Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem > Poczekalnia - będę mamą

Notka

Poczekalnia - będę mamą Forum dla przyszłych rodziców. Poczekalnia - będę mamą to miejsce, w którym podzielisz się tematami związanymi z oczekiwaniem na potomstwo.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-03-11, 07:19   #1
weselna01
Zadomowienie
 
Avatar weselna01
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1 968

Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu


Wołajcie, jeśli już taki był, bo mnie cuda znajduje na wyszukiwarce Chciałam zrobić temat zbiorczy dla mam, które przed ciążą intensywnie ćwiczyły i podpatrzeć, co robicie teraz w dobie: śpiączek, zachcianek, mdłości i rosnącego brzucha

Sama jestem w powyższej sytuacji i poznam Wasze perypetie i pomysły na utrzymanie formy w tym czasie
__________________
Żaba!
Od 14.09.2016 z nami po 39 t.c.
weselna01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-11, 07:47   #2
caprica6
Wtajemniczenie
 
Avatar caprica6
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 2 365
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

Hej, jestem obecnie w 15tc, przed ciążą ćwiczyłam ok 5 razy w tyg - 4x bieganie (około 40-50km tygodniowo) i raz trening obwodowy. Biegam od 3 lat. W ciąży czuję się dobrze, teraz coraz lepiej (przeszły mdłości i senność), mam zgodę lekarza na kontynuowanie ćwiczeń. Obecnie staram się 2x ćwiczyć (ćwiczenia dla ciężarnych) i 2x truchcik na zmianę z marszem - do 45 minut. Zawsze mam ze sobą pulsometr i kontroluję tętno, staram się nie męczyć
__________________

caprica6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-11, 09:00   #3
weselna01
Zadomowienie
 
Avatar weselna01
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1 968
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

Cytat:
Napisane przez caprica6 Pokaż wiadomość
Hej, jestem obecnie w 15tc, przed ciążą ćwiczyłam ok 5 razy w tyg - 4x bieganie (około 40-50km tygodniowo) i raz trening obwodowy. Biegam od 3 lat. W ciąży czuję się dobrze, teraz coraz lepiej (przeszły mdłości i senność), mam zgodę lekarza na kontynuowanie ćwiczeń. Obecnie staram się 2x ćwiczyć (ćwiczenia dla ciężarnych) i 2x truchcik na zmianę z marszem - do 45 minut. Zawsze mam ze sobą pulsometr i kontroluję tętno, staram się nie męczyć
O rany, to u Ciebie faktycznie intensywnie U mnie to były treningi średnio co dwa dni na zmianę: cardio, siłowy i pilates/joga lub inne takie ogólnorozwojowe Do tego raz-dwa razy w tygodniu śpiew, a to też daje popalić, jeśli się ćwiczy na takim poziomie zawodowym

Które ćwiczenia dla ciężarnych robisz?
Bieganie jest dopuszczalne?
A popros tętna, ostatnio nad tym myślałam, skoro ciężarne mają podwyższone tętno do ok 80 w stanie spoczynku, to czy to właśnie nie powoduje, że szybciej się męczymy w trakcie ćwiczeń, niż wcześniej?
__________________
Żaba!
Od 14.09.2016 z nami po 39 t.c.
weselna01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-11, 11:05   #4
caprica6
Wtajemniczenie
 
Avatar caprica6
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 2 365
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

Chodzę na zajęcia zorganizowane, wolę tak niż sama coś kombinować, bo jednak nie mam takiej wiedzy i nie wszystko możemy teraz robić Jest sporo ćwiczeń na uda i pośladki, - przysiady, lifty. Zabronione są ćwiczenia na mięśnie brzucha.
Bieganie jest dopuszczalne ale to też nie u każdego, na pewno trzeba wcześniej biegać i ma jakieś doświadczenie. U mnie to jest naprawdę baaardzo wolno, spokojny trucht na zmianę z marszem, tak aby tętno nie rosło powyżej 140 uderzeń/minutę. Tętno rośnie teraz szybciej podczas wysiłku, ale nic dziwnego, organizm wykonuje pracę jaką jest ciąża, więc też szybciej się męczymy. Dlatego trzeba bardzo uważnie wszystko robić i obserwować reakcję organizmu
__________________

caprica6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-11, 11:13   #5
weselna01
Zadomowienie
 
Avatar weselna01
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1 968
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

Zazdroszczę zajęć zorganizowanych. Chodziłam, ale obecnie się przeprowadzamy i nie ma w okolicy nic sensownego a na moją siłownię będzie teraz za daleko

