Bardzo długie leczenie aparatem stałym - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zamknięte > Fora sponsorowane > Forum eksperta stomatologa z UNIDENT UNION Dental Spa

Notka

Forum eksperta stomatologa z UNIDENT UNION Dental Spa Na Wasze pytania odpowiada Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z 23-letnim doświadczeniem, od kilkunastu lat praktykująca implantologię i ortodoncję, założycielka wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa.

 
 
Narzędzia
Stary 2013-02-04, 03:57   #1
EffectMotyl
Przyczajenie
 
Avatar EffectMotyl
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 15
Unhappy

Bardzo długie leczenie aparatem stałym


Przepraszam pośpieszyłam się z moim postem, ponieważ nie doczytałam, że odpowiedzi przez Panią doktor były udzielane tylko do 30 listopada 2012. Zatem spóźniełam się, ale może ktoś z was ma podobny problem, czyli ze zbyt długim leczeniem ortodontycznym.


Witam.
Aparat stały noszę już 5 albo 6 rok. Częściowo z mojej winy (zdążało mi się chodzić co 12 tyg. wtedy kiedy nie miałam pieniędzy na wizytę i musiałam odwołać, ale nie było to regułą). Moje zęby doszły de pewnego etapu i leczenie się zatrzymało, od ok 1,5-2 lat stoi w miejscu.

Początkowa diagnoza sprzed 8 lat: Progenia, z zaleceniem przygotowania do operacji.

Kiedy pojawiałam się u obecnej ortodontki miałam 14 lat (wcześniej byłam leczona ortodontycznie, od 6 roku życia, w innym miejscu, ale to oddzielna historia), miałam dużą wadę zgryzu i moja ortodontka zdecydowała się na leczenie aparatem ruchomym abym nie musiała nosić wielu lat aparatu stałego, który miałam mieć założony ok 18 roku życia i zacząć być przygotowywaną do operacji.

Po 4 latach leczenia aparatem ruchomym poprawa była na tyle duża, że po założeniu aparatu stałego w ciągu kilku miesięcy żuchwa się cofnęła. Zatem podjęto decyzję o zmianie leczenia, na maskowanie wady, bo operacja wydawała się niepotrzebną i bolesną ingeręcją.

Etapy leczenia:
-aparat ruchomy, przerwa z 2mm zmniejszyła się do 0,5mm, ale pozostał zgryz otwarty,
-założenie aparatu stałego (wrzesień): łuk górny dość szybko się wyprostował
-zapadła decyzja o maskowaniu wady, bez operacji (wcześniej miałam być przygotowywana do operacji, ale okazało się to nie być konieczne),
-usunięcie 6(leczona kanałowo i w bardzo złej kondycji z ropniem po korzeniami) i piątki
-założenie aparatu stałego na dolny łuk (luty)
-cofnięcie się żuchwy, ale niestety powstała nad korekta
-domykanie szpar powstałych w wyniku wyrwania 6 i 5 (szpary praktycznie zniknęły)

Teraz mam zgryz otwarty, ale zamiast progenii wyglądam ja z retrogenią, wysunięcie żuchwy mniej więcej, na "oko" około 0,5cm plus do tego jeszcze zgryz krzyżowy.

I na tym stanęło leczenie, moja ortodontka ma problem z domknięciem szpary.

Proszę mi powiedzieć, czy powinnam zastanowić się nad zmianą ortodonty, od jakiegoś czasu przestałam ufać mojej ortodontce? Leczenie wydaje mi się niestandardowo długie, przez co odsłoniły mi się szyjki zębowe w trzech zębach.

W sumie moja ortodontka na początku zeszłego roku powiedziała mi, że chciałaby zdjąć go do wakacji, ale coś jej nie wychodzi, a mamy już 2013rok i bliżej jestem do kolejnych wakacji niż do zdjęcia mojego aparatu. Przez ten rok starałam się chodzić naprawdę systematycznie co miesiąc, a efekty małe.
__________________
MatyldaEm

Edytowane przez EffectMotyl
Czas edycji: 2013-02-04 o 04:27
EffectMotyl jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-04, 10:04   #2
7808db1bb82aa4847b78eb7501a3e60a0e3c1e7e_5ddc6b3aac83c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 835
Dot.: Bardzo długie leczenie aparatem stałym

