Jaki wybrać statyw? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-09-23, 15:06   #1
saane
Zakorzenienie
 
Avatar saane
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 4 036

Jaki wybrać statyw?


Witam
Zajmuję się amatorsko, hobbystycznie fotografią i chcę kupić statyw. Wybrałam 2, ale mam pewne wątpliwości.

Velbon CX-660


Maksymalna wysokość
162 cm
Obciążenie
5.0/2.7 kg
Głowica
ruchoma
Min wysokość
58 cm
Waga
1.84 kg
Długość po złożeniu
65 cm


Maksymalna wysokość
160 cm
Obciążenie
3,5 kg
Min wysokość
64 cm
Waga
1,5 kg

Wolałabym kupić Hamę, ponieważ jest tańsza, a parametry ma podobne do Velbona. Słyszałam jednak, że Velbon jest trwalszy. Możecie doradzić, ewentualnie polecić coś innego?

Z góry dziękuję
__________________

Nie odkładaj niczego na później!...

...bo później też Ci się nie będzie chciało


130/1000
saane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-23, 18:41   #2
shpyo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 39
Dot.: Jaki wybrać statyw?

Statyw ma być sztywny. Kupowanie przez internet takich rzeczy to nieporozumienie wg mnie. Idź do MediaMarkt czy innego sklepu ze sprzętem foto i pomacaj, zobacz jak się rusza, ustawia, rozkłada. Za swój statyw dałem 150zł i jestem zadowolony (firmy nie pamiętam).
shpyo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-23, 21:26   #3
Lusja
Zakorzenienie
 
Avatar Lusja
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 4 890
Dot.: Jaki wybrać statyw?

Ja mam taki http://fotozakupy.pl/statyw/slik-pro...-glowica,2076s Jest bardzo stabilny, a to chyba najważniejsze. Też myślę, że najlepiej by było przejść się do sklepu, pomacać, rozłożyć i złożyć.
__________________
praca licencjacka 0%


Lusja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-23, 23:39   #4
saane
Zakorzenienie
 
Avatar saane
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 4 036
Odp: Jaki wybrać statyw?

W takim razie zrobię rozeznanie w sklepie Jaka głowica jest najlepsza?

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________

Nie odkładaj niczego na później!...

...bo później też Ci się nie będzie chciało


130/1000
saane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 00:02   #5
Lusja
Zakorzenienie
 
Avatar Lusja
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 4 890
Odp: Jaki wybrać statyw?

Najlepiej ruchoma, w 3 kierunkach. Pamietaj tez, zeby nie wybierac ciezkiego statywu, bo nie bedziesz miec sily go ze soba wszedzie targac. No i zeby sie skladal

Wysłane z mojego GT-I9105P
__________________
praca licencjacka 0%


Lusja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 00:10   #6
saane
Zakorzenienie
 
Avatar saane
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 4 036
Odp: Dot.: Odp: Jaki wybrać statyw?

Cytat:
Napisane przez Lusja Pokaż wiadomość
Najlepiej ruchoma, w 3 kierunkach. Pamietaj tez, zeby nie wybierac ciezkiego statywu, bo nie bedziesz miec sily go ze soba wszedzie targac. No i zeby sie skladal

Wysłane z mojego GT-I9105P
Dziękuję bardzo

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________

Nie odkładaj niczego na później!...

...bo później też Ci się nie będzie chciało


130/1000
saane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 03:51   #7
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Jaki wybrać statyw?

Cytat:
Napisane przez saane Pokaż wiadomość
Witam
Zajmuję się amatorsko, hobbystycznie fotografią i chcę kupić statyw. Wybrałam 2, ale mam pewne wątpliwości.

