kłopoty z praniem - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-09-23, 13:19   #1
malaMi93a
Raczkowanie
 
Avatar malaMi93a
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 34
Post

kłopoty z praniem


Witam, jestem jeszcze totalnie zielona i z góry przepraszam jeżeli moje zapytanie już gdzieś było. Próbowałam znaleźć coś o swoim problemie ale nie znalazłam takiego wątku to piszę
Dzielę mieszkanie z koleżanką i w związku z tym pranie robimy wspólnie - wiadomo.. ekonomiczniej. Ona bywa czasami niechlujem i ostatnio chodziła tak długo w bluzce 'po domu' ze z daleka było ją czuć. Wrzuciła ją do prania i tu bum! mój ręcznik pachnie po praniu potem, jej bluzka "nadal wali" a reszta rzeczy jest nieco "nieświeża". Może nie śmierdzą ale są inne niż zwykle. Czy jest jakaś rada abym odratowała swój ręcznik i inne rzeczy bo nie wyobrażam sobie że pranie wyschnie i od razu będzie brzydko pachnieć. Obawiam się że ponowne wypranie choćby tylko swoich szmatek może nie wystarczyć i potrzeba jakiegoś sposobu (może) domowego co pomoże w wywabieniu smrodku i odświeżeniu prania. Pomocy!
malaMi93a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-23, 14:02   #2
red high heels
Rozeznanie
 
Avatar red high heels
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 613
Dot.: kłopoty z praniem

Dziwne, że po praniu zapach jej bluzki nie zniknął tylko przeszedł na inne rzeczy... Pierwsze słyszę, żeby tak się działo. Wypierz wszystko jeszcze raz, jeśli chcesz to bez tej bluzki. Powinno być ok.
Być może rzeczy leżały długo w pralce czy koszu przed praniem i przeszły tym zapachem? Może były wilgotne?
Jak prowadzę dom 13 lat, to nigdy mi się taka sytuacja nie zdarzyła, a nie zawsze przecież piorę rzeczy świeże i pachnące perfumami...
Muszę o to zapytać - jesteś pewna, że rzeczy były wyprane? Mój brat kiedyś powiesił niewyprane, bo leżały w pralce i były trochę mokre...
__________________
Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu, oni żują pszczoły.
red high heels jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-23, 15:37   #3
Monnisiella
Raczkowanie
 
Avatar Monnisiella
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 213
Dot.: kłopoty z praniem

Spróbuj wyprać rzeczy dobrym płynem do płukania, jego zapach powinien coś zdziałać.
Ja miałam taka przygodę z rzeczami TŻ po graniu w piłkę - zakładali na dresy jakieś inne koszulki które były oznaczeniami kto z kim gra - a, że tego nie prali to i dresy tym przesiąknęły a później i pranie. Ale po drugim praniu było już ok..
Monnisiella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-23, 16:30   #4
retro_migotka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 86
Dot.: kłopoty z praniem

Ja jako osoba ze zboczeniem prania (piorę często i wszystko) polecam Ci, abyś wyprała swoje rzeczy na programie z praniem wstepnym i zasadniczym, jeżeli są to ciuchy białe na 60stopni a kolorowe na 40, oczywiście w proszku, a do płukania dodaj jakiś ladnie pachnący płyn do płukania-ja osobiście polecam Lenor. Po upraniu dokładnie wysusz ciuchy, jeśli masz możliwość na świezym powietrzu-na balkonie. Pogoda nie jest super, ale wieje także myślę że szybko "przewieje" i przesuszy ciuchy. A jesli masz ogrzewane mieszkanie, to suszarkę postaw niedaleko grzejnika. Dla mnie Twoja sytuacja tez jest dziwna, bo ja często prałam cicuhy męskie roboczy, w lecie nierzadko przepocone i nigdy nie miałam sytuacji, by po 2praniach ciuchy smierdziały.
retro_migotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-23, 16:40   #5
Gonya_waw
Rozeznanie
 
Avatar Gonya_waw
 
Zarejestrowany: 2013-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 685
kłopoty z praniem

