Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie" - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-03-29, 15:18   #1
zakochana19
Wtajemniczenie
 
Avatar zakochana19
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Oświęcim
Wiadomości: 2 399
GG do zakochana19

Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"


Jak już zapewne wszyscy wiedzą, zbliża się czas matur i wypadałoby zabrać się za pisanie pracy maturalnej. Temat mój brzmi: "Przedstaw różne ujęcia holocaustu w literaturze i filmie".

Literatura podmiotu: "Zdążyć przed Panem Bogiem", "Medaliony" ("Dwojra Zielona", "Kobieta Cmentarna", "Przy torze kolejowym", "Człowiek jest mocny" oraz "dzieci i dorośli w Oświęcimiu"), opowiadania Borowskiego ( "u nas w Auschwitzu", "Proszę Państwa do gazu", "Dzień na Harmenzach"), film Pianista, wiersz Campo di Fiori, "Dziecko Noego".

Napisałam już wstęp, jednak nie mogę zebrać się i opracować konspektu. Nie wiem, co jest w tych lekturach ( i filmie) ważne, co jest warte uwagi. Liczę na Waszą pomoc, nie chodzi mi o odrabianie za mnie brudnej roboty.

Leżeli któraś z Was ma czas i ochotę żeby mi ofiarować swoją pomoc, byłabym bardzo wdzięczna. Zależy mi na jakichkolwiek wskazówkach, które pomogłyby w rozwiązaniu problemu.

Jak zredagować tezę? Na co zwrócić największą uwagę? Co pominąć?

Pozdrawiam
__________________
wegetarianka od 30.08.2011![/COLOR][/SIZE][/RIGHT]
studentka pracy socjalnej w Krakowie od 1.10.2011!

zakochana19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-29, 17:21   #2
mushroomhunter
Zadomowienie
 
Avatar mushroomhunter
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 1 178
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Hmmm, możesz np. oprzeć pracę na stosunkach między ludźmi w "sytuacjach granicznych", np. w obozie koncentracyjnym, bądź, jak w przypadku "Pianisty" podczas ukrywania się.
mushroomhunter jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-29, 17:26   #3
baby montana
Zakorzenienie
 
Avatar baby montana
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 5 329
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Cytat:
Napisane przez mushroomhunter Pokaż wiadomość
Hmmm, możesz np. oprzeć pracę na stosunkach między ludźmi w "sytuacjach granicznych", np. w obozie koncentracyjnym, bądź, jak w przypadku "Pianisty" podczas ukrywania się.
pomysł z zachowaniem ludzi/stosunkami między ludźmi w sytuacjach granicznych bardzo fajny, pasuje do wybranych przez Ciebie lektur.
__________________
'zapytaj się siebie, czy chcesz mieć "poważaną" pracę, czy być szczęśliwa'

http://www.youtube.com/watch?v=h7NEQT3tQu8 soy orgullosa de vivir en ese lugar unico, en CANARIAS <3

mi vida en cholas czyli moje życie na Wyspach Kanaryjskich - 12 dni w Kostaryce
baby montana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-29, 17:39   #4
SOCKI
Zakorzenienie
 
Avatar SOCKI
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 3 567
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Zdecydowanie za dużo za dużo. Nie wyrobisz się z czasem chyba że omówisz każdy tekst w 2 zdaniach a chyba nie o to chodzi. A później już bibliografii nie da się zmienić i będziesz musiała gonić czas.

Oprócz stosunków międzyludzkich możesz spojrzeć na ten temat jako pomoc żydom i polakom na przykład, altruizm, ryzyko swojego życia dla innych (tu np. Pianista) albo wręcz przeciwnie jako zobojętnienie po czasie na absurd tej sytuacji (Campo di Fiori, to o mydle w Medalionach bodajże takie przerażające).

