Problemy z kupą - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-05-10, 00:10   #1
Monia_t
Raczkowanie
 
Avatar Monia_t
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 61

Problemy z kupą


Czy ktoś ma podobny problem???Moja córka za 2 tygodnie kończy 5 lat.Jest zdrowym dobrze rozwijającym się dzieckiem.Niestety nadal robi kupę w majty.Kiedyś miała problem z zaparciami i strasznie bolało ją wypróżnianie.Znalazła na to sposób i robi małe "porcje" w majtki praktycznie co chwilę przez cały dzień.Nie nadążam z praniem.Na nic prośby i rozmowy.Córka obiecuje poprawę ale za chwilę znowu majty do wymiany:-(.Już nie wiem co robić.Za rok do szkoły...Może ktoś z was ma lub miał podobne doświadczenia?Jak sobie z tym poradzić?
Monia_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-10, 00:21   #2
WioletaM
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 4 214
Dot.: Problemy z kupą

czy byłaś z córką u lekarza? Może włóż jej do majtek zwykłą podpaskę.
WioletaM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-10, 00:39   #3
Monia_t
Raczkowanie
 
Avatar Monia_t
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 61
Dot.: Problemy z kupą

wkładam jej do majtek wkładki higieniczne maxi ale to niewiele daje,dziecko ruchliwe jest...U lekarza owszem byłam,zlecił ogólne badania,które wyszły bez zastrzeżeń.Następnie dał skierowanie na usg jamy brzusznej.Budowa jelit bez zastrzeżeń.Następnym krokiem miało być wziernikowanie odbytu i pobyt w szpitalu na obserwacji co uznalam za zbyteczne gdyż córka jest BARDZO wrażliwym dzieckiem a już w szczególności na tym punkcie.Rozmowy na "temat kupki" bardzo ją stresują,jest płaczliwa,przeprasza i ogólnie widać że ma poczucie winy.Nie chciałam jej narażać na dodatkowe "atrakcje" typu wziernikowanie.Wydaje mi się że to problem na tle psychologicznym.Psycholog miał tyle do powiedzenia że mam dziecko posłać do przedszkola to się nauczy.Powiedział też że niektóre dzieci nie pozwalają sobie obcinać włosów,paznokci bo to jest częścią nich samych a kupę traktują podobnie.Ale rady jak to zmienić to nie miał konkretnej.Co w takiej sytuacji?
Monia_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-10, 00:46   #4
WioletaM
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 4 214
Dot.: Problemy z kupą

Może przedszkole to jakis sposób.
Moja córka też ma 5 lat i bardzo długo miała pampers w nocy. Tłumaczyłam jej, zawstydzałam, ale nic nie pomagało. Pewnego razu schowałam pampersy i powiedziałam, że już brakło. Córka zaczęła szukać, ale nie znalazła. Przez półtorej godziny płakała i w kółko powtarzała, że chce pampers. W końcu usnęła, a rano była sucha. Od tej pory powiedziała, że nie chce pampersa. Też myśłałam, że to na tle psychologicznym i rozmawiałam o tym z lekarką. Okazało się, że córce nie chciało się w nocy wstawać z łózka. Mówiła, że musi mieć pampers, bo boi się, że się posika w nocy.
WioletaM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-10, 08:17   #5
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Problemy z kupą

dziecko nie chodzi do przedszkola? w wieku 5 lat uwazam to za bład ale to inny temat.

wiec albo przedszkola albo inny psycholog dzięciecy,taki problemy w wieku 5 lat moga miec przykre konsewencje w przyszlosci i cal zycie moga sie za nia ciagnąc a probem z wyproznianiem ,braku kontroli to problemy z jedzeniem z jelitami,żóładkiem,no i stres ogromny.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-10, 08:37   #6
Mariqa
Wtajemniczenie
 
Avatar Mariqa
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomości: 2 207
Dot.: Problemy z kupą

