Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-04-24, 19:40   #1
misia_larkin
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 77

Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny


Chciam was zapytac czy bylyscie kiedykolwiek w obozie w Oswiecimiu, ja nie dawno bylam i mam dolka ,, jak zobaczylam co tam sie dzialo. po obejrzeniu tego miejsca najokrutniejszych kazni uwazam ze to miejsce powinno byc niczym Mekka Islamczykow dla Polakow. zginelo tam ponad 6 mln ludzi....Jesli bylyscie napiszcie sowje odczucia...
misia_larkin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-24, 19:58   #2
agusia_85
Zadomowienie
 
Avatar agusia_85
 
Zarejestrowany: 2004-09
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 1 171
GG do agusia_85
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Ja w Oświęcimiu nie byłam, ale byłam w Treblince i w Sztutowie. Za każdym razem czułam smutek, żal i nienawiść do ludzi którzy mordowali. Nie wyobrażam sobie po prostu jak można od tak sobie pozbawić życia tyle milionów ludzi, gdy wyobrażam sobie jak tam musiało być, czytając książki o obozach, patrząc na stosy butów, czy oglądając same pomieszczenia, a nawet idąc drogą po której kiedyś szli ludzie na śmierć, chce mi się płakać i czuję naprawdę ogromną nienawiść do narodu który to wszytsko stworzył
__________________

agusia_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-24, 21:55   #3
Roma19a
Raczkowanie
 
Avatar Roma19a
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 231
GG do Roma19a
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

ajjj....byłam, byłam...to jest straszne co się tam działo, ile ludzi tam zginęło, jakie mieli warunki życia....i w ogóle wszystko...a później jeszcze ten film na koniec, który puszczają...to już mnie kompletnie załamało...dziękuję Bogu,że dał mi życie w tych czasach, że mam łatwe życie, że nie muszę przechodziźć przez te katorgi, przez które przechodzili kiedyś tamci ludzie...byłam z klasą...wszyscy potem w ciszy wracaliśmy do domu...nikomu nie było do śmiechu
Roma19a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-24, 22:24   #4
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

bylam i to jeszcze w beznadziejnej pogodzie, wiec dodatkowa 'atmosfera' byla... w Krakowie chyba w kazdym gimnazjum to jest wycieczka programowa w 3 klasie...

Cytat:
Napisane przez Roma19a
a później jeszcze ten film na koniec, który puszczają...to już mnie kompletnie załamało...
nam ten film puscili na poczatku, wiec juz po zobaczeniu tego dramatu przystapilismy do zwiedzania...

Cytat:
Napisane przez Roma19a
byłam z klasą...wszyscy potem w ciszy wracaliśmy do domu...nikomu nie było do śmiechu
za to u mnie nie wszyscy umieli sie niestety zachowac. np. najwieksza kujonka w klasie wybuchnela smiechem w korytarzu przy celi Kolbego... myslalam ze ja szczele w glupi leb...
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-24, 22:33   #5
taszkin
Zakorzenienie
 
Avatar taszkin
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Podbeskidzie/BB
Wiadomości: 4 758
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Byłam w 8 klasie podstawówki, trafilismy akurat na zagraniczną wycieczkę starszych ludzi. Jak oni płakali, takim lamentem z bólem.
Zaczęłam zapoznawać się z literatura obozową. Mimo, ze ją przetrawiłam z nieopisanym uczuciem poznawania i wgłębiania się w ta mroczną stronę ludzkiego umysłu, z wypiekami na twarzy, nigdy do niej nie wróce z własnej woli. Na pewno nie w takim stopniu.
Dobrze, ze są nadal te obowiązkowe wycieczki, ze rodzice zabierają dzieci, że same chcą tam być, bo musimy pamiętać.
taszkin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-24, 22:38   #6
Roma19a
Raczkowanie
 
Avatar Roma19a
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 231
GG do Roma19a
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Cytat:
Napisane przez lain
za to u mnie nie wszyscy umieli sie niestety zachowac. np. najwieksza kujonka w klasie wybuchnela smiechem w korytarzu przy celi Kolbego... myslalam ze ja szczele w glupi leb...

niestety nie każdy umie się zachować w takiej sytuacji...ciekawe czy byłoby jej tak do śmiechu gdyby to jej przyszło żyć w tak strasznie trudnych czasach....
Roma19a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-24, 22:45   #7
moee
Zakorzenienie
 