Ewentualnie przedstawienie shoah z różnych perspektyw: dziecka (tu np. "Chłopiec w pasiastej piżamie" film wpasowałby się idealnie albo "La vita e bella", z tych opowiadań nie pamiętam które traktowało o dzieciach), ukrywającego się Żyda lub Polaka, kogoś walczącego w powstaniu w getcie, wreszcie z perspektywy Niemców, strażników w obozach lub członków SS.
__________________
Wymiana książkowa, czyli porządki styczniowe

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post44413363

Edytowane przez SOCKI
Czas edycji: 2011-03-29 o 17:43
SOCKI jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-29, 18:09   #5
mushroomhunter
Zadomowienie
 
Avatar mushroomhunter
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 1 178
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Cytat:
Napisane przez SOCKI Pokaż wiadomość
Zdecydowanie za dużo za dużo.
A to, że dużo to już swoją drogą, pamiętaj, że na omówienie tematu jest, o ile pamiętam, 15 minut. Wystarczyłoby spokojnie 1 opowiadani Nałkowskiej,1 Borowskiego, wiersz i film .
mushroomhunter jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-29, 18:21   #6
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Co do filmów, polecam też ten:
http://www.filmweb.pl/film/Wyb%C3%B3r+Zofii-1982-1290

Z uwagi na tę scenę:
http://www.youtube.com/watch?v=RYQjs...eature=related
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-29, 21:04   #7
zakochana19
Wtajemniczenie
 
Avatar zakochana19
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Oświęcim
Wiadomości: 2 399
GG do zakochana19
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

z tego, co informowałam się w klasie to każdy ma około 4-6 pozycji w literaturze podmiotu. Jutro pójdę do wychowawcy i porozmawiam z nim jeszcze na ten temat. Bibliografię mamy oddać do czwartku, więc mam jeszcze jeden dzień.

Napisałam już wstęp i dwa punkty ("Medaliony" i "Zdążyć przed Panem Bogiem"). O Medalionach nie rozpisywałam się zbytnio tylko wypisałam najważniejsze sprawy takie jak: zobojętnienie na ludzkie cierpienie ("Przy torze kolejowym"), chęć przetrwania i walka o życie ("Dwojra Zielona" "Człowiek jest mocny") itp.
Odnośnie Hanny Krall opisałam motyw "wyścigu" Edelmana z Bogiem o ludzkie życie; godna śmierć to śmierć z bronią; obalenie wizerunku "bezbronnego" Żyda.

---------- Dopisano o 22:04 ---------- Poprzedni post napisano o 22:02 ----------

Cytat:
Napisane przez mushroomhunter Pokaż wiadomość
A to, że dużo to już swoją drogą, pamiętaj, że na omówienie tematu jest, o ile pamiętam, 15 minut. Wystarczyłoby spokojnie 1 opowiadani Nałkowskiej,1 Borowskiego, wiersz i film .

sęk w tym, że te opowiadania są bardzo krótkie i nie sądzę, żeby tak krótki materiał zadowolił egzaminatorów.
Nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, ale tak mi się wydaje.
__________________
wegetarianka od 30.08.2011![/COLOR][/SIZE][/RIGHT]
studentka pracy socjalnej w Krakowie od 1.10.2011!

zakochana19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-03-29, 22:56   #8
veronicas15
Zakorzenienie
 
Avatar veronicas15
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Wonderland
Wiadomości: 14 392
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

A nie masz żadnej pomocy w szkole od polonisty? Fakultetów ?
Tak się tylko pytam bo u mnie od miesięcy już można się radzić..

Nie znam za bardzo tych lektur więc ci nie doradzę w kwestii treści, ale skoro ty również nie za bardzo je ogarniasz to bym ci radziła coś jednak usunąć.. ja mam 3 książki i cztery krótkie wiersze (w tym jeden służy mi jako wstęp do prezentacji) . to już zależy jak kto czuje, niektórzy z mojej klasy mają nawet po 10 pozycji.. to już lekka przesada, 15 minut wydaje się długo lecz w praktyce ten czas może szybko minąć.

A co z literaturą przedmiotu, masz już coś? Przecież to też jest jakaś pomoc w pisaniu pracy.
__________________
"Take my mind and take my pain
Like an empty bottle takes the rain
And heal, heal, heal, heal."

