Witamina D - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-04-17, 12:30   #31
PiechockaA
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 4
Dot.: Witamina D

Nie wiedziałam, że witamina D jest taka ważna. Koleżanka zwróciła mi na to uwage, a ja nie wiedziałam i lekarz nic nie dał dziecku. a ja karmie piersia i czytałam ze szczegolnie witamina d jest potrzebna. Czy sama witamina D wystarczy czy może K tez jest ważna?
PiechockaA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-17, 13:12   #32
houseofcolours
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2004-10
Wiadomości: 1 852
GG do houseofcolours
Dot.: Witamina D

K tylko do końca 3 miesiąca, a D zalecają teraz do końca życia w okresie od października do marca Ja pomimo, że daję mm podaję także osobno D, dla dziecka dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę to 600 jednostek
houseofcolours jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-17, 14:11   #33
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: Witamina D

Cytat:
Napisane przez houseofcolours Pokaż wiadomość
K tylko do końca 3 miesiąca, a D zalecają teraz do końca życia w okresie od października do marca Ja pomimo, że daję mm podaję także osobno D, dla dziecka dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę to 600 jednostek
Najnowsze zalecenia są takie, aby suplementować wit D cały rok. U mojej córki się to sprawdza, po odstawieniu wit D mimo słońca poziom drastycznie spada.
Najtaniej poprosić pediatrę o receptę na vigantol w kroplach kosztuje wtedy 3,2zł ryczałtem, wystarcza na pół roku (tylko 6 miesięcy może być otwarta buteleczka).
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-17, 16:25   #34
houseofcolours
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2004-10
Wiadomości: 1 852
GG do houseofcolours
Dot.: Witamina D

Cytat:
Napisane przez Glodomorek Pokaż wiadomość
Najnowsze zalecenia są takie, aby suplementować wit D cały rok. U mojej córki się to sprawdza, po odstawieniu wit D mimo słońca poziom drastycznie spada.
Najtaniej poprosić pediatrę o receptę na vigantol w kroplach kosztuje wtedy 3,2zł ryczałtem, wystarcza na pół roku (tylko 6 miesięcy może być otwarta buteleczka).
A używasz filtrów? Może filtry jakoś na to wpływają? U mojej bez filtrów w okresie letnim poziom wit D był w normie nawet bliżej tej górnej granicy no ale mm też podawałam tyle tylko, że nie dodawałam dodatkowo kapsułek jak to robię w okresie chłodniejszym.

Edytowane przez houseofcolours
Czas edycji: 2013-04-17 o 16:28
houseofcolours jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-17, 16:50   #35
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: Witamina D

Cytat:
Napisane przez houseofcolours Pokaż wiadomość
A używasz filtrów? Może filtry jakoś na to wpływają? U mojej bez filtrów w okresie letnim poziom wit D był w normie nawet bliżej tej górnej granicy no ale mm też podawałam tyle tylko, że nie dodawałam dodatkowo kapsułek jak to robię w okresie chłodniejszym.
mm już zawiera wit D, więc jeśli dziecko wypija odpowiednią do wieku ilość mleka nie ma potrzeby dodatkowo podawać
kremy u nas nie mają większego znaczenia
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-17, 18:48   #36
houseofcolours
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2004-10
Wiadomości: 1 852
GG do houseofcolours
Dot.: Witamina D

Cytat:
Napisane przez Glodomorek Pokaż wiadomość
mm już zawiera wit D, więc jeśli dziecko wypija odpowiednią do wieku ilość mleka nie ma potrzeby dodatkowo podawać
kremy u nas nie mają większego znaczenia
Odpowiednia do wieku np 2 lat jest ilość równa dwóm szklankom mleka a to odpowiada maksymalnie 400 jednostkom ( i to niewiele mm ma aż tyle wit D) a dwulatek (i starszy też) powinien dostawać 600 jednostek wit D więc suplementacja i tak i tak jest konieczna, pytanie tylko czy latem również. Ja akurat kończę suplementację z początkiem mają a zacznę z końcem września.

