Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zamknięte > Fora sponsorowane > Moje wakacyjne przygody

Notka

Moje wakacyjne przygody Konkurs z nagrodami! Chcemy abyście troszkę powspominały i opisały swoje najlepsze w życiu wakacje, albo najciekawszą, najśmieszniejszą przygodę wakacyjną. Mile widziana oprawa zdjęciowa lub graficzna ;)

 
 
Narzędzia
Stary 2011-06-06, 13:17   #1
sabina132
Przyczajenie
 
Avatar sabina132
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 22

Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni



Wakacje na Sardynii, czyli moja włoska przygoda





Sardynia to włoska wyspa, ulokowana na Morzu Śródziemnym. Kusi pięknymi, czystymi plażami, niezwykle malowniczymi, skalistymi wybrzeżami i imponującymi górskimi szczytami.




Sardynia to wiecznie zielona kraina, na której aż 300 dni w roku to dni słoneczne! Wyspa zawiera w sobie tajemnicę Villacidro - miasta czarownic oraz historyczną atmosferę uzyskaną dzięki obecności nuragów - stożkowatych wież obserwacyjnych, zbudowanych z ciosanego kamienia bez użycia zaprawy murarskiej.




Sardynia to nie tylko miejsce idealne dla miłośników gór i spragnionych słońca plażowiczów. Wyspa oferuje wiele atrakcji także tym, którzy lubią poznawać obce kultury i ich historię.




Chciałabym Wam opisać moje najcudowniejsze wakacje we Włoszech, które odbyłam w zeszłym roku. Wymarzone i wyczekane. Piękne widoki, wspaniała pogoda, znakomite jedzenie i wspaniali ludzie.

Postaram się Wam polecić kilka miejsc, które warto odwiedzić i opisać moje wrażenia z podróży, zachęcając Was jednocześnie do odwiedzenia tego jakże uroczego zakątka Włoch.


Ciekawostki na temat Sardynii




Nazwa wyspy pochodzi od człowieka imieniem Sardus Pater,który przybył na wyspę na długo przed rzymianami i mocno przyczynił się do rozwoju jej znacznego rozwoju.

Ciekawostką może być fakt, że w latach 50 tych wyspa uchodziła za najbiedniejszy region
we Włoszech. Wszystko się zmieniło pod koniec lat 70 tych kiedy to stała się popularnym miejscem turystycznym i urlopową mekką.
__________________



Edytowane przez sabina132
Czas edycji: 2011-06-06 o 15:01
sabina132 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-06, 14:08   #2
milena22x
Raczkowanie
 
Avatar milena22x
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 281
Smile Dot.: Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni

Pozazdrościć takich wakacji, na pewno były bardzo udane czekam zatem na obszerna relację z pobytu na Sardyni pozdrawiam
__________________
Zapraszam do mojego konkursowego wątku o wakacyjnych przygodach


Witaj górska przygodo!


milena22x jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-06, 14:09   #3
indja2
Zakorzenienie
 
Avatar indja2
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 4 074
Dot.: Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni

Marzą mi się słoneczne Włochy, a widoczki rewelacja chętnie poczytam jakie miałaś wrażenia z wycieczki
__________________


indja2 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-06, 14:17   #4
sabina132
Przyczajenie
 
Avatar sabina132
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 22
Dot.: Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni


Warto wiedzieć...



Język sardyński
(sardo) - mieszanka zapożyczonych słów od języka łacińskiego, greckiego, arabskiego i katalońskiego. Jest to język którym posługuje się 97% Sardyńczyków. Prawie każda prowincja ma swoja gwarę, np.: w prowincji Gallura czy Sassari. Sardyńczycy posługują się włoskim tylko dlatego, że muszą. W górach i daleko od cywilizacji używają swojego sardyńskiego i to jeszcze gwarowego. Języka włoskiego uczą się dopiero w szkołach. Jeżeli ktoś zna włoski powinien jednak na początku rozmowy zaznaczyć, że nie jest Włochem. Rozmowa staje się przyjemniejsza.



Sardynia jest niezaprzeczalnie wyspą z głęboko zakorzenionymi tradycjami, które pielęgnują całe pokolenia. Wszystkie msze, odpusty, dożynki, festiwale i pochody są obchodzone bardzo hucznie przez mieszkańców. Zazwyczaj wtedy (z racji świąt) ma miejsce tradycyjne wspólne ucztowanie i zabawy do białego rana.