Edytowane przez veronicas15
Czas edycji: 2011-03-29 o 22:57
veronicas15 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 07:08   #9
mushroomhunter
Zadomowienie
 
Avatar mushroomhunter
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 1 178
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Cytat:
Napisane przez zakochana19 Pokaż wiadomość
sęk w tym, że te opowiadania są bardzo krótkie i nie sądzę, żeby tak krótki materiał zadowolił egzaminatorów.
Nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, ale tak mi się wydaje.
W tej maturze nie chodzi o "długość" materiału, tylk o oto jak rozwiniesz temat . Pamiętam, że jedna dziewczyna w mojej klasie oparła swoją pracę tylko na wierszach i było ok .

Edytowane przez mushroomhunter
Czas edycji: 2011-03-30 o 07:09
mushroomhunter jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 08:00   #10
Juliette88
Zadomowienie
 
Avatar Juliette88
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 1 672
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Cytat:
Napisane przez zakochana19 Pokaż wiadomość
sęk w tym, że te opowiadania są bardzo krótkie i nie sądzę, żeby tak krótki materiał zadowolił egzaminatorów.
Nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, ale tak mi się wydaje.
Co z tego, że są krótkie
W nowelce czy opowiadaniu może być więcej treści, niż w grubej powieści. Ja (jak już mówiłam) miałam jedną krótką książę, jeden wiersz i jeden obraz - musiałam bardzo okroić treść i sprężyć się podczas mówienia, żeby wyrobić się w czasie. A ty masz książkę, 8 opowiadań i 3 filmy Naprawdę w prezentacji nie chodzi o wymienienie dzieł pasujących do tematu
Moim zdaniem lepsza jest prezentacja oparta na niewielkiej ilości źródeł, ale wyczerpująca zagadnienie, niż przelecenie po łebkach po kilkunastu dziełach.
__________________
The lullabies from the machines.


Kwiatuszek
Juliette88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 08:37   #11
czikicziki
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 451
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Cytat:
Napisane przez _vixen_ Pokaż wiadomość
Ja się też wtrącę bo mi od razu skojarzył się film
Lista Schindlera, chyba nawet bardziej ukazuje temat niż Pianista. Polecam obejrzeć Może Ci podpasuje pod pracę.

http://www.filmweb.pl/Lista.Schindlera
czikicziki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-03-30, 08:50   #12
SOCKI
Zakorzenienie
 
Avatar SOCKI
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 3 567
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Cytat:
Napisane przez zakochana19 Pokaż wiadomość
z tego, co informowałam się w klasie to każdy ma około 4-6 pozycji w literaturze podmiotu. Jutro pójdę do wychowawcy i porozmawiam z nim jeszcze na ten temat. Bibliografię mamy oddać do czwartku, więc mam jeszcze jeden dzień.

Napisałam już wstęp i dwa punkty ("Medaliony" i "Zdążyć przed Panem Bogiem"). O Medalionach nie rozpisywałam się zbytnio tylko wypisałam najważniejsze sprawy takie jak: zobojętnienie na ludzkie cierpienie ("Przy torze kolejowym"), chęć przetrwania i walka o życie ("Dwojra Zielona" "Człowiek jest mocny") itp.
Odnośnie Hanny Krall opisałam motyw "wyścigu" Edelmana z Bogiem o ludzkie życie; godna śmierć to śmierć z bronią; obalenie wizerunku "bezbronnego" Żyda.

---------- Dopisano o 22:04 ---------- Poprzedni post napisano o 22:02 ----------




sęk w tym, że te opowiadania są bardzo krótkie i nie sądzę, żeby tak krótki materiał zadowolił egzaminatorów.
Nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, ale tak mi się wydaje.
Ja napisałam niejedną taką pracę maturalną i wierz mi liczy się jakość a nie ilość. Nie sugeruj się tym co mają inni. Nie chodzi o ilość wątków poruszanych w książce, bo nawet jeśli pieszesz pracę korzystając z np. Iliady to nie wykorzystujesz całej, tylko odpowiednie sceny, np. tylko zagadnienia dotyczące kobiet. Opowiadania, które masz to opowiadania o których można na całe strony się rozpisywać. Ty masz tylko 3 strony (około- z doświadczenia tyle mniej więcej można spokojnie powiedzieć w 15 minut).
Tylko najpierw postaw tezę a potem wybieraj dzieła bo potem zdarzy się tak, że będziesz "naginać" interpretację książki która nie pasuje do tezy. Musisz to wybrać z głową a potem nie będziesz się miała czym martwić.

