Studiować filologię angielską cz.II - Strona 22 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-11-20, 13:03   #631
Yarkav
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 25
Dot.: Studiować filologię angielską cz.II

Pewnie, grunt to mieć pozytywne podejście
Yarkav jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-13, 21:20   #632
oshyoideum
Przyczajenie
 
Avatar oshyoideum
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 2
Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Dzień dobry.

Jako tegoroczna maturzystka muszę wybrać uczelnię, na której chciałabym się uczyć i tu niestety pojawia się problem. Obie uczelnie mają swoje plusy i minusy, i jeśli ktoś studiował na którejś z nich to byłabym bardzo wdzięczna za opinie.

Czy na UG jest teatr? Wiem, że na UMK jest i jestem ciekawa czy coś podobnego znajduje się również w Gdańsku.

W jaki sposób prowadzone są zajęcia?

Co może zaskoczyć?

Jakiekolwiek informacje będą przydatne.

Pozdrawiam.
oshyoideum jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-15, 08:56   #633
Midna
Przyczajenie
 
Avatar Midna
 
Zarejestrowany: 2019-02
Wiadomości: 26
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

O teatrze na UG nic nie slyszalam, mam za to znajomą po anglistyce na wspomnianym uniwersku i ogolnie sobie raczej chwaliła. Ale o teatrze na UMK też nic nie słyszałam, wiec nie jestem pewnym źródłem :P
Midna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-15, 09:35   #634
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Ja bym patrzyła raczej na dwie rzeczy na Twoim miejscu:
- jakie są specjalizacje dostępne na obu uczelniach,
- jakie są perspektywy pracy w danym mieście (tu Trójmiasto zdecydowanie wygrywa).
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-25, 07:32   #635
nie_powiem
Wtajemniczenie
 
Avatar nie_powiem
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 2 893
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Jeśli widzisz to tak, że po studiach miałabyś zostać w danym mieście, to odradzam Toruń z całego serca. To miasto jest piękne, mamy ciekawe miejsca, ale perspektyw na jakaś fajną i dobrze płatną pracę? Zero... A kolesiostwo w tym mieście jest na najwyższym poziomie
__________________
A tam, od jutra.
nie_powiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-25, 11:11   #636
Lady_Lime
Przyczajenie
 
Avatar Lady_Lime
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 21
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Tez jestem zdania, że Toruń to idealne miasto dla studenta, ale niezbyt przystepne dla absolwenta. Wiekszosc miejsc pracy to typowy sektor usługowy, niestety i miastu brakuje np. tylu firm typowo biurowych co w trojmiescie. No chyba, ze wiążesz karierę z pracą na uniwerku, to co innego.
Lady_Lime jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-26, 22:57   #637
oshyoideum
Przyczajenie
 
Avatar oshyoideum
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 2
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Cytat:
Napisane przez nie_powiem Pokaż wiadomość
Jeśli widzisz to tak, że po studiach miałabyś zostać w danym mieście, to odradzam Toruń z całego serca. To miasto jest piękne, mamy ciekawe miejsca, ale perspektyw na jakaś fajną i dobrze płatną pracę? Zero... A kolesiostwo w tym mieście jest na najwyższym poziomie
Cytat:
Napisane przez Lady_Lime Pokaż wiadomość
Tez jestem zdania, że Toruń to idealne miasto dla studenta, ale niezbyt przystepne dla absolwenta. Wiekszosc miejsc pracy to typowy sektor usługowy, niestety i miastu brakuje np. tylu firm typowo biurowych co w trojmiescie. No chyba, ze wiążesz karierę z pracą na uniwerku, to co innego.

