Wychowawczy, druga ciążą a likwidacja zakładu pracy! - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-04-17, 19:35   #1
sumion
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 1

Wychowawczy, druga ciążą a likwidacja zakładu pracy!


Witam
Przebywam na urlopie wychowawczym i aktualnie jestem w 8 tygodniu drugiej ciąży, chciałam przerwać urlop i wrócić do pracy (wysłałam pismo z tą informacją na 30 dni przed planowaną datą powrotu tj. 04.05.2010).W odpowiedzi szef wręczył mi pismo w którym informuje mnie, że z dniem 30.04.2010 roku likwiduje firmę i musi mnie zwolnić. Jestem ogromnie zaskoczona i wystraszona - bo nie wiem co w tej sytuacji mi przysługuję? Czy jakieś prawo mnie chroni? Czy pozostaje zasiłek dla bezrobotnych bez prawa do macierzyńskiego? Bardzo proszę o pomoc.
sumion jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-07, 18:34   #2
magdaka13
Wtajemniczenie
 
Avatar magdaka13
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Tricity
Wiadomości: 2 156
Dot.: Wychowawczy, druga ciążą a likwidacja zakładu pracy!

Cytat:
Napisane przez sumion Pokaż wiadomość
Witam
Przebywam na urlopie wychowawczym i aktualnie jestem w 8 tygodniu drugiej ciąży, chciałam przerwać urlop i wrócić do pracy (wysłałam pismo z tą informacją na 30 dni przed planowaną datą powrotu tj. 04.05.2010).W odpowiedzi szef wręczył mi pismo w którym informuje mnie, że z dniem 30.04.2010 roku likwiduje firmę i musi mnie zwolnić. Jestem ogromnie zaskoczona i wystraszona - bo nie wiem co w tej sytuacji mi przysługuję? Czy jakieś prawo mnie chroni? Czy pozostaje zasiłek dla bezrobotnych bez prawa do macierzyńskiego? Bardzo proszę o pomoc.
Witam, tutaj TŻ Magdaki. Kilka dziewczyn w mojej byłej firmie jest w podobnej sytuacji. Po pierwsze primo musisz rozmówić się z działem HR w swojej firmie (o ile jeszcze istnieje) zamykanie firmy trochę jednak trwa. Po drugie pytanie, czy pracodawca wiedział, że jesteś w ciąży kiedy dostałaś tą informację - jeśli wiedział, to sytuacja jest trochę nietypowa (ciężarna pracownica jest pod szczególną ochroną) i tutaj również ktoś obeznany z prawem pracy by się przydał (znowu HR). Po trzecie o ile nie dostałaś wypowiedzenia, a tylko informację o zamknięciu firmy, to raz, dwa idź na zwolnienie lekarskie - wtedy dostaniesz kasę z ZUS-u. No i macierzyński również.
Żeby się upewnić zawsze możesz wybrać się do księgarni, lub biblioteki publicznej i tam przestudiować kodeks pracy (księgarnie lepsze, bo tam będą aktualniejsze wydania).
W ostateczności - kiedy wszystko już zawiedzie - załóż własną firmę. Jeśli w ostatnich dwóch, albo trzech miesiącach (nie pamiętam w tej chwili dokładnie) przed urodzeniem dziecka zwiększysz sobie składkę ZUS, to możesz dostać nawet 6000 brutto kasiorki miesięcznie na macierzyńskim. Póki co jest to jak najbardziej legalne i w najbliższej przyszłości nie zanosi się na zmianę przepisów. Po macierzyńskim możesz zamknąć firmę. W ten sposób inwestując jakieś 2-3 tyś wyciągniesz ponad 30.
__________________
Cuda wianki
preferencje
Filipek jest juz z nami od 09.01.2011
Borysek ur. 05.04.2013

Vivere non necesse est. Navigare necesse est.
magdaka13 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-10, 18:46   #3
modro
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 657
Dot.: Wychowawczy, druga ciążą a likwidacja zakładu pracy!

Niestety ochrona nie obejmuje Cie w przypadku likwidacji zakladu. Mozesz isc na L4 w ciagu 14 dni od daty rozwiazania umowy o prace i bierzesz L4 na byly zaklad, ale wysylasz do ZUS, wtedy placi ZUS.
__________________

modro jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:21.