Poza tym mam wrażenie, że wypływam po 2 miesiącach, bo wcześniej nie miałam siły na nic. Dopiero udaje mi się poćwiczyć, popracować, posprzątać itp. A ćwiczę do zestawów z DVD w domu z ciężarkami. Tak jak mówisz - przysiady, na ręce a z mięśni brzucha tylko boczne.
__________________
Żaba!
Od 14.09.2016 z nami po 39 t.c.
weselna01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-11, 11:43   #6
caprica6
Wtajemniczenie
 
Avatar caprica6
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 2 365
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

Ja też teraz mam coraz więcej siły, na początku ciężko było zwlec się z łóżka i dużo leżałam, raz nawet się przebrałam do ćwiczeń, machnęłam nogą i skończyłam bo stwierdziłam że to jednak nie ten dzień Ale o mniej więcej 12 tyg zaczęło być lepiej. Jeszcze co do ćwiczeń, to fajne ma Edyta Litwniuk, polecam
Tak w ogóle to moja druga ciąża, córka skończy w tym roku 6 lat, w ciąży z nią przytyłam 20kg, spuchły mi nogi i czułam się fatalnie! Teraz będę się starać kontrolować wagę i się więcej ruszać żeby nie było tak jak ostatnio.
__________________

caprica6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-11, 11:51   #7
weselna01
Zadomowienie
 
Avatar weselna01
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1 968
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

Tyle czy "przytyłaś" czy "przybrałaś"? Bo To że na koniec ciąży ma się do 15kg więcej to nie jest jak dla mnie żadne przytycie, tylko ciężar ciąży - wód, pokarmu, dziecka etc. I on spada sam po niej.

A za przytycie uważam pozostałe naddatki. Czyli tak jak piszesz to dla mnie musiałabyś mieć wagę końcową o 35kg większą, niż wyjściową
__________________
Żaba!
Od 14.09.2016 z nami po 39 t.c.
weselna01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-03-11, 12:15   #8
caprica6
Wtajemniczenie
 
Avatar caprica6
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 2 365
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

Masz rację ciągle o tym zapominam Przybrałam 20 Ale po porodzie miałam jakieś 8-10 na plusie.
__________________

caprica6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-14, 08:31   #9
weselna01
Zadomowienie
 
Avatar weselna01
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1 968
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

A jak długo, tak bez ćwiczeń itp?
__________________
Żaba!
Od 14.09.2016 z nami po 39 t.c.
weselna01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-14, 10:55   #10
paula1010
Zadomowienie
 
Avatar paula1010
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 1 097
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

Czesc Wam,

Koncze wlasnie 8tc, przed ciaza bylam dosc aktywna, trening silowy 4 razy w tygodniu, 2 razy w tygodniu cardio. Ostatnie 3 lata z rzedu biegalam tez polmaraton w okolicach maja - w tym roku niestety nie da rady :P

Poki co czuje sie bardzo dobrze, oprocz zmeczenia, ktore dopada mnie wieczorem, dlatego teraz cwicze przed praca.

Nadal trenuje silowo, zredukowalam jednak znacznie ciezar przykladowo przed ciaza robilam przysiady z 65-70kg obciazenia, teraz nie biore wiecej niz 20-25kg. Robie tez dluzsze przerwy miedzy seriami, nie dopuszczam do zadyszki. Jesli chodzi o bieganie, to w sobote zrobilam sobie trening 1km truchtu, 250m spaceru, zeby uspokoic tetno i ponownie 1km az dobilam do 5k. Caly czas kontroluje tetno. Znalazlam tez mase fajnych cwiczen dla ciezarnych na YouTube - polecam profil Angeliki Pioro.

Wydaje mi sie, ze najwazniejsze to sluchac swojego ciala, skupic sie na regularnym oddychaniu, nie wstrzymywac powietrza!! Trening w ciazy ma sprawiac, ze czujemy sie lepiej, a nie padamy ze zmeczenia.
paula1010 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-14, 11:03   #11
caprica6
Wtajemniczenie
 
Avatar caprica6
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 2 365
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

Cytat:
Napisane przez weselna01 Pokaż wiadomość
A jak długo, tak bez ćwiczeń itp?
3 miesiące po porodzie wróciłam do dawnej wagi, nie ćwiczyłam, chodziłam codziennie z wózkiem min. 2h i karmiłam piersią, jakieś 7 miesięcy po porodzie zaczęłam ćwiczyć pilates.

