Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków - Strona 4 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Interesujesz się biochemią kosmetyczną? Chcesz poznać działanie poszczególnych składników zawartych w kosmetykach oraz ich wpływ na zdrowie. Dołącz do nas.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-04-16, 11:15   #91
Lui1234
Zadomowienie
 
Avatar Lui1234
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 1 119
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Lorri Pokaż wiadomość
Polecam droższe papierki z Chemlandu, ponieważ wzornik skali jest drukowany na papierze fotograficznym, odwzorowanie kolorów jest znacznie wierniejsze niż w przypadku wzorników dołączanych np. do papierków z ZSK.
Własnie ja zakupiłam papierki wskażnikowe na Beautyever, 4 polowe, troszke miałam wątpliwosci co do odczytu. Doszłam do wniosku ze własnie trudne było jednoznaczne odczytanie kolorów. A jeszcze porównując to do kolorów zamieszczonych w internecie, kiedy monitor czasem pokazuje inne odcienie w zaleznosci od ustawienia

---------- Dopisano o 11:48 ---------- Poprzedni post napisano o 11:33 ----------

Cytat:
Napisane przez Lorri Pokaż wiadomość
Polecam droższe papierki z Chemlandu, ponieważ wzornik skali jest drukowany na papierze fotograficznym, odwzorowanie kolorów jest znacznie wierniejsze niż w przypadku wzorników dołączanych np. do papierków z ZSK. Najbardziej uniwersalne będą paski o zakresie 1-14 lub 1-10. Przy produkcji kosmetyków z kwasami przydatne są papierki 0,5-5,0 (skala wygląda TAK), ale ogólnozakresowe też mogą
Dziękuję, Lorri

Nie moge znaleść na allegro skali 0,5 do 5,0 chemlandu. a czy moze byc własnie to co na allegro ( tylko tyle z chemlandu znalazłam)? :
http://allegro.pl/papierki-wskazniko...165133325.html

Poprosiłam by przesłalimi stronę z kolorami.

---------- Dopisano o 12:15 ---------- Poprzedni post napisano o 11:48 ----------

Weszłam jeszcze na stronę chemlandu, w pdf takie oto papierki wskażnikowe:
http://www.chemland.pl/nowa_wersja/pdf/0.0.425..pdf
Lui1234 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-17, 14:16   #92
Lorri
Zakorzenienie
 
Avatar Lorri
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Silesia Inferior
Wiadomości: 2 946
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Papierki Chemlandu mają dołączony wzornik.

Papierki o zakresie 0,5-5,0 można dostać na Allegro w sklepie TomChem (tomekg77).
Sklep producenta: http://sklep-chemland.pl/index.php?j..._produktu=1123
(ceny netto, wysyłka 20 zł + VAT)

Papierki kilkupolowe są mało ekonomiczne, jednopolowe można pociąć na małe kawałeczki.

Tak jak już pisałam, 1-14 są najbardziej uniwersalne, więc warto je stosować zwłaszcza do wstępnych pomiarów. A jak komuś zależy na bardziej precyzyjnym ustaleniu pH, może stosować papierki o węższych zakresach do dalszych pomiarów.

Edytowane przez Lorri
Czas edycji: 2013-09-14 o 10:31
Lorri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 14:27   #93
LadyMadalena
Wtajemniczenie
 
Avatar LadyMadalena
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 145
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Lorri, jeśli pozwolisz to Cię pomęczę bo mam jeszcze parę pytań.
1)Biorąc pod uwagę typowe domowe warunki, bez wydzielonego w celach produkcji kosmetyków pomieszczenia, które miejsce w domu uznałabyś jako (ledwo) zdatne do produkcji kosmetyków? Łazienka odpada, czy kuchnia wydaje Ci się lepsza?
2)Czy pudełko do przechowywania żywności będzie wystarczająco szcze aby zachować czystość opakowań półproduktów w lodówce, w której jednak trzyma się żywność? Czy odkażenie pudełka skażonym spirytusem z zewnątrz po wyjęciu wystarczy?
3) Czym czyścić powierzchnie "produkcyjne"? Też ultradesmit AF czy skażony spirytus czy może jakiś inny środek do odkażania powierzchni? Czy są one skuteczne również w stosunku do spor?
4)Czym oczyszczasz buteleczki z wąskim gwintem, czyt. czy szczotką do probówek i detergentem?.
5)Czy mogę opakowania przygotowywać wcześniej, zamykać je w jak wydaje mi się szczelnym pojemniku na żywność i trzymać powiedzmy parę dni do czasu przystąpienia do kręcenia receptury?
6) Wiem, że palnik jest groźny ale przyzwyczaiłam się do ich użytkowania przy pracy. Mam jednak tylko palnik spirytusowy, zdaje się jednak, że temperatura przy takim palniku nie będzie na tyle wysoka żeby zapewnić jałowym te ok. 20cm wokół niego?
__________________
Stosuję bardziej lub mniej pokracznie zasady CG od 22.07.10r