Co musimy wiedzieć wybierając się do Sardynii

  • Do Sardynii dostaniemy się zarówno drogą lotniczą (4 lotniska), jak i drogą morską-lądową (7 głównych portów).
  • Na wyspie funkcjonują sprawne połączenia kolejowe.
  • Jako pamiątki warto zakupić wspaniałe wyroby rzemieślnicze tj. ręczne tkane dywany, gobeliny, koszyki itp.
  • Jeżeli jesteśmy pasjonatami sportów wodnych Sardynia ma nam do zaoferowania wiele atrakcji.
  • Pamiętajmy, żeby złotówki wymienić na euro zanim dostaniemy się do Sardynii, bowiem w tamtejszych bankach i kantorach wymiana polskiej waluty nie jest możliwa.
  • Sklepy, banki i urzędy pocztowe są otwarte w godzinach 9-13, później następuje kilkugodzinna sjesta, a sklepy otwierane są ponownie od godziny 16-17 i czynne są do godziny 20 (restauracje i kluby dłużej).
  • Ceny na Sardynii są o wiele większe niż na stałym lądzie, więc musimy przeznaczyć minimum 50€/dzień/osobę.
  • Napięcie w sieci 220V.
  • Trzeba uważać na złodziei, ponieważ turyści są narażeni na wszelkie kradzieże, a także włamania do samochodów.
  • Wybierając się na Sardynie nie ma obowiązku dodatkowych szczepień, a w razie nagłych wypadków pomoc lekarska udzielana jest bezpłatnie.
__________________



Edytowane przez sabina132
Czas edycji: 2011-06-06 o 14:23
sabina132 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-06, 14:30   #5
Paulaaax33
Raczkowanie
 
Avatar Paulaaax33
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 78
Dot.: Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni

Interesujący wątek ; )
Włochy.. tam na pewno jest gorąca woda : D
__________________



` musisz grać sam nawet gdy urwie się hejnał, wśród alei gwiazd, wciąż omijać ścierwa ..
Paulaaax33 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-06, 15:12   #6
sabina132
Przyczajenie
 
Avatar sabina132
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 22
Dot.: Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni

Cytat:
Napisane przez milena22x Pokaż wiadomość
Pozazdrościć takich wakacji, na pewno były bardzo udane czekam zatem na obszerna relację z pobytu na Sardyni pozdrawiam
bardzo i wrażenia niesamowite

---------- Dopisano o 16:03 ---------- Poprzedni post napisano o 16:03 ----------

Cytat:
Napisane przez Paulaaax33 Pokaż wiadomość
Interesujący wątek ; )
Włochy.. tam na pewno jest gorąca woda : D
Oj tak woda rewelacja - polecam


Wyspa pełna atrakcji



Oprócz wypoczynku, na Sardynii są odpowiednie warunki do uprawiania turystyki górskiej, pieszej oraz zwiedzania. Bardzo ciekawe są na Sardynii małe miasteczka; architektura wielu z nich świadczy o wyraźnych wpływach hiszpańskich.



Cagliari, stolica wyspy, może być bazą wypadową do zwiedzenia jej południowej części. Tutaj warte zobaczenia są pozostałości zabytków rzymskich, zwłaszcza amfiteatru i fragmenty średniowiecznych fortyfikacji.



Budowle nuorskie, wzniesione przez mieszkających na wyspie antycznych mieszkańców (ok. XV w. p.n.e.), obejrzeć można m.in. w Su Nuraxi i jego okolicy. Punickie i rzymskie ruiny są w Tharros. Warto pojechać na przeciwległy kraniec wyspy, do Olbii, żeby zobaczyć bazylikę San Simplicio.



Niedaleko od tego portowego miasteczka znajduje się najsłynniejszy na wyspie, stosunkowo drogi region wypoczynkowy Costa Smeralda. Dobre tereny do wypoczynku są także w zachodniej części wyspy, wokół uroczych miasteczek Sassari i Alghero (warte zwiedzenia zespoły staromiejskie).
__________________


sabina132 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-06, 15:40   #7
dimiti
Zakorzenienie
 
Avatar dimiti
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 36 241
Dot.: Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni

ale cudooo!!

zostawiam ci 5 mam nadzieje, ze tez tam pojade kiedys
ocenka nr 3, srednia 5
__________________
Dimipedia
MASA pięknot z L'oreal - produkty, o których musicie przeczytać!
FB, Instagram
dimiti jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-06-06, 17:50   #8
Anitka11
Zakorzenienie
 
Avatar Anitka11
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: Radom
Wiadomości: 9 203
GG do Anitka11
Dot.: Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni

super zdjęcia, a u nas dziś również piękna pogoda co i na Sardynii
__________________
Wymiana:
Zestaw kosmetyków
Anitka11 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-06, 21:42   #9
frizz
Raczkowanie
 
Avatar frizz
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Irlandia
Wiadomości: 73
Dot.: Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni

Byłam tam w marcu 2011.
Niestety tylko na 3 dni, ale i tak wypad był super, wyspa jest przepiękna
__________________
Życie z drugim człowiekiem polega na tym, że zaczyna się lubić jego dziwactwa.
— Jonathan Carroll
frizz jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-08, 12:50   #10
sabina132
Przyczajenie
 
Avatar sabina132
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 22
Dot.: Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni

Cytat:
Napisane przez dimiti Pokaż wiadomość
ale cudooo!!

zostawiam ci 5 mam nadzieje, ze tez tam pojade kiedys
ocenka nr 3, srednia 5
Dziękuje

---------- Dopisano o 13:49 ---------- Poprzedni post napisano o 13:49 ----------

Cytat:
Napisane przez Anitka11 Pokaż wiadomość
super zdjęcia, a u nas dziś również piękna pogoda co i na Sardynii
Tak pogoda podobna, ale takich widoków nie ma

