Studia - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-10-08, 16:51   #1
Francesc_a
Zakorzenienie
 
Avatar Francesc_a
 
Zarejestrowany: 2014-09
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 3 798

Studia


Drogie Wizażanki!
Mam do was pytanie i proszę o opinię obiektywną lub wynikającą z waszego doświadczenia.
Chciałabym wybrać kierunek: Lingwistyka stosowana: język francuski z hiszpańskim.
Nie znam żadnego z tych języków, ale na tych studiach bym się tego nauczyła.
Czy jest ciężko opanować dwa języki ( wydają się dość podobne ) na raz? ;>
Myślałam nad lingwistyką stosowaną: język angielski i francuski, niestety nie ma tego kierunku blisko mojego miejsca zamieszkania, a angielskim znam i wiem, że byłoby mi dużo łatwiej utrwalać angielski i zaczynać od podstaw francuski.
Więc dziewczyny co myślicie? Ciężko będzie?
Francesc_a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-08, 17:15   #2
nie_powiem
Wtajemniczenie
 
Avatar nie_powiem
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 2 893
Dot.: Studia

Trochę mnie to dziwi, że możesz rekrutować na taki kierunek nie znając ani trochę żadnego z tych języków. Rekrutujesz z angielskim? W jakim mieście?

Jeśli chodzi o to czy będzie trudno czy nie? Tak, będzie trudno. Mojej przyjaciółce jest trudno, chociaż zna francuski i uczy się hiszpańskiego. Języki są teoretycznie podobne, ale w pewnych kwestiach sporo się różnią i mają "false friendy", które będą Ci się na pewno myliły. Że w tym języku coś oznacza tak, a w innym to samo słowo coś innego.. Na pewno czekałoby Cię ogrom pracy na tym kierunku.

Jeśli jednak wolałabyś studiować z angielskim i francuskim/hiszpańskim i jest taka możliwość, tylko, że w innym miejscu - to ja (jeśli miałabym możliwości finansowe) spróbowałabym jednak tej drugiej opcji.
__________________
A tam, od jutra.
nie_powiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-08, 17:29   #3
Francesc_a
Zakorzenienie
 
Avatar Francesc_a
 
Zarejestrowany: 2014-09
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 3 798
Dot.: Studia

Najbliższa taka możliwość jest w Lublinie a ja jestem z Pomorza... Także zdecydowanie za daleko i niestety nie mam takiej możliwości

Właśnie boję się tego, że mimo iż od postaw oba języki to będzie ciężko mi to ogarnąć..
Nie mówiąc już o tym, że ciągnęłabym w tym czasie inny kierunek.
Francesc_a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-08, 17:36   #4
adie94
Zadomowienie
 
Avatar adie94
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Silesia
Wiadomości: 1 953
Dot.: Studia

Byłam w podobnej sytuacji z tym że wybrałam kierunek tłumacz dwujęzykowy( to tak jakby studiować dwie filologie na raz+ zajęcia typowo dla przyszłych tłumaczy). Oba języki znałam wcześniej i nigdy nie miałam problemu z ich nauką. Po pierwszym miesiącu zmieniłam kierunek na filologię tylko jednego języka ( z tym że ten drugi język dalej mam ale tylko 1h w tygodniu).
Nie wyobrażam sobie iść na studia językowe nie mając wcześniej żadnego doświadczenia z tymi językami. Niektóre uczelnie umożliwiają naukę języków od zera, inne (np. moja) od razu zakładają że znasz oba języki perfekcyjnie
Przemyśl swoją decyzję lub dowiedź się czy będziecie sie uczyć języków od podstaw ale miej na uwadze to, że trudno nauczyć się języka w rok czy semestr (do poziomu chociaż średnio zaawansowanego).
__________________

"And while I wait I put on my perfume, yeah I want it all over you.

