Zmiana nazwiska - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Ceremonia i tradycja ślubna, weselna

Notka

Ceremonia i tradycja ślubna, weselna W tym miejscu możesz podzielić się widzą, jak zaplanować ceremonię ślubną. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu sali weselnej. Przypomnieć tradycje weselne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-03-02, 20:56   #1
margerita090
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 128
Question

Zmiana nazwiska


Totalne zamieszanie zaraz z tego wyniknie, wy mnie pewnie osmażycie na stosie, ale co tam może nie.
Chciałam zostać po ślubie przy swoim nazwisku, ale wszyscy krzywo na mnie patrzyli. Doszłam do wniosku że mogę mieć podwójne i tu pojawia się mój problem. Które pierwsze: moje czy męża. Ja bym wpisała: moje-mężowe. Wychodzi strasznie długie 18 liter i nie wiem co mam zrobić. TOTALNIE nie chce pozbyć się swojego nazwiska. Znajomy powiedział że to tak jak bym nie chciała wejść do jego rodziny - chce, ale dlaczego mam sie wypierać swojej?? Dodam że mam bardzo ładne nazwisko, do którego zdążyłam przywiązac sie przez te 25 lat i NAPRAWDE nie chce go zmieniać.
__________________

margerita090 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-02, 21:20   #2
(kicia)
Zakorzenienie
 
Avatar (kicia)
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: lubelskie
Wiadomości: 19 135
Dot.: Zmiana nazwiska

ja będę miała 15 literowe nazwisko (plus dość długie imię) i nie przeszkadza mi to... nie chciałam się pozbywać mojego nazwiska no ale dla TŻta było oczywiste że będę nosiła jego zresztą ja też sobie nie wyobrażam żebym miała nie nosić jego nazwiska w ogóle więc doszliśmy do kompromisu nazwisko podwójne pisane najpierw moje potem jego (moje jest dłuższe i na odwrót nie pasuje). I uważam że jest to kwestia samej pary a reszta nie powinna się do tego wtrącać bo czasami jest tak że pracuje się wiele lat pod jednym nazwiskiem i jest się przez nie kojarzonym całkowita zmiana czasem trochę komplikuje itp. Jeśli partner akceptuje podwójne nazwisko bądź brak zmiany to powinno nas tylko to obchodzić a nie to co powiedzą inni
__________________
14.07.2012
II kreseczki 23.11.2013
Bartuś 11.08.2014 godz.15:10 3810 g 55 cm

(kicia) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-02, 21:21   #3
isabel8512
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 37
Dot.: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisane przez margerita090 Pokaż wiadomość
Totalne zamieszanie zaraz z tego wyniknie, wy mnie pewnie osmażycie na stosie, ale co tam może nie.
Chciałam zostać po ślubie przy swoim nazwisku, ale wszyscy krzywo na mnie patrzyli. Doszłam do wniosku że mogę mieć podwójne i tu pojawia się mój problem. Które pierwsze: moje czy męża. Ja bym wpisała: moje-mężowe. Wychodzi strasznie długie 18 liter i nie wiem co mam zrobić. TOTALNIE nie chce pozbyć się swojego nazwiska. Znajomy powiedział że to tak jak bym nie chciała wejść do jego rodziny - chce, ale dlaczego mam sie wypierać swojej?? Dodam że mam bardzo ładne nazwisko, do którego zdążyłam przywiązac sie przez te 25 lat i NAPRAWDE nie chce go zmieniać.
Witaj, ja mam mogę powiedzieć dokładnie taki sam problem, a właściwie to miałam, bo już zdecydowałam A mianowicie - po ślubie będę mieć dwa nazwiska w takiej kolejności: swoje-po mężu i łącznie też mają 18 liter, a z imieniem 25 - ale mi to nie przeszkadza, zawsze chciałam mieć podwójne nazwisko. I to wcale nieprawda, że podwójne nazwisko przysparza problemów. Bowiem moja mama nosi podwójne nazwisko i nigdy nie miała z tego tytułu żadnych problemów. Mam nadzeję, że choć trochę ułatwiłam Ci podjęcie decyzji. Pozdrawiam
isabel8512 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-02, 21:32   #4
Malgos_12
Zakorzenienie
 
