Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-04-15, 09:44   #1
Anahstasia
Zakorzenienie
 
Avatar Anahstasia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5 789

Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie?


Na polskim rynku księgarskim istnieje multum wydawnictw. Część z nich to wieloletnie giganty, które nań dominują, część to wydawnictwa specjalizujące się tylko w wydawaniu konkretnego typu literatury (a zatem poniekąd niszowe), jeszcze inne to nowe instytucje, przebijające się dopiero do świadomości czytelników. Po książki jakich wydawnictw sięgacie chętnie? Albo w ciemno, przekonane, że nowe pozycje na pewno będą dobre? Które cenicie za jakość wydania? A które, choć wydają świetnych autorów, wydają książki marnej jakości?

Bardzo lubię książki WABu i Świata Książki, gdyż wydawane są na wysokiej jakości papierze, jeśli w oprawie broszurowej to ze skrzydełkami, dość często jednak w twardej w obwolucie. Uwielbiam grafików WABu za soczyste okładki (zwłaszcza ostatnich nowości - Axelsson, Forny). Równocześnie, podczas gdy książki ŚK kupuję często ze względu na zniżki klubowe, po WAB sięgam rzadziej, ze względu na ich wysoką cenę. Gdyby nie moja miłość do Fabera, ciężko byłoby mi wydać 44,90 zł. za tom opowiadań. Ładnie wydany, ale jednak...

Z nowopowstałych wydawnictw zaciekawiło mnie jedno - Cat Book, wydające Kotowskiego, o którym sporo dobrego słyszałam. Dlaczego to? Bo, według tego co wyczytałam w artykule na jego temat, to wydawnictwo będzie wydawać bardzo mało pozycji rocznie, ale każda z nich opatrzona będzie szeroką kampanią medialną. I faktycznie, o 'Kapłanie' Kotowskiego widziałam w sieci wiele informacji (głównie reklam odsyłających do strony poświęconej książce, nie wydawnictwu!

Ale właśnie... Mimo świadomości istnienia wielu wydawnictw, najczęściej i tak sięgam po książki 'starych wiarusów': WAB, WL, Muza, Znak etc. Choć w zeszłym roku sporo przybyło mi Noir Sur Blanc (ale ponieważ związane jest ono z WL, ciężko mi traktować je jako nowość Inna rzecz, że NSB uwielbiam za wydania książek - czarne okładki, nietypowy format, biała czcionka. Super W ogóle uwielbiam serie
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 657.jpg (26,9 KB, 10 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 645.jpg (34,5 KB, 10 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 638640.JPG (5,6 KB, 10 załadowań)
Anahstasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-15, 10:13   #2
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 11 173
Dot.: Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie?

Najbardziej podobają mi się książki wydane przez Świat Książki, cenię te wydawnictwo i właśnie dlatego się zapisałam do ich klubu.

Chociaż, mówiąc szczerze, kupując książki w zwykłych ksiągarniach zazwyczaj w pierwszej kolejności patrzę na okładkę i papier, przeważnie nawet nie zwracam uwagi na wydawnictwo. A jeżeli nawet, to w ostatniej kolejności.

Edytowane przez af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc
Czas edycji: 2008-04-15 o 10:34
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-17, 10:28   #3
Helga20
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 330
Dot.: Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie?

Swiat Książki i Klub Dla Ciebie- tutaj wybieram dla siebie książki
Helga20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-17, 13:40   #4
Germini
Zakorzenienie
 
Avatar Germini
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 4 079
Dot.: Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie?

Zacznę od tego, że irytuje mnie Prószyński. Mam wrażenie, że bardzo często po prostu odwala robotę: literówki, brzydki papier, itp. Ale jest to jeden z gigantów w Polsce, ma całą masę ciekawych tytułów i monopol na Pratchetta , więc ciężko mi ograniczyć kontakt z tym wydawnictwem.

ŚK bardzo lubię - z wiadomych powodów

Muza i WAB też są OK - ładne, schludne, czyste - i w sumie poza ceną nie ma się do czego przyczepić. (Choć z drugiej strony z WABem nie miałam zbyt wiele do czynienia.)

