Matura z polskiego - praca pisemna - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-04-05, 22:34   #1
Programeer
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 13

Matura z polskiego - praca pisemna


Witam,
Pisze do Was w sprawie matury z polskiego, bo potrzebuje porady
Pisze jeszcze stara mature - technikum. w pracy jest tworzenie tekstu na podstawie fragmentu. Ogolnie zawsze robie tak, ze czytam fragment i pisze wlasnymi zdaniami co tam sie dzialo i pisze nt. Tego co prosza.
Jednak ostatnio znalazlem info ze to ma byc analiza i interpretacja - co ma na mysli autor, jaki odczucia itp itd a ze za streszczenie fragmentu mozna dostac 0 pkt za calosc. Czy to prawda? Ja ogolnie nie jestem dobry z polaka, ale bledow nie robie raczej, tylko nie wiem dokladnie na czym ma polegac ta analiza.. czy tak piszac robilem blad?. prosilbym jak ktos jest dobry z polskiego i zechcialby pomov to bylbym wdzieczny
Programeer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-06, 17:51   #2
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Cytat:
Napisane przez Programeer Pokaż wiadomość
Witam,
Pisze do Was w sprawie matury z polskiego, bo potrzebuje porady
Pisze jeszcze stara mature - technikum. w pracy jest tworzenie tekstu na podstawie fragmentu. Ogolnie zawsze robie tak, ze czytam fragment i pisze wlasnymi zdaniami co tam sie dzialo i pisze nt. Tego co prosza.
Jednak ostatnio znalazlem info ze to ma byc analiza i interpretacja - co ma na mysli autor, jaki odczucia itp itd a ze za streszczenie fragmentu mozna dostac 0 pkt za calosc. Czy to prawda? Ja ogolnie nie jestem dobry z polaka, ale bledow nie robie raczej, tylko nie wiem dokladnie na czym ma polegac ta analiza.. czy tak piszac robilem blad?. prosilbym jak ktos jest dobry z polskiego i zechcialby pomov to bylbym wdzieczny
Tak, obiłeś błąd. To ma być analiza a nie streszczanie fragmentu własnymi słowami.
W której klasie Ty jesteś, że takich rzeczy nie wiesz? bo ja jesteś na miesiąc przed maturą to nie wróżę Ci jej zdania.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-06, 18:39   #3
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Analiza tekstu ma polegać na wyjaśnieniu, co autor miał na myśli. Można przytaczać własnymi słowami fragmenty zamieszczonego tekstu aby poprzeć analizę, ale bez przesady, żeby nie wyglądało to na streszczenie.

Np. na maturze trafiłam na fragment "Zdążyć przed Panem Bogiem", a w tekście miałam opisaną scenę stawiania Żyda na beczce przez niemieckich żołnierzy - mogę mylić fakty, przepraszam, parę lat minęło odkąd czytałam tę lekturę. W swojej analizie wspomniałam, że człowiek został postawiony na beczce, ale tyle to za mało, musiałam dodać, co znaczyła ta beczka, opisać, że w ten sposób bohater został bardziej wyeksponowany, wystawiony na pośmiewisko, był bardziej bezbronny niż jakby stał na ziemi. A tego w tekście nie było, trzeba do takich konkluzji dojść samemu.