Avatar moee
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 6 544
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

bylam dobrych kilka lat temu.. dla mnie to bylo straszne przezycie , tym bardziej ze tam zmarl moj dziadek w trakcje pobytu byl tam krecony film nie pamietam teraz tytułu i tym bardziej bylo wszystko takie realne.. ludzie chodzacy w pasiakach, aktorzy w garniturach niemieckich ss z psami, na wiezyczkach straż .. i do tego film ktory nam puscili.. strasznie cala klasa to przezywalismy..
najsmieszniejsze jest to ze jak rozmawialam kiedys z moi kolega niemcem rudigerem to on sie w ogole o tym w szkole nie uczyl.. wiec sie nie dziwie ze jest takie niedoinformowanie i na swiecie mowia ze to sa polskie obozy pracy.. bez komentarza
__________________
"Lubię być kurą domową
Do pralki wrzucić problem wraz z głową
Pralka pierze, ja nie wierzę w nic
Słodko jest nie myśleć o niczym
Się zgubić we własnej spódnicy.."
moee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-04-24, 22:49   #8
blue_eyed_kitty
Rozeznanie
 
Avatar blue_eyed_kitty
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 997
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

JA nie byłam w żadnym z tych miejsc jednak w muzeum w moim mieście była wystawa nawiązująca do tych obozów. I mimo że były tam tylko zdjecia iniewiele przedmiotów to naprawde mnie poruszyło... Nie wyobrazżam sobie żebym mogła tam pojechać. Za ciężkie byto było... To wszystko co tam się stało...
__________________
Mrrrrrrrrrrrrrrau!

Licencjat zdany

wakacje

Mrrrrrrrrrrrrrrau!
blue_eyed_kitty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 06:48   #9
jessy
Zakorzenienie
 
Avatar jessy
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 924
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Ja już nie płaczę. Historia to coś co kocham, a ostatnio mocno pogłebiałąm swoją wiedzę, na w/w temat (II wojna) i z każdą książką musisąłbym popadać w depresję, więc pozostaje mi chłodna, historyczna analiza. Niemniej jednak to przezrażające, jak segregowali narodowości "nadludzie". Polecam "Dziewczynkę w Czerwonym Płaszczyku", pamiętnik Ity Dimant oraz Kobietę w Berlinie, żeby spojrzeć na wszytsko oczami Niemki (po przeczytaniu stwierdzam, że choć łatwo nie miałą to Polki miały gorzej, bo przezywały gwałty i Niemców i Pi******* Rosjan /przepraszam za epitet, ale tu się odzywa moja nikła część patriotyzmu, a oni przez wiieeeeeeeeeeeele lat byli naszymi ciemiężcami/. Oststanio nawet przeczytałam, że te biedne Polki wkładały sobie żyletki do pochwy, żeby w razie gwałtu pociąć w ten sposób penisa....
__________________
Salsame mucho
jessy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 10:03   #10
Momo
Zakorzenienie
 
Avatar Momo
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: ok. Bydgoszczy
Wiadomości: 5 520
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Byłam,ale dawno temu.Przeczytałam też mnóstwo książek o przeżyciach ludzi w obozach koncentracyjnych.
Jedyna książka ,która życie w obozie przedstawia trochę w inny sposób z tzw. czarnym humorem - to jest "Pięć lat kacetu" Stanisława Grzesiuka.
__________________
Moim ulubionym sprzętem kuchennym jest laptop ...

Kobieta zmienną jest...moje hobby
http://www.zapiskiroztrzepane.pl/


Awatar - made by Momo
Momo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 10:34   #11
olunias
Raczkowanie
 
Avatar olunias
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 393
GG do olunias
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

byłam w Oświęcimiu ze 3 razy, w Brzezince tez może ze 2...i mimo tego że wiem czego mozna sie tam spodziewać to ciągle widok tego miejsca robi niesamowite wrażenie. Bardzo dużo czytałam na ten temat, ksiażek z typowej litaraury obozowej i takich w formie dokumentalnej....i jestem ciężko poruszona faktem tego co działo sie tam z ludźmi.To jej po prostu nie do opisania i nie do opowiedzenia.Poza tym Oświęcim jest już przerobiony na muzeum..a w Brzezince jest wszystko takie "surowe" i wygląda tak jakby dopiero co ludzie wyszli z tych baraków.Wiekszośc baraków została zniszczona podczas ewakuacji obozu, ale to co zostało robi niesamowicie przygnębiające wrażenie...Dużo osób zwiedzających te miejsca jest naprawdę poruszonych bo to po nich widać.Niektórzy płaczą...
__________________
lepiej spłonąć niz wyblaknąć..
olunias jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-04-25, 11:28   #12
moee
Zakorzenienie
 
