Podróż poślubna a dokumenty - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne

Notka

Forum ślubne Forum ślubne - zanim staniecie na ślubnym kobiercu, możecie tutaj podyskutować na tematy jak: suknie, stroje dla świadków, wybór wizażystki i fryzjerki itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-02-27, 21:24   #1
Scarpi
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Wiadomości: 72
Question

Podróż poślubna a dokumenty


Witam.
Nadchodzi szczęśliwy dzień, po którym chcemy wyjechać na "miesiąc" miodowy- czyli cale 10 dni
Chcemy wyjechać za granicę, ale zastanawiam się jak to jest z dokumentami.
Właściwie wszystkie moje dowody tożsamości bedą na stare nazwisko, szczególnie paszport.
Jak rozwiązuje się tę sprawę?
Scarpi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-27, 22:00   #2
magdulec
Zadomowienie
 
Avatar magdulec
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: lubelski
Wiadomości: 1 301
Dot.: Podróż poślubna a dokumenty

Wydaje mi się że możesz jechać na starych dokumentach o ile nie zmieniłaś dowodu. Wiem że moja siostra 2 dni po slubie wyjechała razem z mężem za granicę i miała stare dokumenty, dopiero po powrocie założyła wnioski o wymianę. A poza tym chyba jest jakis czas na wymianę dokumentów po wstąpieniu w związek małżeński, ale nie pamiętam ile.
magdulec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-27, 22:06   #3
magdulec
Zadomowienie
 
Avatar magdulec
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: lubelski
Wiadomości: 1 301
Dot.: Podróż poślubna a dokumenty

Art.40 pkt.1ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych ( Dz.U.01.87.960 z późn.zm.) nakłada obowiązek wymiany d.o. w przypadku zmiany danych, które się w nim umieszcza. Z kolei par.5 ust. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2000 r.w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich wymiany, zwrotu lub utraty (Dz. U. z dnia 16 grudnia 2000 r.) nakłada obowiązek wystąpienia o jego wymianę w terminie do 14 dni od dnia doręczenia dokumentu stwierdzającego zmianę. Art.55 pkt.1 wyżej wymienionej ustawy stanowi, że za uchylanie się od obowiązku wymiany d.o. grozi kara ograniczenia wolności do miesiąca albo grzywna (od 20 do 5000 zł).

i więcej można znaleźć w ustawach lub też przeszukaj forum ślubne
magdulec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-12, 09:00   #4
musicman
Zadomowienie
 
Avatar musicman
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 1 806
Dot.: Podróż poślubna a dokumenty

Mnie pani w biurze podrózy powiedziała , ża magę spokojnie jechac oby tylko zmieścić się w czasie do wymiany, a tak poza tym to kto będzie wstanie sprawdzić że wyszłam za mąż?
musicman jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-17, 10:02   #5
justka_81
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 375
Dot.: Podróż poślubna a dokumenty

My jechaliśmy ze znajomymi za granice na sylwestra a oni są już rok po ślubie i nie wyrabiali nowego paszportu więc zdjęli na granicy obrączki i nikt nie porównywał danych z dowodem osobistym. My chyba tez tak będziemy musieli zrobić bo ślub w czerwcu a podróż w lipcu więc nawet gdybym dostała już nowy dowód to nie zdąże wyrobić nowego paszportu.
justka_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-17, 12:51   #6
szczęśliwa_82
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 373
GG do szczęśliwa_82
Dot.: Podróż poślubna a dokumenty

Hej,ja biore ślub w czerwcu,30-tego dokładnie,a w podróż jedziemy 8-go lipca.W biurze podróży powiedziano mi ,ze moge spokojnie jechac na starych dokumentach.A jest jakiś czas na zmianę dowodu od daty ślubu na nowy??
szczęśliwa_82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-17, 14:27   #7
magdulec
Zadomowienie
 
Avatar magdulec
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: lubelski
Wiadomości: 1 301
Dot.: Podróż poślubna a dokumenty