Moja fragrantica

Edytowane przez LadyMadalena
Czas edycji: 2013-05-04 o 14:28
LadyMadalena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 16:01   #94
Burbery
Zadomowienie
 
Avatar Burbery
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Sopot
Wiadomości: 1 307
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Cześć,
chciałabym wtrącić swoje 3 grosze do dyskusji i zasugerować kilka rzeczy:
Naukowo jest udowodnione, że można wywołać "sterylne pole" w promieniu około 30 cm (strefa jałowa wokół zapalonego palnika). Można ten fakt wykorzystać podczas wytwarzania własnych kosmetyków. Warto podczas otwierania półproduktów mieć w bliskiej odległości źródło ognia, wtedy mamy pewność że nic nam nie wpełznie ani się nie namnoży w opakowaniu.

Myślę że jednak warto zachować zdrowy rozsądek, i wg mnie wszystkie dodatki w postaci odkażonych ścian, podłóg czy sufitów jest zupełnie zbędne. W gruncie rzeczy wystarczą czyste ręce (najlepiej w rękawiczkach) i czyste stanowisko pracy. Wiadomo przecież, że nie ma większego znaczenia, czy będziemy się z kosmetykami obchodzić jak w laboratoriach GMP, skoro zaraz po przyrządzeniu kosmetyków będziemy je macać palcami i przechowywać w warunkach domowych.. Nie mówiąc już o codziennym macaniu twarzy rękoma, używaniu wielokrotnie tych samych pędzli do makijażu, można by tu mnożyć i mnożyć... Można się ze mną nie zgodzić ale dobrze wg mnie znaleźć pewien złoty środek między czystością a zdrowym rozsądkiem. Odkażanie siebie i wszystkiego dookoła w trakcie wytwarzania kosmetyków z półproduktów ma wg mnie taki sam sens, jak przepisywanie liczby z czterema cyframi po przecinku z urządzenia o błędzie pomiarowym rzędu jednej liczby po przecinku... Inną kwestią jest to, że licho wie w jakich warunkach są przyrządzane oleje tłoczone w krajach afrykańskich i nie tylko....
Ale oczywiście to tylko moje zdanie i raczej nie uwzględniam w swoim rozumowaniu pewnych sytuacji skrajnych jak wysoka wrażliwość, alergia, choroby skórne, czy zastosowania na bardzo wrażliwe obszary ciała..

Lorri, widzę że jesteś naprawdę mocno w temacie, może chciałabyć napisać dla nas, domowych biochemiczek, instrukcję postępowania minimum w domowych warunkach (przy założeniu że warunki są naprawdę domowe). Byłoby to na pewno bardzo pomocne dla nas wszystkich


---------- Dopisano o 17:01 ---------- Poprzedni post napisano o 16:56 ----------

Edit: Sory, właśnie doczytałam że kwestie palnikową już "przerabiałyście"
__________________
Mój raczkujący blog o woskach zapachowych
http://woskomania.blogspot.com/
https://www.facebook.com/woskomania/

Edytowane przez Burbery
Czas edycji: 2013-05-04 o 16:27
Burbery jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-05, 13:16   #95
Lorri
Zakorzenienie
 
Avatar Lorri
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Silesia Inferior
Wiadomości: 2 946
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Tak, o palniku już było . Otwieranie niektórych surowców przy ogniu mogłoby się źle skończyć.