---------- Dopisano o 13:50 ---------- Poprzedni post napisano o 13:49 ----------

Cytat:
Napisane przez kamilika_xD Pokaż wiadomość
ojj zazdroszcze takich wakacji.
zostawiam 5 i zapraszam do siebie
Dziękuje
__________________


sabina132 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-08, 13:39   #11
milena22x
Raczkowanie
 
Avatar milena22x
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 281
Smile Dot.: Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni

Piękna wyspa! aż chce się tam być! Dopisuje wyjazd na Sardynię do listy moich marzeń oby kiedyś się spełniło
__________________
Zapraszam do mojego konkursowego wątku o wakacyjnych przygodach


Witaj górska przygodo!


milena22x jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-06-09, 12:42   #12
sabina132
Przyczajenie
 
Avatar sabina132
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 22
Dot.: Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni





Podróż na Sardynie jest bardzo męcząca jeśli tak jak ja macie zamiar wybrać się samochodem. Kilka godzin za kółkiem, a potem 8 godzinna podróż promem. Byliśmy tak zmęczeni, że tylko marzyliśmy o tym, żeby dotrzeć na miejsce i się wyspać.



Ale warto się tak pomęczyć dla tych wszystkich widoków, pięknych zatoczek, lazurowej wody i najpiękniejszego nieba pod słońcem.



Nigdzie indziej nie widziałam takich chmur rzeźbionych wiatrem można się gapić w niebo bez końca.







---------- Dopisano o 13:42 ---------- Poprzedni post napisano o 13:41 ----------

Cytat:
Napisane przez milena22x Pokaż wiadomość
Piękna wyspa! aż chce się tam być! Dopisuje wyjazd na Sardynię do listy moich marzeń oby kiedyś się spełniło
Cudowna serdecznie polecam
__________________


sabina132 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-09, 12:49   #13
milena22x
Raczkowanie
 
Avatar milena22x
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 281
Smile Dot.: Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni

Och te widoki, coś niesamowitego!
__________________
Zapraszam do mojego konkursowego wątku o wakacyjnych przygodach


Witaj górska przygodo!


milena22x jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-10, 14:04   #14
agnes188
Zakorzenienie
 
Avatar agnes188
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 15 678
Dot.: Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni

zostawiam 5 i zapraszam do siebie
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=744399
Wymianka torebki sukienka

agnes188 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-15, 11:55   #15
Onnaa88
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 6 200
Dot.: Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni

Piękne zdjęcia
Onnaa88 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-17, 12:53   #16
sabina132
Przyczajenie
 
Avatar sabina132
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Wiadomości: 22
Dot.: Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni





Sardynia to nie tylko przyroda i klimat. To wyspa o historii sięgającej tysięcy lat - uznana przez geologów za najstarszą część Europy. Świadectwami dawnej cywilizacji są: kolonie Fenicjan - Nora, Tharos, Bithia, Sulcis amfiteatry i termy Rzymian ( bardzo dobrze zachowany amfiteatr w Cagliari), ponad 3000 wież obronnych oraz piękne katedry i kościoły w stylu romańskim, gotyckim lub barokowym.






Najbardziej jednak fascynującym śladem przeszłości są budowle, jakich nie można zobaczyć nigdzie indziej na świecie, zwane NURAGHI, które przetrwały ponad 25 stuleci. Pozostało ich ok. 7000, kształtem przypominają przecięty na pół stożek a budowano je z dużych kamieni układanych jeden na drugim bez użycia cementu.




Pogoda nas rozpieszczała każdego dnia więc całe dnie spędzaliśmy na plaży ciesząc się słońcem. Oprócz opalania się, można było popływać w lazurowo błękitnej wodzie, pograć w siatkówkę na plaży czy też nurkować.



Właśnie tam miałam okazję pierwszy raz w życiu zanurkować i mimo że miałam niezłego pietra - spróbowałam i nie żałuje. To było ekscytujące doświadczenie, które ciężko opisać. Strach łączył się z ciekawością, a te widoki marzenie- jeśli nie próbowaliście polecam to prawdziwa przygoda.



Nigdy nie zapomnę tego uczucia i nigdy nie zapomnę tych wakacji, bo z całą pewnością były jednym z największych przeżyć w życiu na dodatek bardzo spontanicznym i spędzonych w gronie bliskich osób.
__________________



Edytowane przez sabina132
Czas edycji: 2011-06-17 o 13:05
sabina132 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-18, 13:04   #17
szmyglo
Zakorzenienie
 
Avatar szmyglo
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 3 477
Dot.: Moja włoska przygoda - czyli wakacje na Sardyni

Śliczne zdjęcia wybrałaś!
Nie wiedziałam, że jest coś takiego jak język Sardyński Dobrze wiedzieć
Mam nadzieję, że też kiedyś odwiedzę Sardynię, bo byłam w Mediolanie i bardzo polubiłam Włochy.

Jeśli możesz, zajrzyj w mój podpis
szmyglo jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Moje wakacyjne przygody


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:20.