Z tego co napisałaś o tych dwóch punktach masz totalny misz masz w pracy. Musisz skupić się na jednym zagadnieniu. Albo o chęci przetrwania albo o obaleniu wizji bezbronnego Żyda. Do tego tematu można wymyślić łatwo bardzo dużo tez, a praca, która polega na wymienieniu problematyki każdego utworu to żadna praca.

Poza tym wstęp powinien zawierać tezę badawczą, więc nie do końca wiem o czym jest Twój

Pisz, pomożemy
__________________
Wymiana książkowa, czyli porządki styczniowe

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post44413363

Edytowane przez SOCKI
Czas edycji: 2011-03-30 o 08:54
SOCKI jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 10:02   #13
kariera85
Wtajemniczenie
 
Avatar kariera85
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Tam i z powrotem..
Wiadomości: 2 156
GG do kariera85
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Cytat:
Napisane przez zakochana19 Pokaż wiadomość
[...]Temat mój brzmi: "Przedstaw różne ujęcia holocaustu w literaturze i filmie".

Literatura podmiotu: "Zdążyć przed Panem Bogiem", "Medaliony" ("Dwojra Zielona", "Kobieta Cmentarna", "Przy torze kolejowym", "Człowiek jest mocny" oraz "dzieci i dorośli w Oświęcimiu"), opowiadania Borowskiego ( "u nas w Auschwitzu", "Proszę Państwa do gazu", "Dzień na Harmenzach"), film Pianista, wiersz Campo di Fiori, "Dziecko Noego".

Napisałam już wstęp, jednak nie mogę zebrać się i opracować konspektu. Nie wiem, co jest w tych lekturach ( i filmie) ważne, co jest warte uwagi. Liczę na Waszą pomoc, nie chodzi mi o odrabianie za mnie brudnej roboty.
[...]

Naprawdę nie wiesz, co jest w nich warte uwagi?
Sorry ale nie mogłam sie powstrzymać.. tematyka holocaustu jest mi po prostu chyba zbyt bliska
__________________
Małgoszova Entertainment presents:
overcoming imperfections
Episode I: Killing the ogre
Starring: Cudowna Dieta Mniej Żreć

Edytowane przez kariera85
Czas edycji: 2011-03-30 o 10:03
kariera85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 13:01   #14
zakochana19
Wtajemniczenie
 
Avatar zakochana19
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Oświęcim
Wiadomości: 2 399
GG do zakochana19
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Cytat:
Napisane przez kariera85 Pokaż wiadomość
Naprawdę nie wiesz, co jest w nich warte uwagi?
Sorry ale nie mogłam sie powstrzymać.. tematyka holocaustu jest mi po prostu chyba zbyt bliska
Nie chodzi o to, że nic nie jest warte uwagi. Chodzi o to, że wszystko jest ważne dla mnie i bardzo trudno jest mi pominąć niektóre kwestie.

Po konsultacji z moim wychowawcą usuwam z pracy "Dziecko Noego". Myślę, aby wprowadzić film "Życie jest piękne".

Moja teza brzmi: "Najokrutniejsza zbrodnia w historii II Wojny Światowej to Holocaust, który był przykładem jak daleko może posunąć się nienawiść ludzka, aby zniszczyć drugiego człowieka. "

Co z następnym krokiem? Po Waszych słowach zwątpiłam we wszystko. Po prostu nie wiem czym się kierować..
__________________
wegetarianka od 30.08.2011![/COLOR][/SIZE][/RIGHT]
studentka pracy socjalnej w Krakowie od 1.10.2011!


Edytowane przez zakochana19
Czas edycji: 2011-03-30 o 13:05
zakochana19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 13:28   #15
SOCKI
Zakorzenienie
 
Avatar SOCKI
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 3 567
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Cytat:
Napisane przez zakochana19 Pokaż wiadomość
Po konsultacji z moim wychowawcą usuwam z pracy "Dziecko Noego". Myślę, aby wprowadzić film "Życie jest piękne".