Avatar Malgos_12
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 13 556
Dot.: Zmiana nazwiska

to chyba normalne, że swoje pierwsze się podaje a potem po mężu. A nie uważasz, że szybko przyzwyczaisz się do nowego? poza tym najprawdopodobniej będziesz je nosiła dłużej niż swoje rodowe
Ja szczerze nie rozumiem co to teraz za moda na dwu-członowe nazwiska... mi się to nie podoba (ale to tylko moja opinia), rozumiem, że ktoś chce zostać przy swoim nazwisku bo prowadzi interes i jest dzięki niemu rozpoznawany, ale w innym przypadku (jak dla mnie) to jedynie utrudnianie sobie życia... zresztą mieszkam za granicą i więc przyszło by mi literować wszystko po 100 razy (jeszcze się nie zdarzyło żeby nie popełnili jakiekolwiek literówki) i tak mają ogromny problem z moim imieniem
Malgos_12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-02, 21:52   #5
margerita090
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 128
Dot.: Zmiana nazwiska

No ja mam krótkie 5 litrowe imię. Wolałabym wcale nie zmieniać ale mimo iż TŻ nic nie mówił widziałam że mu to nie pasuje dlatego jestem w stanie mieć 2. Troche mie pocieszyłyście że nie mam najdłuższego wiem ze kazdy widzi to inaczej, ja sama uważam się za tradycjonalistkę ale nie jestem w stanie się przełamac i nosić jego nazwiska i zapomniec o swoim. w naszym przypadku to jak zmiana nazwiska z motyl na żuk. niby nic nie masz do żuka ale motyl jakies takie ładniejsze i nie chdzi tu tylko o samo brzmienie ale o sentyment, o moje korzenie - po prostu czuje ze nie moge zmienic i już
__________________

margerita090 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-02, 23:00   #6
a u d r e y
Wtajemniczenie
 
Avatar a u d r e y
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: neverland
Wiadomości: 2 897
Dot.: Zmiana nazwiska

Nie znam się szczególnie na przepisach, ale teraz moje koleżanki które biorą ślub i dołączają nazwisko meża do swojego najpierw mają jego nazwisko a na końcu swoje.
Dla przykładu:
panna była Anną Nowak
Wyszła za Kowalskkiego i dawniej było Anna Nowak- Kowalska
a teraz jest Anna Kowalska- Nowak.
Specjalnie sprawdzałam w dowodzie u 3 koleżanek i mają taką konfigurację. Brzmi to kuriozalnie wg mnie bo przecież nazwisko meża jest DOŁĄCZONYM nazwiskiem a nie pierwszym, ale chyba teraz tak to wpisują
Gdybym była przywiązana do swojego nazwiska, choćby mi 30 liter wyszło brałabym dwa
__________________
a u d r e y jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-02, 23:41   #7
laska4
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 600
Dot.: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisane przez a u d r e y Pokaż wiadomość
Nie znam się szczególnie na przepisach, ale teraz moje koleżanki które biorą ślub i dołączają nazwisko meża do swojego najpierw mają jego nazwisko a na końcu swoje.
Dla przykładu:
panna była Anną Nowak
Wyszła za Kowalskkiego i dawniej było Anna Nowak- Kowalska
a teraz jest Anna Kowalska- Nowak.
Specjalnie sprawdzałam w dowodzie u 3 koleżanek i mają taką konfigurację. Brzmi to kuriozalnie wg mnie bo przecież nazwisko meża jest DOŁĄCZONYM nazwiskiem a nie pierwszym, ale chyba teraz tak to wpisują
Gdybym była przywiązana do swojego nazwiska, choćby mi 30 liter wyszło brałabym dwa
Wpisują tak jak Ty sobie życzysz,informowałam się bo ja też myślałam o podwójnym nazwisku ale jednak stanęło na tym że zostane przy swoim,miałam duże wsparcie u przyszłej teściowej w tym temacie ale nasze dzieci będa nosiły nazwisko po ojcu
laska4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-03-02, 23:48   #8
Lea_ny
Zakorzenienie
 
Avatar Lea_ny
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 6 354
Dot.: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisane przez laska4 Pokaż wiadomość
Wpisują tak jak Ty sobie życzysz,informowałam się bo ja też myślałam o podwójnym nazwisku ale jednak stanęło na tym że zostane przy swoim,miałam duże wsparcie u przyszłej teściowej w tym temacie ale nasze dzieci będa nosiły nazwisko po ojcu
No właśnie też zawsze wydawało mi się, że przy nazwisku dwuczłonowym ma się możliwość wyboru kolejności - a u d r e y: może Twoje koleżanki nie wiedziały o tym i wpisały tak, jak im przyszło do głowy?
__________________
Lea_ny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-03, 01:42   #9
Vinetiia
Raczkowanie
 
Avatar Vinetiia
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 33
Dot.: Zmiana nazwiska