Oczywiście nie można przesadzać i w każdej scenie dopatrywać się ukrytego głębszego znaczenia, jednak podczas omawiania lektury czy w opracowaniach zawsze jest zwrócona uwaga na bardziej znaczące fragmenty, symbole i emocje, jakie chciał przekazać autor.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-06, 19:02   #4
rimavelle
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 22
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Jeśli będziesz mieć fragment to zazwyczaj pierw należy go krótko opisać. Później, jeśli to fragment np. lektury to umiejscowić fragment w całości (że dzieje się po tym i po tym wydarzeniu, albo na początku książki, albo na końcu, itd). I dopiero wtedy go analizować pod kątem podanego tematu.
Tak przynajmniej mówiła nam polonistka, ale wiem, że co szkoła i nauczyciel to często różne wersje mają. Najlepiej jeśli znajdziesz sobie jakąś przykładową maturke z kluczem odpowiedzi. Gotowego wypracowania tam nie ma, ale będziesz wiedzieć za co przyznawane są pkt.
Nawet jeśli czegoś tam nie napiszesz to obetną ci trochę pkt, ale jeśli nie zależy ci na wysokim wyniku, a tylko by zdać, to nie musisz się martwić. Najwięcej pkt obetną ci, jeśli nie napiszesz na te wymagane 2 strony lub kompletnie miniesz się z tematem.
rimavelle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-06, 19:27   #5
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Cytat:
Napisane przez rimavelle Pokaż wiadomość
Jeśli będziesz mieć fragment to zazwyczaj pierw należy go krótko opisać. Później, jeśli to fragment np. lektury to umiejscowić fragment w całości (że dzieje się po tym i po tym wydarzeniu, albo na początku książki, albo na końcu, itd). I dopiero wtedy go analizować pod kątem podanego tematu.
Tak przynajmniej mówiła nam polonistka, ale wiem, że co szkoła i nauczyciel to często różne wersje mają. Najlepiej jeśli znajdziesz sobie jakąś przykładową maturke z kluczem odpowiedzi. Gotowego wypracowania tam nie ma, ale będziesz wiedzieć za co przyznawane są pkt.
Nawet jeśli czegoś tam nie napiszesz to obetną ci trochę pkt, ale jeśli nie zależy ci na wysokim wyniku, a tylko by zdać, to nie musisz się martwić. Najwięcej pkt obetną ci, jeśli nie napiszesz na te wymagane 2 strony lub kompletnie miniesz się z tematem.
Nie dwie strony, tylko wymagana ilość słów to po 1.
po 2, jak się minie z tematem, popłynie zupełnie i pomyli np. bohaterów to błąd kardynalny i niezdana matura od razu.
Opisanie fragmentu to właśnie umiejscowienie go w całości, wymienienie bohaterów, epoki itp. a nie streszczenie.

Skąd się biorą tacy gawędziarze - teoretycy?
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-06, 19:47   #6
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Co do pomyłki bohaterów... Drugim tekstem na mojej maturze był Świętoszek. I teraz nie pamiętam, ale trzeba było chyba napisać charakterystykę Orgona na podstawie jego relacji ze Świętoszkiem, a koleżanka napisała na odwrót, charakterystykę Świętoszka ze względu na jego kontakty z Orgonem

Według mnie trochę nie na temat, ale maturę zdała, coś koło 70% miała
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-06, 19:49   #7
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Cytat:
Napisane przez Programeer Pokaż wiadomość
Witam,
Pisze do Was w sprawie matury z polskiego, bo potrzebuje porady
Pisze jeszcze stara mature - technikum. w pracy jest tworzenie tekstu na podstawie fragmentu. Ogolnie zawsze robie tak, ze czytam fragment i pisze wlasnymi zdaniami co tam sie dzialo i pisze nt. Tego co prosza.
Jednak ostatnio znalazlem info ze to ma byc analiza i interpretacja - co ma na mysli autor, jaki odczucia itp itd a ze za streszczenie fragmentu mozna dostac 0 pkt za calosc. Czy to prawda? Ja ogolnie nie jestem dobry z polaka, ale bledow nie robie raczej, tylko nie wiem dokladnie na czym ma polegac ta analiza.. czy tak piszac robilem blad?. prosilbym jak ktos jest dobry z polskiego i zechcialby pomov to bylbym wdzieczny
Streszczenie fragmentu to nie jest ani analiza, ani interpretacja. Przede wszystkim musisz samodzielnie dojść do tego "co autor miał na myśli" oraz wyciągnąć odpowiednie wnioski. Do tego przydają się opracowania lektur, ponieważ tam zdarza się przykładowa analiza tekstu, problematyki lektury, itd. Poza tym, w zależności od tematu, warto mieć podstawową wiedzę na temat biografii autora.
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-04-06, 19:50   #8
rimavelle
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 22
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Cytat:
Napisane przez pffe Pokaż wiadomość
Nie dwie strony, tylko wymagana ilość słów to po 1.
po 2, jak się minie z tematem, popłynie zupełnie i pomyli np. bohaterów to błąd kardynalny i niezdana matura od razu.
Opisanie fragmentu to właśnie umiejscowienie go w całości, wymienienie bohaterów, epoki itp. a nie streszczenie.