Skonsultuj się przynajmniej z 2 innymi lekarzami. Moja orto też kiedyś tak kombinowała. Aparat miałam nieco ponad 2 lata - ale zupełnie inną wadę. Raz miałam zdjąć aparat za 3-4 miesiące, na następnej wizycie już za 7-8, potem znów było inaczej. Więc w końcu zaczęłam ją cisnąć i żądać konkretnych odpowiedzi, skąd taki termin, skoro ostatnio był inny, dlaczego od pewnego czasu nie widać efektu itp. A już wściekłam się, kiedy zaraz po zejściu z fotela o coś ją zapytałam, a ona się mnie pyta z głupią miną "to który ząb dzisiaj przesuwałyśmy?". Przestała się jakoś ociągać, jak tylko jej powiedziałam, że byłam na konsultacjach i inna orto twierdzi coś zupełnie innego niż ona i coś za słabo druty naciąga. Od razu jakoś zaczęła naciągać druty porządnie i jakoś leczenie skoczyło do przodu.
Moją każdemu odradzam, bo ewidentnie leciała tylko na kasę i chciała wyciągnąć jak najwięcej, a z efektu i tak nie jestem jakoś specjalnie zadowolona, choć stosowałam się do jej rad a aparat stabilizujący noszę bardzo regularnie i zdarzyło mi się może 2 czy 3 razy spać bez niego przez 1,5 roku.

Edytowane przez 7808db1bb82aa4847b78eb7501a3e60a0e3c1e7e_5ddc6b3aac83c
Czas edycji: 2013-02-04 o 10:19
7808db1bb82aa4847b78eb7501a3e60a0e3c1e7e_5ddc6b3aac83c jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-04, 14:06   #3
EffectMotyl
Przyczajenie
 
Avatar EffectMotyl
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 15
Dot.: Bardzo długie leczenie aparatem stałym

Ogólnie miałam naprawdę ogromną wadę i myślałam, że długi czas lecznia to norma. Ostani zaczęłam się martwić. Jednak sporo winy jeste też we mnie, jak pisałam wyżej zdażało mi się chodzić na konsultacje w kratkę.
__________________
MatyldaEm
EffectMotyl jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-04, 14:16   #4
7808db1bb82aa4847b78eb7501a3e60a0e3c1e7e_5ddc6b3aac83c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 835
Dot.: Bardzo długie leczenie aparatem stałym

Dlatego myślę, że najlepszym wyjściem będzie zrobienie konsultacji i jak na spowiedzi "wywalenie" wszystkiego co napisałaś powyżej
U mnie na szczęście wada była znacznie mniejsza i leczenie raczej mało skomplikowane ale i tak nie wspominam kompetencji (?) bądź nastawienia orto najlepiej. Gdybym nie zareagowała to pewnie kolejny tysiąc wyparowałby z mojej kieszeni.
Na pewno sporo w tej sytuacji, którą opisujesz Twojej winy, ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem tylko zabrać się ostro do zamknięcia sprawy
7808db1bb82aa4847b78eb7501a3e60a0e3c1e7e_5ddc6b3aac83c jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-04, 14:33   #5
MagSu
Raczkowanie
 
Avatar MagSu
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 136
Dot.: Bardzo długie leczenie aparatem stałym

Witam!
Pozwolę się wtrącić bo torchę mam do czynienia ze stomatologią .
W leczeniu ortodontycznym jest tak, że nie zawsze wszystko udaje się zrobić na czas. Dobrze jest mieć świadomość, że zęby to część naszego organizmu, podczas leczenia ortodontycznego w naszych łukach zębowych następują ogromne zmiany, które trwają w czasie.
Tutaj koleżanka wyżej narzekała na swoją pierwsząortodontkę, że ociągała się z leczeniem a druga przyspieszyła- dobrze, że wszystko skończyło się sukcesem, ale miejmy świadomość, że za szybkie i za mocne przesuwanie zębów w łuku może doprowadzić do zaniku korzeni zębów. Co oczywiście później mogłoby się wiązać z ich utratą.
Sama miałam aparat bardzo długo i też strasznie narzekałam na długotrwałe leczenie, ale niestety to leczenie wymaga czasu i kropka. Ortodonta nie przesuwa klocków lego tylko nasze zęby, które mają swoją pozycję w kości, które są unerwione i ukrwione. Mechanizm samego przesuwania zębów polega na tym, że z jednej strony korzenia zęba kość zanika a z drugiej dobudowuje- to wymaga czasu.
Oczywiście, możesz się zgłosić na konsultację- weź swoją całą dokumentację i historię leczenia i może jakiś lekarz Ci coś doradzi .
Pozdrawiam!
__________________
"Czy uważasz, że możesz, czy też uważasz że nie możesz- w obu przypadkach masz rację." H.Ford
MagSu jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-04, 14:48   #6
kopciuszeek
Przyczajenie
 
