jak delikatnie usztywnić chustkę/szal/apaszkę - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne > Druty, igła i szydełko

Notka

Druty, igła i szydełko Forum dla miłośników drutów, szydełka i igły. Tu dowiesz się jak ozdobić spodnie, na jaki kolor pofarbować koszulkę oraz jak uratować zniszczony sweter.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-05-15, 22:19   #1
xfileah
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 6

jak delikatnie usztywnić chustkę/szal/apaszkę


Witam wszystkich!

Jestem fanką różnego rodzaju chust, chustek, szali, apaszek itd. Niestety, kilka z nich (typowo letnich), z cieniutkiego materiału, prezentowało się dobrze tylko do pierwszego prania. Są wykonane z cienkiej, naturalnej tkaniny, która jest jakby leciutko usztywniona (apreturowana), gdy chusta jest jeszcze przed pierwszym praniem. Dzięki temu materia ładnie się układa na szyi/dekolcie i jako tako trzyma fason, nie zwisając smętnie niczym sznurek albo jakiś strzęp. Po pierwszym praniu cały urok pryska i ozdoba wygląda na sflaczałą, wymiętą i zmęczoną. Nie wiem, co zastosować, żeby przywrócić tkaninie tę delikatną, bardzo subtelną sztywność, która sprawia, że chusta na szyi wygląda na „puszystą” i niewymiętoloną, a nie na żałośnie sfatygowaną. W pierwszym momencie przyszedł mi na myśl krochmal, ale to jednak nie to, bo nie chodzi mi o uzyskanie tak silnego usztywnienia, lecz - jak wspomniałam - znacznie subtelniejszego. Proszę Was o jakieś sugestie. Może któraś miała już taki problem i skutecznie go rozwiązała?
xfileah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-18, 09:02   #2
gagatu
Zakorzenienie
 
Avatar gagatu
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: spałam w Pile, nie wyspałam się...
Wiadomości: 10 990
Dot.: jak delikatnie usztywnić chustkę/szal/apaszkę

A co to dokładnie z tkanina?
Możesz spróbować krochmalu, ale w niższym stężeniu, niż do usztywnienia np. serwetek. Preparaty ułatwiające prasowanie też dają lekką sztywność tkaninom. Nawet jeśli Twoich apaszek nie można prasować, możesz spryskać je i rozłożone zostawić do wyschnięcia.
gagatu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-20, 23:07   #3
xfileah
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 6
Dot.: jak delikatnie usztywnić chustkę/szal/apaszkę

Cześć! Tkanina to cieniutka bawełna. Na te pomysły, które mi podsunęłaś, jakoś nie wpadłam. Wypróbuję. Dziękuję za podpowiedzi. W tzw. międzyczasie natrafiłam w necie na coś, co się nazywa usztywniacz do tkanin w sprayu. Jeżeli Twoje porady nie przyniosą spodziewanego efektu, pomyślę o kupnie tego preparatu. Zobaczymy. Póki co, zadziałam z płynem do prasowania.
xfileah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Druty, igła i szydełko


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-05-20 23:07:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:18.