Przędziorki - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-01-15, 03:10   #1
rav12345
Wtajemniczenie
 
Avatar rav12345
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 2 609

Przędziorki


Pomocy!

Moje kochane kwiatki zaatakowały przędziorki. Póki co widać je tylko na dwóch kwiatkach, ale kolonia przędziorków na nich jest ogromna .

Czym je zwalczać, czy są jakieś domowe sposoby? Mieszkam w USA, i nie mam pod ręką żadnego sklepu ogrodniczego. Czy delikatne mycie może choć troszke im pomóc, dopóki nie znajdę czegoś mocniejszego?

Jednym z zarażonych kwiatków jest Palma Areca - będzie ciężko dokładnie ją umyć . Drugiemu zaś (nazwy nie znam, ale zamieszczam zdjęcie )zostało zaś zjedzone miejsce wzrostu, przez co niedługo będzie nadawał się raczej do kosza...

Buuuuu....
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg Chrysalidocarpus_lutescens.jpg (94,8 KB, 76 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 2kw.jpg (37,1 KB, 93 załadowań)
__________________
The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do. [Walter Bagehot]
rav12345 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-15, 11:00   #2
SpanishMyszka
Zakorzenienie
 
Avatar SpanishMyszka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Shallow Grave
Wiadomości: 5 143
Dot.: Przędziorki

Cytat:
Napisane przez rav12345 Pokaż wiadomość
Pomocy!

Moje kochane kwiatki zaatakowały przędziorki. Póki co widać je tylko na dwóch kwiatkach, ale kolonia przędziorków na nich jest ogromna .

Czym je zwalczać, czy są jakieś domowe sposoby? Mieszkam w USA, i nie mam pod ręką żadnego sklepu ogrodniczego. Czy delikatne mycie może choć troszke im pomóc, dopóki nie znajdę czegoś mocniejszego?

Jednym z zarażonych kwiatków jest Palma Areca - będzie ciężko dokładnie ją umyć . Drugiemu zaś (nazwy nie znam, ale zamieszczam zdjęcie )zostało zaś zjedzone miejsce wzrostu, przez co niedługo będzie nadawał się raczej do kosza...

Buuuuu....

Szybka reakcja

Przędziorki są blisko spokrewnione z pająkami, ale są znacznie od nich mniejsze. Mają 0,5 mm długości. Gdy raz się zadomowią, tworzą wielkie, ruchliwe kolonie. Same roztocza będą znacznie lepiej widoczne, jeśli w prosty sposób skłonimy je do ruchu: odwracamy liść spodem do góry i kładziemy palec na jego górnej powierzchni. Ciepło naszego ciała wystarczy, zęby pajączki zaczęły się poruszać. Należy umyć ręce przed dotknięciem innej rośliny,
Pierwsze oznaki ataku dość trudno zauważyć i najczęściej inwazja jest już daleko posunięta, nim zaczniemy reagować, a prędkość działania ma ogromne znaczenie dla udanej walki z przędziorkiem. Jak najszybsze wykrycie szkodnika i niezwłocznie podjęte przeciw niemu zabiegi mogą zadecydować o życiu lub śmierci rośliny. W niektórych przypadkach szkody będą jednak tak wielkie , że roślinę trzeba po prostu wyrzucić.

Jak szkodzą

Młode i dojrzałe przędziorki żerują, wysysając soki z tkanek rośliny, W ten sposób na powierzchni liści powstają delikatne cętki, będące pierwszym symptomem pojawienia się szkodnika. Atak obejmuje zarówno liście i pąki, jak i kwiaty, Kiedy kolonia osiedli się w nowym miejscu, szkodniki zaczną niszczyć inne liście, a także pąki i kwiaty. Charakterystyczna dla przędziorka pajęczynka jest najwcześniej widoczna w pochewkach między liśćmi a łodygą. W miarę rozrastania się kolonii szkodników wzrasta ilość wytwarzanej przez nie pajęczyny, przez co roślina w końcu wygląda jak zapakowana w delikatny jedwab, w którym roi się od pajączków, jaj, pustych skorupek i wylinek. Kolejnym sygnałem ataku jest odbarwienie oraz brązowienie liści, które w końcu tez więdną i opadają.