Avatar moee
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 6 544
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Cytat:
Napisane przez Momo
Jedyna książka ,która życie w obozie przedstawia trochę w inny sposób z tzw. czarnym humorem - to jest "Pięć lat kacetu" Stanisława Grzesiuka.
czytalam ta ksiazke jak i dalsze jego losy juz po wojnie , polecam
__________________
"Lubię być kurą domową
Do pralki wrzucić problem wraz z głową
Pralka pierze, ja nie wierzę w nic
Słodko jest nie myśleć o niczym
Się zgubić we własnej spódnicy.."
moee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 12:08   #13
et-ka
Zakorzenienie
 
Avatar et-ka
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: warszawa
Wiadomości: 6 202
GG do et-ka
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

byłam, byłam i przeżyłam to dosyć znacznie.
a najbardziej wkurzali mnie ludzie, którzy robili sobie zdjęcia przy ścianie śmierci lub przy eksponatach typu włosy itd. wtedy coraz bardziej chciałało mi się płakać...
__________________

Dyskretnej troski trzeba mi..
et-ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 12:40   #14
AAgusiaczeK
Zadomowienie
 
Avatar AAgusiaczeK
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Holandia->Piła
Wiadomości: 1 220
GG do AAgusiaczeK
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Cytat:
Napisane przez agusia_85
Ja w Oświęcimiu nie byłam, ale byłam w Treblince i w Sztutowie. Za każdym razem czułam smutek, żal i nienawiść do ludzi którzy mordowali. Nie wyobrażam sobie po prostu jak można od tak sobie pozbawić życia tyle milionów ludzi, gdy wyobrażam sobie jak tam musiało być, czytając książki o obozach, patrząc na stosy butów, czy oglądając same pomieszczenia, a nawet idąc drogą po której kiedyś szli ludzie na śmierć, chce mi się płakać i czuję naprawdę ogromną nienawiść do narodu który to wszytsko stworzył
też byłam w tych obozach i.......................: ( brak słów...
Nie rozumiem jak może być stać na takie okrucieństwo kogokolwiek...
Płacz...to jedyne,co wyraża moje uczucia patrząć na te wszystkie baraki...........
__________________
"Bądź dla innych słonecznym zegarem - odmierzaj dla nich tylko słoneczne godziny."



02.07.2006 wyjazd i.........koniec Wizażu (jeszcze kiedyś tu wrócę...)
AAgusiaczeK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 12:54   #15
muron
Zakorzenienie
 
Avatar muron
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: tęczowe miasto/deszczowy kraj
Wiadomości: 7 927
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

ja w obozie byłam wielokrotnie, pisałam prace na ten temat, mój dziadek był więźniem katowickiego gestapo, na wyrok czekał w Bloku Śmierci, potem w Marszu Śmierci szedł do Mauthausen a Alpach, skończył w podobozie w Ebensee, po wyzwoleniu wracał prawie 4 miesiące ważąc 37 kilo. A cała moja rodzina z tej stronu wyraźnie dotknięta tak zwanym Syndromem KL. Kiedy byłam dorosła i zobaczyłam pryczę dziadka ścisnęło mnie w gardle. Tych co chodzą po obozie niezwykle rozbawieni najchetniej bym wybiła. To jeden z tematów, nad którym nigdy nie przejdę do porządku dziennego.
__________________
Flora by Gucci

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=890431
muron jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 14:00   #16
sylwia622
Rozeznanie
 
Avatar sylwia622
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Częstochowa
Wiadomości: 888
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

W Aushwitz jeszcze nie byłam, ale od dawna planuje tam pojechac. To miejsce bardzo mnie fascynuje i wkrótce napewno je odwiedze.
Moja ciekawośc na temat Birkenau zaczeła się po przeczytaniu "Medalionów" ta książka bardzo mną wstrząsnęła i od tego czasu zaczęłam przeglądac strony o tej tematyce i oglądac różnego rodzaju filmy które powstały o obozie.
__________________
Gdzie są wszyscy ...
... przyjaciele ??
sylwia622 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 14:31   #17
Ines1985
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-01
Wiadomości: 11 837
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Ja nie bylam w zadnym takim obozie.
Ale bardzo wnikliwie przeczytalam kilka ksiazek dotyczacych wydarzeń z tamtych czasów. Bylam tez na Pawiaku, chociaz to nie to samo co wizyta w obozie koncentracyjnym.
Na pewno jesli w koncu sie wybiore do takiego miejsca, to bardzo to przeżyje... Ale mysle ze takie "spotkania z historią" sa czasem człowiekowi potrzebne.
__________________


Ines1985 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 14:49   #18
wns-sUsHi
Raczkowanie
 
Avatar wns-sUsHi
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 41
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Cytat:
Napisane przez agusia_85
jak można od tak sobie pozbawić życia tyle milionów ludzi
--Przeczytaj Mein Kampf....