---------- Dopisano o 12:03 ---------- Poprzedni post napisano o 12:02 ----------

Cytat:
Napisane przez paula1010 Pokaż wiadomość
Czesc Wam,

Koncze wlasnie 8tc, przed ciaza bylam dosc aktywna, trening silowy 4 razy w tygodniu, 2 razy w tygodniu cardio. Ostatnie 3 lata z rzedu biegalam tez polmaraton w okolicach maja - w tym roku niestety nie da rady :P

Poki co czuje sie bardzo dobrze, oprocz zmeczenia, ktore dopada mnie wieczorem, dlatego teraz cwicze przed praca.

Nadal trenuje silowo, zredukowalam jednak znacznie ciezar przykladowo przed ciaza robilam przysiady z 65-70kg obciazenia, teraz nie biore wiecej niz 20-25kg. Robie tez dluzsze przerwy miedzy seriami, nie dopuszczam do zadyszki. Jesli chodzi o bieganie, to w sobote zrobilam sobie trening 1km truchtu, 250m spaceru, zeby uspokoic tetno i ponownie 1km az dobilam do 5k. Caly czas kontroluje tetno. Znalazlam tez mase fajnych cwiczen dla ciezarnych na YouTube - polecam profil Angeliki Pioro.

Wydaje mi sie, ze najwazniejsze to sluchac swojego ciala, skupic sie na regularnym oddychaniu, nie wstrzymywac powietrza!! Trening w ciazy ma sprawiac, ze czujemy sie lepiej, a nie padamy ze zmeczenia.
Hej, dokładnie, trzeba słuchać organizmu. A lekarz nie widzi przeciwskazań? Pozwala na ciężary?
__________________

caprica6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-03-15, 06:59   #12
weselna01
Zadomowienie
 
Avatar weselna01
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1 968
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

No powiem Ci - ciężary spore Ja na maszynach podnosiłam do 70kg, na wolnych mi nie wolno było się pojawiać (kręgosłup, za duże ryzyko, że zrobię sobie krzywdę). Teraz ćwiczę z ciężarkami 2,5kg a tętno i stan po treningu, jakbym wyszła z dobrej zaprawy na siłowni
__________________
Żaba!
Od 14.09.2016 z nami po 39 t.c.
weselna01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-15, 07:06   #13
caprica6
Wtajemniczenie
 
Avatar caprica6
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 2 365
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

Cytat:
Napisane przez weselna01 Pokaż wiadomość
No powiem Ci - ciężary spore Ja na maszynach podnosiłam do 70kg, na wolnych mi nie wolno było się pojawiać (kręgosłup, za duże ryzyko, że zrobię sobie krzywdę). Teraz ćwiczę z ciężarkami 2,5kg a tętno i stan po treningu, jakbym wyszła z dobrej zaprawy na siłowni
Ja na ciężarach się nie znam, nie mogłam dźwigać już przed ciążą, teraz ciężarki max 2 kg
Tętno Ci powinno się niebawem trochę unormować, u mnie spoczynkowe już trochę spadło, potrafię mieć podczas ćwiczeń 70
__________________

caprica6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-26, 09:52   #14
kaskaem
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 4
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

Hej
Ja jestem w 13 tc i prawdę mówiąc trochę mi głupio czytając, jak Wy do tego profesjonalnie podchodzicie (pulsometr itp), a jak ja się zabrałam za ćwiczenia w ciąży.
Co prawda przed ciążą nie byłam stałym bywalcem siłowni, ale wydaje mi się że prowadziłam bardzo aktywne życie: biegałam, jeździłam na rowerze, chodziłam po górach.
W ciąży zmieniłam niewiele - głównie dystanse. Nie biegam już 8-10 km tylko ok. 5. Góry już nie Tatry tylko maksymalnie Świętokrzyskie
Rower póki co służy mi jako środek transportu do pracy - 5 km ścieżkami.
Na koniec ciąży planuje to zmienić na basen ze specjalnymi zajęciami dla ciężarówek, ale póki co chciałabym utrzymać bieżący styl życia.

