Już 1 Dzień Bez Obgryzania:))) - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Paznokcie

Notka

Paznokcie Forum, w którym rozmawiamy o pielęgnacji paznokci. Podyskutujmy o malowaniu, kształcie, stylizacji i dominujących trendach w zdobieniu paznokci.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-07-22, 15:04   #31
vanilla shake
Raczkowanie
 
Avatar vanilla shake
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 62
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Witam
Też wcinałam pazury przez wiele, wiele lat.W końcu coś we mnie pękło i twardo postanowiłam, że KONIEC z tym!!! Na razie minął prawie miesiąc - nie obgryzam!!! nareszcie pazury nabierają jako-takiego wyglądu. Codziennie maluję je odżywką z Inglota GroMax i pozwalam spokojnie rosnąć. Oczywiście dłuuuuugie lata gryzienia "zrobiły" swoje i teraz wiem, że duuużo czasu musi minąć, żebym mogła pochwalic sie ładnymi dłońmi. Na razie i tak jest super w porównaniu z tym, co było Przy okazji tego wątku mam pytanie. Czy istnieje szansa, że w przyszłości różowa częśc paznokcia się powiększy?? chodzi mi o to, czy jest szansa, że paznokieć przyrośnie troszkę do opuszka.
będę wdzięczna za odpowiedź.
Trzymam mocno kciuki za WYTRWAŁOŚĆ w walce z tym paskudnym nałogiem. Pozdrawiam.L.
vanilla shake jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-22, 17:11   #32
migdalek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 155
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Cytat:
Napisane przez xmadax
wiesz ja tez obgryzalam paznokcie, ale cos ci powiem - zaczelam robic tipsy i dlonie jeszcze piekniej wygladaja, bo ja mam bardzo slabe i lamliwe paznokcie, dlatego daje 40 zl i na miesiac lub dluzej mam sliczne paznokcie, gorzej jak kasy nie mam wtedy sie mecze ze swoimi
OLCIU tylko nie sluchaj tej rady! jestem wielka przeciwniczka tipsow, pieknie wygladaja ale pozniej masz jeszcze wieksze problemy, tipsy uzalezniaja, xmadax wydaje co miesiac na to kupe kasy. Zadbaj o swoje, przemecz sie z brzydkimi a pozniej podziwiaj i ciesz sie efektami zdrowych, pieknych i wlasnych paznokci
widzialam zdjecia, no coraz lepiej, widac ze dbasz, pokryte lakierkiem
trzymaj sie i wytrwalosci dalszej zycze, wyslij zdjecia znowu za kilka dni
a plytke to ja tez mam mala, ale sie tym nie przejmuje, odpycham skorki, mam juz tak dlugie paznokcie ze nie widac czy plytka dluga czy krotka
pozdrawiam
migdalek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-22, 18:56   #33
gaga87
Zakorzenienie
 
Avatar gaga87
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 9 298
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Aj no tak, zeby to takie proste bylo, tylko, ze ja juz dlugo nie obgryzam i nie udalo mi sie jeszcze zapuscic paznokci. Momentalnie gdy urosna troszke to sie 'nadlamuja' tak z boku (nie wiem czy wiecie o czym mowie), tak ze sie zahaczaja o wszystko i trzeba obciac. Teoretycznie sa twarde - ostatnio jak obcielam sprobowalam rozgryzc to zebami, ale nie dalam rady (fajny test twardosci, nie? ) Jest to o tyle trudniejsze, ze kazdy ma inny ksztalt, sa polokragle, miejscami jakies na skos. Beznadziejna sprawa. Zadne nawet najdrozsze i najlepsze odzywki na porost nie pomagaja...
__________________


etorebkowy kod się zmył
gaga87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-22, 20:56   #34
migdalek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 155
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

gaga nie ma nic od razu
obgryzalam 17 lat i rok musialam czekac i systematycznie dbac o paznokcie zeby moc sie cieszyc pieknymi teraz
na poczatku wiadomo ze bylo trudno, tez mi dlugie nie rosly i sie lamaly, efekty mizerne nie dodawaly motywacji, ale minelo troche czasu i jestem bardzo szczesliwa ze zerwalam z tym chole.rnym nalogiem
migdalek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-22, 21:08   #35
paulakrk
BAN stały
 
Avatar paulakrk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 580
GG do paulakrk
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Cytat:
Napisane przez migdalek
OLCIU tylko nie sluchaj tej rady! jestem wielka przeciwniczka tipsow, pieknie wygladaja ale pozniej masz jeszcze wieksze problemy, tipsy uzalezniaja,

A jakież to problemy powodują tipsy.......?