Ja też zawsze chciałam mieć dwa nazwiska, ale jako, że sama mam długie, Tż jeszcze dłuższe, i pełne imię do tego, przekroczyło by 30 liter. A pracując w banku spotkałam się z sytuacją, iż klientka miała więcej znaków, niż 25, i program nie chciał przyjąć jej wniosku kredytowego. Pani powiedziała, że już wielokrotnie miała taki problem, zarówno w urzędach jak i w innych bankach, a także zaa granicą. Poza tym w związku z moim zawodem, dwa nazwiska raczej by mi przeszkadzały, ale ogólnie uważam, iż bardzo fajnie jest mieć dwa nazwiska - moi znajomi zrobili tak, że kolega ma dwa nazwiska - swoje i żona, a koleżanka swoje panieńskie i po mężu. Wszyscy ich wyśmiali, za taki pomysł, w urzędzie też nie mieli łatwo, ale w końcu dopięli swego, i ich dziecko również ma dwa nazwiska.
Vinetiia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-03, 07:40   #10
a u d r e y
Wtajemniczenie
 
Avatar a u d r e y
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: neverland
Wiadomości: 2 897
Dot.: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisane przez Lea_ny Pokaż wiadomość
No właśnie też zawsze wydawało mi się, że przy nazwisku dwuczłonowym ma się możliwość wyboru kolejności - a u d r e y: może Twoje koleżanki nie wiedziały o tym i wpisały tak, jak im przyszło do głowy?
Wiesz co nie wiem dokładnie jak to wygląda, ale widziałam że koleżanki pomieniały własnie tak Imię, nazw. męża, nazw. swoje. I dziwiło mnie to bo wg mnie brzmi to idiotycznie.
No ale w końcu jedna po ślubie zmieniła nazwisko i znowu miała tak dopisane i w koncu pytam czemu tak, a ona mi że teraz w Urzędzie zapisują w takiej konfiguracji
__________________
a u d r e y jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-03, 08:48   #11
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Zmiana nazwiska

Autorko, rób tak jak TY chcesz, a nie tak, jak się podoba koledze, cioci czy stryjkowi.
Jak dla mnie to żadnego znaczenia "symbolicznego" nie ma -ja osobiście zmienię nazwisko na TŻtowe bo mi się podoba i tyle


---------- Dopisano o 09:48 ---------- Poprzedni post napisano o 09:48 ----------

Cytat:
Napisane przez a u d r e y Pokaż wiadomość
Wiesz co nie wiem dokładnie jak to wygląda, ale widziałam że koleżanki pomieniały własnie tak Imię, nazw. męża, nazw. swoje. I dziwiło mnie to bo wg mnie brzmi to idiotycznie.
No ale w końcu jedna po ślubie zmieniła nazwisko i znowu miała tak dopisane i w koncu pytam czemu tak, a ona mi że teraz w Urzędzie zapisują w takiej konfiguracji

Nie, zapisują tak jak chcesz - urzędnik o to pyta.
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-03-03, 09:41   #12
margerita090
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 128
Dot.: Zmiana nazwiska

No też mi sie tak zdawało że to mój wybór jaka kolejność. Ja wole swoje panieńskie jako pierwsze bo nim najczęściej sie człowiek przedstawia.Jak mam mieć pierwsze mężowe to moge poprostu zmienic na jego i już. Wiele osób ma opory przed podwójnym nazwiskiem bo nie zna zasad. A jak dzieci będą miały na nazwisko?? a jak córka będzie miała 2 i wyjdzie za mąż to co?? będzie miała 3??
Dla mnie sprawa jest prosta (nasz dzieci będą miały nazwisko ojca) jeśli dziecko ma 2 nazwiska i wychodzi za mąż i chce miec panieńskie to np.: ma xxx-yyyy i ma dojść do tego zzzzzz, gdzie xxx to nazwisko matki, yyynazwisko ojca a zzz przyszłego męża to format nazwiska wygląda tak : yyyyy-zzzzz.

W dzisiajszych czasach coraz wiecej kobiet nosi podwójne nazwisko, moze ze wzgledu na rosnącą niezależność. I chyba właśnie dlatego faceci sie z tego nasmiewają, bo nie potrafią znieśc faktu że żona nie należy do nich w 100% i jest w stanie poradzić sobie bez faceta.
__________________

margerita090 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-03, 09:48   #13
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisane przez margerita090 Pokaż wiadomość
No też mi sie tak zdawało że to mój wybór jaka kolejność. Ja wole swoje panieńskie jako pierwsze bo nim najczęściej sie człowiek przedstawia.Jak mam mieć pierwsze mężowe to moge poprostu zmienic na jego i już. Wiele osób ma opory przed podwójnym nazwiskiem bo nie zna zasad. A jak dzieci będą miały na nazwisko?? a jak córka będzie miała 2 i wyjdzie za mąż to co?? będzie miała 3??
Dla mnie sprawa jest prosta (nasz dzieci będą miały nazwisko ojca) jeśli dziecko ma 2 nazwiska i wychodzi za mąż i chce miec panieńskie to np.: ma xxx-yyyy i ma dojść do tego zzzzzz, gdzie xxx to nazwisko matki, yyynazwisko ojca a zzz przyszłego męża to format nazwiska wygląda tak : yyyyy-zzzzz.