Skąd się biorą tacy gawędziarze - teoretycy?
Skąd biorą się ludzie nie umiejący czytać ze zrozumieniem?^ ^
Na maturze jest napisane (biorę tu pod uwagę choćby maturę z j.polskiego z 2014 roku): Wybierz temat i napisz wypracowanie (co najmniej dwie strony,
tj. około 250 słów).
Conajmniej dwie strony. Nie napisane "dwie strony ALBO 250 słów", tylko CONAJMNIEJ dwie strony i orientacyjnie dodane ile mniej więcej to słów (żeby uniknąć nieporozumień, kiedy ktoś ma niesamowicie szerokie pismo i jego praca jest na oko za krótka mimo tych dwóch stron). Też popełniłam ten błąd i założyłam, że jeśli jest 250 słów to może być mniej niż 2 strony i straciłam na tym wszystkie pkt za kompozycje, mimo dobrze zrobionych akapitów, wstępu itd.
A błędy kardynalne fakt - jak się walnie błąd, który świadczy, że ewidentnie nie wie o czym się pisze, to można przez niego nie zaliczy (jak np. ktoś napisze, że Pana Tadeusza napisał Słowacki).
A o minięciu się z tematem już pisałam za pierwszym razem.

Edytowane przez rimavelle
Czas edycji: 2015-04-06 o 19:55
rimavelle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-06, 19:54   #9
Programeer
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 13
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

tak, jestem na miesiac przed matura i od pierwszej klady wszystkie probne matury sprawdzane przez nauczycielke zdaje na ok. 50-60% ale wole sie dokladnie dowiedziec. Ogolnie staram sie robic tak ze opisuje po trochu + dodaje swoje info co wiem, np. Mialem z chlopow fragment to np. Opisalem ze jest to na jakims przyjeciu, ze goscie dobrze sie bawia i ze rozmawiaja i wierze i ze sa bardzo katoliccy itp to co wg mnie wynika
Programeer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-07, 07:55   #10
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Cytat:
Napisane przez rimavelle Pokaż wiadomość
Skąd biorą się ludzie nie umiejący czytać ze zrozumieniem?^ ^
Na maturze jest napisane (biorę tu pod uwagę choćby maturę z j.polskiego z 2014 roku): Wybierz temat i napisz wypracowanie (co najmniej dwie strony,
tj. około 250 słów).
Conajmniej dwie strony. Nie napisane "dwie strony ALBO 250 słów", tylko CONAJMNIEJ dwie strony i orientacyjnie dodane ile mniej więcej to słów (żeby uniknąć nieporozumień, kiedy ktoś ma niesamowicie szerokie pismo i jego praca jest na oko za krótka mimo tych dwóch stron). Też popełniłam ten błąd i założyłam, że jeśli jest 250 słów to może być mniej niż 2 strony i straciłam na tym wszystkie pkt za kompozycje, mimo dobrze zrobionych akapitów, wstępu itd.
A błędy kardynalne fakt - jak się walnie błąd, który świadczy, że ewidentnie nie wie o czym się pisze, to można przez niego nie zaliczy (jak np. ktoś napisze, że Pana Tadeusza napisał Słowacki).
A o minięciu się z tematem już pisałam za pierwszym razem.
To proponuję pogadać z nauczycielką, która te próbne sprawdzała bo jak miałaś 250 słów ale masz takie pismo, że 2 strony nie wyszły t5o nie powinnaś mieć odjęte punkty za kompozycję.

Pisałaś już właściwą? bo mam nieodparte wrażenie, że nie a próbne wcale nie oddają tej właściwej. Mają Ci tylko pokazać jak to wygląda.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-07, 13:03   #11
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Pisałam tylko maturę R, na szczęście. Moim zdaniem jest dużo łatwiejsza
Ale streszczenie na pewno nie jest analizą, nawet na P. Matury z polskiego sprawdzane przez nauczycieli prowadzących zazwyczaj są niemiarodajne. Nauczyciel bierze poprawkę na poziom klasy, wie mniej więcej, jak kto pisze, czyli domyśla się "co autor miał na myśli", czy lubi klasę, itp. Egzaminator ma w poważaniu takie rzeczy, ocenia to, co jest napisane i tyle.