Myślę, że to nie brak kontroli, a jej nadmiar właśnie.
I to nie są typowe zaparcia, tylko rzeczywiście psychiczna blokada . Może mała ma jakiś uraz, może było jej się trudno wyprżnić, teraz obawia się bólu. To trudna sytuacja i duży dla Ciebie problem, wymagający cierpliwosci i czasu..
Z pewnością nie można jej popędzać ani stresować w czasie siedzenia na kibelku, ale to pewnie wiesz. Wiele spraw można już takiemu dziecku wytłumaczyć. Spróbuj ją sadzać na sedesik często i zostawac z nią, rozmawiać spokojnym tonem, tłumaczyć, że w ten sposób pozbywa się zbednego materiału. Nie potrafię doradzić Ci nic konkretniejszego poza bardzo subtelnym i delikatnym potraktowaniem sprawy, ale jednocześnie konsekwentnym namawianiem na pełne wypróżnianie do kibelka.
__________________
C'est la vie - cały twój Paryż dwie drogi na krzyż
Knajpa, kościół, widok z mostu
Mariqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-10, 08:54   #7
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: Problemy z kupą

A ja przestałabym robić wielkie halo o tą kupkę - może to pomoże?Rozstrząsanie sprawy jak widać nic nie zmieniło.
Proponuję: przebierz, umyj bez słowa, ewentualnie poproś - "następnym razem spróbuj do ubikacji" i tyle. Nie tłumacz, nie proś, nie zawstydzaj - nie ma tematu.
Wytrwałości.
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-05-10, 09:18   #8
tekieliM
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 22
Dot.: Problemy z kupą

ja kiedys oglądałam w TVP2 taki program o dzieciach i byla tam dziewczynka co lała w majtki i nie chciała sikać do kibelka,(miala ok 4 lat).
Doradzili matce, żeby poszła z córka do sklepu i kupila nowa deske sedesowa -tylko żeby ona sama ja wybrała ,zeby sie jej podobala. Zadne zmuszanie dziecka korzystania z ubikacji nie wchodziło w grę,tylko jak już zrobila to dostała nagrode-naklejki, które przyklejała sobie na plakacie zawieszonym na ścianie. No i pomogło. Nauczyli dziecko korzystać z ubikacji za pomacą nagród.
Moze to ci pomoże. Pozdrawiam Monika
tekieliM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-10, 09:36   #9
manolita
Zakorzenienie
 
Avatar manolita
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: skądkolwiek
Wiadomości: 6 613
Dot.: Problemy z kupą

Cytat:
Napisane przez paula78
dziecko nie chodzi do przedszkola? w wieku 5 lat uwazam to za bład ale to inny temat.

wiec albo przedszkola albo inny psycholog dzięciecy,taki problemy w wieku 5 lat moga miec przykre konsewencje w przyszlosci i cal zycie moga sie za nia ciagnąc a probem z wyproznianiem ,braku kontroli to problemy z jedzeniem z jelitami,żóładkiem,no i stres ogromny.
jessu, Paula i co z tego , ze nie chodzi do przedszkola?? To wcale nie jest błędem wychowawczym i wierz mi , ze dziecko nie musi mieć problemów w kontaktach społecznych.

A props tematu wątku. Może rzeczywiście przez jakiś czas powinnaś dać córce spokój, nie robić ztego wielkiego hallo, ale przy okazji przeanalizuj jej dietę. Coś musi powodować zaparcia. Może za dużo słodyczy ?
Błonnik reguluje przemianę materii, a znajdziesz go między innymi w kaszy, ryżu, siemie lniane też go zawiera, ale mała mże mieć opory przed wypiciem takiego wywaru.
A najlepiej do lekarza z nią pójść.
__________________
będzie tak jak chcę
Matusio
Tomcio


mój blog http://umanolity.blogspot.com/
manolita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-10, 10:43   #10
pkawecka
Zadomowienie
 
Avatar pkawecka
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 1 213
Dot.: Problemy z kupą

