Pobieranie krwi u niemowlaka - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-02-22, 21:52   #1
kiniak85
Przyczajenie
 
Avatar kiniak85
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Włocławek
Wiadomości: 12

Pobieranie krwi u niemowlaka


Witam
Moja córeczka ma 3,5 miesiąca i ostatnio byłam z nią u lekarza na szczepieniu. Pani doktor stwierdziła ze za mała przybiera na wadze (5165 kg ale jest za to dość długa) i dostałam skierowanie na morfologie.

I tu mam pytanie drogie mamy jak to sie odbywa u takiego malucha.
Bo z dorosłym jest tak że idzie sie na czczo a z dzieckiem jak to jest?

Bo jakoś nie wyobrażam sobie żeby dziecko budzić rano i nie dać jedzonka.

Aha i jeszcze badanie moczy, tu już w ogóle zgłupiałam jak ja mam pobrać ten mocz do pojemniczka.

Proszę o poradę.
kiniak85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-22, 22:40   #2
poissonivy
Zakorzenienie
 
Avatar poissonivy
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: podlaskie
Wiadomości: 6 658
Dot.: Pobieranie krwi u niemowlaka

No to rzeczywiście 3 centyl wychodzi, a ja jeszcze zapytam Ciebie o wagę urodzeniową?
Cytat:
Napisane przez kiniak85 Pokaż wiadomość
I tu mam pytanie drogie mamy jak to sie odbywa u takiego malucha.
Bo z dorosłym jest tak że idzie sie na czczo a z dzieckiem jak to jest?
Jeżeli morfologia to przeważnie z paluszka z tym, że wyniki są nie miarodajne, moja córcia miała 2 miesiące, była po mleku z piersi.

Później (tydzień) miała robione morfologia + glukoza i to już było na czczo (min 2 godz. po jedzeniu) i miała pobieraną krew z główki (wbrew pozorom płaczu było mniej niż z paluszka ).
Cytat:
Napisane przez kiniak85 Pokaż wiadomość
Aha i jeszcze badanie moczy, tu już w ogóle zgłupiałam jak ja mam pobrać ten mocz do pojemniczka.
Kupuje się w aptece woreczki do pobierania moczu u niemowląt, ale o sterylności tych woreczków, to ja akurat mogę epopeję napisać. Przed założeniem (i nie na noc) należy okolice cewki moczowej dokładnie przetrzeć rywanolem, albo szałwią. Żeby zaoszczędzić sobie nerwów (ja przez całą noc nie spałam, jak wieczorem właśnie z tego sławetnego woreczka odebrałam wyniki i ujrzałam, że bakterie pokrywają pole widzenia ) proponuję łapać bezpośrednio ze strumienia (jeżeli karmisz piersią, to efektu można się spodziewać około 15min po karmieniu, a jak modyfikowanym to po napojeniu dziecka). Oczywiście wcześniej też przemywamy dokładnie krocze.
poissonivy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-22, 23:28   #3
kiniak85
Przyczajenie
 
Avatar kiniak85
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Włocławek
Wiadomości: 12
Dot.: Pobieranie krwi u niemowlaka

Dzięki bardzo za wyczerpującą odpowiedz o tych woreczkach nie miałam pojęcia.
Julka przy porodzie ważyła 3090 a w wieku 2 miesięcy 4600.

Karmie ją mlekiem modyfikowanym I tak od około miesiąca mam problem z karmieniem. Czasami to potrafi zjeść 4-5 butli mleka tak od 100 do 1500 ml a czasami to płakać mi sie chce bo zje 2 butle w ciągu dnia i czasami jedną na noc i za nic nie chce zjeść więcej.
kiniak85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-23, 11:27   #4
elsi
Zakorzenienie
 
Avatar elsi
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 3 187
Dot.: Pobieranie krwi u niemowlaka