Edytowane przez casus_belli
Czas edycji: 2015-04-07 o 13:04
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-04-07, 13:55   #12
Programeer
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 13
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

No juz sam nie wiem. Facetka która sprawdza jest egzaminatorem, i kilka osób ma często 0 pkt, jak napiszą głupoty.. Jak twierdzi - ocenia dość rygorystycznie.
Ja niby zawsze mam ok, ale po prostu martwi mnie ten fakt, który napisała koleżanka wyżej - że egzaminatora nie będzie obchodzić czyje to, tylko jak coś nie podpasi to ucina i dalej..
Ogólnie mam już tego sporo napisane. Czy któraś z Was mogłaby rzucić na to okiem, jak wg. was to wygląda? Bo może ja po prostu mam jakieś urojenia że nie odróżniam streszczenia od analizy

---------- Dopisano o 13:55 ---------- Poprzedni post napisano o 13:32 ----------

Nie jestem humanistą, i np. tutaj nie widzę wielkiej różnicy między streszczeniem a analizą - http://wypracowania.pl/lektury/powro...a-streszczenie

interpretacja to jak rozumie się utwór, jakie ma znaczenie itp to zawsze piszę w swojej pracy.

Edytowane przez Programeer
Czas edycji: 2015-04-07 o 15:16
Programeer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-07, 15:15   #13
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Cytat:
Napisane przez Programeer Pokaż wiadomość
No juz sam nie wiem. Facetka która sprawdza jest egzaminatorem, i kilka osób ma często 0 pkt, jak napiszą głupoty.. Jak twierdzi - ocenia dość rygorystycznie.
Ja niby zawsze mam ok, ale po prostu martwi mnie ten fakt, który napisała koleżanka wyżej - że egzaminatora nie będzie obchodzić czyje to, tylko jak coś nie podpasi to ucina i dalej..
Ogólnie mam już tego sporo napisane. Czy któraś z Was mogłaby rzucić na to okiem, jak wg. was to wygląda? Bo może ja po prostu mam jakieś urojenia że nie odróżniam streszczenia od analizy Mogę zapłacić za przysługę

---------- Dopisano o 13:55 ---------- Poprzedni post napisano o 13:32 ----------

Nie jestem humanistą, i np. tutaj nie widzę wielkiej różnicy między streszczeniem a analizą - http://wypracowania.pl/lektury/powro...a-streszczenie

interpretacja to jak rozumie się utwór, jakie ma znaczenie itp to zawsze piszę w swojej pracy.
Mogę podrzucić znajomej egzaminatorce jak chcesz. Kobitka z doświadczeniem więc jak masz ochotę i czas to napisz pw.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-07, 20:47   #14
rimavelle
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 22
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Cytat:
Napisane przez pffe Pokaż wiadomość
To proponuję pogadać z nauczycielką, która te próbne sprawdzała bo jak miałaś 250 słów ale masz takie pismo, że 2 strony nie wyszły t5o nie powinnaś mieć odjęte punkty za kompozycję.

Pisałaś już właściwą? bo mam nieodparte wrażenie, że nie a próbne wcale nie oddają tej właściwej. Mają Ci tylko pokazać jak to wygląda.

Ta nauczycielka wiele razy już sprawdzała matury już właściwe, zna się na procedurach, w szkole zaczęła pracować chyba zaraz po skończeniu studiów, więc coś tam podejrzewam wie. ^.-
rimavelle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-08, 15:34   #15
Programeer
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 13
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

pffe napisałem już PW
Tylko nie wiem czy doszło, bo jakoś tutaj dziwnie - nie mam w wysłanych
Programeer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-23, 16:25   #16
adaaa_bardzo
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 23
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

