Czy w 3 miesiące można się nauczyć na maturę z WOSU i historii? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-01-04, 00:37   #31
BlackCat1990
Rozeznanie
 
Avatar BlackCat1990
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 981
Dot.: Czy w 3 miesiące można się nauczyć na maturę z WOSU i historii?

od osob ukladajacych/sprawdzajacyh maturę


Uprzedzając pytania: nie pisze w tym roku matury! Obecnie jestem na II roku prawa dziennego i blagam, ale te tematy na wosie sa tak banalne i oczywiste, ze z przyjemnością pisze się wypracowanie! Uwierzcie mi, wystarczy znac repetytorium z wydawnictwa Operon (ktore jest niesamowicie dobrze i przystępnie napisane, jak rowniez wyczerpuje materie jaka jest WoS) Sama uczylam sie 2 tygodnie tylko z tej pozycji.
Jeśli natomiast chodzi o historię- przede wszystkim nie skupijamy sie drobnych szczegółachczy datach DZIENNYCH! ( wyjatkiem sa wyjatkowo istotne wydarzenia!).
Zeby dobrze napisac wypracowanie - a to na nim bazuje cala mautura na R- owszem, trzeba miec historie w jedynm palcu-ale rozpatrywac ja wkategorii zwiazku przyczyno-skutkowego, pamietąc ogolne zarysy wydarzen. Nadmierne zwracanie uwagi na detale zaprzepasci kazdą godzinę spedzoną nad podrecznikiem.
Osobiscie polecam do nauki historii podreczniki PWN A.Radziwł i W.Roszkowski
(nie sa powszechnie dostępne, nalezy szukac na allegro , w antykwariatach lub u starszego rodzeństwa) - są to białe kruki do poczytania do poduszki.
Natomiast absolutnie genialną rzeczą, cudem świata jest REPETYTORIUM "HISTORIA" wyd. Diffin (autorzy: M.Chmaj, W.Sokół, J.Wrona )
-absolutna podstawa, spis tresci to w zasadzie gotowy szkic na przekrojowe wypracowanie

pozdrawiam!
__________________
.

Edytowane przez BlackCat1990
Czas edycji: 2011-01-04 o 00:41
BlackCat1990 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-04, 04:53   #32
dzbanek do kawy
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 502
Dot.: Czy w 3 miesiące można się nauczyć na maturę z WOSU i historii?

Jako, że wątek mnie dotyczy to i ja się wypowiem.
Myślę, że się da. Trzeba tylko chcieć i się przyłożyć. Bardziej mi chodzi o historię bo wos jest stosunkowo łatwiejszy
Też nie jest powiedziane, że ktoś kto kuje od niewiadomo kiedy zda lepiej historię. Prawdę powiedziawszy dużo zależy od szczęścia. Ktoś może się i mniej uczył ale trafił na pytania na które zna odpowiedź a ten co się uczył dużo akurat czegoś zapomniał i klapa.

ucząć się wosu korzystam z vademecum z operonu (najlepsze!) i "Z demokracją na ty". I oczywiście czytam publicystykę i oglądam informacje na bieżąco.
Jesli chodzi o historię to chodzę na dodatkowe lekcje do zaprzyjaźnionego historyka, mam repetytoruim wyd. Difin (nieocenione!), vademecum z operonu (strasznie drogie ale rodzice mi kupili i jest tam dużo map) no i czytam. Czytam, czytam, czytam. Bardzo dużo czytam.
Ale co będzie to sama nie wiem
dzbanek do kawy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-04, 10:18   #33
lalalabamba
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: The Wild East
Wiadomości: 2 074
Dot.: Czy w 3 miesiące można się nauczyć na maturę z WOSU i historii?

Zależy ILE się umie. Jak dla osoby, która nigdy się nie przykładała do tych przedmiotów, to wg mnie to jest to niewykonalne, żeby tak spory materiał zrobić w 3 miesiące(a jeśli nawet, to efekt nie będzie zachwycający).
Oczywiście da się w te 3 miesiące przerobić po łebkach, powkuwać daty, poprzeglądać sobie obrazki w podręcznikach, by zaznajomić się z postaciami.
Niestety nie wyobrażam sobie, by osoba bez podstaw była w stanie napisać z sensem i odpowiednią treścią wypracowanie na rozszerzonej historii.

Przykłady tematów z roku 2009:
Temat I
Scharakteryzuj przemiany w gospodarce Europy w XVI–XVII w.
Temat II
Scharakteryzuj sytuację gospodarczą na ziemiach polskich w latach 1815–1914.