Cytat:
Napisane przez Monia_t
Czy ktoś ma podobny problem???Moja córka za 2 tygodnie kończy 5 lat.Jest zdrowym dobrze rozwijającym się dzieckiem.Niestety nadal robi kupę w majty.Kiedyś miała problem z zaparciami i strasznie bolało ją wypróżnianie.Znalazła na to sposób i robi małe "porcje" w majtki praktycznie co chwilę przez cały dzień.Nie nadążam z praniem.Na nic prośby i rozmowy.Córka obiecuje poprawę ale za chwilę znowu majty do wymiany:-(.Już nie wiem co robić.Za rok do szkoły...Może ktoś z was ma lub miał podobne doświadczenia?Jak sobie z tym poradzić?
trudno po takich symptomach coś zdiagnozować, ale w pierszej kolejności musisz sie zastanowić jak ty z nią rozmawiasz na ten temat? pytasz ją dlaczego tak się dzieje czy tylko tłumaczysz, ze to okropne, dlaczego tak nie wolno i czekasz aż obieca poprawę?
ten temat trzeba rozpatrzeć dwutorowo.
po pierwsze jeżeli kiedyś miała zaparcia i bolało ją oddawanie stolca przyczyna moze tkwić w lęku przed wypróżnianiem. trzeba sie zorientować - to już duże dziecko jeżeli dobrze z nią pogadasz to powie. najlepiej pogadać wtedy z lekarzem. często dobre efekty dają leki zmiękczajace stolec np. laktulozę. łagodny naturalny lek dostępny bez recepty. jak dziecko się przekona, ze robienie kupki nie boli to zacznie zachowywać sie normalnie.
drugie co mi przychodzi do głowy to to, ze znalazła pole do walki z tobą albo zwraca na siebie uwagę. stawiałabym na to, ze moze mieć poczucie zbytniej kontroli nad sobą albo, ze za mało sie nią interesujesz w ogóle a za bardzo jej majtkami.
__________________
Kto nie ryzykuje ten nic nie ma
pkawecka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-10, 11:16   #11
manolita
Zakorzenienie
 
Avatar manolita
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: skądkolwiek
Wiadomości: 6 613
Dot.: Problemy z kupą

Tearz mi przyszło coś do głowy.
Dwa lata temu, kiedy mój synek miał odklejany napletek, przez jakis czas bał się zrobić siku. Przyczyna była oczywista - ból i pieczenie, które powodował mocz, było trudne do zniesienia przez kilku lataka. Pozniej rekonwalescencja minęła, siusiaczek się ładnie zagoił, teoretycznie niec nie pwinno już boleć , ale strach przed nieprzyjemnymi doznaniami dośc ocno utwierdził się w psychice. Potrzebowaliśmy czasu , by przezwyciężyć strach i utwierdzić Małego w przeknaniu, że teraz już nic nie będzie bolało, ze tak już zostanie < bez bólu>.

Może Twoja córeczka też musi się przekonać, że defekacja nie zawsze musi równać się z bólem.
Życzę powodzenia w przezwyciężaniu przeszkód
__________________
będzie tak jak chcę
Matusio
Tomcio


mój blog http://umanolity.blogspot.com/
manolita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-05-10, 14:27   #12
Monia_t
Raczkowanie
 
Avatar Monia_t
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 61
Dot.: Problemy z kupą

Cytat:
Napisane przez paula78
dziecko nie chodzi do przedszkola? w wieku 5 lat uwazam to za bład ale to inny temat.

Jeśli chodzi o przedszkole to nie widzę zadnego błędu z mojej strony.Dziecko rozwija się prawidłowo,jest straszną gadułą,bardzo łatwo nawiązuje kontakty z dziećmi,potrafi się wspólnie z nimi bawić,w domu uczymy się piosenek,wierszyków.Mała zna literki,cyferki...więc uważam za zbędne posyłanie jej do przedszkola.Zresztą za rok idzie do szkoły więc jeszcze się "nacieszy" tamtym światem