Osobiście odradzam "macanie" palcami kosmetyków zawierających wodę. Sklepowe kremy są do tego przystosowane, producenci robią testy obciążeniowe. My nie, więc nawet konserwując kosmetyki, nie mamy pewności, czy dany układ się sprawdzi w określonych warunkach. Nie widzę problemu, aby trzymać emulsje w higienicznych butelkach, czy to z pompkami, czy chociaż w zwykłych farmaceutycznych z wąskim dziubkiem (za pomocą strzykawki bez igły można wlać do buteleczki nawet bardzo gęsty krem).

Dotykanie twarzy rękoma nie ma związku z zanieczyszczeniem kosmetyku (a w tym cała rzecz), chyba że ktoś kilka razy wkłada palce do opakowania podczas nakładania kosmetyku na nieumytą skórę. Co do pędzli, to wielokrotne użycie nie jest wcale normą, znajdziesz wiele minerałoholiczek, które myją je po każdym użyciu, a kosmetyki (niekonserwowane, ale w postaci proszku, więc stosunkowo mało podatne na zanieczyszczenie mikrobiologiczne) wysypują porcjami na miseczkę, zamiast maczać pędzel w opakowaniu.

Jakością surowców "egzotycznych" bym się nie przejmowała. Te, które kupujemy w sprawdzonych sklepach z półproduktami, pochodzą z legalnej dystrybucji, są przebadane, mają certyfikaty analizy, karty bezpieczeństwa.

Tak jak już pisałam, zasady higieny każdy dostosowuje do własnych potrzeb i wdraża sobie w takim zakresie jak ma ochotę i możliwość. Dezynfekowanie wszystkich powierzchni nie ma sensu, jeśli nie mamy pomieszczenia specjalnie przeznaczonego do domowej produkcji. Jeśli jednak mamy warunki lokalowe, to tego rodzaju zabiegi są jak najbardziej sensowne.

Poradnik na pewno zrobię, nie wiem tylko kiedy znajdę czas.

Edytowane przez Lorri
Czas edycji: 2013-05-05 o 17:40
Lorri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-23, 09:36   #96
Burza_1994
Wtajemniczenie
 
Avatar Burza_1994
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 2 791
GG do Burza_1994
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Czy kiedykolwiek zepsuł Wam się ekstrakt z soku granatu?
Jakiś czas temu kupiłam właśnie ten ekstrakt, był w postaci proszku i fajnie rozpuszczał się w wodzie, ale po jakimś miesiącu, dwóch zmienił swoją konsystencję w postać stałą, lepką i kompletnie się nie rozpuszcza
Dodam, że trzymałam go w suchym miejscu w temp. ok. 20*C
__________________
Pani Kierownik.

Cel: Pani Dyrektor!

Cel osiągnięty połowicznie: Zastępca Dyrektora!


"Everything in your life is a reflaction of a choice you have made. If you want a different result, make a different choice."

Edytowane przez Lorri
Czas edycji: 2013-05-23 o 13:57 Powód: Przesunięcie - zmiana tytułu
Burza_1994 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-23, 14:17   #97
Lorri
Zakorzenienie
 
Avatar Lorri
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Silesia Inferior
Wiadomości: 2 946
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Burza_1994 Pokaż wiadomość
Czy kiedykolwiek zepsuł Wam się ekstrakt z soku granatu?
Jakiś czas temu kupiłam właśnie ten ekstrakt, był w postaci proszku i fajnie rozpuszczał się w wodzie, ale po jakimś miesiącu, dwóch zmienił swoją konsystencję w postać stałą, lepką i kompletnie się nie rozpuszcza
Dodam, że trzymałam go w suchym miejscu w temp. ok. 20*C
Niektóre ekstrakty bywają dość mocno higroskopijne. Mógł wchłonąć wilgoć z otoczenia. To się zdarza, nawet gdy trzymamy proszki w suchym (wydawałoby się) miejscu.

Właśnie niedawno zaopatrzyłam się w żel krzemionkowy, mam nadzieję, że wyeliminuje ten problem. Kupiłam wersję pomarańczową ze wskaźnikiem wilgotności (sklep TomChem), nadaje się do wielokrotnej regeneracji.

http://allegro.pl/zel-krzemionkowy-p...217929429.html

Edytowane przez Lorri
Czas edycji: 2013-10-08 o 03:28
Lorri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-05-23, 14:46   #98
Burza_1994
Wtajemniczenie
 
Avatar Burza_1994
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 2 791
GG do Burza_1994
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Lorri Pokaż wiadomość
Niektóre ekstrakty bywają dość mocno higroskopijne. Mógł wchłonąć wilgoć z otoczenia. To się zdarza, nawet gdy trzymamy proszki w suchym (wydawałoby się) miejscu.