hej. jestem zeszłoroczną maturzystką, ale poprawiam w tym roku matury. Poszłam na studia, ale ostatnio dotarło do mnie, że to chyba nie ten kierunek i serio myśle, żeby zacząć coś od początku. Ogólnie nie dostałam się tam gdzie chciałam przez to, że nie zdawałam polskiego rozszerzonego, tylko samą podstawe (66%). Teraz pisze to rozszerzenie, ale pojęcia nie mam jak mam się do tego przygotowywać, bo wcześniej do podstawy to jednak trochę inaczej to było. Na co powinnam wg was zwrócić uwagę? to prawda, że na rozszerzeniu w sumie nie trzeba znać lektur, bo wystarczy analiza tekstu?
adaaa_bardzo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-23, 16:30   #17
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Cytat:
Napisane przez adaaa_bardzo Pokaż wiadomość
hej. jestem zeszłoroczną maturzystką, ale poprawiam w tym roku matury. Poszłam na studia, ale ostatnio dotarło do mnie, że to chyba nie ten kierunek i serio myśle, żeby zacząć coś od początku. Ogólnie nie dostałam się tam gdzie chciałam przez to, że nie zdawałam polskiego rozszerzonego, tylko samą podstawe (66%). Teraz pisze to rozszerzenie, ale pojęcia nie mam jak mam się do tego przygotowywać, bo wcześniej do podstawy to jednak trochę inaczej to było. Na co powinnam wg was zwrócić uwagę? to prawda, że na rozszerzeniu w sumie nie trzeba znać lektur, bo wystarczy analiza tekstu?
Teraz to już sobie możesz usiąść i czekać na egzamin. Nie wiem jak Ty chciałaś się przygotowywać na tydzień przed maturą I to nie wiedząc jak w ogóle ona wygląda? Brawo, nie różę Ci wysokiego wyniku.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-23, 22:12   #18
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Cytat:
Napisane przez pffe Pokaż wiadomość
Teraz to już sobie możesz usiąść i czekać na egzamin. Nie wiem jak Ty chciałaś się przygotowywać na tydzień przed maturą I to nie wiedząc jak w ogóle ona wygląda? Brawo, nie różę Ci wysokiego wyniku.
Jak nie matematyka na ostatnią chwilę, to polski .

---------- Dopisano o 22:12 ---------- Poprzedni post napisano o 22:10 ----------

Cytat:
Napisane przez adaaa_bardzo Pokaż wiadomość
hej. jestem zeszłoroczną maturzystką, ale poprawiam w tym roku matury. Poszłam na studia, ale ostatnio dotarło do mnie, że to chyba nie ten kierunek i serio myśle, żeby zacząć coś od początku. Ogólnie nie dostałam się tam gdzie chciałam przez to, że nie zdawałam polskiego rozszerzonego, tylko samą podstawe (66%). Teraz pisze to rozszerzenie, ale pojęcia nie mam jak mam się do tego przygotowywać, bo wcześniej do podstawy to jednak trochę inaczej to było. Na co powinnam wg was zwrócić uwagę? to prawda, że na rozszerzeniu w sumie nie trzeba znać lektur, bo wystarczy analiza tekstu?
Jak się przygotować? Być oczytanym i to konkretnie, ponieważ nic Ci nie da analiza tekstu bez odniesienia do lektury (która jest spoza kanonu obowiązkowych nawet dla poziomu R).
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-24, 16:10   #19
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Cytat:
Napisane przez Leseratte93 Pokaż wiadomość
Jak nie matematyka na ostatnią chwilę, to polski .

---------- Dopisano o 22:12 ---------- Poprzedni post napisano o 22:10 ----------



Jak się przygotować? Być oczytanym i to konkretnie, ponieważ nic Ci nie da analiza tekstu bez odniesienia do lektury (która jest spoza kanonu obowiązkowych nawet dla poziomu R).
Przeraża mnie to co się teraz dzieje, serio. To jest straszne. A maturę pisałam raptem 3 lata temu i jakoś nie wyobrażam sobie takich akcji.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-04-24, 17:20   #20
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Cytat:
Napisane przez pffe Pokaż wiadomość
Przeraża mnie to co się teraz dzieje, serio. To jest straszne. A maturę pisałam raptem 3 lata temu i jakoś nie wyobrażam sobie takich akcji.


Też zdawałam 3 lata temu i tak jak autorka, rozszerzony polski, ale naprawdę nie było takich sytuacji, każdy samodzielnie ogarniał co i jak od samego początku przygotowań. Śledząc podobne wątki na wizażu można dojść do wniosku, że to "znak czasu" po prostu.
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-25, 12:51   #21
3d23842983a6357ec11121c0b2dc0194ed81d40b_604ff51fe6891
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 3 663
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Cytat:
Napisane przez adaaa_bardzo Pokaż wiadomość
to prawda, że na rozszerzeniu w sumie nie trzeba znać lektur, bo wystarczy analiza tekstu?
No nie bardzo, bo trzeba podać dwa konteksty i omówić szczegółowo ich związek z tezą.
Rozszerzenie jest na tyle uprzejme, że nie narzuca Ci żadnej konkretnej lektury, więc nie ma ryzyka, że będą od Ciebie wymagali pełnej znajomości czegoś, o czym w życiu nie słyszałaś. Jednocześnie wymaga jednak sporego rozeznania w bardzo różnorodnych tekstach kultury i umiejętności powiązania ich ze sobą. Nie, analiza tekstu absolutnie nie wystarczy.
Rozumiem olewanie sobie matury, kiedy wiesz, że jesteś geniuszem i poradzisz sobie w dowolnych warunkach. Ale kiedy jest się słabym lub przeciętnym uczniem, ogarnianie o co w ogóle chodzi na egzaminie na dwa tygodnie przed nim to albo skrajna nieodpowiedzialność, albo oznaka, że zupełnie Ci nie zależy. A w tym przypadku może lepiej nie tracić czasu na studia. : )