A nie spotykacie się z besztaniem przez rodzinę itp. za uprawianie sportu ? Ja mam wrażenie, że obie mamy kiepsko na mnie patrzą... Już nie wspomnę o lekarzu, który unika odpowiedzi na pytania o sporcie. Wypowiada się samymi ogólnikami, które tak samo mogę sobie wygooglać.
kaskaem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-26, 18:57   #15
caprica6
Wtajemniczenie
 
Avatar caprica6
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 2 365
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

Kaskaem, zegarek z pulsometrem mam już od dawna, a że w ciąży trzeba pilnować tętna to wolę sprawdzać, robię to przy bieganiu albo na orbitreku, na statycznych ćwiczeniach nie muszę
Rodzice i znajomi (Ci którzy nie biegają i nie ćwiczą) nie mogą tego pojąć. Ćwiczenia to jeszcze owszem, ale jakby wiedzieli że ćwiczę z ciężarkami (max 2kg) pewnie by padli A bieganie to już masakra. Ogólnie najlepiej to zaraz iść na zwolnienie i leżeć do końca ciąży I jeść za dwóch.
Ja jeszcze trochę marszobiegam ale jest już coraz wolniej i ciężej, ostatnio spodobało mi się na orbitreku - naprawdę polecam Kończę teraz 21 tc.
__________________

caprica6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-30, 12:32   #16
weselna01
Zadomowienie
 
Avatar weselna01
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1 968
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

U mnie końcówka 19 tygodnia. Jeśli mam taki dzień, że dużo chodziłam, nosiłam czy sprzątałam, to już nie ćwiczę, bo to się kończyło skurczami.
Jeśli natomiast nie robię niczego specjalnego, to co dwa dni mam na YT kanał który włączam i ćwiczę razem z prowadzącą (trenerka fitness obecnie w ciąży). Na zmiane ciężarki, core, pilates i kick boxing.

Na basen bym poszła, ale szkoda mi czasu i pieniędzy. Liczę na ciepłe lato i wówczas może jakieś jeziorko lub morze.

Nie mieszkam z rodziną, więc oni tego nie widzą. Czasami napomknę, że coś tam robię, ale niewiele. Wiedzieli, ze jadę w góry i o ile teściowa uznała, że ciąża to nie choroba, o tyle mama stwierdziła, że "swój rozum mam" i że to moje życie, ale ona by nie jechała
Nie wiem jakby zareagowali na machanie 2kg ciężarkami. Pewnie poza mamą z zainteresowaniem i wzruszeniem ramion. Mama się po prostu boi, że się przefrosuje, ale stara się mi chyba ufać w tym względzie
__________________
Żaba!
Od 14.09.2016 z nami po 39 t.c.
weselna01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-02, 06:26   #17
caprica6
Wtajemniczenie
 
Avatar caprica6
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 2 365
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

Na basen poszłam raz poprzedniej ciązy i skończyło się infekcją, więc teraz odpuszczam :/ Też czekam na lato i jeziorko. Pamiętam że super się pływało w końcówce ciąży, człowiek znowu był taki leciutki
Ja staram się też ćwiczyć lub marszobiegać co drugi dzień. Jeśli nie ćwiczę to staram się chociaż z 30 minut pospacerować. I w te dni z reguły ogarniam w domu Weselna, czy Ty też teraz czujesz że potrzebujesz więc czasu na regenerację?
__________________

caprica6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-02, 12:55   #18
weselna01
Zadomowienie
 
Avatar weselna01
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1 968
Dot.: Fit mamy :) Wątek o ćwiczeniach w ciąży i zdrowym odżywianiu

Na regeneracje nie, bo nie mam się po czym regenerować, skoro te wszystkie ćwiczenia są low impact W I trymestrze błyskawicznie się męczyłam nawet przy takich, w II jest lepiej. Muszę pamiętać o zwalnianiu tempa, żeby mnie nie rozbolały mięśnie brzucha, bo i tak są przeciążone, oraz żebym nie dostała skurczy.
Jesli miałam intensywny dzień w ogóle (np. jak ostatnio przenosiny albo intensywny dzień w pracy) to istotnie zwala mnie z nóg na następny dzień, tętno potrafiło mi wariować i miałam skurcze. Lekarz zalecił dzień odpoczynku po intensywnym dniu.

Za to łatwiej jest mi się rozciągać, ale staram się tego za dużo i za często nie robić z uwagi na wysoki poziom relaksyny-nie chcę sobie niczego uszkodzić, bo przecież ja nie trener, nie znam się

Z ciekawostek okołotreningowych: podobno dieta u ciężarnej musi mieć większą podaż białka niż węgli. Kontynuowałam więc taką dietę z siłowni, bo miałam tam podwyższony poziom białka a mniej węgli.
Ostatnio pani dietetyk uznała, że mimo iż mam na niej świetne wyniki, wagę i kondycję, to jednak profilaktycznie woli mi zmniejszyć te białka, żeby nie przeciążyć nerek.
__________________
Żaba!
Od 14.09.2016 z nami po 39 t.c.

Edytowane przez weselna01
Czas edycji: 2016-05-02 o 12:56
weselna01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Poczekalnia - będę mamą


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-05-02 13:55:20


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:41.