Nie sądzę, żebym w danym mieście została na stałe.
Jeśli mi się uda, to najprawdopodobniej zostałabym tłumaczem w sekcji rozrywkowej, jeśli tak mogę to nazwać (książki, komiksy, gry komputerowe, coś w ten deseń).
oshyoideum jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-03-27, 01:29   #638
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Cytat:
Napisane przez oshyoideum Pokaż wiadomość
Nie sądzę, żebym w danym mieście została na stałe.
Jeśli mi się uda, to najprawdopodobniej zostałabym tłumaczem w sekcji rozrywkowej, jeśli tak mogę to nazwać (książki, komiksy, gry komputerowe, coś w ten deseń).
To może jednak wybierz Trójmiasto, bo możesz jednak potrzebować "normalnej" pracy. Wiesz, na pierwszym roku wszyscy chcą tłumaczyć książki. Ale w końcu robią to nieliczni. Z kilku powodów. Po pierwsze książek tłumaczy się względnie mało i to niewielka część rynku, więc tylko nieliczni się łapią. Po drugie tłumacze literaccy mają jedne z najgorszych stawek na rynku i trudno z tego wyżyć. Ci, którzy tłumaczą literaturę, często też ją na przykład wykładają na uniwerkach, żeby mieć jakąś dodatkową pensję. Przy okazji polecam:
Ile zarabia tłumacz literatury, czyli przypadki Hieronima Hipotetycznego
Czy da się żyć z tłumaczenia książek
Komiksy to już w ogóle nisza w niszy, za wiele to ich raczej w roku nie wychodzi, no i jednak płacą od znaków, więc taki komiks to pewnie groszowe tłumaczenia. Tłumaczenia audiowizualne (filmy) i lokalizacja gier to jeszcze mniejszy rynek.

Jakieś 80-90% rynku tłumaczeniowego to żadna kultura, tylko teksty użytkowe, medyczne, prawne albo techniczne. i z tego nawet da się wyżyć.

Nie mówię, żebyś nie próbowała, ale rachunkiem prawdopodobieństwa, warto pomyśleć o planie B i jednak wybrać miasto z jakimikolwiek innymi perspektywami na pracę.

PS Jak chcesz tłumaczyć literaturę i inne rzeczy z zakresu kultury, to będziesz to robić raczej głównie na język polski. Akurat w tej dziedzinie tłumacz jest często bardziej polonistą niż anglistą. A niestety większość programów studiów na filologii angielskiej nawet nie przewiduje porządnych zajęć z kultury języka polskiego. Będziesz to musiała sama ogarnąć i lepiej zacząć już na studiach, czasem można wyhaczyć takie przedmioty w ramach jakichś kursów ogólnouniwersyteckich.

Edytowane przez megamag
Czas edycji: 2019-03-27 o 11:06
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-27, 14:11   #639
Nioska93
Raczkowanie
 
Avatar Nioska93
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 104
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Znam kilku tłumaczy ksiązek (także "kulturalnych") i dla żadnego z nich tłumaczenie nie jest głównym zawodem, bo pracują w np. korpo, jako nauczyciele itd. Wiec też radzilabym ci przemyslec strategię, autorko.
Nioska93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-28, 08:49   #640
pomaranczkowa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 7
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Zgadzam się i odradzam Toruń. Nie za duże miasto z jeszcze mniejszymi perspektywami, można się wynudzić, a na koniec i tak wyjechać, bo pracy nie ma. Z tych dwóch to Gdańsk, a jak zależy Ci na wysokim poziomie to rozważyłabym też Poznań i UAM.
pomaranczkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-28, 09:23   #641
nie_powiem
Wtajemniczenie
 
Avatar nie_powiem
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 2 893
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Cytat:
Napisane przez pomaranczkowa Pokaż wiadomość
Zgadzam się i odradzam Toruń. Nie za duże miasto z jeszcze mniejszymi perspektywami, można się wynudzić, a na koniec i tak wyjechać, bo pracy nie ma. Z tych dwóch to Gdańsk, a jak zależy Ci na wysokim poziomie to rozważyłabym też Poznań i UAM.

Szkoda mi tego Torunia, ale to prawda
__________________
A tam, od jutra.
nie_powiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-03-28, 14:24   #642
Ooshatka
Raczkowanie
 
Avatar Ooshatka
 
Zarejestrowany: 2019-02
Wiadomości: 64
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Toruń to jest bardzo sympatyczne miasto dla studentów, ale samo w sobie jest nudne jak flaki z olejem, juz nawet abstrahujac od braku perspektyw. Studiując tam trzy lata moją największą rozrywką było kino i ogladanie seriali w domu. Tak, wychodzilam też na te słynne studenckie piwa i imprezy, konwenty itd :v
Ooshatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-28, 14:48   #643
nie_powiem
Wtajemniczenie
 