PREPARATY SKUTECZNE W WALCE Z PRZĘDZIORKIEM

Substancja czynna
Zawsze należy szukać na opakowaniu insektycydu nazwy substancji czynnej. Producenci wciąż zmieniają nazwy produktów , więc musimy zwracać uwagę na związki wspólne dla wszystkich preparatów, czylr substancje czynne.

Insektycydy na bazie mydła
Dostępne środki na bazie mydła skutecznie działają w przypadku mniejszych inwazji, Należy po nie sięgnąć, jeśli nie chcemy lub nie możemy użyć środków chemicznych. Żeby wytępić kolonie przędziorka, trzeba je używać nreprzerwanie przez dłuższy czas.
Inne możliwości
Na rynek wchodzą wciąż nowe produkty. Przed ich zastosowaniem musimy uważnie czytać instrukcje i wybrać środek najbardziej nam odpowiadający.

Do zwalczania przędziorków stosuje się specjalne preparaty, zwane akarycydami, sprzedawane niestety przeważnie w dużych opakowaniach. Ponieważ za granicą można spotkać takie preparaty w małych opakowaniach, prawdopodobnie w Polsce także się wkrótce pojawią. Można też stosować do opryskiwania roślin preparaty niszczące także inne owady. Skutecznie działają również specjalne pałeczki owadobójcze, które umieszcza się w ziemi w czasie głównego wzrostu rośliny.

PS. Może by pomógł preparat Omite 30 WP firmy Crompton S.A. Polska ?

Jeżeli jednak nie masz nic pod ręką (żadnego środka chemicznego), to przede wszystkim usuń zaatakowane liście, spłukuj szkodniki ciepłą wodą i pamiętaj, że przędziorki nie lubią wilgotnych pomieszczeń (lubią jak jest ciepło i sucho), zatem zadbaj o to, aby w pokoju utrzymywała się duża wilgotność !

Powodzenia
__________________
"It's been so long...
Feels like pins and needles in my heart...
So long...
I can feel it tearing me apart..."

SpanishMyszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-15, 15:06   #3
rav12345
Wtajemniczenie
 
Avatar rav12345
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 2 609
Dot.: Przędziorki

Dziękuję Myszko.
Wczoraj również natknęłam się na informację, że przędziorki nie przepadają za wigocią i chłodem. Przeniosłam więc kwiatki do sypialni, gdzie zawsze jest chłodniej, a dodatkowo nocami włączamy tam nawilżacz powietrza. Na początek powinno więc wystarczyć. Opłukałam je też wodą.

Ten drugi kwiatek raczej się nie wyratuje - listki ma mocno pokropkowane. Od jakiegoś czasu zaczęły mu opadać, ale stwierdziłam, że to pewnie z powodu zbyt mocnego światła, i przestawiłam go w inne miejsce. Dopiero wczoraj pomyślałam, że coś z nim musi być poważniejszego. Chyba nie da sie go juz uratować, ale dam mu jeszcze szansę...
__________________
The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do. [Walter Bagehot]
rav12345 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-01-15, 15:17   #4
SpanishMyszka
Zakorzenienie
 
Avatar SpanishMyszka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Shallow Grave
Wiadomości: 5 143
Dot.: Przędziorki

Cytat:
Napisane przez rav12345 Pokaż wiadomość
Dziękuję Myszko.
Wczoraj również natknęłam się na informację, że przędziorki nie przepadają za wigocią i chłodem. Przeniosłam więc kwiatki do sypialni, gdzie zawsze jest chłodniej, a dodatkowo nocami włączamy tam nawilżacz powietrza. Na początek powinno więc wystarczyć. Opłukałam je też wodą.