Powracając do problemu to, jak wcześniej pisałam,rzeczywiście miała zaparcia i teraz po prostu boi się bólu czego zresztą nie ukrywa.A "robienie po troszku" stało się sposobem na jego uniknięcie.Myślałam że codziennie jogurt i owoce załatwią sprawę ale nic z tego.Przerabialiśmy też Lakcid,Lactulosum,Debrida t...Nigdy nie krzyczałam na nią z tego powodu ani też nie obrzydzałam słowami typu: błe,co zrobiłaś,brzydka kupa itp.Jako małego dziecka nie przyspieszałam jej do siadania na nocnik,zaczęła korzystać w wieku 2 lat.Z siusianiem nigdy nie było problemu,natomiast tej kupki nigdy nie robiła normalnie.Sprawę odwlekałam bo myślałam że wszystko się samo unormuje ale teraz to już duża i rozumna dziewczyna ale tego jakoś zrozumieć nie może.Jest jeszcze jedno.Po każdej kupie sama wycieram jej tyłek i myję. Chodzi o to żeby nie śmierdziała,wiadomo że sama z umorusaną pupą sobie nie poradzi.Czy to błąd? Może pozwolić jej samej z tym walczyć????Z drugiej strony odnoszę wrażenie że jej za bardzo to nie przeszkadza,jeżeli nie powiem że ma iść do ubikacji to nie idzie aż wieczorem ma pupę całą obszczypaną.
Odnoszę wrażenie że nic nie jestem w stanie zrobić.Dodam że córka jest typem strojnisi,mimo tych 5 lat lubi być czysta,chce się codziennie kąpać i często myje ręce.I tu chyba sprawdza się teoria mojej babci że te brudne i zasmarkane dzieci są najzdrowsze i nie ma z nimi tego typu problemów,ściągną gatki byle gdzie na dworzu i po sprawie...
Monia_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-10, 14:53   #13
pkawecka
Zadomowienie
 
Avatar pkawecka
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 1 213
Dot.: Problemy z kupą

Cytat:
Napisane przez Monia_t
Jeśli chodzi o przedszkole to nie widzę zadnego błędu z mojej strony.Dziecko rozwija się prawidłowo,jest straszną gadułą,bardzo łatwo nawiązuje kontakty z dziećmi,potrafi się wspólnie z nimi bawić,w domu uczymy się piosenek,wierszyków.Mała zna literki,cyferki...więc uważam za zbędne posyłanie jej do przedszkola.Zresztą za rok idzie do szkoły więc jeszcze się "nacieszy" tamtym światem

Powracając do problemu to, jak wcześniej pisałam,rzeczywiście miała zaparcia i teraz po prostu boi się bólu czego zresztą nie ukrywa.A "robienie po troszku" stało się sposobem na jego uniknięcie.Myślałam że codziennie jogurt i owoce załatwią sprawę ale nic z tego.Przerabialiśmy też Lakcid,Lactulosum,Debrida t...Nigdy nie krzyczałam na nią z tego powodu ani też nie obrzydzałam słowami typu: błe,co zrobiłaś,brzydka kupa itp.Jako małego dziecka nie przyspieszałam jej do siadania na nocnik,zaczęła korzystać w wieku 2 lat.Z siusianiem nigdy nie było problemu,natomiast tej kupki nigdy nie robiła normalnie.Sprawę odwlekałam bo myślałam że wszystko się samo unormuje ale teraz to już duża i rozumna dziewczyna ale tego jakoś zrozumieć nie może.Jest jeszcze jedno.Po każdej kupie sama wycieram jej tyłek i myję. Chodzi o to żeby nie śmierdziała,wiadomo że sama z umorusaną pupą sobie nie poradzi.Czy to błąd? Może pozwolić jej samej z tym walczyć????Z drugiej strony odnoszę wrażenie że jej za bardzo to nie przeszkadza,jeżeli nie powiem że ma iść do ubikacji to nie idzie aż wieczorem ma pupę całą obszczypaną.
Odnoszę wrażenie że nic nie jestem w stanie zrobić.Dodam że córka jest typem strojnisi,mimo tych 5 lat lubi być czysta,chce się codziennie kąpać i często myje ręce.I tu chyba sprawdza się teoria mojej babci że te brudne i zasmarkane dzieci są najzdrowsze i nie ma z nimi tego typu problemów,ściągną gatki byle gdzie na dworzu i po sprawie...
wychodzi na to, ze sama sobie możesz nie poradzić z tą sytuacją. wygląda to tak jakby ona się buntowała, wojowała z tobą i w ten sposób domagała sie twojej uwagi. a moze dlatego tak robi, bo potrzebuje wiecej fizycznego kontaktu - zauważ, ze zawsze ją myjesz sama, więc ona moze to robić po to byś jej więcej dotykała? a moze chce ci zrobić na złość, bo czuje sie za bardzo kontrolowana w innych dziedzinach życia? to tylko takie moje pierwsze skojarzenia ale oczywiście mogę mieć błędne wrażenie, bo niewiele wiem o was obu.
a moze faktycznie zostawic ja w spokoju na jakiś czas? nie wycierać jej i nie myć pupy? moze przywykła, ze ktoś za nią o tym pamięta, a jak zobaczy, ze się jej nie pilnuje to sama zacznie być za siebie odpowiedzialna?
ja bym jeszcze poszła po poradę do psychologa, bo temat jest delikatny i można niewłaściwym posunięciem pogorszyć sprawę.
trzymam kciuki.
__________________
Kto nie ryzykuje ten nic nie ma
pkawecka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-05-10, 15:07   #14
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Problemy z kupą