Ostatnio zalazło mi za skórę Vis-a-vis Etiuda (tak odnośnie "Shoguna") - takiej masy błędów, literówek i dziwnych znaczków jeszcze w całym swoim 24-letnim życiu nie spotkałam Jednak książki Clavella są wydane po prostu prześlicznie - no i coś za coś

Lubię też Albatrosa - głównie za serię kieszonkową, z której posiadam kilka ciekawych tytułów azjatyckich Oczywiście papier w takiej serii jest nieciekawy, ale w tym przypadku za te 10zł jest to zupełnie uzasadnione (w Prószyńskim zaś papier często jest podobnej jakości, a książka kosztuje "normalnie" - i w sumie nie wiem, za co płacę ).

Co do NsB, to ostatnio dorobiłam się pierwszej książki z tego wydawnictwa ("Grace i Grace" Atwood) i format nie przypadł mi do gustu Ale może "w praniu" się do niego przekonam


Więcej spostrzeżeń na razie nie mam.
__________________
Germini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-25, 10:33   #5
Anahstasia
Zakorzenienie
 
Avatar Anahstasia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5 789
Dot.: Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie?

Cytat:
Napisane przez Germini Pokaż wiadomość
Zacznę od tego, że irytuje mnie Prószyński. Mam wrażenie, że bardzo często po prostu odwala robotę: literówki, brzydki papier, itp. Ale jest to jeden z gigantów w Polsce, ma całą masę ciekawych tytułów i monopol na Pratchetta , więc ciężko mi ograniczyć kontakt z tym wydawnictwem.
Oj tak, ja do czynienia najwięcej mam z Prószyńskim właśnie przez Pratchetta i co tom, to inny papier - raz biały, elegancki, a raz gazetowy, podatny na podarcie... Nierówno wydają Świat Dysku i gdyby nie fakt, że mają nań monopol to pewnie sięgałabym do innego wydawcy

Na razie moim zawodem ostatnich tygodni jest seria Dobry Kryminał Gazety Wyborczej. Dziennik wydając Dzieła Noblistów pokazał, że chcieć to móc, i wydał naprawdę świetnie przygotowaną kolekcję. A GW, sprzedając książki zaledwie niecałe 3 zł. taniej, wydaje szmirę Papier cieniutki, literówki na okładce (sic!). Gdyby nie fakt, że jestem uzależniona od kryminałów, to pewnie bym się w ogóle wstrzymała

Edytowane przez Anahstasia
Czas edycji: 2008-04-25 o 19:58
Anahstasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-26, 12:38   #6
elsha
Rozeznanie
 
Avatar elsha
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Rz-ów/W-wa
Wiadomości: 891
GG do elsha
Dot.: Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie?

Cytat:
Napisane przez Anahstasia Pokaż wiadomość
Mimo świadomości istnienia wielu wydawnictw, najczęściej i tak sięgam po książki 'starych wiarusów': WAB, WL, Muza, Znak etc. Choć w zeszłym roku sporo przybyło mi Noir Sur Blanc (ale ponieważ związane jest ono z WL, ciężko mi traktować je jako nowość Inna rzecz, że NSB uwielbiam za wydania książek - czarne okładki, nietypowy format, biała czcionka. Super W ogóle uwielbiam serie
Ja podobnie. Muzę uwielbiam za serię "Salsa", w której podoba mi się dosłownie wszystko-papier, wielkość czcionki, oprawa graficzna i te wypukłe literki na okładkach, które można pogłaskać.Chociaż ich inne książki też się nieźle prezentują. Tłumacze świetnie się spisują, a ceny sa całkiem znośne. Nowości WABu są bardzo ładnie wydane, ale ceny mnie przerażają, więc na razie spasowałam i czekam na promocje. Minimalistyczne okładki NSB są świetne. Poza tym bardzo lubię Czarne za promowanie literatury z trochę innych rejonów świata, dobry papier i staranną korektę. Przeczytałam kilkanaście ich książek i nie znalazłam ani jednej literówki. Mam też kilka pozycji z Książnicy i nie narzekam.
__________________
elsha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-29, 22:03   #7
Anahstasia
Zakorzenienie
 
Avatar Anahstasia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5 789
Dot.: Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie?