Właśnie niedawno zaopatrzyłam się w żel krzemionkowy, mam nadzieję, że wyeliminuje ten problem. Kupiłam wersję pomarańczową ze wskaźnikiem wilgotności, nadaje się do wielokrotnej regeneracji.

http://allegro.pl/zel-krzemionkowy-p...217929429.html
dzięki bardzo!!
__________________
Pani Kierownik.

Cel: Pani Dyrektor!

Cel osiągnięty połowicznie: Zastępca Dyrektora!


"Everything in your life is a reflaction of a choice you have made. If you want a different result, make a different choice."
Burza_1994 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-26, 14:45   #99
MikolajkaHej
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 15
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

a ja też dzięki, bo mi się przydało
MikolajkaHej jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-30, 12:09   #100
Noor
Żandarm na emeryturze
 
Avatar Noor
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Czasem mam wrażenie, że jestem z Marsa ;-)
Wiadomości: 4 045
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Lorri Pokaż wiadomość
Niektóre ekstrakty bywają dość mocno higroskopijne. Mógł wchłonąć wilgoć z otoczenia. To się zdarza, nawet gdy trzymamy proszki w suchym (wydawałoby się) miejscu.
Właśnie niedawno zaopatrzyłam się w żel krzemionkowy, mam nadzieję, że wyeliminuje ten problem.
Ty masz "łeb"
Że też nie wpadłam dotąd na to, żeby wsadzić do pudełka z półproduktami żel krzemionkowy (a betainę, to chyba w niego okręcę )
__________________
Terenówki na front Wsparcie zakupu samochodów dla wojska i do ewakuacji rannych oraz cywilów.

Wsparcie polskich medyków pola walki na ukraińskim froncie: Grupa Damiana Dudy - W międzyczasie i Grupa Rudej - Awangarda
Noor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-30, 12:57   #101
Lorri
Zakorzenienie
 
Avatar Lorri
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Silesia Inferior
Wiadomości: 2 946
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Noor Pokaż wiadomość
Ty masz "łeb"
Że też nie wpadłam dotąd na to, żeby wsadzić do pudełka z półproduktami żel krzemionkowy (a betainę, to chyba w niego okręcę )
Ja opakowanie z betainą cały czas okręcam workiem, wyciągam tuż przed użyciem i zaraz zawijam z powrotem. Betaina to jeden z najtrudniejszych przypadków, nawet ze sklepu zdarzyło mi się dostać całkowicie skamieniałą.

A propos żelu krzemionkowego - trzeba pamiętać, żeby nie trzymać go razem z produktami płynnymi.
__________________

Edytowane przez Lorri
Czas edycji: 2013-06-30 o 13:01
Lorri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-06-30, 13:03   #102
Noor
Żandarm na emeryturze
 
Avatar Noor
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Czasem mam wrażenie, że jestem z Marsa ;-)
Wiadomości: 4 045
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Lorri Pokaż wiadomość
Ja opakowanie z betainą cały czas okręcam workiem, wyciągam tuż przed użyciem i zaraz zawijam z powrotem.
U mnie to nie pomaga. Może opakowanie próżniowe by pomogło, ale dałam sobie spokój ze sprawdzaniem
__________________
Terenówki na front Wsparcie zakupu samochodów dla wojska i do ewakuacji rannych oraz cywilów.

Wsparcie polskich medyków pola walki na ukraińskim froncie: Grupa Damiana Dudy - W międzyczasie i Grupa Rudej - Awangarda
Noor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-09, 17:54   #103
Lorri
Zakorzenienie
 
Avatar Lorri
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Silesia Inferior
Wiadomości: 2 946
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Mój żel krzemionkowy pięknie zzieleniał, czyli działa jak powinien .
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg silica_gel.jpg (69,4 KB, 38 załadowań)
__________________
Lorri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-14, 00:33   #104
niemampojecia0
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 3
Które papierki wybrać?

