Temat na maturę: Portret artysty przeklętego w literaturze. Bibliografia, wskazówki - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-09-06, 18:47   #1
18natalia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 9

Temat na maturę: Portret artysty przeklętego w literaturze. Bibliografia, wskazówki


Witam! Zaczynamy wybierać w szkole tematy maturalne. Mnie od razu zainteresował ten: "Portret artysty przeklętego w literaturze. Omów zagadnienie, odwołując się do biografii i twórczości wybranego twórcy (np. Charles Baudelaire, Artur Rimbaud, Edward Stachura, Rafał Wojaczek lub in.) ". Nie chcę pracować nad tematem łatwym, ale nieciekawym. Wybrałam akurat ten temat, ponieważ wydaje mi się on interesujący. Mam jednak pewne obawy, nie wiem czy sobie poradzę, a nie chcę wyłożyć się na jakimś banale. I tu mam kilka pytań, proszę o pomoc!
1. Którego poetę wybrać?? Interesuje mnie najbardziej Artur Rimbaud, później Charles Baudelaire. Jednak są to dosyć znani twórcy, a ja myślałam o kimś równie ciekawym, chociaż nie koniecznie tak znanym. I tutaj mam dylemat, dlaczego byłabym wdzięczna za jakiekolwiek propozycje.
2. Co do bibliografii, byłabym wdzięczna za wypisanie ciekawych pozycji (literatura, może być film) dot. któregokolwiek z tzn. poetów wyklętych.

Która postać wydaje się Wam najciekawsza, jakie tytuły możecie mi polecić? Chodzi mi o to, żeby było to dla mnie samej ciekawe. Dziękuję z góry za jakiekolwiek wskazówki i uwagi!
18natalia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-06, 19:03   #2
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Temat na maturę: Portret artysty przeklętego w literaturze. Bibliografia, wskaz

moja koleżanka miała ten temat na prezentacji w tym roku
tyle że ona skupiła się na polskich poetach, własnie na Wojaczku i Stachurze. ale przed tym musiała przeczytać gruuube książki z nimi związane, które wcale nie tak łatwo dostać. a i tak zdarzyło się że egzaminatorka była lepsza od niej w tym temacie i maturke ustna z polaka wyciagnela tylko na 50%.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-06, 19:14   #3
wanitatywna
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: Temat na maturę: Portret artysty przeklętego w literaturze. Bibliografia, wskaz

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
moja koleżanka miała ten temat na prezentacji w tym roku
tyle że ona skupiła się na polskich poetach, własnie na Wojaczku i Stachurze. ale przed tym musiała przeczytać gruuube książki z nimi związane, które wcale nie tak łatwo dostać. a i tak zdarzyło się że egzaminatorka była lepsza od niej w tym temacie i maturke ustna z polaka wyciagnela tylko na 50%.
My tam uznaliśmy, że lepiej brać tematy proste i nie spędzać godzin nad prezentacją. W sumie dobrze na tym wyszliśmy.

Moja koleżanka wybrała sobie dośc trudny temat. Argumentowała to tak samo jak ty: nie chciała mówić o czym co jest według niej nieciekawe. Musiała jechać aż do Gdańska po książki, bo u nas w mieście nie było. Ten jej z pozoru ciekawy temat, okazał się kosmicznie trudny i nawet nie wiedziała jak się za niego zabrać. Ale koniec końców zdała na 100%.
wanitatywna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-06, 19:19   #4
eyo
Zakorzenienie
 
Avatar eyo
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 16 988
Dot.: Temat na maturę: Portret artysty przeklętego w literaturze. Bibliografia, wskaz

ja osobiście wybrałabym Edgara Allana Poe a z "polskich" Stachurę
świetny temat swoją drogą - ja miałam własny (rewelacja że mogłam zaproponowac no i że go przyjęto) temat z którego do tej pory jestem dumna - niby to takie nic nie warte na tej maturze ale ja też wolała się jakoś wybić na tle szaraczków niż zrobić żeby zrobić no i 100% na świadectwie nieźle się prezentuje


wkażdym bądź razie - przy wyborze warto żebyś wzięła pod uwagę dostępność materiałów o danym twórcy żeby lżej się pisało
__________________
...

Prędzej czy później cmentarze są pełne wszystkich.