--Obóz w Oświęcimu wcale nie był najbardziej rygorystycznym obozem, niestety.
__________________
Pasja, Adrenalina, Przygoda.
www.cienie.com.pl
wns-sUsHi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 15:00   #19
jessy
Zakorzenienie
 
Avatar jessy
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 924
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Cytat:
Napisane przez wns-sUsHi
--Przeczytaj Mein Kampf....

--Obóz w Oświęcimu wcale nie był najbardziej rygorystycznym obozem, niestety.
Zgadzam się. Czasem trzeba też spojrzeć w drugą stronę. Jeśli chodzi o swój własny naród to Hitlerem nie było tak źle (nie chwalę go, wiem co zrobił, nie był człowiekiem normalnym, choroba też robi swoje). Co do Mein Kampf to nie jest to książka ogólodostępna.
Oświęcim jest po prostu najbardziej znany. Niestety o Majdańcu, Treblince i innych się zapomina. Może warto też wspomnieć tutaj o mordzie popełnionym prze naszych "braci" na Polakach w lasku katyńskim...
__________________
Salsame mucho
jessy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-04-25, 15:32   #20
wns-sUsHi
Raczkowanie
 
Avatar wns-sUsHi
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 41
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Hitler nie byl zdrowym człowiekiem, ale godne zastanowienia jest to jak od zwykłego żołnieza, stał sie przywódcą i potrafil do swych poglądów przekonać mnówstwo ludzi. Co do obozów, wielu polaków katowąlo tam swych rodaków bardziej niz niemcy. Nie znaczy to ze próbuje usprawiedliwic kogokolwiek. Przy okazji nalezało by równiez wspomnieć o wojskach radzieckich... ci to dopiero były wredne mendy.

BTW. pewnie i tak więkrzośc zna te książkę, ale polecam "Pięć lat kacetu" Grzesiuka.
__________________
Pasja, Adrenalina, Przygoda.
www.cienie.com.pl
wns-sUsHi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 15:43   #21
lalesia
Zakorzenienie
 
Avatar lalesia
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 5 080
GG do lalesia
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

W oswiecimiu coprawda nie bylam (ale zaluje, bo chcialabym to zobaczyc na wlasne oczy), ale za to jak bylam w przedszkolu to inteligentne wladze przedszkola zabraly dzieciaki do takiego muzem, gdzie na wystawkach pokazane byly wlosy obcinane ludziom z lodzkiego getta wrocilam z placzem i nie moglam spac kilka nocy nie ma jak inteligencja i umiejetnosc dostosowania wystawy do wieku dzieci
lalesia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 17:16   #22
muron
Zakorzenienie
 
Avatar muron
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: tęczowe miasto/deszczowy kraj
Wiadomości: 7 927
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Cytat:
Napisane przez jessy
Zgadzam się. Czasem trzeba też spojrzeć w drugą stronę. Jeśli chodzi o swój własny naród to Hitlerem nie było tak źle (nie chwalę go, wiem co zrobił, nie był człowiekiem normalnym, choroba też robi swoje). Co do Mein Kampf to nie jest to książka ogólodostępna.
Oświęcim jest po prostu najbardziej znany. Niestety o Majdańcu, Treblince i innych się zapomina. Może warto też wspomnieć tutaj o mordzie popełnionym prze naszych "braci" na Polakach w lasku katyńskim...
Majdanek nie Majdaniec Auschwitz był jednak jednym z największych obozów licząć podobozy od Birkenau zaczynając na Sosnowcu kończąc. A krematoria pracowały jak nigdzie indziej. Dachau i Sachsenhausen- tam więźniowie wegetowali w jeszcze gorszych warunkach. Mój dziadek w Alpach pracował wiele metrów pod ziemia, w zimnej wodzie do pasa w sztolniach. Nogi gniły, Niemcy katowali, a węgiel brunatny szybko niknął w gardłach więźniów. największe wrażenie zrobiła na mnie Brzezinka podczas roztopów, niezwykle sugestywne. Polecam książkę Szmaglewskiej
"Dymy nad Birkenau" i "Byłem asystentem dra Mengele" oraz biorgafię Rudolfa Hossa.
__________________
Flora by Gucci