Pierwszy raz kupuję i nie chcę jakiegoś bubla. Dziwi mnie ta rozbieżność w cenach, tak więc

1. Papierki lakmusowe z eco spa - 5 papierków za 7zł
2. Papierki z jakiejś strony dot. chemii - 11zł za 100 papierków (foto w załączniku)
3. Chińskie papierki za 4,5zł za 80 papierków (2 różne pudełeczka też foto w załączniku)


Czy cena ma znaczenie i wynik może byc sfałszowany czy brać najtańsze bo też będą dobre? Kojarzycie je?



A i czy papierek wskaźnikowy a lakmusowy to to samo?
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg images.jpg (13,9 KB, 4 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg mgcv.jpg (14,7 KB, 5 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg pH_TEST_KITS__45310_std.jpg (8,5 KB, 3 załadowań)

Edytowane przez niemampojecia0
Czas edycji: 2013-09-14 o 00:52
niemampojecia0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-14, 10:08   #105
Lorri
Zakorzenienie
 
Avatar Lorri
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Silesia Inferior
Wiadomości: 2 946
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Zwróć uwagę, że papierki mają różne zakresy pomiaru pH, mogą też być jedno-, dwu- lub wielobarwne.

Najprostsze i najtańsze są paski uniwersalne jednobarwne (żółte) o szerokim zakresie 1-14, takie jak te chińskie (ja zamawiałam w ZSK). Droższe, ale w niektórych przypadkach bardziej przydatne są jednobarwne papierki precyzyjne o ograniczonych zakresach, takie jak z Chemlandu. Droższe są też papierki wielopolowe. W Ecospa zupełnie nie opłaca się brać pasków wskaźnikowych.

Pisałam o papierkach parę postów wstecz, możesz zerknąć:
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...9#post39460569
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...1#post40332481
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...4#post40356334
__________________

Edytowane przez Lorri
Czas edycji: 2013-09-14 o 10:20
Lorri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-27, 14:39   #106
Agnieszka987
Zakorzenienie
 
Avatar Agnieszka987
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 5 143
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Kupiłam do dezynfekcji spirytus lubelski 95% Chcę zrobić na poczatek tonik 5% z kwasem migdałowym i hialuronowym. Mam wszystkie buteleczki, strzykawki itd. nowe, nie uzywane. Czy wystarczy przetarcie stanowiska spirytusem, umycie ich w wodzie z detergentem i przepłukanie spirytusem (tak piszą na mazidłach), pozwolenie na samodzielne wyschniecie czy to za mało?

Edytowane przez Agnieszka987
Czas edycji: 2014-03-02 o 18:05
Agnieszka987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-28, 03:19   #107
Lorri
Zakorzenienie
 
Avatar Lorri
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Silesia Inferior
Wiadomości: 2 946
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Agnieszka987 Pokaż wiadomość
Kupiłam do dezynfekcji spirytus lubelski 95% Chcę zrobić na poczatek tonik 5% z kwasem migdałowym i hialuronowym. Mam wszystkie buteleczki, strzykawki itd. nowe, nie uzywane. Czy wystarczy przetarcie stanowiska spirytusem, umycie ich w wodzie z detergentem i przepłukanie spirytusem (tak piszą na mazidłach), pozwolenie na samodzielne wyschniecie czy to za mało?
Spirytus najlepiej rozcieńczyć do 70% - do 100 ml spirytusu dolewamy 40 ml wody destylowanej. Do dezynfekowania powierzchni i akcesoriów polecam kompresy gazowe lub włókninowe (apteka). Buteleczki po umyciu można przepłukać małą ilością alkoholu, wstrząsając przez dłuższą chwilę lub co jakiś czas (przynajmniej minutę). Po wylaniu alkoholu jego pozostałości odparują, ewentualnie można przepłukać wodą destylowaną. Polecam stosować rękawiczki i dezynfekować wszystko, czego będziemy dotykać podczas przygotowywania kosmetyku (także opakowania z surowcami).
__________________

Edytowane przez Lorri
Czas edycji: 2013-11-28 o 03:37
Lorri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-28, 09:31   #108
Agnieszka987
Zakorzenienie
 