Velbon CX-660


Hama Star 62
Żaden z nich.
Statywy nadające się do lustrzanek zaczynają się w okolicy 200-250zł.
Tzn. jeśli zależy Ci na w miarę stabilnym umocowaniu aparatu. Jeśli chodzi tylko o ustawienie aparatu w określonej pozycji, to równie dobrze sprawdzi się jakiś chiński "nonejm" za 50zł.
Wyjaśnienie: jeśli np. robisz zdjęcia przedmiotów z błyskiem, i zależy Ci na zachowaniu podobnej perspektywy, podobnego kąta widzenia, a w aparacie masz stosunkowo lekki obiektyw - wystarczy praktycznie każdy "średniochiński" plastikowy statyw (temat zdjęć to przykład, równie dobrze mogą to być autoportrety itd). Jeśli statyw ma utrzymać stabilnie aparat z cięższym obiektywem o dłuższej ogniskowej, i zapewnić nieporuszone zdjęcia, to im solidniejszy statyw, tym lepiej. I właśnie takie podstawowe zaczynają się przy cenach ponad 200zł.
A jak już się załamałaś cenami, to podpowiedź Ponad rok temu kupiłem na aukcji używany, uszkodzony statyw czterosekcyjny (nóżki z 4 wchodzących w siebie rurek). Uszkodzenie polega na tym, że jedna sekcja nie jest blokowana, nóżka wylatuje - ale po użyciu podstawowego z akcesoriów studyjnych (taśma klejąca) statyw za 60zł (z dokupioną używaną głowicą za 40zł) doskonale spełnia swoje zadanie Uprzedzając pytania-jest stabilniejszy niż plastikowe produkty statywopodobne, można odwrócić kolumnę środkową i opuścić aparat "do ziemi".
Głowica to kwestia gustu, podobnie jak wybór Canon/Nikon/Sony itd
Jedni "wyznają" tylko kulowe (jeden ruch gałki i aparat jest odblokowany, możesz go ustawić w dowolny sposób), dla innych liczą się tylko głowice "panoramiczne" (inna nazwa "3d"), mające trzy gałki/trzy osie. Aby ustawić aparat na takiej głowicy: odblokowujesz jedną oś (np. obrót w poziomie), ustawiasz, zablokowujesz. Odblokowujesz drugą oś (pochylenie przód-tył), ustawiasz, zablokowujesz. Musisz poprawić poprzednią - odblokowujesz, przekręcasz nieco aparat zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zablokowujesz. Kadr jest nieco krzywy - odblokowujesz trzecią oś, poprawiasz kadr (pochylenie lewo-prawo), zablokowujesz. Chyba trzeba poprawić..., a niech go
To oczywiście przerysowany opis, ale użytkownicy głowic 3d potwierdzą, że tak to wygląda (wiem, bo sam takich używam)
Musisz się zastanowić, co dla Ciebie będzie wygodniejsze.
Aha, nośność/wytrzymałość statywu: to jest maksymalne obciążenie które nie spowoduje uszkodzenia statywu. Nie ma ono nic wspólnego z optymalną wagą sprzętu na statywie (gdzieś czytałem, że optymalna waga zestawu nie powinna przekraczać 1/3-1/2 maksymalnego obciążenia). Jeśli kupujesz statyw bez głowicy (same nogi), zwróć uwage na drobiazg: głowica też swoje waży, i np. jeśli nogi mają wytrzymałość 3kg, głowica waży 0.75kg, to na resztę zostaje 2.25kg. Niby wystarczy, ale jak aparat masz z gripem, i dokręcisz długi obiektyw, może się okazać, że będziesz blisko wytrzymałości statywu.
Różne dodatkowe cechy to np. odwracana kolumna - aparat może nie tylko stać na statywie, ale także wisieć pod nim, przydatne np. przy zdjęciach makro lub reprodukcjach. Jak mowa o makro - kolumna środkowa może być "skracana", tzn. skręcana z dwóch rurek - jak chcesz mieć aparat nisko przy podłożu (np. do makro), normalna kolumna środkowa nie pozwoli na niskie opuszczenie aparatu przy szeroko (prawie poziomo) rozłożonych nogach, jeśli jest "skracana", odkręcasz długa rurkę i zostaje krótki kawałek w samej części mocującej, dzięki temu statyw schodzi w dół na kilka-kilkanaście cm nad podłoże.
Jak mowa o "wysokości" - wysokość statywu najlepiej dobrać do rodzaju zdjęć, nie do wzrostu fotografa Np. Manfrotto 058B z wysokością 215cm (waga statywu ponad 6kg, do tego głowica...) przydawał się do robienia "nad głowami" ludzi (owszem, trzeba było stać na jakiejś skrzynce), ale do codziennego użycia jest niepraktyczny
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-09-24, 09:23   #8
saane
Zakorzenienie
 
Avatar saane
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 4 036
Odp: Dot.: Jaki wybrać statyw?

Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
Żaden z nich.
Statywy nadające się do lustrzanek zaczynają się w okolicy 200-250zł.
Tzn. jeśli zależy Ci na w miarę stabilnym umocowaniu aparatu. Jeśli chodzi tylko o ustawienie aparatu w określonej pozycji, to równie dobrze sprawdzi się jakiś chiński "nonejm" za 50zł.
Wyjaśnienie: jeśli np. robisz zdjęcia przedmiotów z błyskiem, i zależy Ci na zachowaniu podobnej perspektywy, podobnego kąta widzenia, a w aparacie masz stosunkowo lekki obiektyw - wystarczy praktycznie każdy "średniochiński" plastikowy statyw (temat zdjęć to przykład, równie dobrze mogą to być autoportrety itd). Jeśli statyw ma utrzymać stabilnie aparat z cięższym obiektywem o dłuższej ogniskowej, i zapewnić nieporuszone zdjęcia, to im solidniejszy statyw, tym lepiej. I właśnie takie podstawowe zaczynają się przy cenach ponad 200zł.
A jak już się załamałaś cenami, to podpowiedź Ponad rok temu kupiłem na aukcji używany, uszkodzony statyw czterosekcyjny (nóżki z 4 wchodzących w siebie rurek). Uszkodzenie polega na tym, że jedna sekcja nie jest blokowana, nóżka wylatuje - ale po użyciu podstawowego z akcesoriów studyjnych (taśma klejąca) statyw za 60zł (z dokupioną używaną głowicą za 40zł) doskonale spełnia swoje zadanie Uprzedzając pytania-jest stabilniejszy niż plastikowe produkty statywopodobne, można odwrócić kolumnę środkową i opuścić aparat "do ziemi".
Głowica to kwestia gustu, podobnie jak wybór Canon/Nikon/Sony itd
Jedni "wyznają" tylko kulowe (jeden ruch gałki i aparat jest odblokowany, możesz go ustawić w dowolny sposób), dla innych liczą się tylko głowice "panoramiczne" (inna nazwa "3d"), mające trzy gałki/trzy osie. Aby ustawić aparat na takiej głowicy: odblokowujesz jedną oś (np. obrót w poziomie), ustawiasz, zablokowujesz. Odblokowujesz drugą oś (pochylenie przód-tył), ustawiasz, zablokowujesz. Musisz poprawić poprzednią - odblokowujesz, przekręcasz nieco aparat zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zablokowujesz. Kadr jest nieco krzywy - odblokowujesz trzecią oś, poprawiasz kadr (pochylenie lewo-prawo), zablokowujesz. Chyba trzeba poprawić..., a niech go
To oczywiście przerysowany opis, ale użytkownicy głowic 3d potwierdzą, że tak to wygląda (wiem, bo sam takich używam)
Musisz się zastanowić, co dla Ciebie będzie wygodniejsze.
Aha, nośność/wytrzymałość statywu: to jest maksymalne obciążenie które nie spowoduje uszkodzenia statywu. Nie ma ono nic wspólnego z optymalną wagą sprzętu na statywie (gdzieś czytałem, że optymalna waga zestawu nie powinna przekraczać 1/3-1/2 maksymalnego obciążenia). Jeśli kupujesz statyw bez głowicy (same nogi), zwróć uwage na drobiazg: głowica też swoje waży, i np. jeśli nogi mają wytrzymałość 3kg, głowica waży 0.75kg, to na resztę zostaje 2.25kg. Niby wystarczy, ale jak aparat masz z gripem, i dokręcisz długi obiektyw, może się okazać, że będziesz blisko wytrzymałości statywu.
Różne dodatkowe cechy to np. odwracana kolumna - aparat może nie tylko stać na statywie, ale także wisieć pod nim, przydatne np. przy zdjęciach makro lub reprodukcjach. Jak mowa o makro - kolumna środkowa może być "skracana", tzn. skręcana z dwóch rurek - jak chcesz mieć aparat nisko przy podłożu (np. do makro), normalna kolumna środkowa nie pozwoli na niskie opuszczenie aparatu przy szeroko (prawie poziomo) rozłożonych nogach, jeśli jest "skracana", odkręcasz długa rurkę i zostaje krótki kawałek w samej części mocującej, dzięki temu statyw schodzi w dół na kilka-kilkanaście cm nad podłoże.
Jak mowa o "wysokości" - wysokość statywu najlepiej dobrać do rodzaju zdjęć, nie do wzrostu fotografa Np. Manfrotto 058B z wysokością 215cm (waga statywu ponad 6kg, do tego głowica...) przydawał się do robienia "nad głowami" ludzi (owszem, trzeba było stać na jakiejś skrzynce), ale do codziennego użycia jest niepraktyczny
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź! Nie planuję w najbliższej przyszłości (w tej dalszej też ) robić zdjęć obiektywem o dużej ogniskowej. Posiadam zwykłego kit-a 18-55 i najlżejszego Canona - 50mm/1.8. Kurczę, myślałam, że wystarczy któryś do 150 zł. Zamierzam robić zdjęcia z długim naświetlaniem, głównie do tego jest mi potrzebny statyw. Głowica panormiczna wydaje się być skomplikowana

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________

Nie odkładaj niczego na później!...