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=890431
muron jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 18:22   #23
fuksjaa
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 13 317
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Byłam w Oświęcimiu i Brzezince ponad rok temu, ale chyba do końca życia nie zapomnę tej "wycieczki" (u mnie też była to obowiązkowa wycieczka w 3 gimnazjum). Podczas przechodzenia po trych terenach czułam to wszystko, to co działo się tam kilkadziesiąt lat temu. Przecież tam zginęło tyle milionów osób. Dlaczego? Bo jeden był Żydem, drugi Polakiem a trzeci więźniem politycznym niewygodnym dla społeczeństwa. Powody jak widać bezsensowne. Nie ważne było czy to staruszka, mężczyzna czy może 3 letnie dziecko. Każdy z nich został zamordowany w najokrutniejszy sposób. Często rodziców mordowano na oczach dzieci. Teraz już żadne "przepraszam" z jakichkolwiek ust tych zbrodniarzy nie odkupi cierpienia ludzi, którzy ginęli za niewinność.
Ulicami mojego miasta przechodził Marsz Śmierci. Za każdym razem kiedy o widzę tamte miejsca chce mi się płakać..
Ostatnio w szkole podczas Dnia Pamięci o Holokauście uczniowie jednej z klas rozmawiali z ludźmi odznaczonymi przez Izrael Medalem Sprawiedliwych, za to, że ratowali Żydów z Marszu.. Jedna Pani mieszka na ulicy mojego TŻ, często ją widuję... Dla tych ludzi nieważne było to co się mogło z nimi stać, dla nich ważne było życie drugiego człowieka - takich ludzi darzę niesamowitym szacunkiem..
A kiedy pomyślę, że miejscu, w którym stoi mój dom kilkadziesiąt lat temu stał niemiecki czołg i w miała się tutaj odbyć rzeź to słowa stają mi w gardle..

Jeśli chodzi o książki, to polecam "Medaliony" Nałkowskiej. Zapiski więźniów obozowych.
fuksjaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 18:32   #24
Editaphx
Zadomowienie
 
Avatar Editaphx
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: gdzieś pomiędzy wierszami.
Wiadomości: 1 475
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

byłam ponad 5 lat temu w Oświęcimiu i Brzezince. gdy na własne oczy zobaczyłam napis nad bramą 'Arbeit macht frei' ciarki przeszły mi po plecach. trudno mi opisać tamten dzień...i to co zobaczyłam. tak bardzo mną to wstrząsnęło.
__________________

Editaphx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 20:17   #25
jessy
Zakorzenienie
 
Avatar jessy
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 924
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Majdanek oczywiscie. Śpieszyłam się i nie sprawdziłam literówek i przecinków co chyba widać... Przepraszam...
Właśnie tj napisała wns-sushi, dlaczego nie pamięta sie o Rosjanach? Katyń to nie jedyne miejsce. 123 lata zaborów, Sybir, branki, baaaaardzo krwawo tłumione powstania (szczególnie styczniowe), 17 września i "pomoc" przy powstaniu '44. Lata komuny. No nie powiem wynarodowianie trwaaaaaaaaało i to długo po zaborach. Nie tylko Niemcy niszczyli pokolenie kolumbów oraz naszą inteligencję (chodzi mi o warstwę społeczną).
Tak Hitler to pewnego rodzaju fenomen - człowiek, który przekonał do swoich faszystowskich, a raczej nazistowskich poglądów duuuużą część swojego narodu. Tj pisałam dla swoich nie był taki zły. Człowiek przy którym ludzie mdleli, dostawali orgazmu (no przynajmniej sam Adolf dostawał) przy jego przemowach. Popełnił tylko "mały" błąd, po Napoleonie, atak na Rosję. Kto wie jak by się to skończyło, gdyby Hitler się zatrzymał. Gdyby dokonali 4 rozbioru Polski w myśl paktu Riebbentrop - Mołotow i tak rządzili Europą po połowie.
Kto wie, czy Stalin nie był bardziej szurnięty. Człowiek z manią prześładowczą. Bał się na tyle, że co jakiś czas robił "czystki" wśród swoich pracowników, którzy rzekomo spiskowali. Chyba nie muszę mówić jak... Stalin oddał swojego syna Niemcom, odwieczny konflikt - włdadza czy jednostka... Powiesił Moussolliniego głową w dół, Hitler wolał sobie strzelić. W końcu związek Hitlera z Ewą Braun, w ogóle z kbietami, normalne to nie było. Ale wiemy kto "rozpropagował siusianie na partnera seksualnego Żartuję oczywiscie, niemniej jednak Hitler tak robił.Teraz czy był do końca bnienormlany, czy był to wpływ leków zawierających pochodne narkotyków, od których się uzależnił i to bardzo...Dobra kończę bo się rozpisałam
__________________
Salsame mucho

