierczych i zgłosić je w tych urzędach do ewidencji

Powinny być wg mnie nie oznacza muszą Imiennik oznacza że jesteś autorem danego wyrobu- ni mniej ni więcej. Ja swojego imiennika nawet nie ogladam na oczy bo tutaj nabija go wg ustaleń przy rejestracji urząd probierczy (tzn moge sobie dodatkowo wyrobić własny ale nie muszę) a normy mam wyższe bo obowiązek cechowania od prawie 8 g w jednej sztuce wyrobu (przy czym dla probierczego 1 szt to jeden kolczyk i z tego co się dowiadywałam tak samo jest w Polsce) Jesli na nowym wyrobie poniżej 8 gr nie nabiję imiennika to nie znaczy że sprzedaje go niezgodnie z przepisami
__________________
Moje próby z drucikami

Moje decoupage

blog

,,Rób to co lubisz a nigdy nie będziesz pracował"Konfucjusz

Reverie1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-25, 19:27   #52
Beacia87
Zadomowienie
 
Avatar Beacia87
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 1 265
GG do Beacia87
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Myślałam tak jak Ty, Reverie, ale jest jeszcze art. 17 o karach za nie nabicie imiennika. Poza tym w prawie z tego, co zauważyłam często używane jest sformułowanie "powinno być", które oznacza "musi".

Zresztą nie wiem - może moje myślenie jest błędne, ale opierając się na przytoczonych wyżej przepisach wnioskuję, że jest tak, jak napisałam.

Ale może Durin uzasadni swoją opinię, że imiennik nie jest potrzebny, jeśli nie robi się biżuterii o masie srebra powyżej 5 g? Chciałabym wiedzieć na czym opierasz takie stwierdzenia.

Edytowane przez Beacia87
Czas edycji: 2011-01-25 o 20:52
Beacia87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-25, 19:36   #53
Reverie1
Zadomowienie
 
Avatar Reverie1
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Szkocja
Wiadomości: 1 845
GG do Reverie1
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez Beacia87 Pokaż wiadomość
Myślałam tak jak Ty, Reverie, ale jest jeszcze art. 17 o karach za nie nabicie imiennika. Poza tym w prawie z tego, co zauważyłam często używane jest sformułowanie "powinno być", które oznacza "musi".
eh mi sie wydaje ze w Polsce jest nadal jeden i ten sam problem- ilu urzędników tyle interpretacji
__________________
Moje próby z drucikami

Moje decoupage

blog

,,Rób to co lubisz a nigdy nie będziesz pracował"Konfucjusz

Reverie1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-27, 19:32   #54
Durin
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 3
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez Beacia87 Pokaż wiadomość
Myślałam tak jak Ty, Reverie, ale jest jeszcze art. 17 o karach za nie nabicie imiennika. Poza tym w prawie z tego, co zauważyłam często używane jest sformułowanie "powinno być", które oznacza "musi".

Zresztą nie wiem - może moje myślenie jest błędne, ale opierając się na przytoczonych wyżej przepisach wnioskuję, że jest tak, jak napisałam.

Ale może Durin uzasadni swoją opinię, że imiennik nie jest potrzebny, jeśli nie robi się biżuterii o masie srebra powyżej 5 g? Chciałabym wiedzieć na czym opierasz takie stwierdzenia.
"..Wszystkie nowo wytworzone wyroby muszą być oznaczane znakiem imiennym wytwórcy.." absolutnie nie podważam ustawy. Ale patrząc na możliwość cechowania w urzędzie wyrobów nie posiadających imiennika - mam na myśli wyroby zadeklarowane jako import (z tego co wiem nie w każdym kraju imiennik jest obowiązkowy, np. Włochy) - można zgodnie z prawem wprowadzać do obrotu wyroby bez imiennika. Poprawcie mnie, jeśli to źle interpretuje.
Podobnie jest, jak myślę, z karą za brak imiennika: jeśli sprzedaję wyroby z różnych źródeł (również z importu) to nie na wszystkich jest imiennik, i nikt nie może mi kazać nabijać swój imiennik na obcych wyrobach. Co innego jakiś zakład złotniczy, gdzie jubiler sprzedaje tylko swoje wyroby - te już muszą mieć imiennik.
Durin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-27, 20:11   #55
Beacia87
Zadomowienie
 
Avatar Beacia87
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 1 265
GG do Beacia87
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Piszesz o imporcie, a na tym forum nie ma chyba nikogo, kto by się tym zajmował. Tutaj są sami producenci biżuterii, więc mają obowiązek nabijać swój imiennik.

A w ramach ciekawostki - w projekcie nowelizacji ustawy Prawo probiercze jest zapis, że także biżuteria z importu ma być znakowana imiennikiem firmy wprowadzającej wyrób do obrotu w Polsce, więc może i to się wkrótce zmieni.
Beacia87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-28, 17:55   #56
Durin
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 3
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Napisałem o imporcie, bo wiem że istnieje taki sposób ocechowania wyrobów bez imiennika, więc jeśli ktoś chce ominąć sprawę imiennika i nie wejść w konflikt z prawem to ma taką furtkę.
A co do znaku odpowiedzialności dla sprzedawców, cóż, ma być, ale biorąc pod uwagę szybkość działania ustawodawcy i mnogość spraw pilniejszych, to jeszcze trochę wody upłynie.
Durin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-09, 12:17   #57
JoannaW_
Raczkowanie
 
Avatar JoannaW_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: WrocLove
Wiadomości: 448
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Mam pytanie do dziewczyn, które wyrabiały sobie imiennik.
Czy cena u grawera 200,00 netto to normalna cena?
Jest sens szukać taniej, czy raczej wokół takich kwot ta usługa się obraca?

Pewnie pytań będę miała więcej, bo właśnie zabrałam się za załatwianie papierów w Urzędzie Probierczym...

... więc odświeżam wątek
JoannaW_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-09, 17:44   #58
frufelek
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 714
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Ja wyrabiając w Krakowie zapłaciłam chyba 210 brutto u grawera polecanego przez Urząd Probierczy. Nie wiem jak jest gdzie indziej
__________________
moje artclayowce:https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...2#post17085902
frufelek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-09, 19:39   #59
Lilnut
Rozeznanie
 
Avatar Lilnut
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 621
GG do Lilnut
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

tak, 200 to normalnie, też się dowiadywałam w probierczym, i też polecili mi kraków...
__________________
Dukan
I faza 14III - 21III -2,5 kg
II faza 21 III - 8 VII - 9kg

III faza 8 VII - 10 XI


Lilnut jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-09, 21:16   #60
Admira07
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 138
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez JoannaW_ Pokaż wiadomość
Mam pytanie do dziewczyn, które wyrabiały sobie imiennik.
Czy cena u grawera 200,00 netto to normalna cena?
Jest sens szukać taniej, czy raczej wokół takich kwot ta usługa się obraca?

Pewnie pytań będę miała więcej, bo właśnie zabrałam się za załatwianie papierów w Urzędzie Probierczym...

... więc odświeżam wątek
Mój kosztował 120 netto. W Warszawie. Można załatwić przez maila i pocztę.
Admira07 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biżuteria


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-10-06 21:45:20


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:05.