Cytat:
Napisane przez elsha Pokaż wiadomość
Ja podobnie. Muzę uwielbiam za serię "Salsa", w której podoba mi się dosłownie wszystko-papier, wielkość czcionki, oprawa graficzna i te wypukłe literki na okładkach, które można pogłaskać.
O tak, Salsa jest super Oprawa graficzna, choć prosta, jest powalająca przez jej kolorystykę - te kolory faktycznie tańczą, są żywe, energetyzujące Właśnie czytam 'Niezgłębiony zamysł' Allende i napawam się intensywną pomarańczą okładki
Anahstasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-04-29, 22:18   #8
Alvesta
Zakorzenienie
 
Avatar Alvesta
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 3 378
Dot.: Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie?

moim zdaniem Świat Książki ma bardzo ładne wydania. Co do innych, to już nie bardzo zwróciłam uwagę, jednakże oprawa ma dla mnie bardzo duże znaczenie bo jestem wzrokowcem i estetką w jednym uwielbiam dobre wydania. Chyba byłabym w stanie przepłacić za lepsze wydanie
tak po chwili namysłu zgodzę się że Muza też ma ładne serie.

Albatrosa i Książnicę lubię za poręczny format i cenę adekwatną do tego co dostajemy.
Alvesta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-30, 14:36   #9
shachownica
Zakorzenienie
 
Avatar shachownica
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: dolny śląsk
Wiadomości: 4 630
Dot.: Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie?

Cytat:
Napisane przez Anahstasia Pokaż wiadomość
Na razie moim zawodem ostatnich tygodni jest seria Dobry Kryminał Gazety Wyborczej. Dziennik wydając Dzieła Noblistów pokazał, że chcieć to móc, i wydał naprawdę świetnie przygotowaną kolekcję. A GW, sprzedając książki zaledwie niecałe 3 zł. taniej, wydaje szmirę Papier cieniutki, literówki na okładce (sic!). Gdyby nie fakt, że jestem uzależniona od kryminałów, to pewnie bym się w ogóle wstrzymała
wiesz aniu, jeśli myślisz o "kocie.." to on nie jest wydawany przez gazetę, to był po prostu taki zabieg promocyjny wydawcy, dorzucić pierwszy numer gratis do "wo"

ja nie mam ulubionego wydawnictwa, co prawda cenię śk, za jakość i cenę ale nieszczególnie podobają mi się okładki, zwł. w porównaniu z innymi wydawnictwami, zresztą okładki polskich wydań często wołają o pomstę do nieba, choćby ta seria mająca reanimować dobry polski kryminał, kto to zatwierdził w ogóle
nie lubię polskich wydawców, za to, że nie trzymają się chronologii przy wydawaniu kilku pozycji jednego autora i tego, że psują serię, jak "muza", choć ma genialne okładki.
__________________
i templari c' entrano sempre

twory i potwory



shachownica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-05-22, 15:18   #10
tulipanna.
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 233
Dot.: Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie?

Moim zdaniem w zakresie estetyki żadne wydawnictwo nie dorasta do wydawnictwa "Znak" Bardzo nie lubię wydań ze "Świata Książki".
tulipanna. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-05-22, 16:06   #11
Afra86
Zakorzenienie
 
Avatar Afra86
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 4 493
Dot.: Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie?

M.in. wydawnictwo Bernardinum i ich seria "Biblioteka Poznaj Świat"
__________________
"Hello, I'm Edward Cullen"
Afra86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-05-22, 16:45   #12
pessahson
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 76
Dot.: Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie?

lubię znak i wydawnictwo literackie. mają świetnych grafików i do tego ja nie przepadam za białym, gładkim papierem. nie podobają mi się wydawnictwa świata książki, zresztą rzadko coś kupuję bo nie mają wielu ciekawych tytułów.
pessahson jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-02, 16:21   #13
'Estelle'
The Pink Power Mołderajtor
 
Avatar 'Estelle'
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 10 745
Dot.: Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie?