Avatar Agnieszka987
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 5 143
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Lorri Pokaż wiadomość
Spirytus najlepiej rozcieńczyć do 70% - do 100 ml spirytusu dolewamy 40 ml wody destylowanej. Do dezynfekowania powierzchni i akcesoriów polecam kompresy gazowe lub włókninowe (apteka). Buteleczki po umyciu można przepłukać małą ilością alkoholu, wstrząsając przez dłuższą chwilę lub co jakiś czas (przynajmniej minutę). Po wylaniu alkoholu jego pozostałości odparują, ewentualnie można przepłukać wodą destylowaną. Polecam stosować rękawiczki i dezynfekować wszystko, czego będziemy dotykać podczas przygotowywania kosmetyku (także opakowania z surowcami).
dziekuję
Agnieszka987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-28, 18:31   #109
dardo
Przyczajenie
 
Avatar dardo
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 23
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Dziewczyny, ale takie naprawde starylne warunki musza być? Bo ja mam kolezanke, co też sobie kupuje te rózne specyfiki ze "Zrób sobie krem" i ona robi tak, że rzuca sobie na rękę coś z trzech takich buteleczek jak z apteki i bach na buzie prosto tak.

No, przedtem to miesza na ręce .

Jak pierwszy raz to zobaczyłam, to padłam. A jak tu czytam tak, co wy robicie za cuda z tym odkażaniem, to się dziwie, jak laska może mieć tka ładaną cere po tym braku odkażania.

Ona mnie bardzo przekonuje to tych kosmetyków robionych samemu, to podczytuje tu, ale mnie nieco przerażają te odkażania ...
dardo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-11-28, 22:03   #110
agugu1989
Raczkowanie
 
Avatar agugu1989
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Ciechanów
Wiadomości: 120
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Tak się zastanawiam, bo kiedyś gdzieś słyszałam, że w temperaturze 70 'C umierają wszelkie bakterie i wirusy, więc tym sposobem wystarczyło by np szkło wyparzyć wrzątkiem po jego umyciu np detergentem rozpuszczającym tłuszcze.
Nie pamiętam źródła więc też nie będę przekonywać o 100% owej prawdzie tej tezy.

Słyszał ktoś coś na ten temat?
__________________
O pierdółkach każdej z nas

http://agugupazdziernik.blogspot.com/
agugu1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-08, 08:02   #111
pijana_wiatrem
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 513
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

dardo ja też tak robię

Dopóki jest to zużywane na bieżąco (tzn mieszam i zużywam na jeden raz) to nie widzę sensu odkażania, bo i tak bakterie w kosmetyku nie zdążą się namnożyć.

Co innego jak robię coś co stoi, wtedy się bawię w odkażanie

Nie jestem jakimś znawcą, ale na moje oko wszystko jest ok, poprawcie mnie jeśli się mylę
pijana_wiatrem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-17, 22:40   #112
Twiggy22
Raczkowanie
 
Avatar Twiggy22
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 255
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Cytat:
Napisane przez dardo Pokaż wiadomość
Dziewczyny, ale takie naprawde starylne warunki musza być? Bo ja mam kolezanke, co też sobie kupuje te rózne specyfiki ze "Zrób sobie krem" i ona robi tak, że rzuca sobie na rękę coś z trzech takich buteleczek jak z apteki i bach na buzie prosto tak.

No, przedtem to miesza na ręce .

Jak pierwszy raz to zobaczyłam, to padłam. A jak tu czytam tak, co wy robicie za cuda z tym odkażaniem, to się dziwie, jak laska może mieć tka ładaną cere po tym braku odkażania.

Ona mnie bardzo przekonuje to tych kosmetyków robionych samemu, to podczytuje tu, ale mnie nieco przerażają te odkażania ...
Daro, nie odkaża bo miesza na łapce a przez ten czas bakterie się nie namnożą ) Ale jeśli mieszałaby coś do słoiczka co miałoby stać - to wtedy trzeba zakonserwować i uważać na czystość przygotowania. No bo wyobraź sobie, ze zrobiona sałatka ma postać 8 tygodni poza lodówką

Dziewczyny mam pytanie. Kremy potrzebują pipet, mam 2 szklane , takie dołączone do buteleczek z pipetą. Czy mi nie popękają w trakcie odkażania we wrzątku? I czy jeśli będę odmierzać nią oleje, to czy cokolwiek jest w stanie je doczyścić z tłuszczy? A może szklane pipety to porażka i lepiej kupić tonę plastikowych, jednorazowych?