15.02.2017 ♥

Edytowane przez eyo
Czas edycji: 2010-09-06 o 19:21
eyo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-06, 19:25   #5
mimosa
Rozeznanie
 
Avatar mimosa
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 650
Dot.: Temat na maturę: Portret artysty przeklętego w literaturze. Bibliografia, wskaz

Cytat:
Napisane przez 18natalia Pokaż wiadomość
Witam! Zaczynamy wybierać w szkole tematy maturalne. Mnie od razu zainteresował ten: "Portret artysty przeklętego w literaturze. Omów zagadnienie, odwołując się do biografii i twórczości wybranego twórcy (np. Charles Baudelaire, Artur Rimbaud, Edward Stachura, Rafał Wojaczek lub in.) ". Nie chcę pracować nad tematem łatwym, ale nieciekawym. Wybrałam akurat ten temat, ponieważ wydaje mi się on interesujący. Mam jednak pewne obawy, nie wiem czy sobie poradzę, a nie chcę wyłożyć się na jakimś banale. I tu mam kilka pytań, proszę o pomoc!
1. Którego poetę wybrać?? Interesuje mnie najbardziej Artur Rimbaud, później Charles Baudelaire. Jednak są to dosyć znani twórcy, a ja myślałam o kimś równie ciekawym, chociaż nie koniecznie tak znanym. I tutaj mam dylemat, dlaczego byłabym wdzięczna za jakiekolwiek propozycje.
2. Co do bibliografii, byłabym wdzięczna za wypisanie ciekawych pozycji (literatura, może być film) dot. któregokolwiek z tzn. poetów wyklętych.

Która postać wydaje się Wam najciekawsza, jakie tytuły możecie mi polecić? Chodzi mi o to, żeby było to dla mnie samej ciekawe. Dziękuję z góry za jakiekolwiek wskazówki i uwagi!
Aby uniknąć banału, jak mówisz, nie trzeba szukać nowych postaci, ale raczej postarać się o własną, świeżą interpretację. Patrz realistycznie: nie piszesz (jeszcze..) doktoratu, tylko przygotowujesz się do matury.
To, co drażni nauczyciela filologa u młodego adepta, to powierzchowność sądów i posługiwanie się cytatami z Wikipedii, a nie podejmowanie tradycyjnej tematyki! Jeśli pamiętasz Ferdydurke, nasz uśmiech budzi oklepane stwierdzenie "Słowacki wielkim poetą był" a nie sama postać czy twórczość Słowackiego, który wciąż może być przedmiotem ciekawych analiz.

Żeby móc pokazać jakąś postać w interesujący sposób, trzeba najpierw przekopać się przez istniejącą literaturę, umieć tą wiedzę udowodnić, a potem powiedzieć coś od siebie. Dopiero wiedząc, co napisali inni, możesz to zsyntetyzować i dać własny punkt widzenia. Co twórczość Rimbauda (na przykład) dla Ciebie znaczy, i jak się to ma do tego, co o Rimbaud napisali profesorowie literatury?

Zaznaczam, że nie jestem nauczycielką licealną i nie podam Ci gotowej receptury na prezentację . Napisałam żebyś nie siliła się na wyszukiwanie nieznanych poetów, bo to bardzo trudne, możesz nie mieć doświadczenia (nie gniewaj się...) a może nawet czasu, żeby ich zgłębiać. Jeśli pójdziesz na studia filolologiczne, będziesz mogła z czasem pracować coraz bardziej samodzielnie nad nowymi materiałami. Czego Ci życzę (nie, żeby żywot filologa był lekki, a zawód intratny...)

ps. skoro Rimbaud interesuje Cię najbardziej, to czemu się jeszcze wahasz? Chyba że stwierdzisz, że na jego temat zbyt mało u nas napisano. Do dzieła. Polecam Przewodnik Bibliograficzny,
http://mak.bn.org.pl/w10.htm, a także Polską Bibliografię Literacką
za lata 88-98 w internecie, http://pbl.ibl.poznan.pl/dostep/inde..._tworcaid=5053 (jeśli link nie działa, po prostu wpisz Rimbaud w pole indeksu nazwisk. Tak samo z innymi nazwiskami.) PBL za wcześniejsze lata jest tylko w wersji drukowanej (patrz biblioteki akademickie...)
mimosa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-06, 20:14   #6
201604200942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 19 651
Dot.: Temat na maturę: Portret artysty przeklętego w literaturze. Bibliografia, wskaz

Cytat:
Napisane przez eyo Pokaż wiadomość
ja osobiście wybrałabym Edgara Allana Poe a z "polskich" Stachurę
świetny temat swoją drogą - ja miałam własny (rewelacja że mogłam zaproponowac no i że go przyjęto) temat z którego do tej pory jestem dumna - niby to takie nic nie warte na tej maturze ale ja też wolała się jakoś wybić na tle szaraczków niż zrobić żeby zrobić no i 100% na świadectwie nieźle się prezentuje


wkażdym bądź razie - przy wyborze warto żebyś wzięła pod uwagę dostępność materiałów o danym twórcy żeby lżej się pisało
a co to za temat? ;>


Autorko, gratuluję Ci podejścia Postaci też sa na tyle interesujące, że na pewno będziesz opracowywała swoj temat z przyjemnością
201604200942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-06, 21:48   #7
Fela Von Helvete
Zakorzenienie
 
