Praca dla nieletnich / powyżej 16 r.ż - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-09-29, 10:24   #31
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 245
Dot.: Praca dla 17-latki.

Cytat:
Napisane przez blackcherryx94 Pokaż wiadomość
Hej, oczywiście , że możesz podjąć pracę, prawo tego nie zabrania, natomiast musi to być praca, która ma charakter przygotowania zawodowego lub charakter prac lekkich.
Młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego.Praca taka powinna uwzględniać czas przebywania na zajęciach lekcyjnych i te godziny zaliczane są także do czasu pracy.
Na podstawie kodeksu pracy : Czas pracy młodocianego w wieku powyżej 15 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy, młodocianego nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej ( czyli między godzinami 22:00 - 6:00 ) .

Praca lekka to taka, która nie powoduje zagrożeń psychofizycznych dla zdrowia czy życia osoby młodocianej i nie utrudnia uczestnictwa w zajęciach.
Wykaz prac lekkich ustala pracodawca na podstawie odpowiednich przepisów po uzgodnieniu z lekarzami oraz właściwymi inspektorami pracy.
Są to między innymi : roznoszenie ulotek, proste prace biurowe, czynności pomocnicze w biurach, odbiór korespondencji elektronicznej w jakimś biurze, może to też być praca na kasie ( tak myślę, że nie byłoby problemu), jakieś wykładanie towarów lekkich, obsługa/ promocja stoiska w sklepie jako hostessa.

Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin.
W dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych wymiar czasu pracy młodocianego nie może przekraczać 2 godzin.

Czyli w dni kiedy masz zajęcia w szkole to możesz pracować dodatkowo tylko 2 h w te dni i nie dłużej niż 12 h w ciągu tygodnia.

Młodocianemu przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.

Czyli nie do końca jestem pewna, czy jak masz np. szkołę w tygodniu to czy możesz pracować w weekend, no bo 48 to są 2 dni (sobota i niedziela), a czas twojej szkoły jest zaliczany także jako twoja praca.

Ubiegając się o taką pracę powinnaś mieć wniosek od lekarza o braku przeciwwskazań do danej pracy oraz ukończone gimnazjum/ szkołę podstawową ( 8 letnią) .


Nie potrzebujesz żadnej zgody (nawet rodziców) jeżeli chcesz podjąć taka pracę. ( lekką lub w celu przygotowania zawodowego - tylko).

To co napisałam dotyczy umowy o pracę, natomiast sprawa wygląda inaczej w przypadku zatrudnienia na podstawie zlecenia, w której już wymagana jest raczej zgoda opiekuna.

Umowę zlecenie reguluje odmienny kodeks niż umowę o pracę czyli Kodeks Cywilny, natomiast umowa o prace regulowana jest przez Kodeks Pracy, są to odmienne regulacje prawne.

Opiekun powinien być wskazany przez sąd. Nie jestem pewna Twojej sytuacji, ale wydaje mi się, że w takim przypadku, Twoimi opiekunami są rodzice zastępczy jeżeli to oni sprawują nad tobą opiekę.

Nie jestem jakąś super prawniczką, ale jako, że uczę się prawa i wydaje mi się, że nieco się w tym orientuję, to przeszukałam kodeksy i poszperałam trochę w internecie, mam nadzieję, że chociaż trochę rozjaśniłam Twoje wątpliwości w tej sprawie
Czekaj, bo nie rozumiem czegoś...

Co w przypadku prac sezonowych? Od kiedy zbieranie jabłek czy truskawek jest to praca w celu nabycia kwalifikacji zawodowych?

A wyjazd za granicę? Np. na sezonowki do Holandii czy Niemiec?

Z tego, co wiem, aby podjąć prace w Polsce jak i za granicą trzeba miec ukończony 16 r.z i zgodę prawnego opiekuna na wyjazd.
I pisze to na podstawie własnych doświadczeń i jako osoba, która miała do czynienia z zatrudnieniem takich pracowników

A Ty autorko możesz spokojnie podjac prace, tylko nie wiem, od kogo musiałabyś mieć 'papierek' ze zgodą na jej podjęcie, bo nie wiem jak to prawnie jest u Ciebie rozwiązane

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 245 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-30, 02:22   #32
blackcherryx94
Rozeznanie
 
Avatar blackcherryx94
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 921
Dot.: Praca dla 17-latki.

Cytat:
Napisane przez 21kasia21 Pokaż wiadomość
Czekaj, bo nie rozumiem czegoś...

Co w przypadku prac sezonowych? Od kiedy zbieranie jabłek czy truskawek jest to praca w celu nabycia kwalifikacji zawodowych?

A wyjazd za granicę? Np. na sezonowki do Holandii czy Niemiec?