W dzisiajszych czasach coraz wiecej kobiet nosi podwójne nazwisko, moze ze wzgledu na rosnącą niezależność. I chyba właśnie dlatego faceci sie z tego nasmiewają, bo nie potrafią znieśc faktu że żona nie należy do nich w 100% i jest w stanie poradzić sobie bez faceta.

Dla mnie to jest totalna nadinterpretacja
Co do nazwiska ma niezależność i należenie lub nie do męża?
Nie wiem, ja jestem osobą niezależną, do mojego męża należeć nie bedę bo rzeczą nie jestem - a nazwisko jego zamierzam nosić. Jak dla mnie tu totalnie nie ma związku - chyba, że ktoś tej swojej niezależności do konca pewien nie jest i musi ją na siłę podkreślac (nie mówię tu o Tobie, bo rozumiem, ze mozna byc do swojego nazwiska przywiązanym i tyle).
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-03, 11:04   #14
alwa
Wtajemniczenie
 
Avatar alwa
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 2 280
Dot.: Zmiana nazwiska

dla mnie logiczne jest najpierw swoje, potem męża. Chyba że z czasem zaprzestaje się używania swojego (wtedy odwrotna kolejność ma sens). to tak jak z drugiem imieniem - w dokumentach wpisuje się 2, ale na co dzień używa jednego
co do pozostawania przy swoim nazwisku, to koleżanka została przy panieńskim, ich dziecko ma oczywiście nazwisko męża i powiem wam, że miała problem na lotnisku w Anglii, bo dziecko miało inne nazwisko niż ona. więc już lepiej podwójne brać, niż zostawać tylko przy swoim
__________________
Dni z dziećmi są bardzo długie
ale lata mijają bardzo szybko

❤️❤️❤️
K+H+Z
alwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-03, 11:18   #15
misiadelko
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 3 902
Dot.: Zmiana nazwiska

O Mamusiu, my już się boimy o kwasy w rodzinie, bo ja zostaję przy swoim, a TŻ
1. albo weźmie moje
2. albo będzie miał dwa

Moja rodzina wie.
Jego nie.
misiadelko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-03, 11:35   #16
dzustam
Zakorzenienie
 
Avatar dzustam
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Przylądek Zieleni
Wiadomości: 6 764
Dot.: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisane przez a u d r e y Pokaż wiadomość
Brzmi to kuriozalnie wg mnie bo przecież nazwisko meża jest DOŁĄCZONYM nazwiskiem a nie pierwszym, ale chyba teraz tak to wpisują
Jakbyś się zpoznała z ustawą o nazwiskach , to wiedziałabyś, że obecnie jest możliwość wielu kombinacji.

Przykład nazwisk rodowych: Anna Nowak i Piotr Kowalski

Po ślubie mogą się nazywać: Anna Kowalska i Piotr Nowak (sic!), Anna i Piotr Kowalscy, Anna i Piotr Nowak, Anna Nowak-Kowalska i Piotr Nowak-Kowalski, Anna Kowalska-Nowak i Piotr Kowalski-Nowak, Anna Nowak-Kowalska i Piotr Kowalski-Nowak, Anna Kowalska-Nowak i Piotr Nowak-Kowalski. I możliwe, że jeszcze o jakimś zestawieniu zapomniałam.

Cytat:
Napisane przez a u d r e y Pokaż wiadomość
No ale w końcu jedna po ślubie zmieniła nazwisko i znowu miała tak dopisane i w koncu pytam czemu tak, a ona mi że teraz w Urzędzie zapisują w takiej konfiguracji
Osobie negatywnie nastawionej do zmiany nazwisk odpowiedziałabym w ten sam sposób, po prostu żeby się ode mnie odwaliła

Zresztą, nie tłumaczę się osobom postronnym

Cytat:
Napisane przez alwa Pokaż wiadomość
co do pozostawania przy swoim nazwisku, to koleżanka została przy panieńskim, ich dziecko ma oczywiście nazwisko męża i powiem wam, że miała problem na lotnisku w Anglii, bo dziecko miało inne nazwisko niż ona. więc już lepiej podwójne brać, niż zostawać tylko przy swoim
Mam sporo znajomych, którzy mają nazwiska odmienne od swoich dzieci (nawet nie przez zostawanie przy swoim, niektórzy to rozwodnicy, panny z dziećmi, osoby ponownie wstępujące w związek małżeński i zmieniające nazwisko) i żadna nie musiała udowadniać, że to właśnie jej drogi rodne wydały na świat to dziecko.