Prawnie masz 14 dni na zmiane dowodu po zmianie danych osobowych, ale i tak nikt na to nie patrzy.
magdulec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-03-17, 15:50   #8
justka_81
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 375
Dot.: Podróż poślubna a dokumenty

Za granicę nie trzeba zabierać dowodu, najważniejszym dokumentem jest paszport a to nie jest możliwe żeby od ślubu do wyjazdu wyrobić nowy.
justka_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-21, 08:00   #9
Zaliczka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 76
Dot.: Podróż poślubna a dokumenty

Znam przypadek, że prawie rok mija a oni są na starych dokumentach za granicą ostatni rok spędziłam w pracy w Szkocji. Któregoś z ostatnich dni czerwca przyjechała do pracy para z Polski - okazało się, że 10 czerwca pobrali się i w ciągu tych dwóch czy trzech tygodni do wyjazdu nie wymieniali dokumentów. Byli co prawda 2 razy w Polsce ale urlopy te trwały nie wystarczająco długo by wymienić dokumenty, więc wrócili teraz do Szkocji ze starymi.
Zaliczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-14, 10:52   #10
d'ou vient le vent
Zakorzenienie
 
Avatar d'ou vient le vent
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 880
Dot.: Podróż poślubna a dokumenty

Podbijam temat - troche moze niezwiazane z podrozami ale tez dotyczny spraw formalnych.
Jakie instytucje/urzedy musze (czy musze?) zawiadomic o tym ze zmienilam nazwisko? Co z dyplomami na uczelni?

Nat
__________________

Not all those who wander are lost.
MNIEJ CHEMII / NIE MARNUJ!
Legite aut Perite!
d'ou vient le vent jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-12, 18:50   #11
truheart
Zakorzenienie
 
Avatar truheart
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 4 261
Dot.: Podróż poślubna a dokumenty

Cytat:
Napisane przez d'ou vient le vent Pokaż wiadomość
Podbijam temat - troche moze niezwiazane z podrozami ale tez dotyczny spraw formalnych.
Jakie instytucje/urzedy musze (czy musze?) zawiadomic o tym ze zmienilam nazwisko? Co z dyplomami na uczelni?

Nat
Nat, wydaje mi się, że dyplomem nie masz się co martwić, przecież w dokumentach typu dowód osobisty jest też podane nazwisko panienskie A poza tym nie słyszałam, żeby uczelnie wystawiały nowe dyplomy po zmianie nazwiska.
A tak w ogóle to trzeba jeszcze zmienić prawo jazdy, pewnie w banku gdzie ma się konto należy uaktualnić dane, insytucje typu ubezpieczalnia, ZUS...dużo tego chyba wychodzi
truheart jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-07-27, 13:11   #12
PannaGray
Raczkowanie
 
Avatar PannaGray
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 61
Dot.: Podróż poślubna a dokumenty

Moja siostra po poltorej roku wymienila dowod a paszport po 3

---------- Dopisano o 14:11 ---------- Poprzedni post napisano o 14:09 ----------

moja siostra po poltorej roku wymienila dowod po kilku miesiacach potem pawo jazdy a paszport po 3. Nigdzie nie wyjezdzali za granice wiec tez potrzeby nie bylo
PannaGray jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-27, 13:12   #13
PannaGray
Raczkowanie
 
Avatar PannaGray
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 61
Dot.: Podróż poślubna a dokumenty

moja siostra po poltorej roku wymienila dowod po kilku miesiacach potem pawo jazdy a paszport po 3. Nigdzie nie wyjezdzali za granice wiec tez potrzeby nie bylo
PannaGray jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-30, 12:52   #14
frytkigratis
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 30
Dot.: Podróż poślubna a dokumenty

Jest 3 miesiące na wymianę dowodu osobistego od zawarcia związku małżeńskiego w przypadku zmiany nazwiska. Jeśli każdy pozostaje przy swoim nazwisku dowodu nie trzeba w ogóle wymieniać.
frytkigratis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-25, 07:39   #15
Iskierka0805
Raczkowanie
 