Tu jeszcze wkleję krótki tekst o zależności miedzy używaniem filtrów a witaminą D. Tekst jest z tej strony: http://www.pnmedycznych.pl/spnm.php?ktory=129

Powszechne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych (związków chemicznych wykorzystywanych w kosmetykach) jest niekorzystne dla syntezy skórnej witaminy D. Podstawowym zadaniem filtrów przeciwsłonecznych jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem światła słonecznego, czyli oparzeniem słonecznym i przyspieszonym starzeniem się skóry. Krem ochronny z filtrem SPF 8 zmniejsza zdolność skóry do syntezy witaminy D o 95%

Edytowane przez houseofcolours
Czas edycji: 2013-04-17 o 19:03
houseofcolours jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-17, 19:41   #37
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: Witamina D

Cytat:
Napisane przez houseofcolours Pokaż wiadomość
Odpowiednia do wieku np 2 lat jest ilość równa dwóm szklankom mleka a to odpowiada maksymalnie 400 jednostkom ( i to niewiele mm ma aż tyle wit D) a dwulatek (i starszy też) powinien dostawać 600 jednostek wit D więc suplementacja i tak i tak jest konieczna, pytanie tylko czy latem również. Ja akurat kończę suplementację z początkiem mają a zacznę z końcem września.

Tu jeszcze wkleję krótki tekst o zależności miedzy używaniem filtrów a witaminą D. Tekst jest z tej strony: http://www.pnmedycznych.pl/spnm.php?ktory=129

Powszechne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych (związków chemicznych wykorzystywanych w kosmetykach) jest niekorzystne dla syntezy skórnej witaminy D. Podstawowym zadaniem filtrów przeciwsłonecznych jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem światła słonecznego, czyli oparzeniem słonecznym i przyspieszonym starzeniem się skóry. Krem ochronny z filtrem SPF 8 zmniejsza zdolność skóry do syntezy witaminy D o 95%
Ale poza mlekiem je też inne rzeczy i gdzieś tam trochę słońca złapie więc załóżmy, że ujdzie
badania robiłaś prywatnie czy zlecał wam lekarz?
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-04-17, 22:06   #38
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: Witamina D

Muszę odszukać kilka artykułów dt. suplementacji witaminą D nie tylko u noworodków i małych niemowląt ale także dzieci starszych i dorosłych.
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-18, 06:36   #39
houseofcolours
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2004-10
Wiadomości: 1 852
GG do houseofcolours
Dot.: Witamina D

Cytat:
Napisane przez Glodomorek Pokaż wiadomość
Ale poza mlekiem je też inne rzeczy i gdzieś tam trochę słońca złapie więc załóżmy, że ujdzie
badania robiłaś prywatnie czy zlecał wam lekarz?
Wit D robiłam przy okazji innych badań ale bez zalecenia lekarza
No właśnie też liczę na to, że mm + trochę załapanego słońca i uda się wytworzyć odpowiednią ilość D dlatego latem postanowiłam nie podawać dodatkowo kapsułek.
houseofcolours jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-18, 10:41   #40
brumek
Zakorzenienie
 
Avatar brumek
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Wa-wa
Wiadomości: 8 001
Witamina D

No wlasnie dziewczyny, jak robicie z filtrami? W zeszlym roku stosowalam najwyzsze, te blokery. Teraz mamy nowego pediatre, ktoremu ufam i ktory cieszy sie swietna opinia, i on mowi, zeby nie stosowac takich duzych, max 7. Bo wieksze zablokuja calkowicie produkcje wit. D. Jego zdaniem: male filtry i przez lato nie suplementowac.
No i racja, ale przeciez slonce tez grozne. Wiec moze lepiej blokery i podawac caly czas witamine?
__________________
........................

Edytowane przez brumek
Czas edycji: 2013-04-18 o 10:45
brumek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-18, 10:43   #41
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: Witamina D

Cytat:
Napisane przez brumek Pokaż wiadomość
No wlasnie dziewczyny, jak robicie z filtrami? W zeszlym roku stosowalam najwyzsze, te blokery. Teraz mamy nowego pediatre, ktoremu ufam i ktory cieszy sie swietna opinia, i on mowi, zeby nie stosowac takich duzych, max 10. Bo wieksze zablokuja calkowicie produkcje wit. D. Jego zdaniem: male filtry i przez lato nie suplementowac.
No i racja, ale przeciez slonce tez grozne. Wiec moze lepiej blokery i podawac caly czas witamine?
na nasze słońce w zupełności wystarczają filtry uva i uvb faktor 30
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-04-18, 12:00   #42
PiechockaA
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 4
Dot.: Witamina D

We wtorek jest pediatra w przychodni wiec pójdę i się wypytam, bo to chodzi w końcu o zdrowie mojego dziecka. Tylko jak teraz sprawdzić ile jednostek to jest. Z kąd wiecie ile co ma jednostek?