Dobrym rozwiązaniem jest wrzucenie do torebki aktu urodzenia dziecka z imionami i nazwiskami rodziców. Niewiele kosztuje, a ile nerwowych sytuacji rozwiązuje (jak już ktoś na takie sytuacje trafi).
__________________


Edytowane przez dzustam
Czas edycji: 2012-03-03 o 11:38
dzustam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-03, 11:58   #17
alwa
Wtajemniczenie
 
Avatar alwa
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 2 280
Dot.: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisane przez dzustam Pokaż wiadomość
Jakbyś się zpoznała z ustawą o nazwiskach , to wiedziałabyś, że obecnie jest możliwość wielu kombinacji.

Przykład nazwisk rodowych: Anna Nowak i Piotr Kowalski

Po ślubie mogą się nazywać: Anna Kowalska i Piotr Nowak (sic!), Anna i Piotr Kowalscy, Anna i Piotr Nowak, Anna Nowak-Kowalska i Piotr Nowak-Kowalski, Anna Kowalska-Nowak i Piotr Kowalski-Nowak, Anna Nowak-Kowalska i Piotr Kowalski-Nowak, Anna Kowalska-Nowak i Piotr Nowak-Kowalski. I możliwe, że jeszcze o jakimś zestawieniu zapomniałam.



Osobie negatywnie nastawionej do zmiany nazwisk odpowiedziałabym w ten sam sposób, po prostu żeby się ode mnie odwaliła

Zresztą, nie tłumaczę się osobom postronnym



Mam sporo znajomych, którzy mają nazwiska odmienne od swoich dzieci (nawet nie przez zostawanie przy swoim, niektórzy to rozwodnicy, panny z dziećmi, osoby ponownie wstępujące w związek małżeński i zmieniające nazwisko) i żadna nie musiała udowadniać, że to właśnie jej drogi rodne wydały na świat to dziecko.

Dobrym rozwiązaniem jest wrzucenie do torebki aktu urodzenia dziecka z imionami i nazwiskami rodziców. Niewiele kosztuje, a ile nerwowych sytuacji rozwiązuje (jak już ktoś na takie sytuacje trafi).
no koleżanka nie pomyślała o akcie urodzenia a podróżowała tylko ona z synem. może się doczepili, bo ona miała nazwisko polskie a dziecko arabskie i też syn ma ciemniejszą karnację niż ona, bo po ojcu może nie tyle musiała udowadniać i biec do domu po dokumenty - po prostu się czepili i dużo wypytywali
__________________
Dni z dziećmi są bardzo długie
ale lata mijają bardzo szybko

❤️❤️❤️
K+H+Z
alwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-03, 12:08   #18
T'ai
Zakorzenienie
 
Avatar T'ai
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 24 494
Dot.: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisane przez margerita090 Pokaż wiadomość
Totalne zamieszanie zaraz z tego wyniknie, wy mnie pewnie osmażycie na stosie, ale co tam może nie.
Chciałam zostać po ślubie przy swoim nazwisku, ale wszyscy krzywo na mnie patrzyli. Doszłam do wniosku że mogę mieć podwójne i tu pojawia się mój problem. Które pierwsze: moje czy męża. Ja bym wpisała: moje-mężowe. Wychodzi strasznie długie 18 liter i nie wiem co mam zrobić. TOTALNIE nie chce pozbyć się swojego nazwiska. Znajomy powiedział że to tak jak bym nie chciała wejść do jego rodziny - chce, ale dlaczego mam sie wypierać swojej?? Dodam że mam bardzo ładne nazwisko, do którego zdążyłam przywiązac sie przez te 25 lat i NAPRAWDE nie chce go zmieniać.
twoja decyzja, rób jak chcesz i jak uważasz
mam koleżankę z 20-literowym nazwiskiem, swoje ma jako pierwsze

nie wiem czemu ma to znaczyć że niby nie chcesz wejść do rodziny bo masz podwójne co ma jedno do drugiego
T'ai jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-03, 13:48   #19
Telka10
Zakorzenienie
 