Edytowane przez 3d23842983a6357ec11121c0b2dc0194ed81d40b_604ff51fe6891
Czas edycji: 2015-04-25 o 12:52
3d23842983a6357ec11121c0b2dc0194ed81d40b_604ff51fe6891 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-25, 12:59   #22
Winston_Smith
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomości: 942
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

[1=3d23842983a6357ec11121c 0b2dc0194ed81d40b_604ff51 fe6891;51172222]No nie bardzo, bo trzeba podać dwa konteksty i omówić szczegółowo ich związek z tezą.
Rozszerzenie jest na tyle uprzejme, że nie narzuca Ci żadnej konkretnej lektury, więc nie ma ryzyka, że będą od Ciebie wymagali pełnej znajomości czegoś, o czym w życiu nie słyszałaś. Jednocześnie wymaga jednak sporego rozeznania w bardzo różnorodnych tekstach kultury i umiejętności powiązania ich ze sobą. Nie, analiza tekstu absolutnie nie wystarczy.
Rozumiem olewanie sobie matury, kiedy wiesz, że jesteś geniuszem i poradzisz sobie w dowolnych warunkach. Ale kiedy jest się słabym lub przeciętnym uczniem, ogarnianie o co w ogóle chodzi na egzaminie na dwa tygodnie przed nim to albo skrajna nieodpowiedzialność, albo oznaka, że zupełnie Ci nie zależy. A w tym przypadku może lepiej nie tracić czasu na studia. : )[/QUOTE]
Ale jeśli autorka pisała już maturę, to pisze w starej podstawie, a tam tezy się nie stawia, a za konteksty są 2-4 pkt maks, co można zauważyć przeglądając klucze maturalne. No, ale oczytanie jest ważne przy polskim, niekoniecznie kanon, ale warto mieć w zanadrzu kilka odniesień do ważniejszych motywów. To taka maturka, do której nie da się konkretnie przygotować, trzeba mieć lekkie pióro i dużo czytać, to najważniejsze.
Winston_Smith jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-25, 13:07   #23
3d23842983a6357ec11121c0b2dc0194ed81d40b_604ff51fe6891
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 3 663
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

A to rzeczywiście, ciągle zapominam o tej starej podstawie, przepraszam. : )
Tym lepiej (lub gorzej), dla autorki, ale jeśli chciała się przygotować, to i tak należałoby się do tego zabrać dużo wcześniej i nie tyle siedzieć i wkuwać, co po prostu co jakiś czas coś przeczytać i coś napisać. Inaczej się nie da i jeśli tego nie robiła, a podstawę zdała na taki wynik, to już raczej za późno żeby coś zmienić.
3d23842983a6357ec11121c0b2dc0194ed81d40b_604ff51fe6891 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-25, 13:15   #24
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Cytat:
Napisane przez Winston_Smith Pokaż wiadomość
Ale jeśli autorka pisała już maturę, to pisze w starej podstawie, a tam tezy się nie stawia, a za konteksty są 2-4 pkt maks, co można zauważyć przeglądając klucze maturalne. No, ale oczytanie jest ważne przy polskim, niekoniecznie kanon, ale warto mieć w zanadrzu kilka odniesień do ważniejszych motywów. To taka maturka, do której nie da się konkretnie przygotować, trzeba mieć lekkie pióro i dużo czytać, to najważniejsze.
Skoro ma taki wynik z podstawy to nie sądzę żeby była oczytana.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-25, 20:22   #25
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

[1=3d23842983a6357ec11121c 0b2dc0194ed81d40b_604ff51 fe6891;51172357]A to rzeczywiście, ciągle zapominam o tej starej podstawie, przepraszam. : )
Tym lepiej (lub gorzej), dla autorki, ale jeśli chciała się przygotować, to i tak należałoby się do tego zabrać dużo wcześniej i nie tyle siedzieć i wkuwać, co po prostu co jakiś czas coś przeczytać i coś napisać. Inaczej się nie da i jeśli tego nie robiła, a podstawę zdała na taki wynik, to już raczej za późno żeby coś zmienić.[/QUOTE]