Będę wdzięczna za odpowiedź!
Twiggy22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-19, 05:06   #113
Lorri
Zakorzenienie
 
Avatar Lorri
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Silesia Inferior
Wiadomości: 2 946
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Twiggy22 Pokaż wiadomość
Dziewczyny mam pytanie. Kremy potrzebują pipet, mam 2 szklane , takie dołączone do buteleczek z pipetą. Czy mi nie popękają w trakcie odkażania we wrzątku? I czy jeśli będę odmierzać nią oleje, to czy cokolwiek jest w stanie je doczyścić z tłuszczy? A może szklane pipety to porażka i lepiej kupić tonę plastikowych, jednorazowych?
Szklane pipety nie pękają podczas wygotowywania. Czyszczenie rzeczywiście bywa kłopotliwe. Do kremów nie bardzo się nadają, tzn. nie nabierzesz gęstego kremu do pipety. Zamiast nich polecam opakowania z pompką, airless lub buteleczki farmaceutyczne z dozownikiem - za pomocą dużej strzykawki bez igły można do nich wtłoczyć każdą emulsję. Jak ktoś woli słoiczki, to dobrym rozwiązaniem będzie membrana dozująca, np.: http://mazidla.com/kategorie-poprodu...category_id=29.
__________________
Lorri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-19, 09:55   #114
Twiggy22
Raczkowanie
 
Avatar Twiggy22
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 255
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Cytat:
Napisane przez Lorri Pokaż wiadomość
Szklane pipety nie pękają podczas wygotowywania. Czyszczenie rzeczywiście bywa kłopotliwe. Do kremów nie bardzo się nadają, tzn. nie nabierzesz gęstego kremu do pipety. Zamiast nich polecam opakowania z pompką, airless lub buteleczki farmaceutyczne z dozownikiem - za pomocą dużej strzykawki bez igły można do nich wtłoczyć każdą emulsję. Jak ktoś woli słoiczki, to dobrym rozwiązaniem będzie membrana dozująca, np.: http://mazidla.com/kategorie-poprodu...category_id=29.
Lorri chodziło mi bardziej o pipety, których bym ewentualnie używała w procesie produkcji kremu - czyli odmierzanie kropelek oleju czy jakiejśc substancji dodanej w maciupkich ilościach. Kremy mam zamiar przechowywać w pojemnikach air less - znalazłam nawet takie czarne, żeby witaminka C się nie popsuła Ogromnie tylko żałuję, że nie ma szklanych airless'ów z ciemnego szkła Są szklane rollon'y z plastikową kuleczką na końcu, dlaczego nie ma szklanych airless'ów A może ktoś trafił na takie?

Dziękuję za odpowiedź Lorri!

Ps. Czy 2-propanol rozpuści tłuszcz w takiej pipecie? Własnie zamierzam go nabyć bo mi mój płyn z "darów z hameryki" się skończył

Edytowane przez Twiggy22
Czas edycji: 2014-03-19 o 09:58
Twiggy22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-23, 17:10   #115
zapaałka
Zakorzenienie
 
Avatar zapaałka
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 5 805
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Mam kilka pytań odnośnie spirytusu skażonego hibitanem. Czy tak jak w przypadku normalnego spirytusu musi on mieć dłuższy (kilka minut) kontakt ze szkłem w celu jego dezynfekcji czy wystarczy tylko przepłukanie/spryskanie sprzętu? Czy po jego użyciu też powinno się użyć wody destylowanej do przepłukania? Czy jest jakaś różnica między takimi spirytusami poza ceną i firmą?
__________________
WYMIANKA: kosmetyki, ubrania, WISHlista.
zapaałka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-27, 09:05   #116
patricitka
Raczkowanie
 