Avatar Telka10
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 3 890
Dot.: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisane przez margerita090 Pokaż wiadomość
Totalne zamieszanie zaraz z tego wyniknie, wy mnie pewnie osmażycie na stosie, ale co tam może nie.
Chciałam zostać po ślubie przy swoim nazwisku, ale wszyscy krzywo na mnie patrzyli. Doszłam do wniosku że mogę mieć podwójne i tu pojawia się mój problem. Które pierwsze: moje czy męża. Ja bym wpisała: moje-mężowe. Wychodzi strasznie długie 18 liter i nie wiem co mam zrobić. TOTALNIE nie chce pozbyć się swojego nazwiska. Znajomy powiedział że to tak jak bym nie chciała wejść do jego rodziny - chce, ale dlaczego mam sie wypierać swojej?? Dodam że mam bardzo ładne nazwisko, do którego zdążyłam przywiązac sie przez te 25 lat i NAPRAWDE nie chce go zmieniać.
Co do pogrubionego to powiem Ci, że ja też się czułam strasznie związana z panieńskim nazwiskiem i wydawało mi się, że zawsze będę się przedstawiać używając tylko nazwiska panieńskiego (26 lat przywiązania...). I co? Już 3 miesiące po ślubie swobodnie posługiwałam się nazwiskiem męża a przywiązanie do panieńskiego minęło (zresztą ani razu po ślubie nie przedstawiłam się panieńskim nazwiskiem, czego się tak obawiałam) i cieszę się, że wzięłam nazwisko męża a nie podwójne, bo przy wypełnianiu dokumentów i podpisywaniu chyba by mnie trafiło (na szczęście mąż ma ładne nazwisko gdyby miał brzydkie to zostałabym przy swoim albo namawiała Jego na zmianę, ale ja bym podwójnego nie wzięła) Tyle co do kwestii przywiązania - uwierz, że ono szybko mija.
I zmieniając nazwisko nie wypierasz się swojej rodziny - bo przecież tworzysz całkiem nową. Ty ze swoim mężem tworzysz nową rodzinę - bez Jego rodziny i bez Twojej. Wypieranie się nie ma tu nic do rzeczy.
A jeśli chcesz zostać przy swoim nazwisku to po prostu zostań (ja bym nie kombinowała z podwójnym - po co sobie życie utrudniać? dokumentów nie trzeba wyminiać chociaż 18 liter to jeszcze nie tak dużo). To Twoje życie i guzik powinno znajomych obchodzić jakie będziesz mieć nazwisko Nie wiem po co w ogóle z nimi o tym rozmawiać. Tak zadecydowałaś koniec kropka nie musisz się ze swoich decyzji im tłumaczyć.
Myślę, że warto jednak liczyć się z przyszłym mężem. Porozmawiajcie o tym otwarcie. Powinnaś dokładnie znać Jego podejście do tematu (bo od "wydaje mi się" najwięcej jest nieporozumień).
__________________
- Kici kici, taś taś...
- Do lwa, motyla noga, do lwa?!




Szczęśliwi


Edytowane przez Telka10
Czas edycji: 2012-03-05 o 23:47 Powód: literówka
Telka10 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-03-03, 16:59   #20
laska4
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 600
Dot.: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisane przez misiadelko Pokaż wiadomość
O Mamusiu, my już się boimy o kwasy w rodzinie, bo ja zostaję przy swoim, a TŻ
1. albo weźmie moje
2. albo będzie miał dwa

Moja rodzina wie.
Jego nie.
Umnie też myślałam że będą kwasy,obawiałam się oburzenia przyszłej teściowej,ja zostaje przy moim nazwisku a mąż przy swoim ale dzieci będą miały nazwisko po ojcu.Jednak wszystko poszło dobrze ,nikt się nie oburzał.U mnie jest tak, że ja mam moją działalność i moja działalność ma w nazwie moje nazwisko
laska4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-03, 17:19   #21
Lubcia
Zadomowienie
 
Avatar Lubcia
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 146
Dot.: Zmiana nazwiska

Ja też będę miała dwa nazwiska swoje i męża Mam długi imię i wszystkich liter będzie 25 ale ja się tym nie przejmuję a mój przyszły mąż nie robi awantury, że nie przyjmę jego nazwiska tylko będę miała dwa. Zaakceptował to i jest ok. Dzieci oczywiście będą miały nazwisko po mężu
Więc droga koleżanko jak chcesz mieć dwa nazwiska droga wolna a twój przyszły małżonek i jego rodzina nie powinni robić ci żadnych wymówek i uwag. Nie pozwól im na to. To jest twoja decyzja i trzymaj się jej do końca
__________________
zaręczyny 26.12.2010
ślub 28.04.2012
Wojciech 22.02.2013
http://s7.suwaczek.com/201302221561.png
Bartuś
28.01.2015
Lubcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-03, 18:47   #22
a u d r e y
Wtajemniczenie
 
Avatar a u d r e y
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: neverland
Wiadomości: 2 897
Dot.: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisane przez dzustam Pokaż wiadomość
Jakbyś się zpoznała z ustawą o nazwiskach , to wiedziałabyś, że obecnie jest możliwość wielu kombinacji.