I gotta mark my territory." 😻

A.

adie94 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-08, 17:41   #5
Lannister
Raczkowanie
 
Avatar Lannister
 
Zarejestrowany: 2014-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 48
Dot.: Studia

Cytat:
Napisane przez Francesc_a Pokaż wiadomość
Drogie Wizażanki!
Mam do was pytanie i proszę o opinię obiektywną lub wynikającą z waszego doświadczenia.
Chciałabym wybrać kierunek: Lingwistyka stosowana: język francuski z hiszpańskim.
Nie znam żadnego z tych języków, ale na tych studiach bym się tego nauczyła.
Czy jest ciężko opanować dwa języki ( wydają się dość podobne ) na raz? ;>
Myślałam nad lingwistyką stosowaną: język angielski i francuski, niestety nie ma tego kierunku blisko mojego miejsca zamieszkania, a angielskim znam i wiem, że byłoby mi dużo łatwiej utrwalać angielski i zaczynać od podstaw francuski.
Więc dziewczyny co myślicie? Ciężko będzie?
Studiowanie języka francuskiego/hiszpańskiego to nie jest darmowy kurs języka.
__________________
Jeśli czegoś mnie nauczyło życie w Krakowie, jest to uważne czytanie wszystkiego, co się podpisuje, nawet jeśli jest to podpis na chusteczce dla swoich fanów.


___________
Zumbuję!
65 kg --> ?
4/16
Ważę się po każdych szesnastu zajęciach.
Lannister jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-08, 17:46   #6
nie_powiem
Wtajemniczenie
 
Avatar nie_powiem
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 2 893
Dot.: Studia

Cytat:
Napisane przez Francesc_a Pokaż wiadomość
Najbliższa taka możliwość jest w Lublinie a ja jestem z Pomorza... Także zdecydowanie za daleko i niestety nie mam takiej możliwości

Właśnie boję się tego, że mimo iż od postaw oba języki to będzie ciężko mi to ogarnąć..
Nie mówiąc już o tym, że ciągnęłabym w tym czasie inny kierunek.


No nieźle. Szanse na sukces są kiepskie w takim razie, tym bardziej. Pamiętaj, że to tak naprawdę będzie czas podzielony na "trzy" kierunki. Bo jednak w lingwistyce te dwa języki będą na podobnym poziomie "ważności" i oprócz nich jeszcze jeden kierunek? No nie wiem.. Słabo to widzę.
Ja chcę za rok wziąć filologię włoską studiując teraz historię sztuki i myślę, że nadal może być ciężko.
Weź też pod uwagę, że np. te zajęcia z jednego kierunku będziesz miała może w collegium X na ulicy X a drugi w miejscu Y położonym np. 20 minut drogi autobusem.
+ Że ćwiczenia są obowiązkowe, a na studiach filo jednak sporo ćwiczeń bo wiadomo, to język, musi być żywy już na studiach. To nie jest pitu pitu jak w liceum.
__________________
A tam, od jutra.
nie_powiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-08, 17:59   #7
Francesc_a
Zakorzenienie
 
Avatar Francesc_a
 
Zarejestrowany: 2014-09
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 3 798
Dot.: Studia

Na stronie uczelni jest napisane, że język od podstaw będzie.

No lingwistyka stosowana to przygotowanie na tłumacza tak naprawdę ... ale właśnie zastanawiało mnie czy ciężko będzie z przyswajaniem i uczeniem się dwóch języków na raz od podstaw.
I tak. Rekrutuje z angielskim.
Francesc_a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-10-08, 19:00   #8
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Studia

brałabym ten angielski z francuskim jeśli przynajmniej angielski znasz.
Moim zdaniem nie uciągniesz podwójnej filologii razem z drugim kierunkiem.
Za dużo nauki na raz. A już taki układ i dwa języki zupełnie od podstaw to chyba całkowicie nierealne. Miałam do czynienia i z francuskim i z hiszpańskim, zdolności językowe mam a i tak francuski jak na mój gust dość trudny, może się mylić z hiszpańskim. Według mnie za dużo srok za ogon chciałabyś naraz złapać i może Ci się to dobić kosmiczną czkawką.
Ustal priorytety. Możliwe, że z drugim kierunkiem wystarczyłaby Ci jedna zwykła filologia. Na takich i tak jest z reguły drugi język nowożytny dodatkowo.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-08, 19:13   #9
Devojce
Raczkowanie
 
Avatar Devojce
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 272
Dot.: Studia

A ja się nie zgodze, że nie dasz rady. Wszystko zależy od Ciebie. Sama studiowałam dwa kierunki na raz, z czego jeden to była filologia z dwoma językami od podstaw (dwa baaardzo odległe od siebie języki). Nie powiem, żeby było ciężko. Normalnie. Ale to zależy jak się uczysz języków. Ja mam łatwość i zawsze byłam z nich dobra, więc to w sumie była przyjemność. Z drugiej strony studiowały ze mną osoby, które od początku mówiły, że nie lubią języków ( po co poszły na takie studia nie wiem) i było im ciężko z tym jednym kierunkiem.