Niestety, tu już chyba trzeba mieć w głowie coś więcej niż suche, w ostatniej chwili wykute daty...
lalalabamba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-04, 12:30   #34
dzbanek do kawy
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 502
Dot.: Czy w 3 miesiące można się nauczyć na maturę z WOSU i historii?

Cytat:
Napisane przez lalalabamba Pokaż wiadomość
Zależy ILE się umie. Jak dla osoby, która nigdy się nie przykładała do tych przedmiotów, to wg mnie to jest to niewykonalne, żeby tak spory materiał zrobić w 3 miesiące(a jeśli nawet, to efekt nie będzie zachwycający).
Oczywiście da się w te 3 miesiące przerobić po łebkach, powkuwać daty, poprzeglądać sobie obrazki w podręcznikach, by zaznajomić się z postaciami.
Niestety nie wyobrażam sobie, by osoba bez podstaw była w stanie napisać z sensem i odpowiednią treścią wypracowanie na rozszerzonej historii.

Przykłady tematów z roku 2009:
Temat I
Scharakteryzuj przemiany w gospodarce Europy w XVI–XVII w.
Temat II
Scharakteryzuj sytuację gospodarczą na ziemiach polskich w latach 1815–1914.

Niestety, tu już chyba trzeba mieć w głowie coś więcej niż suche, w ostatniej chwili wykute daty...
z tym się zgodzę. Ile razy widziałam problemy u tych co się uczą historii... mówię o wypracowaniach.
Mnie w sumie też trochę przeraża a zwłaszcza te o gospodarce.
dzbanek do kawy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-04, 13:44   #35
regretsareuseless
Zadomowienie
 
Avatar regretsareuseless
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 1 559
Dot.: Czy w 3 miesiące można się nauczyć na maturę z WOSU i historii?

Cytat:
Napisane przez lalalabamba Pokaż wiadomość
Zależy ILE się umie. Jak dla osoby, która nigdy się nie przykładała do tych przedmiotów, to wg mnie to jest to niewykonalne, żeby tak spory materiał zrobić w 3 miesiące(a jeśli nawet, to efekt nie będzie zachwycający).
Oczywiście da się w te 3 miesiące przerobić po łebkach, powkuwać daty, poprzeglądać sobie obrazki w podręcznikach, by zaznajomić się z postaciami.
Niestety nie wyobrażam sobie, by osoba bez podstaw była w stanie napisać z sensem i odpowiednią treścią wypracowanie na rozszerzonej historii.

Przykłady tematów z roku 2009:
Temat I
Scharakteryzuj przemiany w gospodarce Europy w XVI–XVII w.
Temat II
Scharakteryzuj sytuację gospodarczą na ziemiach polskich w latach 1815–1914.

Niestety, tu już chyba trzeba mieć w głowie coś więcej niż suche, w ostatniej chwili wykute daty...
Dokładnie ważne jest jeszcze robienie takiej ilości testów, ile tylko się da, bez nich ani rusz i oczywiście pisanie prac moja koleżanka pisała w tamtym roku rozszerzoną maturę z historii, na koniec LO miała 5 z historii ale była przekonana, że z samymi wiadomościami z lekcji da radę, czyli testów i wypracowań nie robiła i miała tylko 50%... Można sobie poprzeglądać klucze do takich prac, popatrzeć co jest potrzebne, tak samo z testami, trzeba się wciągnąć w robienie ich i tyle
regretsareuseless jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-04, 18:43   #36
myslov
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: kraina mojego bloku i moich kredek
Wiadomości: 110
Dot.: Czy w 3 miesiące można się nauczyć na maturę z WOSU i historii?

wos ogarnęłam z tydzień, więc wiem, że można... a na historię chyba życia by mi nie starczyło W każdym razie trzymam mocno kciuki i wspieram duchowo
myslov jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-05, 19:00   #37
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Czy w 3 miesiące można się nauczyć na maturę z WOSU i historii?