Avatar patricitka
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 118
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Cytat:
Napisane przez zapaałka Pokaż wiadomość
Mam kilka pytań odnośnie spirytusu skażonego hibitanem. Czy tak jak w przypadku normalnego spirytusu musi on mieć dłuższy (kilka minut) kontakt ze szkłem w celu jego dezynfekcji czy wystarczy tylko przepłukanie/spryskanie sprzętu? Czy po jego użyciu też powinno się użyć wody destylowanej do przepłukania? Czy jest jakaś różnica między takimi spirytusami poza ceną i firmą?
Z tego co wiem różni się tylko tym, ze jest skażony: nie nadaje się do spożycia i można go sprzedawać bez akcyzy. Sposób dezynfekcji jest raczej taki sam jak przy zwykłym spirytusie.
patricitka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-25, 13:44   #117
apiratka
Raczkowanie
 
Avatar apiratka
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 485
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Czy mogę dezynfekować Meliseptolem?
Używam go do dezynfekcji pilniczków itp.
__________________
Rozkazywać kotu? Łatwiej jest przybić galaretkę do ściany.
apiratka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-29, 20:06   #118
Lorri
Zakorzenienie
 
Avatar Lorri
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Silesia Inferior
Wiadomości: 2 946
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Cytat:
Napisane przez apiratka Pokaż wiadomość
Czy mogę dezynfekować Meliseptolem?
Używam go do dezynfekcji pilniczków itp.
__________________
Lorri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-30, 06:29   #119
pijana_wiatrem
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 513
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Ale NAPRAWDE mozna odkazac denaturatem? On tak smierdzi, ze raz go otworzylam i prawie zwymiotowalam. Przetarlam nim blat i 3 dni smierdzial
pijana_wiatrem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-30, 06:37   #120
Lorri
Zakorzenienie
 
Avatar Lorri
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Silesia Inferior
Wiadomości: 2 946
Dot.: Higiena i organizacja własnoręcznej produkcji kosmetyków

Cytat:
Napisane przez pijana_wiatrem Pokaż wiadomość
Ale NAPRAWDE mozna odkazac denaturatem? On tak smierdzi, ze raz go otworzylam i prawie zwymiotowalam. Przetarlam nim blat i 3 dni smierdzial
Denaturat powszechnie dostępny, przeznaczony do celów gospodarczych, nie nadaje się do naszych zastosowań. Do dezynfekcji stosujemy spirytus skażony hibitanem (diglukonianem chlorheksydyny), dostępny w aptekach (można zamówić przez DOZ).

Cytat:
Napisane przez zapaałka Pokaż wiadomość
Mam kilka pytań odnośnie spirytusu skażonego hibitanem. Czy tak jak w przypadku normalnego spirytusu musi on mieć dłuższy (kilka minut) kontakt ze szkłem w celu jego dezynfekcji czy wystarczy tylko przepłukanie/spryskanie sprzętu? Czy po jego użyciu też powinno się użyć wody destylowanej do przepłukania? Czy jest jakaś różnica między takimi spirytusami poza ceną i firmą?
Stężenie etanolu w spirytusie hibitanowym jest niższe i bardziej optymalne dla dezynfekcji niż w spirytusie rektyfikowanym (rektyfikowany powinno się rozcieńczyć do 70%). Ponadto w tym pierwszym jest chlorheksydyna, która dodatkowo działa antybakteryjnie. Powierzchnie lepiej przecierać niż spryskiwać, podczas spryskiwania może się wytworzyć dusząca mgiełka. A jeśli już spryskujemy i tak potem trzeba przecierać, żeby równomiernie rozprowadzić preparat. Trzymam się zasady, żeby przecierana powierzchnia była wilgotna przynajmniej przez minutę. Przepłukiwać też można, chociaż ze zlewkami byłoby trochę zabawy (można przelewać z jednej do drugiej). Do opakowań zamykanych wystarczy wlać trochę i wstrząsać co jakiś czas. Ze względu na chlorheksydynę skłaniam się ku płukaniu wodą zlewek czy opakowań przepłukanych wcześniej spirytusem hibitanowym (resztki preparatu zostają na dnie), natomiast po przecieraniu nie widzę potrzeby płukania, zwłaszcza jeśli to co dezynfekujemy nie ma bezpośredniego kontaktu z płynnymi składnikami czy kosmetykiem.

Szkło wygodniej wg mnie odkażać termicznie (wygotowywać, parować, mikrofalować).
__________________

Edytowane przez Lorri
Czas edycji: 2014-06-30 o 08:08
Lorri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-11-06 19:32:36


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:27.