Przykład nazwisk rodowych: Anna Nowak i Piotr Kowalski

Po ślubie mogą się nazywać: Anna Kowalska i Piotr Nowak (sic!), Anna i Piotr Kowalscy, Anna i Piotr Nowak, Anna Nowak-Kowalska i Piotr Nowak-Kowalski, Anna Kowalska-Nowak i Piotr Kowalski-Nowak, Anna Nowak-Kowalska i Piotr Kowalski-Nowak, Anna Kowalska-Nowak i Piotr Nowak-Kowalski. I możliwe, że jeszcze o jakimś zestawieniu zapomniałam.



Osobie negatywnie nastawionej do zmiany nazwisk odpowiedziałabym w ten sam sposób, po prostu żeby się ode mnie odwaliła

Zresztą, nie tłumaczę się osobom postronnym
Yy.. gdybym miała w planach zmianę nazwiska na dwuczłonowe to zapewne bym się w tym zaczęła babrać. Póki co więcej czasu zajmuje mi zapoznawanie sie z historią filozofii na egzamin

I chyba nie zrozumiałyśmy się, ja nie pytałam koleżanki dlaczego zmieniła nazwisko, tylko DLACZEGO MA PIERWSZE MEŻA A DRUGIE SWOJE. Jaśniej?
__________________
a u d r e y jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-03, 21:51   #23
dzustam
Zakorzenienie
 
Avatar dzustam
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Przylądek Zieleni
Wiadomości: 6 764
Dot.: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisane przez a u d r e y Pokaż wiadomość
Yy.. gdybym miała w planach zmianę nazwiska na dwuczłonowe to zapewne bym się w tym zaczęła babrać. Póki co więcej czasu zajmuje mi zapoznawanie sie z historią filozofii na egzamin

I chyba nie zrozumiałyśmy się, ja nie pytałam koleżanki dlaczego zmieniła nazwisko, tylko DLACZEGO MA PIERWSZE MEŻA A DRUGIE SWOJE. Jaśniej?

Nie musisz KRZYCZEĆ...

Zrozumiałam bardzo dobrze o co pytałaś... Chciało jej się mieć pierwsze nazwisko męża (zresztą zgodnie z prawem, czasami nawet zgodnie z logiką, bo tak fonetycznie brzmi lepiej), to sobie wzięła...

Mnie też ludzie o to pytają, dziwią się, zastanawiają. Ale u mnie sytuacja jest o tyle inna, że ja mam takie samo nazwisko, jak mój mąż . Wcale tego nie wymagałam, po prostu takie mieliśmy ustalenia odnośnie zakładania wspólnej rodziny.

Jak wspólna, to wspólna. Każde z nas wzniosło coś swojego.

A w tej kolejności, bo tak brzmi lepiej, na odwrót występują zbyt blisko siebie podobne twarde spółgłoski.
__________________

dzustam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-04, 07:26   #24
a u d r e y
Wtajemniczenie
 
Avatar a u d r e y
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: neverland
Wiadomości: 2 897
Dot.: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisane przez dzustam Pokaż wiadomość
Zrozumiałam bardzo dobrze o co pytałaś... Chciało jej się mieć pierwsze nazwisko męża (zresztą zgodnie z prawem, czasami nawet zgodnie z logiką, bo tak fonetycznie brzmi lepiej), to sobie wzięła...
No widzisz chyba jednak nie... Bo z tego co mi powiedziała nie jej się chciało... A urzędniczka stwierdziła że tak się to teraz robi i tak wpisała. A ona pewnie nie zorientowana to się nie dopytywała.
__________________
a u d r e y jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-04, 09:06   #25
Lea_ny
Zakorzenienie
 
Avatar Lea_ny
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 6 354
Dot.: Zmiana nazwiska

O, ja weszłam wczoraj na nasz-klasę i sobie przypomniałam, że moja koleżanka, która brała ślub w zeszłym roku, ma podwójne: najpierw swoje, potem męża - czyli nie może być tak, że teraz wpisują inaczej i nie ma się wyboru
__________________
Lea_ny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-04, 21:30   #26
Karo89
Zakorzenienie
 
Avatar Karo89
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 7 493
Dot.: Zmiana nazwiska

Autorko rób jak Ty uważasz, bo to Ty będziesz nosić to nazwisko, więc to jest Twoja sprawa jakie chcesz mieć po ślubie, a nie zwracaj uwagi na innych bo to nie jest ich biznes.