Ten drugi kwiatek raczej się nie wyratuje - listki ma mocno pokropkowane. Od jakiegoś czasu zaczęły mu opadać, ale stwierdziłam, że to pewnie z powodu zbyt mocnego światła, i przestawiłam go w inne miejsce. Dopiero wczoraj pomyślałam, że coś z nim musi być poważniejszego. Chyba nie da sie go juz uratować, ale dam mu jeszcze szansę...
Cieszę się, że mogłam pomóc

Mam nadzieję, że pozbędziesz się szybko tych paskudnych szkodników i uda ci się uratować kwiatuszki
__________________
"It's been so long...
Feels like pins and needles in my heart...
So long...
I can feel it tearing me apart..."

SpanishMyszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-19, 08:20   #5
vesenka
Zakorzenienie
 
Avatar vesenka
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 8 885
Dot.: Przędziorki

Odkopuję temat, bo znalazłam sporo tych paskud na clematisach na balkonie
Na razie widzę tylko czerwone samice.
Macie jakieś wypróbowane środki na przędziorki? Chcę się ich skutecznie pozbyć
__________________


vesenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-18, 09:46   #6
AgaZ
Przyjaciółka Wizaz.pl
 
Avatar AgaZ
 
Zarejestrowany: 2001-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 818
Dot.: Przędziorki

Mi dopadły papirusa Znalazłam w sieci listę takich specyfików na te cholerstwa. Tylko nie wiem, który jest najskuteczniejszy?

KARATE ZEON 050 CS
TALSTAR 100 EC
ACTELLIC 500EC
MAGUS 200SC
TALSTAR 100 EC
NISSORUN 050 EC
AgaZ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-19, 09:41   #7
Antilia
Uzależnienie
 
Avatar Antilia
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 14 453
Dot.: Przędziorki

Ja stosowałam Nissorun i byłam bardzo zadowolona a miałam w mieszkaniu całą chmarę przędziorków. Trzeba tylko pilnować temperatury, bo powyżej 20 stopni większość środków jest nieskuteczna.
__________________

Ćwiczę z Ewką, bo nic się samo nie wydarzy!
Skalpel: 48 + 17
Skalpel II: 3

Bridezilla
Antilia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-09-26, 14:26   #8
Agnieszka Gie
Rozeznanie
 
Avatar Agnieszka Gie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 929
Dot.: Przędziorki

U mnie zawsze dobrze spisywał się Magus. Jest przeznaczony tylko do walki z przędziorkami. Chorą roślinę porządnie spryskuję roztworem, potem wkładam do foliowej torby i zawiązuję. Wtedy przędziorki nie mają jak uciec i giną od trucizny. Raz dziennie delikatnie uchylam i wietrzę żeby roślina się nie udusiła. Oprysk należy powtarzać. O ile dobrze pamiętam po ok 10 dniach.
Agnieszka Gie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-26, 16:31   #9
vesenka
Zakorzenienie
 
Avatar vesenka
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 8 885
Dot.: Przędziorki

Cytat:
Napisane przez AgaZ Pokaż wiadomość
Mi dopadły papirusa Znalazłam w sieci listę takich specyfików na te cholerstwa. Tylko nie wiem, który jest najskuteczniejszy?

KARATE ZEON 050 CS
TALSTAR 100 EC
ACTELLIC 500EC
MAGUS 200SC
TALSTAR 100 EC
NISSORUN 050 EC
Przy roślinach trzymanych w pomieszczeniu powinien sprawdzić się Magus. U mnie w tym roku przędziorki zaatakowały clematisy na balkonie i żaden środek nie dał rady Trzeba było wymienić rośliny.
Jeśli ktoś zna sposób na przędziorki, które pojawiły się na roślinach trzymanych na dworze, to chętnie poznam. Tak na wszelki wypadek
__________________



Edytowane przez vesenka
Czas edycji: 2010-09-26 o 16:33
vesenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:17.