Moja teza brzmi: "Najokrutniejsza zbrodnia w historii II Wojny Światowej to Holocaust, który był przykładem jak daleko może posunąć się nienawiść ludzka, aby zniszczyć drugiego człowieka. "

Co z następnym krokiem? Po Waszych słowach zwątpiłam we wszystko. Po prostu nie wiem czym się kierować..
Takie trochę masło maślane ta teza. Niby o wszystkim a tak naprawdę o niczym. Powinnaś bardziej konkretnie podejść do tematu. Chcesz porównywać shoah z innymi zbrodniami wojny? Bo z Twojej tezy wynika poniekąd porównanie z nimi.

EDIT: No bo ta teza ani nie mówi o przekraczaniu granic człowieczeństwa, ani moralności ani fizjologii. Tak w sumie o niczym konkretnym co by pozwoliło Ci zgrabnie przeprowadzić wywód.
__________________
Wymiana książkowa, czyli porządki styczniowe

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post44413363

Edytowane przez SOCKI
Czas edycji: 2011-03-30 o 13:35
SOCKI jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 13:50   #16
zakochana19
Wtajemniczenie
 
Avatar zakochana19
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Oświęcim
Wiadomości: 2 399
GG do zakochana19
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Myślałam, żeby skupić się na stosunku zwykłych ludzi do Żydów w czasie XX wojny światowej. Użyłabym wtedy: "Przy torze kolejowym", "Kobieta cmentarna", "Campio di Fiori", ale co z "Zdążyć przed Panem Bogiem"? Jak mogę tą książkę odnieść do tego tematu?

---------- Dopisano o 14:47 ---------- Poprzedni post napisano o 14:45 ----------

albo tragedia Żydów w czasie II Wojny Światowej?

---------- Dopisano o 14:50 ---------- Poprzedni post napisano o 14:47 ----------

"Holocaust to największy kataklizm XX wieku." ??? Nie wiem najgorszy jest ten konspekt. naprawdę nie mogę nic sensownego wymyślić
__________________
wegetarianka od 30.08.2011![/COLOR][/SIZE][/RIGHT]
studentka pracy socjalnej w Krakowie od 1.10.2011!

zakochana19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 13:50   #17
SOCKI
Zakorzenienie
 
Avatar SOCKI
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 3 567
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Cytat:
Napisane przez zakochana19 Pokaż wiadomość
Myślałam, żeby skupić się na stosunku zwykłych ludzi do Żydów w czasie XX wojny światowej. Użyłabym wtedy: "Przy torze kolejowym", "Kobieta cmentarna", "Campio di Fiori", ale co z "Zdążyć przed Panem Bogiem"? Jak mogę tą książkę odnieść do tego tematu?

---------- Dopisano o 14:47 ---------- Poprzedni post napisano o 14:45 ----------

albo tragedia Żydów w czasie II Wojny Światowej?
Pierwszy pomysł jak najbardziej. Wreszcie konkret. Nie wiesz jak dopasować książkę do tematu? To zastąp ją Listą Schindlera, Dziećmi Sendlerowej. To są filmy świetnie pasujące w tym kontekście. Nic na siłę.

EDIT:
Cytat:
"Holocaust to największy kataklizm XX wieku." ??? Nie wiem najgorszy jest ten konspekt. naprawdę nie mogę nic sensownego wymyślić
Nie nie nie. Według tej tezy rozpatrywałabyś shoah w ujęciu całego XX wieku. Z wojnami w Chorwacji, z huraganami, czy co nam się jeszcze przydarzyło. A to przecież nie o to chodzi.
__________________
Wymiana książkowa, czyli porządki styczniowe

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post44413363

Edytowane przez SOCKI
Czas edycji: 2011-03-30 o 13:52
SOCKI jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 13:54   #18
zakochana19
Wtajemniczenie
 
Avatar zakochana19
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Oświęcim
Wiadomości: 2 399
GG do zakochana19
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Czyli "Zdążyć przed Panem Bogiem" powinnam usunąć? Może uda się z niego wyciągnąć coś w ten deseń?
__________________
wegetarianka od 30.08.2011![/COLOR][/SIZE][/RIGHT]
studentka pracy socjalnej w Krakowie od 1.10.2011!

zakochana19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 13:57   #19
SOCKI
Zakorzenienie
 