Avatar kopciuszeek
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 2
Dot.: Bardzo długie leczenie aparatem stałym

Ja też noszę aparat stały w czerwcu minie 2 lata. Osobiście nie wiem ile jeszcze potrwa leczenie bo pani ortodontka nie podała mi nawet przypuszczalnego terminu. Trzeba się uzbroić w cierpliwość, ale osobiście nie wyobrażam sobie noszenia go dłużej niż 3 lata.
kopciuszeek jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-04, 14:52   #7
7808db1bb82aa4847b78eb7501a3e60a0e3c1e7e_5ddc6b3aac83c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 835
Dot.: Bardzo długie leczenie aparatem stałym

Uściślijmy nie zmieniłam lekarki, a jedynie konsultowałam się z inną. Całe leczenie od początku do końca prowadziła ta sama osoba. Główny problem z moją polegał na tym, że z miesiąca na miesiąc zmieniały się terminy, raz na krótsze, raz na dłuższe z różnymi niezbyt spójnymi tłumaczeniami, bo kiedy tylko zaczynałam drążyć temat pani nagle zmieniała zdanie i już mówiła coś innego.
W moim przypadku nie chodziło mi nawet o długość leczenia, bo dla lepszego efektu mogłabym pomęczyć się nawet i pół roku dłużej, ale o zupełny brak spójności w tym co mówiła orto.
Nie mówię, że tak musi być w przypadku Autorki, ale taką opcję także można brać pod uwagę.

Edytowane przez 7808db1bb82aa4847b78eb7501a3e60a0e3c1e7e_5ddc6b3aac83c
Czas edycji: 2013-02-04 o 14:55
7808db1bb82aa4847b78eb7501a3e60a0e3c1e7e_5ddc6b3aac83c jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-02-04, 17:04   #8
MagSu
Raczkowanie
 
Avatar MagSu
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 136
Dot.: Bardzo długie leczenie aparatem stałym

[1=7808db1bb82aa4847b78eb7 501a3e60a0e3c1e7e_5ddc6b3 aac83c;39033567]Uściślijmy nie zmieniłam lekarki, a jedynie konsultowałam się z inną. Całe leczenie od początku do końca prowadziła ta sama osoba. Główny problem z moją polegał na tym, że z miesiąca na miesiąc zmieniały się terminy, raz na krótsze, raz na dłuższe z różnymi niezbyt spójnymi tłumaczeniami, bo kiedy tylko zaczynałam drążyć temat pani nagle zmieniała zdanie i już mówiła coś innego.
W moim przypadku nie chodziło mi nawet o długość leczenia, bo dla lepszego efektu mogłabym pomęczyć się nawet i pół roku dłużej, ale o zupełny brak spójności w tym co mówiła orto.
Nie mówię, że tak musi być w przypadku Autorki, ale taką opcję także można brać pod uwagę.[/QUOTE]

Oczywiście, jestem jak najbardziej za tym żeby konsultować się z innymi lekarzami jeśli mamy zastrzeżenia do obecnego- nikt nie jest Omnibusem.
Jeśli chodzi o Twoją sytuację to miałaś bardzo dużo racji z tym, że się zgłosiłaś do kogoś innego w momencie jak Twoja lekarka się 'miotała'. Na Twoim miejscu zrobiłabym to samo, a napisałam o tych powodach długiego leczenia dlatego, że zagląda na to forum bardzo dużo osób i nie chciałabym żeby ktoś po przeczytaniu tego wątku poszedł ze skargami do swojego ortodonty o za długie leczenie. Każdy przypadek jest inny i dla każdego jest inny sposób terapii.

Pozdrawiam!
__________________
"Czy uważasz, że możesz, czy też uważasz że nie możesz- w obu przypadkach masz rację." H.Ford
MagSu jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-04, 18:11   #9
EffectMotyl
Przyczajenie
 
Avatar EffectMotyl
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 15
Dot.: Bardzo długie leczenie aparatem stałym

Mi aparat niegdy jakoś specjalnie nie przeszkadzał, może teraz jak mam odsłonięte szyki zebowe to czasm tak.