...bo później też Ci się nie będzie chciało


130/1000
saane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 11:01   #9
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Odp: Dot.: Jaki wybrać statyw?

Cytat:
Napisane przez saane Pokaż wiadomość
Nie planuję w najbliższej przyszłości (w tej dalszej też ) robić zdjęć obiektywem o dużej ogniskowej. Posiadam zwykłego kit-a 18-55 i najlżejszego Canona - 50mm/1.8.
Zamierzam robić zdjęcia z długim naświetlaniem, głównie do tego jest mi potrzebny statyw.
Przy "krótkich długich" czasach zbyt delikatny statyw może spowodować poruszone zdjęcia - w momencie robienia zdjęcia aparat "wali" lustrem
Ale do takiego zestawu o jakim piszesz, te z linków mogłyby wystarczyć. Tylko dobry statyw to zakup na kilka(naście) lat
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 13:49   #10
saane
Zakorzenienie
 
Avatar saane
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 4 036
Dot.: Odp: Dot.: Jaki wybrać statyw?

Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
Przy "krótkich długich" czasach zbyt delikatny statyw może spowodować poruszone zdjęcia - w momencie robienia zdjęcia aparat "wali" lustrem
Ale do takiego zestawu o jakim piszesz, te z linków mogłyby wystarczyć. Tylko dobry statyw to zakup na kilka(naście) lat
Twoim zdaniem, który byłby lepszy? a może inny, w podobnym przedziale cenowym?
__________________

Nie odkładaj niczego na później!...

...bo później też Ci się nie będzie chciało


130/1000
saane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 15:39   #11
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Odp: Dot.: Jaki wybrać statyw?

Cytat:
Napisane przez saane Pokaż wiadomość
Nie odkładaj niczego na później!...
...bo później też Ci się nie będzie chciało
czyli idź do pierwszego lepszego sklepu z różnymi statywami, przymierz aparat, sprawdź czy wygodnie się go obsługuj i ... kup tam, gdzie będzie najtańszy (np. w internecie)
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-09-24, 15:51   #12
saane
Zakorzenienie
 
Avatar saane
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 4 036
Dot.: Odp: Dot.: Jaki wybrać statyw?

A w sklepie nie będą robić problemów z przymierzaniem?
__________________

Nie odkładaj niczego na później!...

...bo później też Ci się nie będzie chciało


130/1000
saane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 16:30   #13
Lusja
Zakorzenienie
 
Avatar Lusja
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 4 890
Dot.: Odp: Dot.: Jaki wybrać statyw?

Cytat:
Napisane przez saane Pokaż wiadomość
A w sklepie nie będą robić problemów z przymierzaniem?
Nie
__________________
praca licencjacka 0%


Lusja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 17:36   #14
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Odp: Dot.: Jaki wybrać statyw?

Cytat:
Napisane przez saane Pokaż wiadomość
A w sklepie nie będą robić problemów z przymierzaniem?
Jak będą robić wybierzesz inny sklep
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-30, 15:16   #15
beatamalgorzata
Raczkowanie
 
Avatar beatamalgorzata
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: kraj beneluxu
Wiadomości: 444
Dot.: Jaki wybrać statyw?

Tez nie wiedzialam jaki wybrac statyw . Pytalam , czytalam i w koncu wybralam , mam nadzieje ze dobrze , wedlug rad --manfrotto 055 - PROB + 808 RC4 . Po tym jak moj statyw "bazowy" wytrzymal rok zanim sie nie zaczal rozkrecac , gubic przykrety , zrozumialam ze tanio nie jest na dlugo . Tym razem zaplace (zamowiony , czekam na dostawe) duzo wiecej ale tez bedzie mi sluzyl dlugo ( taka mam nadzieje) .
beatamalgorzata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-03, 16:31   #16
laPalma
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 43
Dot.: Odp: Dot.: Jaki wybrać statyw?

Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
Jak będą robić wybierzesz inny sklep
raczej każdy sklep pozwala na takie mierzenie, więc obaw
laPalma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-19, 14:13   #17
kisiej25
Tajka
 
Avatar kisiej25
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Świat
Wiadomości: 4 742
Dot.: Jaki wybrać statyw?

  1. Camrock TE68 Black
  2. Statyw Velbon EX-630
  3. Velbon EX-640



Jakieś sugestie ?
__________________
I'm not fat. I've got fat and I need to get rid of that.

kisiej25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:28.