---------- Dopisano o 13:00 ---------- Poprzedni post napisano o 12:56 ----------

A zapomniałam sie jeszcze zapytać. Bo koleżanek sie pytałam na spacerze co powawały i jedna nie pamietała nazwy a droga mowi ze jakos bobik dk. A może o takie sie lekarza zapytac?
PiechockaA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-18, 14:13   #43
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: Witamina D

Cytat:
Napisane przez PiechockaA Pokaż wiadomość
We wtorek jest pediatra w przychodni wiec pójdę i się wypytam, bo to chodzi w końcu o zdrowie mojego dziecka. Tylko jak teraz sprawdzić ile jednostek to jest. Z kąd wiecie ile co ma jednostek?

---------- Dopisano o 13:00 ---------- Poprzedni post napisano o 12:56 ----------

A zapomniałam sie jeszcze zapytać. Bo koleżanek sie pytałam na spacerze co powawały i jedna nie pamietała nazwy a droga mowi ze jakos bobik dk. A może o takie sie lekarza zapytac?
Gotowe witaminy np w kapsułkach są porcjowane po 400jednostek - tyle ile zalecają dla niemowląt.
Wit w kroplach dawkowanie mają napisane na opakowaniu, trzeba wcześniej sprawdzić.
Ja podaję vigantol gdzie na 30 kropli jest 20.000 jednostek. Daję 2 krople czyli 1333 jednostek.

Jeśli chodzi o słońce to w południe obowiązkowo filter, ale rano i po południu już nie nakładam (wiadomo, że zależy od pogody jak będzie upał 40st to nie będę patrzyć na zegarek tylko posmaruję.
Nie stawiałabym tylko na suplementowanie bez słońca, bo jednak naturalna witamina a sztuczna to jest różnica.

A ile płaciłaś za to badanie?
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-22, 11:50   #44
PiechockaA
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 4
Dot.: Witamina D

Ojej coraz bardziej jestem zaniepomojona, że lekarz nie zalecił podawania żadnych witamin. Z tego co wyczytałam niedobór wit. D wiąże się z większym ryzykiem rozwoju zaburzeń metabolicznych m.in. jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nowotwory w przyszł0ości, zespół metabiliczny itp. A jeszcze donosza ze u ok 70 % - 100% badanych noworodków stwierdzono niedobór witaminy D, przed przyjmowaniem tej witaminy. Nawet przyjmowanie przez matkę witamin nie gwarantuje, iż noworodek nie będzie miał braku witaminy D. Dobrze, że jutro wizyta.
PiechockaA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-24, 12:55   #45
PiechockaA
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 4
Dot.: Witamina D

Pediatra zalecił w końcu podawanie dziecku bobik dk na razie do 3 miesiaca. A później określi co dalej. Tylko mnie ostrzegł abym sama na własną ręką nic nie podawała dziecku, bo mogę mu zaszkodzic.
PiechockaA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-25, 01:39   #46
Katrin287
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 36
Dot.: Witamina D

Ja też do trzeciego miesiąca podawałam witaminę DK a teraz samą witaminę D. Cały czas ją podaję jedną porcje. Latem w pochmurne dni również.

Edytowane przez teQiba
Czas edycji: 2015-05-25 o 11:40 Powód: usunięcie reklamy
Katrin287 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-27, 11:11   #47
Mondo_Bongo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 154
Dot.: Witamina D

synek ma ponad rok i dalej mu podaje wit d3, da zdrowych kosci, wiem, ze np. w Danii zalecane jest suplementowanie wit d do 18 roku zycia
Mondo_Bongo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-27, 12:28   #48
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: Witamina D

Moja 3-latka, suplementowana witamina D caly rok (z mala nieregularnoscia) ma lekki niedobor tej witaminy. Warto raz na jakis czas wykonac badania.
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-27, 13:34   #49
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Witamina D

U nas też jest zalecane suplementowanie do 18rż, a nawet dorosłych - wg WHO.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-05-27, 18:20   #50
helienka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 40
Dot.: Witamina D

tak jak dorosli to i dzieci potrzebuja witamin, tylko we wszystkim trzeba zachowac zdrowy rozsądek.. jak ze wszystkim
helienka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-02, 08:56   #51
Michiru
Zakorzenienie
 
Avatar Michiru
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 6 731
Dot.: Witamina D

ja synkowi podaję wit.D od urodzenia. z zalecenia lekarza, ale podawałabym ją też na własną rękę. zresztą sama musiałam ją suplementować w ciąży, bo miałam duży niedobór. z tego co wiem, suplementacja wit.D jest zalecana wszystkim, nie tylko małym dzieciom, więc raczej nie poprzestanę na 3r.ż.
Michiru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-06-02 09:56:44


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:53.