Wypierz go w 60 stopniach, jeśli śmierdzi to oznaka, że dalej są w nim bakterie, a je wybawisz w wyższej temperaturze. Rzecznikowi sie nic nie stanie



Sent from iPad

---------- Dopisano o 17:40 ---------- Poprzedni post napisano o 17:40 ----------

Do płukania polecam lenor czarny, mocny ładny zapach a proszek ariela rowniez mocny ma zapach powinno pomoc



Sent from iPad
__________________
22.07.13 aparat kryształowy


Gonya_waw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-23, 19:26   #6
malaMi93a
Raczkowanie
 
Avatar malaMi93a
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 34
Dot.: kłopoty z praniem

Kochane, bardzo dziękuję za porady. Co do tego czy ciuchy leżały gdzieś długo razem przed praniem to nie - bluzka wylądowała w pralce zaraz przed praniem. Mam pewność, że na pewno wszystko było wyprane bo sama robiłam pranie i rozwieszałam
Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękuję za porady, będę probować, próbować i jeszcze raz próbować aż do skutku
malaMi93a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 08:09   #7
britnay
Zakorzenienie
 
Avatar britnay
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 506
Dot.: kłopoty z praniem

Dołączam się do wątku.

Chciałabym wyprać płaszcz. Na metce są takie oznaczenia:
machine wash warm (delicate)
do not bleach
do not tumble dry
warm iron
delicate dry clean
line dry in the shade
professional wash with water

Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale mam prać w letniej wodzie, w programie do delikatnych tkanin, nie suszyć w suszarce bębenowej, nie wybielać, prasować w letniej temperaturze. Ale czy tu coś pisze o wirowaniu?
britnay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-09-25, 12:42   #8
retro_migotka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 86
Dot.: kłopoty z praniem

Cytat:
Napisane przez britnay Pokaż wiadomość
Dołączam się do wątku.

Chciałabym wyprać płaszcz. Na metce są takie oznaczenia:
machine wash warm (delicate)
do not bleach
do not tumble dry
warm iron
delicate dry clean
line dry in the shade
professional wash with water

Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale mam prać w letniej wodzie, w programie do delikatnych tkanin, nie suszyć w suszarce bębenowej, nie wybielać, prasować w letniej temperaturze. Ale czy tu coś pisze o wirowaniu?
Jeżlei mogę coś polecić z własnego doświadczenia...

Płaszcze zaówno te cienkie jak i grube zawsze piorę w pralce. Jest to stara 20-letnia maszyna bez ustawiania programów ale... Piotę w temp 30stopni, płynem do prania (boję sie,że z grubego płaszcza proszek może się dobrze nie wypłukać). i to tyle :0 nie wiruję!!!! Nawet jak jest mocno mokre, rozwieszam ma mocnym wieszaku,jak jest możliwość to na dworze i czekam aż wyschnie. Jak z zewnatrz obeschnie to przekrecam na druga stronę. Mam ulubiony gruby płaszcz który nosze już z 5lat, piorę 2-3 razy na sezon i nie uległ popsuciu,także polecam swoją metodę
retro_migotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-26, 13:31   #9
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: kłopoty z praniem

To i ja zapytam
Jak prać swetry, które mają skład: 70%acrylic, 20% wool, 10% elastan?

Czy można je wyprać ręcznie a potem wrzucić do pralki, wypłukać i odwirować w pralce czy lepiej nie bo się skurczą?
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-26, 20:20   #10
malaMi93a
Raczkowanie
 
Avatar malaMi93a
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 34
Dot.: kłopoty z praniem

Delikatne odwirowanie w pralce - nie na jakiś mega obrotach- nie powinno chyba zaszkodzić
__________________
Kiedy zamykają się jedne drzwi, otwierają się następne.
malaMi93a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-26, 22:13   #11
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: kłopoty z praniem

900 obrotów?