Poza uzależnieniem oczywiscie?
paulakrk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-23, 13:29   #36
pamelka24
Raczkowanie
 
Avatar pamelka24
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 88
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Migdalek rozumiem ze jestes przeciwniczka tipsow ale zeby tak od razu argumentowac ten fakt uzaleznieniem.Moim zdaniem to przesada.
Czepiajac sie dalej nalogow to mozna od wszystkiego sie uzaleznic.Zeby czlowiek tak o tym myslal to by chyba zwariowal.
Nie podoba mi sie twoj argument.Rownie dobrze moglabym ci odradzic wypowiadanie sie na forum wizazu bo to uzaleznia.
pozdrawiam
pamelka24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-23, 13:37   #37
gaga87
Zakorzenienie
 
Avatar gaga87
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 9 298
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Tylko, ze tu pewnie chodzi o kwestie finansowa, bo jak Cie wciagnie to juz pozniej kasa bedzie leciec co miesiac... a Wizaz za darmo (no pomijajac oplaty za internet, ktory sie ma nie tylko dla wizazu )
__________________


etorebkowy kod się zmył
gaga87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-07-23, 13:56   #38
pamelka24
Raczkowanie
 
Avatar pamelka24
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 88
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Gdyby chodzilo tylko o kwestie finansowa to nie bylo by mowy o uzaleznieniu.Wyraznie napisala tipsy uzalezniaja.Z reszta kazde uzaleznienie kosztuje.Nie ma nic za darmo.Nie wiem co Migdalek mial na mysli ale ja odebralam to ze nie zakladajcie dziewczyny tipsow bo one uzalezniaja.To jej opinia.
pamelka24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-23, 14:03   #39
lydiam
Raczkowanie
 
Avatar lydiam
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 177
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Ja tez porzucilam obgryzanie, pomaga mi malowanie paznokci. Jaki kolor lakieru polecacie dla zmaltretowanych troszke palcow? Mam lekko zaczerwienione okolice paznokci po kilkuletnim obgryzaniu i nie wiem, jaki kolor "tuszuje" nieco te zaczerwienienia... z doswiadczenia wiem, ze nie jest to jasny roz...
lydiam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-23, 14:36   #40
vanilla shake
Raczkowanie
 
Avatar vanilla shake
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 62
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Ja tam się na tipsach nie znam, ale nie wydaje mi się, żeby długotrwałe "przechowywanie" płytki paznokciowej pod szczelną przykrywką tipsa, akrylu, czy Bóg-wie-czego jeszcze, wpływało nań regenerująco i wzmacniająco. Ja podjęlam wyzwanie "zapuszczenia" własnych pazurów. Jak na razie - dobrze mi idzie. trzymajcie za mnie kciuki. Ja też będę trzymała za obgryzaczki walczące z pokusą gryzienia pazurów.
Osobiście uważam, że podczas zapuszczania skatowanych obgryzaniem paznokci najlepiej im zrobi malowanie preparatami odżywczymi (np.inglot GroMax - tak jak ja ) nadadzą pazurkom ładnego połysku.
vanilla shake jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-23, 15:57   #41
migdalek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 155
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

hehe mialam na mysli oczywiscie uzaleznienie finansowe
zeby placic co miesiac 40zl na paznokcie bo w przeciwnym razie wstyd rece pokazac? strraszne
jak sie zadba o wlasne to sama oszczednosc
mowie caly czas na wlasnym przykladzie, moje paznokcie byly straszne po 17 latach obgryzania, gdybym zaczela wtedy robic tipsy... nie wiem skad bym wziela na to kase, sa wazniejsze wydatki, juz lepiej zainwestowac w odzywki do paznokci
migdalek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-07-23, 22:45   #42
olcia17666
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 327
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

no jasne lepsze swoje pazurki
__________________
olcia17666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-24, 11:09   #43
migdalek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 155
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

olcia kiedy wyslesz nowe fotki?
kupilas juz jakies odzywki itp do pielegnacji paznokci? ja na tym stopniu zapuszczania co ty uzywalam Inglota Gro Max, wydawalo mi sie ze pomaga i to dodawalo mi motywacji
pozniej to juz odzywki odzywki i jeszcze raz odzywki, moczenie w oliwie z oliwek i kwasku cytrynowym
migdalek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-24, 11:46   #44
Nati02
Zakorzenienie
 