Avatar Fela Von Helvete
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Południe
Wiadomości: 4 955
Dot.: Temat na maturę: Portret artysty przeklętego w literaturze. Bibliografia, wskaz

Cytat:
Napisane przez eyo Pokaż wiadomość
wkażdym bądź razie - przy wyborze warto żebyś wzięła pod uwagę dostępność materiałów o danym twórcy żeby lżej się pisało


Co do prostych i trudnych tematów, to niekoniecznie trzeba się porywać na te najtrudniejsze, żeby zrobić wrażenie - ja wzięłam na maturze prosty, czy wręcz banalny temat, ale starałam się go opracować w ciut niekonwencjonalny sposób tak, żeby było ciekawie i wyszłam z sali z 100%
__________________
Fela Von Helvete jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-09-06, 21:59   #8
juki_90
Raczkowanie
 
Avatar juki_90
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 186
Dot.: Temat na maturę: Portret artysty przeklętego w literaturze. Bibliografia, wskaz

Ja na twoim miejscu to bym jeszcze przemyślała ten temat. Po pierwsze matura ustna nie liczy się na prawie żaden kierunek studiów może tylko filologię polską, ale też tego pewna nie jestem. Z drugiej strony świadczy to o tobie, że jesteś ambitna i nie idziesz na łatwiznę to bardzo dobrze, ale zastanów się czy masz aż tyle czasu na tą prezentację. Te czas mogłabyś poświęcić na naukę z innego przedmiotu, z którego punkty pomogły by Ci się dostać na wymarzony kierunek. Z mojego doświadczenia wiem, że lepiej jest ustną maturę trochę odpuścić i wybrać łatwy temat (ja miałam motyw rozstania) duży zasób materiału temat łatwy 2 dni i zrobione i zdałam na 95%. I nic mi te procenty nie dały.
Jeśli, zdecydujesz się zostać przy trudniejszym temacie, to życzę powodzenia i wypada trzymać kciuki.
juki_90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-06, 23:22   #9
muszynianka
Zakorzenienie
 
Avatar muszynianka
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 19 347
Dot.: Temat na maturę: Portret artysty przeklętego w literaturze. Bibliografia, wskaz

Banalny temat podjęty z innej strony niż zazwyczaj = sukces :P
muszynianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-07, 08:00   #10
aziek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: z najcudowniejszego miejsca pod slońcem:)
Wiadomości: 137
Dot.: Temat na maturę: Portret artysty przeklętego w literaturze. Bibliografia, wskaz

Zdecydowanie polecam Wojaczka (uwielbiam go). Materiały o nim są łatwo dostępne, życiorys i twórczość mega ciekawa. I od niego można świetnie nawiązać do Rimbauda ponieważ właśnie Wojaczka nazywano polskim Rimbaudem
__________________
"ludzie dzielą się na dwa rodzaje: jedni są zdolni do zabicia człowieka, inni nie.
na wypadek gdybyś chciał wiedzieć, którzy z nich są naprawdę źli, powiem, że ci, którzy nie potrafią zabijać. ludzie, którzy nie umieją zabijać, nie umieją też naprawdę kochać."

Edytowane przez aziek
Czas edycji: 2010-09-07 o 08:01
aziek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-07, 08:22   #11
SdC
Zakorzenienie
 
Avatar SdC
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 5 705
Dot.: Temat na maturę: Portret artysty przeklętego w literaturze. Bibliografia, wskaz

Cytat:
Napisane przez 18natalia Pokaż wiadomość
Witam! Zaczynamy wybierać w szkole tematy maturalne. Mnie od razu zainteresował ten: "Portret artysty przeklętego w literaturze. Omów zagadnienie, odwołując się do biografii i twórczości wybranego twórcy (np. Charles Baudelaire, Artur Rimbaud, Edward Stachura, Rafał Wojaczek lub in.) ". Nie chcę pracować nad tematem łatwym, ale nieciekawym. Wybrałam akurat ten temat, ponieważ wydaje mi się on interesujący. Mam jednak pewne obawy, nie wiem czy sobie poradzę, a nie chcę wyłożyć się na jakimś banale. I tu mam kilka pytań, proszę o pomoc!
1. Którego poetę wybrać?? Interesuje mnie najbardziej Artur Rimbaud, później Charles Baudelaire. Jednak są to dosyć znani twórcy, a ja myślałam o kimś równie ciekawym, chociaż nie koniecznie tak znanym. I tutaj mam dylemat, dlaczego byłabym wdzięczna za jakiekolwiek propozycje.
2. Co do bibliografii, byłabym wdzięczna za wypisanie ciekawych pozycji (literatura, może być film) dot. któregokolwiek z tzn. poetów wyklętych.