idzie do szkoly do 1 klasy czy zerowki w szkole?

wdg mnie dziecko powinno chociaz 2 lata zaliczyc w przedszkolu ale takie jest moje prywatne zdanie ,zadna mama ,babcia nie zastapi codziennych regularnych kontaktów z rówiesnikami,pania i calym rytmem dnia ,dyscypilna a i duzo dzieci przy mamie zachowuje sie zupelnie inaczej niz wnie widzac jej w grupie rówiesniczej.

co do wycierania pupy to mysle ze 5 latnie dziecko nie jest w stanie zrobic tego dobrze,ja sama podcieram córke chociaz za tydzien ma 6 urodziny.

gdy zdarzylo jej sie w przedszkolu zaltwic powazna sprawe to zawsze majtki byly brudne wiec tak sie przyzywczaila i kupke robi zawsze w domu i podcieram ja ja.

po siusiu podciera sie sama.

ja wybralbym sie do psychologa tak jak pisalam juz wczesniej. zgadzam sie z przemówczynia tutaj kazdym niewlasciwym ruchem mozna bardzo zaszkodzic bo dziecko ma juz 5 lat.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-02, 21:35   #15
Doridee
Zakorzenienie
 
Avatar Doridee
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Olsztyn
Wiadomości: 3 297
GG do Doridee
Dot.: Problemy z kupą

Odkopuję wątek..
Mam identyczny problem jak założycielka wątku, z tym że Ala jest młodsza. W lutym kończy 2,5 roku. Pewnie ma jeszcze czas, ale może ktoś ma za sobą podobny problem i jakoś mnie ukierunkuje żebym nie popełniła błędu w tej delikatnej sprawie..

Ala dojrzała do nocniczka dwa tygodnie przed drugimi urodzinami. Od tego czasu pieluchę zakładam tylko na dwór (teraz w okresie zimowym) i na noc. Pięknie kontroluje robienie siku i nie ma z tym problemów. Natomiast każda kupka ląduje w majtkach. Nie ma mowy żeby usiadła na nocnik czy kibelek. Jest płacz i powstrzymywanie co prowadzi do zaparć
Zdarzyło sie kilka razy, ze miała zaparcie i później problem ze zrobieniem kupki, rzecz jasna ból i płacz.. Pilnuję jej diety i ostatnio zaparcia sie nie zdarzają.
Jak chce kupkę wybiega do innego pokoju lub ukrywa sie gdzieś w kącie i na czworakch robi w majty.
Wie doskonale gdzie należy sie załatwiać.. ale nie umie Na pytanie dlaczego nie robi do nocniczka, mówi ze nie da sobie rady. Zachęcam ja wszystkim możliwymi sposobami i nic

Od września pójdzie do przedszkola i wolałabym aby do tego czasu przełamała swoja niechęć do załatwiania sie na toalecie. Nie wiem jak zareagują przedszkolanki
__________________
Alicja
Doridee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:15.