Avatar Nati02
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 8 320
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Sama obgryzałama kiedyś paznokcie, przez n-lat. Pewnego, slonecznego dnia () powiedzialam koniec. Zostalo tak do dziś i trwa to już ponad rok.
Moje paznokcie są mocne, zdrowe i pięknie wyglądają.
Mozna ten nawyk zwalczyć jednak przyjdzie chwila zwątpienia i znów wszystkie będą do zera. To tak samo jak z AA. Raz wypijesz, pijesz dalej.
__________________
Życie to ciągłe ryzyko.
Nati02 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-24, 11:58   #45
olcia17666
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 327
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Kupiłam wczoraj odżywke Loreal Forte Past mysle ze sie sprawdzi
Nowe fotki wysle za pare dni żeby chociaż troszke było widac rezultaty
Pozdrawiam
__________________
olcia17666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-24, 12:20   #46
Malattia_
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Wiadomości: 539
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Będę odwiedzać wątek, bo aż ciekawa jestem jak teraz wyglądają
Malattia_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-25, 09:34   #47
pkawecka
Zadomowienie
 
Avatar pkawecka
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 1 213
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Cytat:
Napisane przez vanilla shake
Przy okazji tego wątku mam pytanie. Czy istnieje szansa, że w przyszłości różowa częśc paznokcia się powiększy?? chodzi mi o to, czy jest szansa, że paznokieć przyrośnie troszkę do opuszka.
paznokieć przyrasta, ale bardzo, bardzo powoli. ja rzuciłam obgryzanie 10 lat temu, ale tej chwili nikt się już śladów tej długotrwałej masakry nie dopatrzy. chociaż mam brzydki kształt płytki (aż mi się rymło ), prezentują się naprawdę nieźle.
na odzyskanie jakiegoś sensownego kształtu paznokcia potrzebowałam ok. 2 lat. zgodnie z radą koleżanki ścinałam je na krótko, zupełnie na prosto, dopychałam delikatnie skórki i malowałam odżywkami - po pół roku widać było już efekty. teraz boczne sztywne skórki sie wykuszyły i boki jakby obrosły paznokieć, więc stał się węższy.
ps. a jak używać tego inglota GroMax? malować codziennie ok., ale zmywać poprzednią warstwę czy kłaść drugą na wierzch?
__________________
Kto nie ryzykuje ten nic nie ma
pkawecka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-25, 20:27   #48
migdalek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 155
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

dokladnie mi tez sie zroslo, juz coraz wiecej rozowego, praktycznie pod sama opuszke i nikt nie widzi chyba co ja kiedys tyle lat robilam (czyt. masakrowalam paznokcie)
nie wiem jak sie profesjonalnie uzywa tej odzywki inglota bo nie bylo napisane
ja malowalam pierwszego dnia warstwe, na drugi dzien jeszcze druga warstwe, na trzeci dzien jeszcze jedna warstwe, pozniej wszystko zmywalam i od nowa. Moze i zle uzywalam ale co tam, wazne ze ja myslalam ze to daje efekt co mnie mobilizowalo do dalszego nie-obgryzania
migdalek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-26, 20:06   #49
olcia17666
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 327
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

no własnie która z was wie jak sie powinno uzywac odzywek na paznokcie ???
__________________
olcia17666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-07-27, 13:27   #50
migdalek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 155
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Olcia zalezy chyba tez jakich, ten moj "przepis" ktory napisalam wyzej, gdzies kiedys przeczytalam, mozliwe nawet ze na Wizazu. Jeszcze czytalam ze odzywki trzeba jak najczesciej zmywac i malowac bo nie zmywane po kilku dniach dzialaja jak zwyjly bezbarwny lakier
ja juz etap z odzywkami skonczylam, teraz lakiery, ale nie szaleje. Inglot82, Inglot174 albo french
migdalek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-27, 15:02   #51
gaga87
Zakorzenienie
 
Avatar gaga87
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 9 298
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

zwykle na buteleczce z odzywka powinien byc jakis sposob stosowania.
__________________


etorebkowy kod się zmył
gaga87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-27, 15:56   #52
migdalek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 155
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

oj gaga wlasnie nie, na Inglocie nie ma nic napisane
nawet na zwyklych lakierach kiedys pisali zeby po 4 minutach druga warstwe a teraz nic- sam sklad
migdalek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-27, 16:26   #53
gaga87
Zakorzenienie
 
Avatar gaga87
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 9 298
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