Avatar nie_powiem
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 2 893
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Cytat:
Napisane przez Ooshatka Pokaż wiadomość
Toruń to jest bardzo sympatyczne miasto dla studentów, ale samo w sobie jest nudne jak flaki z olejem, juz nawet abstrahujac od braku perspektyw. Studiując tam trzy lata moją największą rozrywką było kino i ogladanie seriali w domu. Tak, wychodzilam też na te słynne studenckie piwa i imprezy, konwenty itd :v

Prawda to.. Ja jestem tu już piąty rok i zaczynam myśleć o samobójstwie Mnie już nawet te studenckie piwa i imprezy by zachwycały, ale obecnie większość moich znajomych zwiała stąd a inni mają w planach lub zaraz się ewakuują z tego miasta.
__________________
A tam, od jutra.

Edytowane przez nie_powiem
Czas edycji: 2019-03-28 o 14:50
nie_powiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-29, 12:18   #644
Linkle
Raczkowanie
 
Avatar Linkle
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 114
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Mnie zdziwila moja znajoma, ktora studiowala w Toruniu, wyjechala po studiach do Trojmiasta po czym ostatnio jednak wrocila do Torunia. Nie mam pojecia co ja sklonilo
Linkle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-29, 12:42   #645
nie_powiem
Wtajemniczenie
 
Avatar nie_powiem
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 2 893
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Cytat:
Napisane przez Linkle Pokaż wiadomość
Mnie zdziwila moja znajoma, ktora studiowala w Toruniu, wyjechala po studiach do Trojmiasta po czym ostatnio jednak wrocila do Torunia. Nie mam pojecia co ja sklonilo

Teraz przecież jest duży pęd życia, nastawianie się na sukces, rozwój i rozrywkę, a tego odrobinę brakuje takim miastom jak Toruń. I jeśli kogoś nudzi takie małomiasteczkowe, spokojne życie to chyba się tu nie odnajdzie. Bo tu nie ma gdzie pędzić i nie da się ciągle próbować czegoś nowego. No Toruń to po prostu zero ekscytacji.
Ale generalnie dla takiej osoby, co lubi spokój i względną ciszę się nada idealnie. Może Twoja koleżanka odczuła potrzebę takiego bardziej slow life'u czy coś
__________________
A tam, od jutra.
nie_powiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-29, 12:57   #646
Adorenka
Raczkowanie
 
Avatar Adorenka
 
Zarejestrowany: 2019-02
Wiadomości: 76
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Określenie Torunia jako stolicy slow-life'u to najlepsze co ostatnio przeczytałam
Adorenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-29, 13:04   #647
nie_powiem
Wtajemniczenie
 
Avatar nie_powiem
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 2 893
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Cytat:
Napisane przez Adorenka Pokaż wiadomość
Określenie Torunia jako stolicy slow-life'u to najlepsze co ostatnio przeczytałam

Kto napisał, że to stolica slow-life'u? Chyba sobie coś dopowiadasz. Ja napisałam, że może koleżanka poczuła potrzebę takiego bardziej slow-life'u, i to w sumie w dosłownym tłumaczeniu tego słowa. Wiec proszę, wytłumacz co Cię tak, nie wiem, rozbawiło?
__________________
A tam, od jutra.
nie_powiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-29, 13:07   #648
Adorenka
Raczkowanie
 
Avatar Adorenka
 
Zarejestrowany: 2019-02
Wiadomości: 76
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Rozbawila mnie trafnosć tego określenia, nie ma tu nic ofensywnego.
Adorenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-29, 13:16   #649
nie_powiem
Wtajemniczenie
 
Avatar nie_powiem
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 2 893
Dot.: Anglistyka - Gdańsk czy Toruń?

Cytat:
Napisane przez Adorenka Pokaż wiadomość
Rozbawila mnie trafnosć tego określenia, nie ma tu nic ofensywnego.

Wybacz. Przepraszam więc za moją mała irytację, ale strasznie nie lubię, gdy ktoś mi wkłada do ust coś, czego nie powiedziałam/nie napisałam.



Btw, autorka pewnie po tym co wszystkie osoby tu napisały o tym biednym Toruniu, już wybrała
__________________
A tam, od jutra.
nie_powiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-03-29 14:16:27


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:09.