Avatar SOCKI
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 3 567
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Cytat:
Napisane przez zakochana19 Pokaż wiadomość
Czyli "Zdążyć przed Panem Bogiem" powinnam usunąć? Może uda się z niego wyciągnąć coś w ten deseń?
Zależy czy zdecydujesz się na tę tezę o stosunkach innych ludzi do ludności dotkniętej planem zagłady. Jeśli tak to po co naciągać tę książkę? Tam nie ma aż tak jaskrawych przykładów na to. Oczywiście jakieś się znajdą, fragmenciki mówiące o tym, ale przy tej tezie mając do wyboru te ułamki opisów a cały film traktujący o tym wybór jest dość oczywisty.

Jeśli koniecznie chcesz wykorzystać "Zdążyć przed Panem Bogiem" to musisz zmienić tezę badawczą.
__________________
Wymiana książkowa, czyli porządki styczniowe

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post44413363
SOCKI jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-03-30, 14:03   #20
zakochana19
Wtajemniczenie
 
Avatar zakochana19
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Oświęcim
Wiadomości: 2 399
GG do zakochana19
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Dobrze, czyli skupiamy się na ukazaniu dwóch światów w książkach i filmie XX od Holocauście. Od czego zacząć?
I. wstęp:
-wyjaśnienie słowa Holocaust i Shoah,
-polityka niemiecka względem Żydów.
II. "Medaliony" Zofii Nałkowskiej jako .... ?

---------- Dopisano o 15:03 ---------- Poprzedni post napisano o 15:01 ----------

do piątku muszę oddać bibliografię. pomóż mi na coś się zdecydować.
__________________
wegetarianka od 30.08.2011![/COLOR][/SIZE][/RIGHT]
studentka pracy socjalnej w Krakowie od 1.10.2011!

zakochana19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 14:05   #21
SOCKI
Zakorzenienie
 
Avatar SOCKI
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 3 567
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Cytat:
Napisane przez zakochana19 Pokaż wiadomość
Dobrze, czyli skupiamy się na ukazaniu dwóch światów w książkach i filmie XX od Holocauście. Od czego zacząć?
I. wstęp:
-wyjaśnienie słowa Holocaust i Shoah,
-polityka niemiecka względem Żydów.
II. "Medaliony" Zofii Nałkowskiej jako .... ?

---------- Dopisano o 15:03 ---------- Poprzedni post napisano o 15:01 ----------

do piątku muszę oddać bibliografię. pomóż mi na coś się zdecydować.
Co rozumiesz przez "dwa światy"?

We wstępie nigdy nie tłumaczyłabym czym jest holocaust albo shoah. Moja polonistka skwitowała to kiedyś tak: "Uwierzcie, że my znamy definicje słów w tematach".
__________________
Wymiana książkowa, czyli porządki styczniowe

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post44413363

Edytowane przez SOCKI
Czas edycji: 2011-03-30 o 14:06
SOCKI jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 14:06   #22
zakochana19
Wtajemniczenie
 
Avatar zakochana19
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Oświęcim
Wiadomości: 2 399
GG do zakochana19
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

świat ludzi żyjących w getcie oraz ludzie poza nim.
__________________
wegetarianka od 30.08.2011![/COLOR][/SIZE][/RIGHT]
studentka pracy socjalnej w Krakowie od 1.10.2011!

zakochana19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 14:08   #23
SOCKI
Zakorzenienie
 
Avatar SOCKI
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 3 567
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Trochę ryzykowne muszę powiedzieć. Bo shoah to nie tylko getto. A w tytule masz przedstawienia holocaustu a nie przedstawienia getta.
__________________
Wymiana książkowa, czyli porządki styczniowe

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post44413363
SOCKI jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 14:12   #24
zakochana19
Wtajemniczenie
 
Avatar zakochana19
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Oświęcim
Wiadomości: 2 399
GG do zakochana19
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

masz jakiś pomysł? Naprawdę, nie jestem doświadczoną osobą w pisaniu prac i nie wiem, co byłoby najlepsze. dopomóż.