No to nie wiem w takim razie
__________________


etorebkowy kod się zmył
gaga87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-28, 16:57   #54
Kesya
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 31
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Olcia gratuluję wytrwałości Ja sama obgryzałam bardzo długo, ale się przemogłam i przestałam, nie wiem, ile już nie obgryzam, ale mam już trochę długie paznokcie i mam nadzieję, że nie powrócę do nałogu. Czasami wystarczy jedna myśl albo czyjaś rada, aby zmobilizować drugą osobę.
A dla osób o słabej woli albo bez motywacji dobra jest metoda kary/nagrody - na przykład za złamanie zasady i obgryzienie paznokcia odmawiamy sobie czegoś, co lubimy (za obrgyzienie wszystkich paznokci można wymyślić coś jeszcze gorszego ), a za wytrzymanie dnia/tygodnia/miesiąca wyznaczyć sobie jakąś nagrodę.
Ja tej metody osobiście nie stosowałam, bo wystarczy mi moje postanowienie "Nie będę tego robić". To sposób tylko dla bardzo zdesperowanych o mocnych nerwch!
I mam jeszcze kilka pytań do bardziej doświadczonych:
1. Jak piłować paznokcie, aby miały ładny kształt? Chodzi mi głównie o to, jak najlepiej bedą wyglądać paznokcie proste, które mają naturalnie zaokrąglone końce, czy może lepiej nie piłować ich wcale?
2. W których miejscach należy obcinać skórki, a w których nie, i czy używać środków zmiękczających? Moja koleżanka użyła kiedyś takiego środka i potem miała na palcach rany i strasznie ją bolały! Czy takie środki są bezpieczne i warto ich używać?
Kesya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-28, 17:32   #55
migdalek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 155
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

heh. metoda nagrody i kary wydaje sie logiczna
-jesli chodzi o ksztalt paznokci to zalezy od wygladu dloni, grubosci palcow itp, poszukaj w archiwum cos o ksztaltach paznokci, bylo tego troche
-najlepszy pilnik szklany albo mineralny i pilowanie w jedna strone
-srodki zmiekczajace sa dobre, moja siostra uzywa i nie musi wycinac skorek tylko je odpycha, na mnie te srodki nie dzialaja i wycinam skorki choc wiem ze to nie najlepsze rozwiazanie
migdalek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-28, 19:41   #56
olcia17666
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 327
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

z tymi paznokciami to byłam zaskoczona bo myslalam ze niewytrzymam.Ale nieobgryzam juz wogole odzwyczaiłam sie.I bardzo sie dziwie jak ja mogłam je obgryzac i miec takie krotkie.Nie wyobrazam sobie teraz tego Ale dla chcącego nic trudnego Naprawde
__________________
olcia17666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-29, 11:23   #57
gaga87
Zakorzenienie
 
Avatar gaga87
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 9 298
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Fakt, ze skorek lepiej nie wycinac, bo mozna przy tym uszkodzic plytke paznokcia.

MOje pazorki znow rosna... zauwazam u mnie cos takiego, ze jakis czas jest dobrze, a pozniej nie mam nic z paznokci do sie lamia, zachaczaja itd. Byc moze jest to zwiazane z tarczyca, moja mama ma niedoczynnosc czy tam nadczynnosc - sama nie wiem, w kazdym razie to na paznokcie wplywa. Lekarka powiedziala mi, ze ja mam tarczyce w porzadku, tylko mam dluga szyje i dlatego to widac... ja chyba jednak lepiej zrobie prywatnie badanie, bo skads przyczyna lamliwosci moich paznokci musi byc...
__________________


etorebkowy kod się zmył
gaga87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-29, 14:06   #58
Kesya
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 31
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

A moich paznokci już długo nie obgryzam i jestem nimi teraz zachwycona, tak mi się podobają, że chyba nawet nie będę ich malować (przynajmniej przez jakiś czas). Niedawno zrobiłam im "kąpiel" w oliwie i teraz są bardzo mocne - to naprawdę pomaga!
Kesya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-29, 14:26   #59
paulakrk
BAN stały
 
Avatar paulakrk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 580
GG do paulakrk
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

Cytat:
Napisane przez Kesya
A moich paznokci już długo nie obgryzam i jestem nimi teraz zachwycona, tak mi się podobają, że chyba nawet nie będę ich malować (przynajmniej przez jakiś czas). Niedawno zrobiłam im "kąpiel" w oliwie i teraz są bardzo mocne - to naprawdę pomaga!
Dla ich dobra - jednak maluj czymś
paulakrk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-29, 16:47   #60
Blue sky
Zakorzenienie
 
Avatar Blue sky
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: zduńska wola
Wiadomości: 6 742
GG do Blue sky
Dot.: Już 1 Dzień Bez Obgryzania:)))

zalacz zdjecie
Blue sky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Paznokcie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:34.