Avatar Iskierka0805
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Tarnów
Wiadomości: 57
Dot.: Podróż poślubna a dokumenty

Otóż, 3 września wyjezdzam do Tunezji. 8 sierpnia wyszłam za mąż i
zmieniłam nazwisko, ale chcę jechać na stary dowód i stary paszport
(stary w sensie z panińskim nazwiskiem), wiem że tak można. Ale moje pytanie brzmi czy nie będę miala problemów na granicy, gdy złożyłam
już wniosek o nowy dowód (z nowym nazwiskiem) ?? Nie będą paszportu weryfikować z jakąś bazą danych w której jest podane, że zmieniłam nazwisko ? Pani w biurze paszportowym powiedziala ze Oni np. mają baze w ktorej mogą sprawdzic ze juz mam inne nazwisko, ze od momentu zrobienia aktu malzenstwa przez USC , wysyłają oni te dane do baz, np. "paszportowej" nie wiem jak to jest na lotnisku

Bardzo proszę o odpowiedz i opinie. Moze ktoś miał podobnie.....bo
strasznie się martwie czy nie za wczesnie zlozylam ten wniosek (czy on mi unieważnia dowód?)
(moglam po powrocie z wycieczki)
__________________
"... zniewolona emocjonalnie ... "


http://www.slub-wesele.pl/suwaczki/20090808290213.png
Iskierka0805 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-25, 08:53   #16
kasienkakg
Zadomowienie
 
Avatar kasienkakg
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 1 352
Dot.: Podróż poślubna a dokumenty

Co prawda ślub mam dopiero za miesiac,ale jako, ze tuz po nim wyjezdzamy w podroz poślubną do Chin,to jestem trochę zorientowana.
Powiedziano mi, że:
-jechać na starym paszporcie (znaczy sie z nazwiskiem panienskim) i bedzie ok
-wize robic na stare nazwisko
-jesli na odprawie zapytaja (ja mam wpisane ze to podroz poslubna) czy nazwisko zmienilam odpowiedziec NIE, MOZE ZMIENIE KIEDYS. W wielu krajach nie jest przyjete za cos tak popularnego jak u nas ze zmienia sie nazwisko tuz po slubie.
-przed wyjazdem i przed slubem zglosic na uczelni zeby wpisali nowe nazwisko (oczywiscie bez okazania nowego dowodu), zamowili nowa legitymacje, pomysleli jak wpisac do indexu
-niby trzeba szybciej,ale mozna do 3 miesiecy po slubie zlozyc wniosek o dowod
-jak juz bedziemy go miec to o paszport i do banku, prawo jazdy, ubezpieczenie, Księgi Wieczyste, raty.
-nikt nie bedzie wiedziec ze zlozylas wniosek o nowy dowod.
-odradzono mi skladanie wniosku o nowy paszport
-zreszta moje dokumenty utracily waznosc na 1-2 miesiace przed slubem i juz wyrobilam nowe z nazwiskiem panienskim.
kasienkakg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-25, 10:27   #17
Iskierka0805
Raczkowanie
 
Avatar Iskierka0805
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Tarnów
Wiadomości: 57
Dot.: Podróż poślubna a dokumenty

Dziękuje Ci kasienka. Ja wlasnie tez musialam przed slubem wyrobic paszport na nazwisko panienskie ( bo musi miec waznosc 6 miesiecy, a moj mial 4) i na ten paszport chce jechac. W sumie racja ze nikt nie bedzie wiedzial ze zlozylam wniosek o nowy dowód. Wezme tylko paszport (on jest glownym dokumentem przy wyjezdzie do Tunezji) a jak cos beda pytać to dokumentow jeszcze nie wymienilam bo kiedy ;P

Uff. Troszke mniej sie boje
__________________
"... zniewolona emocjonalnie ... "


http://www.slub-wesele.pl/suwaczki/20090808290213.png
Iskierka0805 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum ślubne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:06.