Ja bym na Twoim miejscu nie panikowała. Po 3 latach studiów, jeśli to jest dobra uczelnia, będziesz znała 2 języki+angielski. Z 3 językami będzie Ci dużo łatwiej znaleźć w przyszłości dobrą pracę.
Powodzenia. I pamiętaj, że przy nauce języków najważniejsza jest systematyczność i nie opuszczanie zajęć z języka.


PS. Oczywiście języki będą Ci się mieszać, to normalne. Tak samo i to, że zazwyczaj jeden będzie Ci iść lepiej, będzie Ci sprawiał większą przyjemność.

Aha, nie znam twego programu studiów, ale u mnie dodatkowo były zajęcia z angielskiego. Czyli w sumie 3 języki.

Edytowane przez Devojce
Czas edycji: 2014-10-08 o 19:15
Devojce jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-08, 20:33   #10
Adrianna_8
Zakorzenienie
 
Avatar Adrianna_8
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 612
Dot.: Studia

Też studiuję lingwistykę stosowaną: niemiecki z angielskim. Obu języków uczyłam się przed studiami.
Powiem Ci, że wszystko zależy od Ciebie. Ja bym się bała iść na studia, gdzie języków miałabym się uczyć od podstaw - wydaje mi się, że 5 lat to za mało, by nauczyć się języka na "magisterskim" poziomie... Nauka zapewne będzie bardzo intensywna. I nigdy nie wiesz, czy te języki Ci się spodobają, czy będziesz miała z nimi problem czy nie, czy będziesz chciała się ich uczyć.
Generalnie lingwistyka stosowana to fajny kierunek. Intensywna nauka języków bez tych wszystkich wykładów, historii, które mają zwykłe filologie.
Z tego co pamiętam to w Gdańsku jest też lingwistyka stosowana. Na pewno angielski i niemiecki, nie wiem jak z innymi językami .

---------- Dopisano o 21:33 ---------- Poprzedni post napisano o 21:29 ----------

Cytat:
Napisane przez nie_powiem Pokaż wiadomość
+ Że ćwiczenia są obowiązkowe, a na studiach filo jednak sporo ćwiczeń bo wiadomo, to język, musi być żywy już na studiach. To nie jest pitu pitu jak w liceum.
Dokładnie. Na lingwie są głównie ćwiczenia obowiązkowe. Są osoby, które robią inne kierunki, ale szczerze powiedziawszy kiepsko im idzie językowo . Dużo zaniedbują, kolokwia zdają na jakiś konsultacjach. Wątpię, że będą dobrymi nauczycielami/tłumaczami/urzędnikami.

Lingwistyka stosowana to wymagający kierunek. Ja np. nie mam wielu zajęć (2-3 zajęcia dziennie), ale zamysł jest taki, że zajęć jest mniej, jednak studenci powinni więcej pracować w domu, na własną rękę.
Adrianna_8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-08, 21:38   #11
skara
Zakorzenienie
 
Avatar skara
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Hiszpania
Wiadomości: 5 070
Dot.: Studia

Jestem czynnym tłumaczem i przyjmuję studentów na praktyki. Wiele osób z tylko jednym językiem obcym nie dochodzi do c1/c2, a cóż dopiero z dwoma. W mojej opinii takie studia z dwoma językami od zera to abstrakcja. Przygotują może do zawodu nauczyciela, ale nie tłumacza.
skara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-10-08, 22:17   #12
Lexie
Przyjaciel wizaz.pl
 
Avatar Lexie
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 33 873
Dot.: Studia

Cytat:
Napisane przez Lannister Pokaż wiadomość
Studiowanie języka francuskiego/hiszpańskiego to nie jest darmowy kurs języka.
Na wielu kierunkach uczą języka od podstaw.

Przy czym uczenie się dwóch dość podobnych języków na raz jest dość ciężkie, myli się wszystko, wymowę trudniej opanować itp.

Ale studia się zaczynają za rok dopiero, tak? Więc można ogarnąć przynajmniej trochę jeden z języków.

Doczytałam, że to by miał być drugi kierunek. Nooo, nie polecam takiego rozwiązania Sama się porwałam na dwa kierunki, w tym jeden językowy i to nie było dla mnie zdecydowanie Zrezygnowałam z jednego.

Edytowane przez Lexie
Czas edycji: 2014-10-08 o 22:21
Lexie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-10-08 23:17:44


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:05.