ja mam podwójne nazwisko. Z imieniem wychodzi 20 znaków najpierw mam swoje a potem męża.
z różnych powodów tak zdecydowałam i nie interesowało mnie zdanie innych, czy to się komuś podoba, czy nie-moja sprawa jak również czy jest moda na to czy nie (której osobiście nie zauważyłam, szczerze mówiąc)

pozdrawiam
__________________
E.M♥


Karo89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-05, 12:15   #27
verumka
Wtajemniczenie
 
Avatar verumka
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 2 200
Dot.: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisane przez Telka10 Pokaż wiadomość
I zmieniając nazwisko nie wypierasz się swojej rodziny - bo przecież tworzysz całkiem nową. Ty ze swoim mężem tworzysz nową rodzinę - bez Jego rodziny i bez Twojej.
Bez urazy, ale akurat ten argument wydaje mi się śmieszny i troszeczkę bezsensowny Idąc tym tokiem rozumowania, powinno się "nowej" rodzinie nadać "nowe", zupełnie inne nazwisko. Bo choć tworzy się "nowa" rodzina (co jest oczywiste) to dlaczego tylko jeden ze współmałżonków ma odczuć tą zmianę (bo zmienia nazwisko) a drugi nie?
Ja będę mieć podwójne nazwisko - lubię swoje i nie miałam zamiaru z niego rezygnować. I tak, jestem związana ze swoją rodziną i chcę to podkreślić, pozostawiając również swoje nazwisko.
Akurat zmiana nazwiska na nazwisko męża (albo męża na żony, jak kto woli), nie jest dla mnie elementem udanego i szczęśliwego związku. Absolutnie żadnym
Autorko, jeśli czujesz, że chcesz mieć swoje nazwisko, to nawet się nie zastanawiaj Każdy powinien robić tak, jak uważa i nikomu nic do tego. A już na pewno nie znajomym jesteś dorosłą kobietą i masz prawo do podjęcia decyzji, która Ciebie dotyczy
__________________


verumka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-05, 14:44   #28
Ani_qa
Zakorzenienie
 
Avatar Ani_qa
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 10 530
Dot.: Zmiana nazwiska

Myślę, że powinnaś zrobić tak jak uważasz i czujesz, że będzie dla Ciebie najlepiej. Nie powinnaś się przejmować zdaniem znajomych bo to nie oni później będą żyć z innym nazwiskiem, czy podwójnym. Ja od początku wiedziałam, że przyjmę nazwisko męża i tak też zrobiłam.
__________________
Ani_qa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-05, 16:24   #29
Blacky
Zadomowienie
 
Avatar Blacky
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 674
Dot.: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisane przez a u d r e y Pokaż wiadomość
No widzisz chyba jednak nie... Bo z tego co mi powiedziała nie jej się chciało... A urzędniczka stwierdziła że tak się to teraz robi i tak wpisała. A ona pewnie nie zorientowana to się nie dopytywała.
Samemu się wybiera - nie ma odgórnego przepisu. Wypełnia się odpowiednią rubryczkę i tyle.

Ja wzięłam nazwisko męża - nie miałam z tym żadnego problemu. Jest podobnie brzmiące do mojego. I równie długie, więc podwójne odpadało w przedbiegach.

Jedyny myk, to przestawić podpis potem.

A jak bierzecie podwójne nazwiska, to jakie wybieracie dla dzieci? Męża? Swoje? Bo chyba nie podwójne? A jak potem córka też nie będzie chciała nazwiska męża, to będzie miała 3?
__________________
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate. ;>
Stowarzyszenie Pomocy Królikom

Pomyślna blog
Pani Mgr
22.09.2012
Blacky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-05, 16:37   #30
dzustam
Zakorzenienie
 
Avatar dzustam
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Przylądek Zieleni
Wiadomości: 6 764
Dot.: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisane przez Blacky Pokaż wiadomość
A jak bierzecie podwójne nazwiska, to jakie wybieracie dla dzieci? Męża? Swoje? Bo chyba nie podwójne? A jak potem córka też nie będzie chciała nazwiska męża, to będzie miała 3?
Można mieć tylko dwa.

I mądry człowiek dokona wyboru bez zbędnych ceregieli, kłótni (ładniej brzmiące, tej rodziny, która będzie bliższa sercu, zostanie przy swoim, zmieni na męża/żony, zostawi jeden wybrany człon i doda nazwisko męża/żony).

To jest tak znikomy problem jak się trafia na mądrego, wyrozumiałego partnera, że nabiera on charakteru zabawy logicznej, przy której jest mnóstwo funu i można powyginać umysł, jak zrobić najlepiej...
__________________

dzustam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ceremonia i tradycja ślubna, weselna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:16.