---------- Dopisano o 15:12 ---------- Poprzedni post napisano o 15:10 ----------

wybierając:
"Medaliony"
"Opowiadania Borowskiego"
"Pianistę"
"Campo di Fiori"
ew. "Zdążyć przed Panem Bogiem"

mogę zredagować konkretną tezę badawczą? co zrobiłabyś na moim miejscu?
__________________
wegetarianka od 30.08.2011![/COLOR][/SIZE][/RIGHT]
studentka pracy socjalnej w Krakowie od 1.10.2011!

zakochana19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 14:21   #25
SOCKI
Zakorzenienie
 
Avatar SOCKI
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 3 567
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

Cytując ciebie "Myślałam, żeby skupić się na stosunku zwykłych ludzi do Żydów w czasie XX wojny światowej." to jest niezły punkt wyjścia.

Medaliony- tam był chyba taki o kobiecie, która wyskoczyła z wagonu i ludzie jej pomagali odrobinę? A potem na jej życzenie zabili?
__________________
Wymiana książkowa, czyli porządki styczniowe

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post44413363
SOCKI jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 14:23   #26
zakochana19
Wtajemniczenie
 
Avatar zakochana19
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Oświęcim
Wiadomości: 2 399
GG do zakochana19
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

tak. "Przy torze kolejowym".
__________________
wegetarianka od 30.08.2011![/COLOR][/SIZE][/RIGHT]
studentka pracy socjalnej w Krakowie od 1.10.2011!

zakochana19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 14:28   #27
SOCKI
Zakorzenienie
 
Avatar SOCKI
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 3 567
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

No to to byłoby niezłe do opracowania. Mimo iż był zakaz pod karą śmierci to ktoś przyniósł mleko, chleb, wódkę. Że wzbudzała zainteresowanie. Że w końcu ktoś spełnił jej prośbę o zabicie. Ale że tak naprawdę nawet jak nie chcieli jej śmierci to im było łatwiej po zabiciu jej bo nie czuli się zagrożeni.
__________________
Wymiana książkowa, czyli porządki styczniowe

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post44413363
SOCKI jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 14:33   #28
zakochana19
Wtajemniczenie
 
Avatar zakochana19
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Oświęcim
Wiadomości: 2 399
GG do zakochana19
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

no tak, to jest jako jedna pozycja. myślałam również o "kobiecie cmentarnej", tam ukazane jest to, że ludzie mimo, że wiedzą co dzieje się w getcie, nie pomagają, bo uważają, że nie da się im już pomóc.
__________________
wegetarianka od 30.08.2011![/COLOR][/SIZE][/RIGHT]
studentka pracy socjalnej w Krakowie od 1.10.2011!

zakochana19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 14:36   #29
SOCKI
Zakorzenienie
 
Avatar SOCKI
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 3 567
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

A to o tym mydle? I garbowaniu skór ludzkich? Też w Medalionach chyba było. Że ludzie holocaust traktowali jako interes, że nawet jak wiedzieli z czego to mydło jest zrobione to go używali "bo się dobrze pieniło"?

---------- Dopisano o 15:36 ---------- Poprzedni post napisano o 15:35 ----------

Cytat:
Napisane przez zakochana19 Pokaż wiadomość
no tak, to jest jako jedna pozycja. myślałam również o "kobiecie cmentarnej", tam ukazane jest to, że ludzie mimo, że wiedzą co dzieje się w getcie, nie pomagają, bo uważają, że nie da się im już pomóc.
No i super Nie pamiętam aż tak dobrze tej literatury, raczej "obrazy" mi zostały. Ale Ty na pewno jesteś świeżo po lekturze to wiesz
__________________
Wymiana książkowa, czyli porządki styczniowe

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...3#post44413363
SOCKI jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-30, 14:41   #30
zakochana19
Wtajemniczenie
 
Avatar zakochana19
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Oświęcim
Wiadomości: 2 399
GG do zakochana19
Dot.: Praca maturalna! "Holocaust w literaturze i filmie"

no tak, to byłyby "Medaliony". a co dalej?
__________________
wegetarianka od 30.08.2011![/COLOR][/SIZE][/RIGHT]
studentka pracy socjalnej w Krakowie od 1.10.2011!

zakochana19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-02-11 22:18:57


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:43.