Z tego, co wiem, aby podjąć prace w Polsce jak i za granicą trzeba miec ukończony 16 r.z i zgodę prawnego opiekuna na wyjazd.
I pisze to na podstawie własnych doświadczeń i jako osoba, która miała do czynienia z zatrudnieniem takich pracowników

A Ty autorko możesz spokojnie podjac prace, tylko nie wiem, od kogo musiałabyś mieć 'papierek' ze zgodą na jej podjęcie, bo nie wiem jak to prawnie jest u Ciebie rozwiązane

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
No bo prace sezonowe są na zlecenie, natomiast ja opisałam umowę o pracę
blackcherryx94 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-30, 10:17   #33
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 245
Dot.: Praca dla 17-latki.

Cytat:
Napisane przez blackcherryx94 Pokaż wiadomość
No bo prace sezonowe są na zlecenie, natomiast ja opisałam umowę o pracę
Nie wszystkie i nie wszędzie.
Za granica, np. w Niemczech nie masz w ogóle umow cywilno-prawnych, takich jak umowa zlecenie czy o dzieło. Takie umowy w ogóle nie istnieją. Sa tylko i wyłącznie umowy o prace...
W Polsce wbrew pozorom sezonowki też sa na umowę o pracę, z tym, ze na czas określony...

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Edytowano:
Na szybko i z googli:
https://pomorska.pl/praca-dla-mlodoc...ic/ar/13038689

Wg powyższego mowa jest o pracodawcy i urlopie wypoczynkowym, czyli tylko i wyłącznie o umowie o pracę, więc jednak jak widać umowa o pracę jest realna sprawa. Nie ma slowa zleceniodawca ani brak prawa do urlopu, co jest w umowie zlecenie. Inna kwestia to praca w czasie nauki, a praca w okresie wakacyjnym
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."

Edytowane przez 21kasia21
Czas edycji: 2018-09-30 o 10:57 Powód: Dodano dopisek
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 245 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-07-04, 11:29   #34
agniesszka123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-07
Wiadomości: 1
Dot.: Praca dla nieletnich / powyżej 16 r.ż

Generalnie od zeszłego roku zmienił się wiek w którym można zacząć oficjalnie pracę. Więc nie tylko robiąc praktyki zawodowe można pracować.


Nie sugeruj się również tym, że w ogłoszeniu nie ma zawartej informacji czy przyjmują też pracowników młodocianych. Wystarczy wyszukać odpowiedni rodzaj pracy do której jest prawdopodobieństwo zatrudnienia osób niepełnoletnich. Dzięki temu masz szanse znalezienia lepszej pracy niż przy zbieraniu truskawek


Zależy też czy zależy Ci na chwilowej pracy, a może lepiej byłoby znaleźć coś z przyszłością?


Szukałam trochę w internecie i znalazłam to :
reklama


Jest ta m też fajny filmik, w którym jakaś dziewczyna opowiada o rodzajach pracy dla nastolatków.


Nie wszyscy chcą zatrudniać osoby niepełnoletnie więc nie łatwo znaleźć coś, ale życzę powodzenia!

Edytowane przez 21kasia21
Czas edycji: 2019-07-04 o 15:12 Powód: reklama
agniesszka123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-07-18, 15:18   #35
ciasteczkowa_panna
Raczkowanie
 
Avatar ciasteczkowa_panna
 
Zarejestrowany: 2019-02
Wiadomości: 180
Dot.: Praca dla nieletnich / powyżej 16 r.ż

Cytat:
Napisane przez agniesszka123 Pokaż wiadomość


Nie sugeruj się również tym, że w ogłoszeniu nie ma zawartej informacji czy przyjmują też pracowników młodocianych. Wystarczy wyszukać odpowiedni rodzaj pracy do której jest prawdopodobieństwo zatrudnienia osób niepełnoletnich. Dzięki temu masz szanse znalezienia lepszej pracy niż przy zbieraniu truskawek
A to akurat prawda. U nas w firmie w BOK nigdy nie pisza w ogloszeniach o osobach ponizej osiemnastki, ale kilka takich pracuje.
ciasteczkowa_panna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-08, 10:54   #36
krzysiek22222222222222222
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2019-10
Wiadomości: 7
Dot.: Praca dla 17-latki.

Cześć,

mam dla wszystkich osób, które skończyły 16 lat super ofertę pracy.
Praca biurowa przy obsłudze systemu komputerowego- wprowadzanie danych !
Umowa zlecenie, stawka gwarantowana 12,70 zł/h netto + premie, praca przy lapciaku, klimatyzowana sala, fajni ludzi i atmosfera, grafik elastyczny.
Jedyny taki telemarketing w kraju !
/reklama/ klikasz, a nie gadasz !

Edytowane przez 21kasia21
Czas edycji: 2019-11-08 o 11:08
krzysiek22222222222222222 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-11-08 10:54:57


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:25.