Kilka dni przed maturą nic jej nie da. Jak ktoś chce pisać polski R, to powinien o tym wiedzieć już w 1 klasie, bo to nie jest coś, co opanujesz w tydzień czy dwa, ale na literaturze trzeba się dosyć dobrze znać i to często tej spoza kanonu lektur dla R.
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-25, 20:38   #26
Karlie69
Ash nazg durbatulûk
 
Avatar Karlie69
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 844
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Cytat:
Napisane przez Leseratte93 Pokaż wiadomość
Kilka dni przed maturą nic jej nie da. Jak ktoś chce pisać polski R, to powinien o tym wiedzieć już w 1 klasie, bo to nie jest coś, co opanujesz w tydzień czy dwa, ale na literaturze trzeba się dosyć dobrze znać i to często tej spoza kanonu lektur dla R.
Zgadzam się z tym. Choć moja koleżanka w zeszłym roku pisała polski R, który jej lepiej poszedł niż polski P. Nie zrobiła żadnej analizy, nie odwołała się do kontekstu ani nic, a napisała na ponad 80%. :To trzeba mieć szczęście.
Karlie69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-25, 21:02   #27
3d23842983a6357ec11121c0b2dc0194ed81d40b_604ff51fe6891
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 3 663
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Wcale mnie to nie dziwi, zresztą ogólnie uważam, że nasze nowe rozszerzenie jest o wiele łatwiejsze niż podstawa. Trzeba tylko przyzwyczaić się do specyficznego sposobu pisania i wykorzystać tę sporą wolność na swoją korzyść. W ciekawym kierunku to zmierza.
3d23842983a6357ec11121c0b2dc0194ed81d40b_604ff51fe6891 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-26, 09:16   #28
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

[1=3d23842983a6357ec11121c 0b2dc0194ed81d40b_604ff51 fe6891;51176896]Wcale mnie to nie dziwi, zresztą ogólnie uważam, że nasze nowe rozszerzenie jest o wiele łatwiejsze niż podstawa. Trzeba tylko przyzwyczaić się do specyficznego sposobu pisania i wykorzystać tę sporą wolność na swoją korzyść. W ciekawym kierunku to zmierza. [/QUOTE]
Mi się wydaje, że chociaż ten polski zrobili normalny. I ten ustny i to rozszerzenie a nie tylko przepuszczanie wszystkich no bo każdy musi mieć maturę i potem wypuszcza się na rynek idiotów.
Jeszcze z matematyką powinni zrobić porządek, nie powinna być tak schematyczna. Nie mówiąc o chemii czy biologii gdzie nie powinno być pisania pod klucz.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-26, 09:25   #29
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Cytat:
Napisane przez pffe Pokaż wiadomość
Mi się wydaje, że chociaż ten polski zrobili normalny. I ten ustny i to rozszerzenie a nie tylko przepuszczanie wszystkich no bo każdy musi mieć maturę i potem wypuszcza się na rynek idiotów.
Jeszcze z matematyką powinni zrobić porządek, nie powinna być tak schematyczna. Nie mówiąc o chemii czy biologii gdzie nie powinno być pisania pod klucz.
Moim zdaniem matematyka jest banalna do zdania, naprawdę. Mając tablice pod nosem i minimum wiedzy podstawowej można zdać na przyzwoitym poziomie. Tylko nie bardzo wiem, co mogliby w maturze z matmy zmienić, bo kreatywnością to się nie można zbytnio popisać (przynajmniej na matmie podstawowej).
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-26, 12:01   #30
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Matura z polskiego - praca pisemna

Cytat:
Napisane przez Leseratte93 Pokaż wiadomość
Moim zdaniem matematyka jest banalna do zdania, naprawdę. Mając tablice pod nosem i minimum wiedzy podstawowej można zdać na przyzwoitym poziomie. Tylko nie bardzo wiem, co mogliby w maturze z matmy zmienić, bo kreatywnością to się nie można zbytnio popisać (przynajmniej na matmie podstawowej).
Ja myślę, że sam fakt tablic jest śmieszny, nie powinno ich być. Większość zadań można na nich zrobić, serio. I też mówię tu o podstawowej.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-04-26 13:01:24


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:38.