Blizna, a opalanie. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dermatologia

Notka

Dermatologia Forum dla osób, które interesują się dermatologią lub mają problemy ze skórą. Masz trądzik lub atopowe zapalenie skóry? Dołącz do nas, pomóż sobie i innym.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-08-17, 19:55   #1
Gruffi
Rozeznanie
 
Avatar Gruffi
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 532
Arrow

Blizna, a opalanie.


Hej!
4 lata temu miałam operację, po której została mi blizna jakieś ~25cm, ogólnie mam jasną karnację więc jak słońce mnie łapnie to już na raczka...:/ ale chodzi mi o to, czy tą bliznę trzeba smarować mocniejszym filtrem na słońcu np. 50? czy nie trzeba, bo w sumie to nie jest już świeża blizna... Ostatnio dosyć spiekło mi plecy i w miejscu gdzie był strój to blizna jest taka jak była czyli dosyć blada, natomiast pozostała część się zaczerwieniła(smarowałam się filtrem 20) , czy nic się z nią nie stanie?
Gruffi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-18, 08:23   #2
niczka87
Zakorzenienie
 
Avatar niczka87
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 4 654
Dot.: Blizna, a opalanie.

Wydaje mi się, że nie ma potrzeby jakoś specjalnie traktować blizny. Smaruj tak, jak pozostałą część ciała.
__________________
Only God can judge me.
niczka87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-18, 19:51   #3
agateq
goniąca własny ogon..
 
Avatar agateq
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 796
Dot.: Blizna, a opalanie.

Ja zawsze smaruję swoją - małą, bo małą, ale jednak - bliznę trochę mocniej. Czasami nawet zakrywam ją kawałeczkiem lnianej chusteczki albo gazikiem. Korona mi z głowy nie spadnie, a krzywdy sobie nie zrobię. Wolę być przewrażliwiona
__________________
Dont' forget to fall in love with yourself first.
Carrie Bradshaw

Instagram
agateq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-19, 21:49   #4
Gruffi
Rozeznanie
 
Avatar Gruffi
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 532
Dot.: Blizna, a opalanie.

Ja raczej nie zakryję tej długości blizny chustęczką czy czymś kolwiek innym, bo nawet nie bardzo jest jak przy jej długości ;P
Gruffi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-20, 14:30   #5
b0006
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 78
Dot.: Blizna, a opalanie.

Aby nie doprowadzić do bliznowców należy chronić blizny przed słońcem. Z bliznowcem to już raczej nic nie zrobisz, ale bliznę jakbyś chciała wybielić/rozjaśnić stosuj okłady z cepanu (maść cebulowa dostępna w aptece). Mnie pomogło na dużą bliznę na twarzy, którą przez pół roku zakrywałam opatrunkiem. Wymęczyło mnie to trochę ale opłaciło się
b0006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-20, 14:46   #6
Gruffi
Rozeznanie
 
Avatar Gruffi
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 532
Dot.: Blizna, a opalanie.

Cytat:
Napisane przez b0006 Pokaż wiadomość
Aby nie doprowadzić do bliznowców należy chronić blizny przed słońcem. Z bliznowcem to już raczej nic nie zrobisz, ale bliznę jakbyś chciała wybielić/rozjaśnić stosuj okłady z cepanu (maść cebulowa dostępna w aptece). Mnie pomogło na dużą bliznę na twarzy, którą przez pół roku zakrywałam opatrunkiem. Wymęczyło mnie to trochę ale opłaciło się
Cepanem to smarowałam jeszcze po operacji, teraz już jest 4 lata po, to nie wiem czy by to coś dało.
Gruffi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-20, 15:29   #7
niczka87
Zakorzenienie
 
Avatar niczka87
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 4 654
Dot.: Blizna, a opalanie.

Nie bardzo wiem czym różni się bliznowiec od blizny, co to w ogóle jest bliznowiec?
__________________
Only God can judge me.
niczka87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-08-21, 07:49   #8
b0006
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 78
Dot.: Blizna, a opalanie.

Blizna jest to tkanka łączna, powstająca w procesie gojenia, która zastępuje tkankę uszkodzoną przez uraz/chorobę. Tworzenie blizny jest częścią normalnego procesu gojenia się rany.

Bliznowiec jest to przerośnięta, guzowata, stwardniała blizna (keloid).