Która postać wydaje się Wam najciekawsza, jakie tytuły możecie mi polecić? Chodzi mi o to, żeby było to dla mnie samej ciekawe. Dziękuję z góry za jakiekolwiek wskazówki i uwagi!
No właśnie dlaczego?
SdC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-09-07, 10:08   #12
trocka8
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 682
Dot.: Temat na maturę: Portret artysty przeklętego w literaturze. Bibliografia, wskaz

Cytat:
Napisane przez juki_90 Pokaż wiadomość
Po pierwsze matura ustna nie liczy się na prawie żaden kierunek studiów może tylko filologię polską, ale też tego pewna nie jestem.
nie liczy się zupełnie na żaden, nawet na filologię polską

jeśli się zdecydujesz omówić któregoś z francuskich poetów polecam Ci książkę Krzysztofa Rutkowskiego "Paryskie pasaże".
btw możesz wybrać tylko jednego poetę?

no i jak chcesz tak błysnąć, etc to może się wybierzesz na olimpiadę polonistyczną? lista tematów tutaj: http://www.olijp.p9.pl/index.php?id=266 niestety nie ma nic o poetach przeklętych
trocka8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-07, 10:13   #13
eyo
Zakorzenienie
 
Avatar eyo
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 16 988
Dot.: Temat na maturę: Portret artysty przeklętego w literaturze. Bibliografia, wskaz

Cytat:
Napisane przez SamaraMorganx Pokaż wiadomość
a co to za temat? ;>


Autorko, gratuluję Ci podejścia Postaci też sa na tyle interesujące, że na pewno będziesz opracowywała swoj temat z przyjemnością
znam do tej pory na pamięć
"Jeżeli kochasz życie to nie trać czasy bo z czasu składa się życie" F.D. Roosevelt - refleksje bohaterów dzieł kultury w obliczu śmierci

Cytat:
Napisane przez Fela Von Helvete Pokaż wiadomość


Co do prostych i trudnych tematów, to niekoniecznie trzeba się porywać na te najtrudniejsze, żeby zrobić wrażenie - ja wzięłam na maturze prosty, czy wręcz banalny temat, ale starałam się go opracować w ciut niekonwencjonalny sposób tak, żeby było ciekawie i wyszłam z sali z 100%
to też jest świetne wyjscie - bo jak 10 osób jeden temat w ten sam sposób opisuje to nieźle można zapunktować wchodząć i przedstawiając go inaczej

Cytat:
Napisane przez aziek Pokaż wiadomość
Zdecydowanie polecam Wojaczka (uwielbiam go). Materiały o nim są łatwo dostępne, życiorys i twórczość mega ciekawa. I od niego można świetnie nawiązać do Rimbauda ponieważ właśnie Wojaczka nazywano polskim Rimbaudem
to też w sumie byłby dobry wybór
podejrzewam, że Ci ktrzy zdublują w szkole ten temat będą szli po najmniejszej linii oporu wiec lepiej właśnie takie osoby wybrać - że tak powiem - drugie a nie pierwsze skojarzenie z hasłem
poeci przeklęci"
__________________
...

Prędzej czy później cmentarze są pełne wszystkich.

15.02.2017 ♥
eyo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-07, 21:07   #14
wanitatywna
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: Temat na maturę: Portret artysty przeklętego w literaturze. Bibliografia, wskaz

Cytat:
Napisane przez Fela Von Helvete Pokaż wiadomość
Co do prostych i trudnych tematów, to niekoniecznie trzeba się porywać na te najtrudniejsze, żeby zrobić wrażenie - ja wzięłam na maturze prosty, czy wręcz banalny temat, ale starałam się go opracować w ciut niekonwencjonalny sposób tak, żeby było ciekawie i wyszłam z sali z 100%
Na trudny się nie porwałam, aczkolwiek całkiem ciekawie zrobiłam prezentację Co prawda wyszłam z sali z 95% a nie stówką, ale i tak jestem zadowolona.
wanitatywna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-08, 17:15   #15
Margot_19
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: łódzkie:)
Wiadomości: 59
Dot.: Temat na maturę: Portret artysty przeklętego w literaturze. Bibliografia, wskaz

Świetny temat ! Pamiętam ,gdy miałam to na lekcji strasznie mnie zaciekawili poeci przeklęci. Szkoda,ze na miałam strasznie nudne tematy prezentacji na swojej maturze. A co do propozycji do bibliografii to gdybyś wybrała Rimbauda to jest świetny film Agnieszki Holland o tym poecie ,a mianowicie "Całkowite zaćmienie"
__________________
Nie wystarczy pokochać...
Trzeba jeszcze umieć wziąć Tę miłość w ręce i przenieść Ją przez całe życie.
Margot_19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:39.