Odezwał się we mnie patriotyzm lokalny, więc wspomnę o Fabryce Słów. Przez ręce przewinęły mi się dzieła różne, na papierze lepszym lub gorszym, jednakże to co mnie zachwyca szczególnie w tym wydawnictwie - to projekty okładek. Być może nie każdemu przypadną do gustu, z uwagi na tematykę, bo najczęściej są to przedstawienia fantastyczne [więc żadne tam górnolotne dzieła sztuki], jednakże pieczołowitość i dbałość o szczegóły ich grafików często robi wrażenie i stanowi górną półkę w swojej klasie.
'Estelle' jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-12, 10:16   #14
Fraoch
Rozeznanie
 
Avatar Fraoch
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Wrzosowisko
Wiadomości: 784
Dot.: Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie?

Cytat:
Napisane przez 'Estelle' Pokaż wiadomość
Odezwał się we mnie patriotyzm lokalny, więc wspomnę o Fabryce Słów. Przez ręce przewinęły mi się dzieła różne, na papierze lepszym lub gorszym, jednakże to co mnie zachwyca szczególnie w tym wydawnictwie - to projekty okładek. Być może nie każdemu przypadną do gustu, z uwagi na tematykę, bo najczęściej są to przedstawienia fantastyczne [więc żadne tam górnolotne dzieła sztuki], jednakże pieczołowitość i dbałość o szczegóły ich grafików często robi wrażenie i stanowi górną półkę w swojej klasie.
Też lubię Fabrykę... i zgadzam się co do okładek - są pasujące do gatunku. Poza tym czytając książki od nich jeszcze nie trafiłam na duże ślady błędów w druku czy literówek co też dla mnie się liczy


A ja ulubiłam sobie wydawnictwo Czarne Okładki na super - pasują i są dla mnie nieodłączną częścią książki, też tworzą jej klimat - czego czasem w innych wydawnictwach mi brakuje bo albo są tak" bezpłuciowe" że aż niezauważalne, albo nie pasują. Na literówki nie trafiam i całe ich szczęście Przede wszystkim wydają takie nowości z literatury Europy które mi się podobają Europa Środkowa Wschodnia często zapominana przez inne wydawnictwa, pojawia się u nich i można znaleźć tam kawał dobrej literatury
__________________
Braon de dhrúcht na bhflaitheas,
Is deach de thobar na ngrás,
Go mbronna Dia ar d`anam
Is ar ár n-anam féin...

Fraoch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-24, 10:03   #15
Wenress
Zakorzenienie
 
Avatar Wenress
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 5 676
Dot.: Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie?

Również lubię Fabrykę Słów Ładnie wydane, a literówek prawie nie ma
Normalnie nie zwracam uwagi na wydawnictwo, ale że ostatnio zainteresowała mnie polska fantastyka, to wygodnie jest po prostu wejść na stronę www Fabryki i sie rozejrzeć
Wenress jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-06, 15:56   #16
Anahstasia
Zakorzenienie
 
Avatar Anahstasia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5 789
Dot.: Jakie wydawnictwa najbardziej cenicie?

Cytat:
Napisane przez Alvesta Pokaż wiadomość
moim zdaniem Świat Książki ma bardzo ładne wydania.
Też je lubię. Graficznie okładki leżą, ale twarda oprawa i bielutki papier rekompensują czasem naprawdę wszystko

Cytat:
Napisane przez shachownica Pokaż wiadomość
wiesz aniu, jeśli myślisz o "kocie.." to on nie jest wydawany przez gazetę, to był po prostu taki zabieg promocyjny wydawcy, dorzucić pierwszy numer gratis do "wo"
Po czasie jak się dowiedziałam, że to nie GW, to ją z tych nieszczęsnych 'Kotów...' przestałam rozliczać Ale nie zmienia to faktu, że książki, choć genialne, wydawane są koszmarnie (tego jednego ponadprzeciętnego rozmiarowo 'Kota...' Elipsie nie wybaczę

Fabryka Słów faktycznie zwraca uwagę świetnymi okładkami. W ogóle, jeszcze w biblioteczce nie mam żadnej książki tego wydawnictwa, ale chyba w niedługim czasie się to zmieni. Czytałam fragmenty 'Kłamcy' Jakuba Ćwieka i stwierdziłam, że muszę go mieć
Anahstasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:39.