Może ktoś jeszcze się wypowie...
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-09-27, 12:25   #12
malaMi93a
Raczkowanie
 
Avatar malaMi93a
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 34
Dot.: kłopoty z praniem

900 moim zdaniem to sporo, jeżeli masz możliwość to jeszcze mniej lepiej mniej odwirowane niż zniszczone ubranie.
__________________
Kiedy zamykają się jedne drzwi, otwierają się następne.
malaMi93a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 17:11   #13
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: kłopoty z praniem

Cytat:
Napisane przez lucciola Pokaż wiadomość
900 obrotów?

Może ktoś jeszcze się wypowie...
Ja mam 700 obrotów na minutę i tyle chyba ustawia się w programie do prania rzeczy delikatnych. Zawsze wolę trochę zaniżyć obroty i dłużej suszyć, niż ryzykować zniszczenie rzeczy, co do których mam wątpliwości, czy wytrzymają pranie w pralce.
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-27, 21:40   #14
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: kłopoty z praniem

Dzięki Dziewczyny . Następnym razem nastawię wirowanie na 700.
Szarpałam się ostatnio z tym swetrem i wyżymałam go ręcznie. Sport ekstremalny. I ponieważ nie chcę tego powtarzać postanowiłam zapytać. A sechł 3 dni
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-08, 09:18   #15
shayba
Raczkowanie
 
Avatar shayba
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: dolnośląskie Scw
Wiadomości: 224
Dot.: kłopoty z praniem

Dziewczyny ratunku. Mam płaszcz 60% wool 40% acrylic Na oznaczeniach są "obrazki" by nie prać w wodzie...
A na moim zadupiu gdzie mieszkam niestety boje się oddać ten płaszcz...

Jak myślicie mogę wyprać w pralce? mam program do prania wełny...
__________________
Pies jest jedyną istotą na świecie, która bardziej kocha Ciebie niż siebie samego...

Wzrost: 173cm
Waga: 55 kg
Cel osiągnięty

Teraz czas zapuścić wygolone boki i tył...

shayba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-08, 10:07   #16
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: kłopoty z praniem

Cytat:
Napisane przez shayba Pokaż wiadomość
Dziewczyny ratunku. Mam płaszcz 60% wool 40% acrylic Na oznaczeniach są "obrazki" by nie prać w wodzie...
A na moim zadupiu gdzie mieszkam niestety boje się oddać ten płaszcz...

Jak myślicie mogę wyprać w pralce? mam program do prania wełny...
Nie ryzykowałabym.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-09, 20:06   #17
julkasia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 17
Dot.: kłopoty z praniem

dziewczyny, 900 obrotów to jest mało, i ubrania raczej się nie zniszczą przy takich obrotach, ja niestety mam pralkę która ma maksymalnie tyle obrotów i muszę minimum dwa razy wirować, żeby pranie schło normalnie, bo tak wychodzi mokre, a co do zapachu- wlej więcej płynu do płukania niż zazwyczaj i na pewno to pomoże
julkasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-10, 22:03   #18
malaMi93a
Raczkowanie
 
Avatar malaMi93a
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 34
Dot.: kłopoty z praniem

Czy ja wiem czy 900 obrotów to mało? po 1000 u mnie pranie wychodziło baardzo mocno odwirowane, czasami po wysuszeniu ciężkie do rozprasowania, zmniejszając bo 900 wcale nie widać było rażącej różnicy- jedynie prasowanie mniej energii pochłaniało Może specyfika pralki albo coś
__________________
Kiedy zamykają się jedne drzwi, otwierają się następne.
malaMi93a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-12, 17:43   #19
eibhlin87
Zakorzenienie
 
Avatar eibhlin87
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 329
Dot.: kłopoty z praniem

Cytat:
Napisane przez julkasia Pokaż wiadomość
dziewczyny, 900 obrotów to jest mało, i ubrania raczej się nie zniszczą przy takich obrotach, ja niestety mam pralkę która ma maksymalnie tyle obrotów i muszę minimum dwa razy wirować, żeby pranie schło normalnie, bo tak wychodzi mokre, a co do zapachu- wlej więcej płynu do płukania niż zazwyczaj i na pewno to pomoże
900 obrotów to raczej standard a nie mało. U mnie jest max 500 i pranie nigdy nie wyszło mi aż tak mokre, schnie normalnie.
eibhlin87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-10-12, 20:05   #20
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: kłopoty z praniem