Jestem mamą rocznej już Córci i niestety też mam duże doświadczenie dotyczące badania krwi i moczu.
Jeśli chodzi o badanie krwi to dodam jeszcze by na obecną porę roku pilnować, by dziecku przed pobraniem nie zmarzły łapki. Pobieranie krwi z obkurczonych przez niską temperaturę naczyń jest trudniejsze i dłuższe, bo po prostu krew nie chce lecieć. No i dobrze zapytać się wcześniej, czy laboratorium pobiera krew od małych niemowląt, bo nie każde jest do tego przystosowane. Ja na szczęście mam takie pod nosem. Laborantki są fantastyczne, przemiłe, cierpliwe i po prostu życzliwe mamom i dzieciom
Jeśli chodzi o badania na posiew w moczu, jeśli chce się uzyskać jakiekolwiek warunki pobrania bliskie sterylnych, należy przemyć okolice cewki moczowej szarym mydłem (może być w płynie), dokładnie spłukać i osuszyć tylko i wyłącznie jałowym/i gazikiem/gazikami po czym natychmiast przykleić woreczek, bez dotykania tego miejsca rekami czy czymkolwiek innym! Szare mydło ma właściwości sterylizujące (wiem co piszę, niejednokrotnie sterylizowałam nim materiał do kultur in vitro) a przy tym jest hypoalergiczne i delikatne dla skóry niemowlęcia (rywanol też ok, ale mniej delikatny).
Ja zawsze zakładałam dodatkowo pieluszkę, bo trudno jest przykleić ten woreczek tak, by był idealnie szczelny.
Ponieważ materiału do badań nie trzeba bardzo dużo, nie powinno się trzymać woreczka dłużej niż 2 godziny. Zwłaszcza, że z czasem zwiększa się ryzyko kupy, jeśli którą dziecko zrobi, to należy się pożegnać z próbką moczu i zacząć wszystko od nowa
Wcześniej zaopatrz się w jałowy pojemniczek na mocz, do którego przelejesz mocz z woreczka od razu po odklejeniu go. I znów jeśli chcesz uniknąć zakażenia, nie dotykaj paluchami zakrętki, brzegów ani środka pojemniczka, nie zostawiaj go otwartego dłużej niż na czas przelania. Opróżnić woreczek najlepiej przez ucięcie maleńkiego końca rogu. Ten róg oraz nożyczki dobrze wcześniej przelać spirytusem salicylowym. No i nie wolno lać moczu po ściankach tylko centralnie do środka.
Jeśli nie masz możliwość zaniesienia próbki od razu do labu, włóż ją do lodówki.
Ufff, to chyba wszystko U mnie po takiej procedurze wyniki zawsze były miarodajne.

Edytowane przez elsi
Czas edycji: 2009-02-23 o 11:29
elsi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-23, 18:13   #5
poissonivy
Zakorzenienie
 
Avatar poissonivy
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: podlaskie
Wiadomości: 6 658
Dot.: Pobieranie krwi u niemowlaka

Cytat:
Napisane przez kiniak85 Pokaż wiadomość
Dzięki bardzo za wyczerpującą odpowiedz o tych woreczkach nie miałam pojęcia.
Julka przy porodzie ważyła 3090 a w wieku 2 miesięcy 4600.

Karmie ją mlekiem modyfikowanym I tak od około miesiąca mam problem z karmieniem. Czasami to potrafi zjeść 4-5 butli mleka tak od 100 do 1500 ml a czasami to płakać mi sie chce bo zje 2 butle w ciągu dnia i czasami jedną na noc i za nic nie chce zjeść więcej.
No to taka waga ciut niższa niż przeciętna. Przez dwa miesiące przybrała 1500, więc ok, a teraz przez 1,5 550g, to trochę mało, ale wiem, że to różnie może być z tym przybieraniem na wadze, moja Ola też miała różnie i też podobnie jak u Ciebie krew i mocz zrobiono profilaktycznie.