Jeżeli chodzi o kontakt z moją ortodontką to jest on bardzo dobry. (w zasadzie nie gdy nie wychodzę bez odpowiedzi) Osobiście bardzo lubię tą Panią, zresztą z wzajemnością i w zasadzie zawsze jej ufałam i nie miałam zastrzeżeń. Nigdy nie próbowała mnie na nic naciągać, a nie wciskała mi jakiś drogich metod, wręcz przeciwnie zawsze starała się ucinać mi koszty jeśli było to możliwe (bo wie, że jestem jeszcze studentką). Sama polecałam ją moim znajomym jeśli mnie prosili o radę.

Jakiś czas temu sam mnie wysłała do innego ortodonty na konsultacje, żeby zasięgnąć rady innego specjalisty. Uważam, że było to profesjonalne podejście.

Po porostu miałam NIPOKOJĄCE SYGNAŁY, o których nie chce tu pisać, który wzbudziły mój niepokój. NIEPOKÓJ nie zastrzeżenia. Napisałam, że przestaje "ufać jej powili", ale jestem panikarą więc emocje zrobiły swoje. Bardzo bym nie chciała zmienić lekarza, ponieważ idąc tam do gabinetu świetnie się czuję. Zresztą nie ma się czemu dziwić, współpracuję z tą przychodnią od 8 lat.

Postanowiłam założyć tutaj ten wątek, ponieważ byłam ciekawa jak to wygląda u innych osób. I chyba tak naprawdę sobie podliczyłam ile lat już lat niszę mój aparat.

Zobaczę jak to będzie wyglądać przez najbliższe miesiące.

---------- Dopisano o 18:11 ---------- Poprzedni post napisano o 18:00 ----------

Cytat:
Napisane przez MagSu Pokaż wiadomość
Witam!
W leczeniu ortodontycznym jest tak, że nie zawsze wszystko udaje się zrobić na czas. Pozdrawiam!
Z tego sobie zdaje sprawę, bo zostałam poinformowana o tym na początku. Nie pamiętam czy zakładałyśmy sobie ile będzie trwać leczenie. Pewnie tak, ale już nie pamiętam. Na pewno mi mówiono, ze to róznie bywa i ten okres jest tylko PRZYBLIŻONY i ORINTACYJNY.

Mimo wszytko dzięki za radę i to co napisałaś. Zadziałało to w jakiś sposób kojąco i uspokajająco

Napisałam na razie do jednego gabinetu i odpisali mi, że z reguły nie przyjmują osób z założonymi już aparatami, ale można przyjść na konsultacje (ze zdjęciem panoramicznym). Trzeba się jednak liczyć z tym, że ich propozycje mogą się wiązać z demontażem obecnego aparatu i założeniem nowego.
__________________
MatyldaEm

Edytowane przez EffectMotyl
Czas edycji: 2013-02-04 o 18:13
EffectMotyl jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-21, 10:32   #10
Bella1991
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 3
Dot.: Bardzo długie leczenie aparatem stałym

Witajcie , szukałam podobnych wątków. Nie uwierzycie , ale ja noszę APARAT ORTODONTYCZNY już 8 rok..!!
Jestem tym faktem naprawdę załamana. Aparat noszę od 1 gimnazjum. Na początku miałam ściąganego zęba , ale po roku ten ząb był w normalnej pozycji i wystarczyło zacząć te zęby prostować. Ale to prostoeanie trwa już bardzo długo. Po 4 latach leczenia , pojechałam z mamą , zapytać co się dzieje , dlaczego nie ma efektów. To ortodontka zaproponowała leczenie za darmo.. Od tego czasu jest tylko gorzej , mam 22 lata a zeby nadal krzywe. Chciałam zminić lekarza , ale znowu tyle pieniędzy płacić.. a tu mam z kolei za darmo ale nic się nie dzieje. Byłam po radę u innyc ortodontów , to wszyscy byli w szoku jak długo to trwa i nikt się nie chce podejmować leczenia po kimś , bo się boją. Ostatnio dowiedziałam się jeszcze , że mam krótsze korzenie i te zęby mogą mi w końcu wypaść! Nie wiem co robić, zęby mam nadal krzywe , ale wole mieć je zdrowe niż później mieć problemy.. Jestem załamana..
Bella1991 jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Forum eksperta stomatologa z UNIDENT UNION Dental Spa


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:40.