Cytat:
Napisane przez malaMi93a Pokaż wiadomość
Czy ja wiem czy 900 obrotów to mało? po 1000 u mnie pranie wychodziło baardzo mocno odwirowane, czasami po wysuszeniu ciężkie do rozprasowania, zmniejszając bo 900 wcale nie widać było rażącej różnicy- jedynie prasowanie mniej energii pochłaniało Może specyfika pralki albo coś
Dziwne, ze juklasia ma przy tej prędkości słabo odwirowane pranie, bo 900 obrotów na minutę to całkiem przyzwoita prędkość wirowania. Pranie jest dobrze odwirowane, ale nie jest pogniecione tak, jak przy 1000 i więcej obrotów. Jeśli ktoś nie ma problemu z miejscem do suszenia, to nie musi katować tkanin nadmierną prędkością wirowania.

A propos pranie, to żeby dobrze się prasowało i nie było wygniecione po wysuszeniu trzeba je wyjąć zaraz po wypraniu, strzepać i złożyć w kostkę. Odczekać chwilę, żeby się rozprostowało pod własnym ciężarem i dopiero wieszać, tak, żeby nie pognieść ubrań. Zdejmować z suszarki od razu składając. Dzięki temu oszczędzam sobie prasowania wielu ubrań.
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-18, 20:32   #21
Takajakaya
Wtajemniczenie
 
Avatar Takajakaya
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 2 883
Dot.: kłopoty z praniem

Nie chcę zakładać nowego wątku, ale mam pytanie jak pierzecie ręczniki? Nie wiem dlaczego ale moje już po kilku praniach nie są takie miękkie jak były...w ogóle są szorstkie.
Takajakaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-18, 20:49   #22
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: kłopoty z praniem

Ja piorę w proszku i płynie do płukania. Może to kwestia kamienia w pralce, że stają się "twardsze"?
Tak w ogóle wydaje mi się, że ręczniki zwykle stają się z czasem trochę bardziej szorstkie niż gdy były nowe ale dzięki temu lepiej absorbują wodę.
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-18, 20:53   #23
Takajakaya
Wtajemniczenie
 
Avatar Takajakaya
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 2 883
Dot.: kłopoty z praniem

Cytat:
Napisane przez lucciola Pokaż wiadomość
Ja piorę w proszku i płynie do płukania. Może to kwestia kamienia w pralce, że stają się "twardsze"?
Tak w ogóle wydaje mi się, że ręczniki zwykle stają się z czasem trochę bardziej szorstkie niż gdy były nowe ale dzięki temu lepiej absorbują wodę.
Pralkę mam nową i nic to nie zmieniło.. też stosuję zawsze proszek i płyn i nie wiem czemu wychodzą mi takie szorstkie.. Pytam, bo czasami u znajomych widzę normalne miękkie ręczniki a u mnie stają się sztywne. A może za dużo proszku sypię?

Edytowane przez Takajakaya
Czas edycji: 2014-07-18 o 20:54
Takajakaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-18, 20:57   #24
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: kłopoty z praniem

Cytat:
Napisane przez Takajakaya Pokaż wiadomość
Pralkę mam nową i nic to nie zmieniło.. też stosuję zawsze proszek i płyn i nie wiem czemu wychodzą mi takie szorstkie.. Pytam, bo czasami u znajomych widzę normalne miękkie ręczniki a u mnie stają się sztywne. A może za dużo proszku sypię?
Też możliwe (Polacy podobno w ogóle mają tendencję do przesady w kwestii ilości proszku). Spróbuj sypać mniej proszku. Albo po prostu spytaj znajomych co robią, że mają takie miłe w dotyku ręczniki.
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-07-18 21:57:39


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:40.