Moim zdaniem należałoby najpierw znaleźć przyczynę z tym jedzeniem, a coś z nim ewidentnie jest nie tak. Może zmiana mleka? Ale to taka luźna sugestia. Na zdjęciu w avatarze Julka ma lekko czerwone policzki, czy to złudzenie?


Elsi po tak zastosowanej procedurze mi wyszło, że bakterie pokrywają pole widzenia i wtedy znajoma pediatra poradziła, że lepiej ze strumienia i pojemnik na mocz jeszcze przepłukać wrzątkiem.
poissonivy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-23, 18:50   #6
kiniak85
Przyczajenie
 
Avatar kiniak85
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Włocławek
Wiadomości: 12
Dot.: Pobieranie krwi u niemowlaka

Na tym zdjęciu, ma czerwone policzki, ale w tej chwili jest ok. doszłam że to od kosmetyków.

Dzisiaj zmieniłam smoczek od butelki na inny i o dziwo zjadła przez cały dzień już cztery butle po 150ml jak na nią to rekord. Może to jest przyczyna ze mało zaczęła jeść.
Mleka na razie nie będę zmieniać poczekam na wyniki.
kiniak85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-23, 19:55   #7
Kancia
Zakorzenienie
 
Avatar Kancia
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 9 656
Dot.: Pobieranie krwi u niemowlaka

dodam, ze mó syn się wsciekał i też nie chciał jesc dopóki nie zmieniłam smoczka, po jakims czasie jak widziałam, ze znów zaczyna "fisiować" to znów zmieniałma smoczek i to pomagało oczywiscie musiał za kazdym razem uczyć się szybciej połykac

co do pobierania krwi to dziewczyny juz wszystko w zasadzie napisały potwierdzam, ze pobieranie krwi z głowki wygląda strasznie ale jest o niebo lepsze niż np z zyły w rączce. Moje dziecko ma własciwie niewidoczne zyły i nawet rozgrzany i klepany po łapkach zawsze jest kłuty w ciemno no ale taka jego uroda .

Taka wskazówka jeszcze, jak masz sprawdzone laboratorium to spoko ale ja zawsze jak miałam zrobic badania to najpierw pytałam czy zrobią mi z paluszka ( zamiast z zyły) bo nie wszedzie chcą pobierac z paluszka
__________________
Kancia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-02-23, 20:06   #8
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 9 769
Dot.: Pobieranie krwi u niemowlaka

Cytat:
Napisane przez kiniak85 Pokaż wiadomość
I tu mam pytanie drogie mamy jak to sie odbywa u takiego malucha.
Bo z dorosłym jest tak że idzie sie na czczo a z dzieckiem jak to jest?
Nie mam pojęcia najmniejszego, jak to się odbywa, lecz avatarek jest po prostu bombowy.
Nie mogłam się oprzeć, żeby tego nie napisać.
Mam nadzieję, że badania potwierdzą, iż wszystko jest ok.
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-24, 10:27   #9
kiniak85
Przyczajenie
 
Avatar kiniak85
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Włocławek
Wiadomości: 12
Dot.: Pobieranie krwi u niemowlaka

To teoretycznie już wiem jak to będzie z tym pobieraniem moczu zobaczymy jak to w praktyce

Ja to zmieniłam smoczek na inną firmę, najpierw piła z Aventa a teraz ma Lovi. Jak próbowałam dać jej smoczek z szybszym przepływem to płakała, krztusiła sie cały czas i w ogóle nie chciała jeść.

Lekarka mi powiedziała że mała będzie miała pobieraną krew z paluszka
kiniak85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-24, 10:31   #10
Kancia
Zakorzenienie
 
Avatar Kancia
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 9 656
Dot.: Pobieranie krwi u niemowlaka

moj tez sie krztusił po zmianie bo musiał przywyknąc do szybszego przepływu. Jednak jak mówisz, ze po zmnianie marki jest lepiej to ok
__________________
Kancia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:34.