planowanie dziecka a umowa częściowo na czarno - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-05-15, 15:23   #1
aicha3a
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 35

planowanie dziecka a umowa częściowo na czarno


Chciałabym się dowiedzieć czy któraś z Was miała taki przypadek, że dostawała minimalną krajową na umowie, a resztę pod stołem - i w tym czasie zaszła w ciąże i potem poszła na urlop macierzyński. Czy którejś z Was udało się dogadać z pracodawcą żeby podwyższył kwotę na umowie tak żeby dostawać całą kwotę na urlopie macierzyńskim a nie tylko minimalną krajową...?

Pracuje w branży sanitarnej jako kosztorysant, niestety w moim mieście jest większość firm traktujących pracowników w ten sposób. Przez rok szukałam pracy z lepszymi warunkami, jednak bezskutecznie. Nadszedł moment w którym planuje dziecko, i chciałam się dowiedzieć czy znacie takie przypadki? Co wtedy robić...
aicha3a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-15, 17:08   #2
201606270916
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 5 832
Dot.: planowanie dziecka a umowa częściowo na czarno

Cytat:
Napisane przez aicha3a Pokaż wiadomość
Chciałabym się dowiedzieć czy któraś z Was miała taki przypadek, że dostawała minimalną krajową na umowie, a resztę pod stołem - i w tym czasie zaszła w ciąże i potem poszła na urlop macierzyński. Czy którejś z Was udało się dogadać z pracodawcą żeby podwyższył kwotę na umowie tak żeby dostawać całą kwotę na urlopie macierzyńskim a nie tylko minimalną krajową...?

Pracuje w branży sanitarnej jako kosztorysant, niestety w moim mieście jest większość firm traktujących pracowników w ten sposób. Przez rok szukałam pracy z lepszymi warunkami, jednak bezskutecznie. Nadszedł moment w którym planuje dziecko, i chciałam się dowiedzieć czy znacie takie przypadki? Co wtedy robić...
Przy dziadowskich praktykach pracodawcy pytając o to przed ciążą dostaniesz raczej wypowiedzenie a nie podwyżkę. Pytając w ciąży może już być za późno bo może odmówi ale już Cię przynajmniej nie zwolni.

Jedynym sposobem na zmianę jest nieprzyjmowanie takich prac. Niestety naprawdę dużo osób musiałoby tak myśleć żeby zadziałało. Podobnie jak z kryterium najniższej ceny - może nie byłoby złe, gdyby ludzie nie dawali debilnych cen które przekraczają ich możliwości.

Poza tym co do podwyżki, na macierzyńskim czasem i tak nie liczy się średnia za ostatni rok?
201606270916 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-17, 20:21   #3
pomocnik12
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 18
Dot.: planowanie dziecka a umowa częściowo na czarno

Błędnie pisze o umowie na czarno. Pracujesz przecież na umowie o pracę czyli całkiem legalnie. pracodawca nie może też cię zwolnić ponieważ jesteś chroniona od dnia poczęcia. Wiele osób kombinuje tak, że jak się dowiaduje o ciapy to chce podnieść podstawę wynagrodzenia. Niestety ZUS się na to nie da złapać. Zawsze jest kontrola i bardzo często kończy się to tym, że podwyżka traktowana jest jako pozorna. Dużo na temat swoich uprawnień w ciąży dowiesz się w artykule "Uprawnienia pracownicy w ciąży ze względu na warunki pracy" dostępnym tu.
__________________
Nie wiesz jak napisać CV?

Edytowane przez Trzepotka
Czas edycji: 2016-05-24 o 11:11 Powód: Link.
pomocnik12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-18, 06:58   #4
aicha3a
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 35
Dot.: planowanie dziecka a umowa częściowo na czarno

Cytat:
Napisane przez pomocnik12 Pokaż wiadomość
Błędnie pisze o umowie na czarno. Pracujesz przecież na umowie o pracę czyli całkiem legalnie. pracodawca nie może też cię zwolnić ponieważ jesteś chroniona od dnia poczęcia. Wiele osób kombinuje tak, że jak się dowiaduje o ciapy to chce podnieść podstawę wynagrodzenia. Niestety ZUS się na to nie da złapać. Zawsze jest kontrola i bardzo często kończy się to tym, że podwyżka traktowana jest jako pozorna. Dużo na temat swoich uprawnień w ciąży dowiesz się w artykule "Uprawnienia pracownicy w ciąży ze względu na warunki pracy" dostępnym tu.
Nie jestem pewna czy dostawanie ponad 1000zł na rękę jest tak całkiem legalnie... Nie da się ominąć kontroli ? Np zwolnić się u pracodawcy a potem ponownie zatrudnić z lepszą umową? Wiem że to może się zdawać dla niektórych niemoralne (dla mnie też kiedyś by takie było) . Jednak chyba nikt nie chciałby dostawać na macierzyńskim 1200 jak normalnie dostaje 2500. Niestety jestem wykorzystywana w pracy, brak możliwości brania zwolnień lekarskich, z urlopem też mam ograniczone prawa, ale nie mogę sobie pozwolić na siedzenie na bezrobociu...

Edytowane przez Trzepotka
Czas edycji: 2016-05-24 o 11:11 Powód: Link w cytacie.
aicha3a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-18, 10:36   #5
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 246
Dot.: planowanie dziecka a umowa częściowo na czarno

Cytat:
Napisane przez pomocnik12 Pokaż wiadomość
Błędnie pisze o umowie na czarno. Pracujesz przecież na umowie o pracę czyli całkiem legalnie. pracodawca nie może też cię zwolnić ponieważ jesteś chroniona od dnia poczęcia. Wiele osób kombinuje tak, że jak się dowiaduje o ciapy to chce podnieść podstawę wynagrodzenia. Niestety ZUS się na to nie da złapać. Zawsze jest kontrola i bardzo często kończy się to tym, że podwyżka traktowana jest jako pozorna. Dużo na temat swoich uprawnień w ciąży dowiesz się w artykule "Uprawnienia pracownicy w ciąży ze względu na warunki pracy" dostępnym tu.
Nie chodziło Ci przypadkiem o poczęcie dziecka?
Autorka wątku, skoro jest osobą dorosłą, to już dawno została poczęta.

Z tą kontrolą, to nie przesadzaj, że zawsze jest kontrola z ZUS, bo nie jest zawsze. Kontrola jest w przypadku donosu oraz czegoś podejrzanego, np. zatrudnienie pracownica i wysłanie za niedługo na L4 z powodu ciąży. Zresztą wszystko i tak zależy od wielu czynników, a słowo zawsze jest zdecydowanie na wyrost.
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."

Edytowane przez Trzepotka
Czas edycji: 2016-05-24 o 11:11 Powód: Link w cytacie.
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 246 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-05-18 11:36:36


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:15.