Edytowane przez jessy
Czas edycji: 2006-04-25 o 20:38
jessy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 20:44   #26
gosia2804
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Nie potrafię powiedzieć, co czułam... ból, strach, żałość, współczucie. Byłam tam po raz kolejny trzy lata temu w okrągłą - 60 rocznicę śmierci mojej babci. Kiedy zginęła miała mniej więcej tyle lat, co ja . Byłam tam z rodzicami, mężem i swoim synem. Poprzednio jako nastolatka. Tym razem było mi gorzej. Wtedy chyba nie wszystko do mnie docierało. Skupiałam się na tym co widzą moje oczy i to mnie przerażało. Teraz patrzyłam oczami matki, żony, myślałam o kimś mi nieznanym ale bliskim z racji wieku, rodziny, sytuacji... Zwiedzaliśmy ale to nie było zwiedzanie, to było wędrowanie jej śladami. Patrząc myślałam gdzie była, co robiła, może tu stała, może to tu zginęła, myśląc o swoich najbliższych. W tylu miejscach chcieliśmy zostawić kwiaty i zapalić świeczkę, ale nie wolno, rozumiem choć w tamtych chwilach w myśli był bunt. Zostały pod ścianą śmierci, choć tam pewnie jej nie było... Zawsze, kiedy tam jestem padał deszcz, rzęsisty, ściekający po ścianach i suficie drewnianych baraków Brzezinki. Wiem , że tam jej nie było, była w Auschwitz czy to lepiej - nie wiem . Była tam równiutkie pół roku - zbieg okoliczności czy zaplanowany termin - co do dnia... Myślę czasami o niej ... a przecież jej nigdy nie widziałam...
gosia2804 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 20:44   #27
nataliacz
Rozeznanie
 
Avatar nataliacz
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Ośw
Wiadomości: 559
GG do nataliacz
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

a ja mieszkam w Oświęcimiu i może to dziwnie zabrzmi ale 'oswoiłam' się już z obozem. wiem jest to straszne, ale nie mogę przeżywać tej tragedii codziennie.
nie mogę wybaczyć tylko tego że młodzież w Niemczech wogóle nie wie co się działo w Polsce podczas II WŚ należy im się prawda.
nataliacz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 21:12   #28
jessy
Zakorzenienie
 
Avatar jessy
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 924
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Nie wie, albo nie chce wiedzieć. To prawda, większość młodzierzy w Europie nie zna historii, nawet tej "współczesnej", jak wojna.
__________________
Salsame mucho
jessy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 21:37   #29
gosiaisog
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Brno/Czechy
Wiadomości: 111
Wyślij wiadomość przez ICQ do gosiaisog GG do gosiaisog
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

Dla zainteresowanych proponuje przeczytac
"Mury- Harcerska Konspiracyjna Drużyna w Ravensbrück"
Wzruszajaca opowiesc o obozie koncentracyjnym dla kobiet.
gosiaisog jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-25, 22:09   #30
side85
Zakorzenienie
 
Avatar side85
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: południe
Wiadomości: 4 714
Wyślij wiadomość przez MSN do side85
Dot.: Aushwitz-Birkenau obóz koncetracyjny

byłam trzy, może cztery razy. Za każdym razem robił wrażenie. Tematyka obozowa jest mi dośc bliska. Może "bliska" to złe określenie. Dużo czytałam swego czasu na ten temat, chciałam zgłębić temat. Uważam że powinniśmy oddawać więcej czci temu miejscu. Zapomina się o nim. Jednak nalezy też pamiętać że byli dobrzy i źli zarówno Żydzi, jak i Polacy i Niemcy. Nie podoba mi się ten obraz umęczonego Żyda, biednego Polaka i kata oprawcy Niemca. Uważam też że nazwa hitlerowski obóz zagłady jest właściwa, bo mówienie "polski" obóz zagłady jest conajmniej niesmaczna.
__________________
Piotruś
side85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:43.