Cepan jest dobrą i tanią maścią, jednak najlepsze efekty daje, gdy robimy z niej okłady (gruba warstwa maści, na to plaster i idziemy spać). U mnie dużym problemem było to, że to co się zagoiło wychodziło poprzez sinienie/czerwienienie pod wpływem temperatury. Cepan pomógł by blizna dojrzała (dojrzewanie blizn trwa czasem 1-2 lata, czyli czas kiedy blednie i staje się mniej widoczna). Próbowałam wielu środków, bądź co bądź nie chce się mieć na twarzy blizn. Po cepanie widać było różnicę, po innych niezbyt
b0006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-21, 08:34   #9
niczka87
Zakorzenienie
 
Avatar niczka87
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 4 654
Dot.: Blizna, a opalanie.

Cytat:
Napisane przez b0006 Pokaż wiadomość
Blizna jest to tkanka łączna, powstająca w procesie gojenia, która zastępuje tkankę uszkodzoną przez uraz/chorobę. Tworzenie blizny jest częścią normalnego procesu gojenia się rany.

Bliznowiec jest to przerośnięta, guzowata, stwardniała blizna (keloid).

Cepan jest dobrą i tanią maścią, jednak najlepsze efekty daje, gdy robimy z niej okłady (gruba warstwa maści, na to plaster i idziemy spać). U mnie dużym problemem było to, że to co się zagoiło wychodziło poprzez sinienie/czerwienienie pod wpływem temperatury. Cepan pomógł by blizna dojrzała (dojrzewanie blizn trwa czasem 1-2 lata, czyli czas kiedy blednie i staje się mniej widoczna). Próbowałam wielu środków, bądź co bądź nie chce się mieć na twarzy blizn. Po cepanie widać było różnicę, po innych niezbyt
Aha to już rozumiem. Mi cepan stosowany ponad miesiąc nawet do 3 razy dziennie, nie pomógł nawet w minimalnym stopniu, więc rzuciłam go w cholerę.
__________________
Only God can judge me.
niczka87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-22, 14:01   #10
nocny_mareek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 3
Dot.: Blizna, a opalanie.

Bliznę należy smarować mocniejszym kremem. Z większym filtrem. Mam starą bliznę około 16 lat. na ramieniu i pod szyją.
Blizny są bardziej podatne na opalanie. Jeśli zostawimy je tak sobie staną się ciemniejsze niż skóra, (powstaną przebarwienia, które trudno usunąć) a co za tym idzie bardziej widoczne.
nocny_mareek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-22, 17:19   #11
Gruffi
Rozeznanie
 
Avatar Gruffi
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 532
Dot.: Blizna, a opalanie.

Cytat:
Napisane przez niczka87 Pokaż wiadomość
Aha to już rozumiem. Mi cepan stosowany ponad miesiąc nawet do 3 razy dziennie, nie pomógł nawet w minimalnym stopniu, więc rzuciłam go w cholerę.
Na świeżą czy już starszą bliznę używałaś go?

Cytat:
Napisane przez nocny_mareek Pokaż wiadomość
Bliznę należy smarować mocniejszym kremem. Z większym filtrem. Mam starą bliznę około 16 lat. na ramieniu i pod szyją.
Blizny są bardziej podatne na opalanie. Jeśli zostawimy je tak sobie staną się ciemniejsze niż skóra, (powstaną przebarwienia, które trudno usunąć) a co za tym idzie bardziej widoczne.
A oprócz tego, że mogą być bardziej widoczne, ciemniejsze coś się może jeszcze stać złego z blizną pod wpływem słońca?
Gruffi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-08-22, 18:13   #12
nocny_mareek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 3
Dot.: Blizna, a opalanie.

Nic mi o tym nie wiadomo, jeśli jest to już starsza blizna (ma ponad 2 lata) nic się nie stanie oprócz tego że ściemnieje, natomiast gdy jest to młoda blizną ma mniej niż 2 lata (blizny goją się do 2 lat) może wyglądać to już nieco poważniej.

No cóż, blizna jak mi lekarze mówili nie ma gruczołów i należy ją nawilżać, sama nie ma takiej możliwości.
nocny_mareek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-30, 21:14   #13
dorotqa
Raczkowanie
 
Avatar dorotqa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 224
Dot.: Blizna, a opalanie.

Mam na plecach ok. 1cm bliznę po zabiegu chirurgicznym. Blizna jest świeża, zabieg był niecały miesiąc temu. Czy mogę wystawić ją już na działanie UV w solarium? A jeśli nie, to jak długo powinnam unikać opalania?
dorotqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dermatologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:16.