Cytat:
Napisane przez BlackCat1990 Pokaż wiadomość
z bierzacych wydarzen nigdy nie bedzie matury gdyz jest ona ukladana 3 lata wczesniej
3? to chyba nie do końca prawda. i też słyszałam to od osoby układającej egzamin.
Cytat:
Napisane przez whoaboa Pokaż wiadomość
Jak widać - wkucie na blachę nie załatwia wszystkiego. Musiała wyjątkowo kiepsko wypracowanie napisać. Niestety tutaj zostawia się spory margines na subiektywną ocenę sprawdzającego.
z próbnej miała ponad 90%, i też wtedy pisała wypracowanie. sprawdzający też robi swoje.
Cytat:
Napisane przez whoaboa Pokaż wiadomość
Znam osoby, które nie harowały, wzięły się to za po łebkach i stosunkowo późno, a rozszerzenie napisały na więcej niż 70%, więc nie ma reguły.
po łebkach i rozszerzenie na ponad 70%? wyjatki nad wyjątkami. jestem po humanie, znam wiele osób które zdawały hist ale takiego przypadku nie spotkałam, więc nie każdy coś takiego osiągnie. moja odpowiedź zawiera się w tym:
Cytat:
Napisane przez lalalabamba Pokaż wiadomość
Oczywiście da się w te 3 miesiące przerobić po łebkach, powkuwać daty, poprzeglądać sobie obrazki w podręcznikach, by zaznajomić się z postaciami.
Niestety nie wyobrażam sobie, by osoba bez podstaw była w stanie napisać z sensem i odpowiednią treścią wypracowanie na rozszerzonej historii.

Przykłady tematów z roku 2009:
Temat I
Scharakteryzuj przemiany w gospodarce Europy w XVI–XVII w.
Temat II
Scharakteryzuj sytuację gospodarczą na ziemiach polskich w latach 1815–1914.

Niestety, tu już chyba trzeba mieć w głowie coś więcej niż suche, w ostatniej chwili wykute daty...
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-01-06, 13:04   #38
Schoko
Wtajemniczenie
 
Avatar Schoko
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 2 517
Dot.: Czy w 3 miesiące można się nauczyć na maturę z WOSU i historii?

Ja naukę do wosu rozszerzonego zamierzam na poważnie rozpocząć w przyszłym tygodniu. Dam znac, czy się udało.
__________________

Schoko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-06, 15:17   #39
doriiska
Zakorzenienie
 
Avatar doriiska
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 4 222
Dot.: Czy w 3 miesiące można się nauczyć na maturę z WOSU i historii?

Co do Wosu to jak najbardziej. Sama zdawałam rozszerzenie i zaczęłam się uczyć od stycznia. Proponuje repetytorium z Operonu, dość drogie ale są w nim najważniejsze informacje, które trzeba opanować.

O historii nic nie mówię, bo to zupełnie nie moja bajka :p
__________________
nie można być szczęśliwym spoglądając wciąż za siebie
doriiska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-06, 16:46   #40
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Czy w 3 miesiące można się nauczyć na maturę z WOSU i historii?

Cytat:
Napisane przez doriiska Pokaż wiadomość
Co do Wosu to jak najbardziej. Sama zdawałam rozszerzenie i zaczęłam się uczyć od stycznia. Proponuje repetytorium z Operonu, dość drogie ale są w nim najważniejsze informacje, które trzeba opanować.
mnie od repetytorium bardziej podobały się testy z Operonu, naprawdę świetne.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-09, 14:14   #41
LoieFuller
Raczkowanie
 
Avatar LoieFuller
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 415
Dot.: Czy w 3 miesiące można się nauczyć na maturę z WOSU i historii?

Jeśli masz dobrego nauczyciela, który pomoże ci w przymiarkach do wypracowania, to nie będzie tak źle. Liczy się przede wszystkim twoja samodyscyplina - wydzielaj sobie codziennie partie materiału do nauki i módl się, żeby CKE nie wymyśliło bomby w rodzaju "Rozwoju sztuki barokowej w Norwegii ". Ja jestem już po kilku sesjach, ale na myśl o cudnym wypracowaniu na temat historii Węgier na mojej maturze, nadal mam ciary na plecach.

Edytowane przez LoieFuller
Czas edycji: 2011-01-16 o 12:53
LoieFuller jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-01-15, 18:22   #42
z_blondem_mi_do_twarzy
Rozeznanie
 
Avatar z_blondem_mi_do_twarzy
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 669
Dot.: Czy w 3 miesiące można się nauczyć na maturę z WOSU i historii?

Skoro nie przykładałaś się przez ostatnie 2 lata, to zrobić coś w 3 miesiące będzie trudne. Wos jeszcze pół biedy. Ale historia? - Tyle zdarzeń, problemów historycznych. Chyba nie do końca zdajesz sobie sprawę, na co się porywasz. Nie lepiej spróbować zdać podstawową? Nie zapominaj, że masz jeszcze jezyk obcy, język polski, matematykę ;P Moja rada - nie porywaj się z motyką na księżyc.
z_blondem_mi_do_twarzy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:37.