Cz³owiek dojrza³y - czyli jaki? - Wizaz.pl

Wróæ   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz siê trzymaæ tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co ciê interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzêdzia
Stary 2009-07-28, 11:56   #1
hula_hula
Zakorzenienie
 
Avatar hula_hula
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomo¶ci: 4 398
GG do hula_hula
Smile

Cz³owiek dojrza³y - czyli jaki?


Ciekawi mnie, co rozumiecie pod pojêciem "cz³owiek dojrza³y"? Chodzi mi oczywi¶cie o tê "wewnêtrzn±" dojrza³o¶æ, nie fizyczn±. Podobno ka¿dy dojrzewa z wiekiem; no w³a¶nie, wiêc czym siê charakteryzuje ta dojrza³o¶æ? Kiedy mo¿na stwierdziæ : ten cz³owiek jest dojrza³y?

Definicja s³ownikowa :

«o cz³owieku: ukszta³towany pod wzglêdem umys³owym i emocjonalnym»

Zgadzacie siê z ni±? Zapraszam do dyskusji

A jako ¿e wypada dorzuciæ co¶ od siebie, to mo¿e zacznê : dla mnie dojrza³± jest osoba, która ma w³asne zdanie; pogl±d na dany temat, która potrafi siê ustosunkowaæ w danej sytuacji, nie ulega wp³ywom, jest ¶wiadoma swoich dzia³añ i jest gotowa ponie¶æ za nie konsekwencje.

W±tków podobnych szuka³am - nie znalaz³am, nasza cenna wyszukiwarka pokaza³a mi jedynie te o dojrza³o¶ci fizycznej, jednak je¶li co¶ podobnego by³o - proszê o wybaczenie i ukierunkowanie.
hula_hula jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2009-07-28, 13:03   #2
tiare
BAN sta³y
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: not here
Wiadomo¶ci: 426
Dot.: Cz³owiek dojrza³y - czyli jaki?

dla mnie dojrza³o¶æ oznacza ¶wiadomo¶æ ludzkich ograniczeñ i stawianie wolno¶ci jako priorytetu
tiare jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2009-07-28, 13:12   #3
werka883
Raczkowanie
 
Avatar werka883
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: Katowice
Wiadomo¶ci: 84
Dot.: Cz³owiek dojrza³y - czyli jaki?

Dla mnie cz³owiek dojrza³y jest taki, który jest odpowiedzialny za swoje czyny, wie czego chce w ¿yciu i nie my¶li tylko o sobie. Wie na ile sobie mo¿e pozwoliæ i potrafi siê sam ograniczyæ

Edytowane przez werka883
Czas edycji: 2009-07-28 o 13:20
werka883 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2009-07-28, 13:19   #4
Serendipity
Zakorzenienie
 
Avatar Serendipity
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomo¶ci: 7 281
Dot.: Cz³owiek dojrza³y - czyli jaki?

dojrza³y = odpowiedzialny za w³asne czyny i s³owa.
__________________
Denerwowaæ siê to m¶ciæ na w³asnym zdrowiu za g³upotê innych.
Serendipity jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2009-07-28, 13:45   #5
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomo¶ci: 19 268
Dot.: Cz³owiek dojrza³y - czyli jaki?

Cytat:
Napisane przez hula_hula Poka¿ wiadomo¶æ
A jako ¿e wypada dorzuciæ co¶ od siebie, to mo¿e zacznê : dla mnie dojrza³± jest osoba, która ma w³asne zdanie; pogl±d na dany temat, która potrafi siê ustosunkowaæ w danej sytuacji, nie ulega wp³ywom, jest ¶wiadoma swoich dzia³añ i jest gotowa ponie¶æ za nie konsekwencje.
Wg mnie z samym uksztaltowaniem pogladow to nie ma zbyt wiele wspolnego, za to z odpowiedzialnoscia/ponoszeniem konsekwencji juz tak

Mi z dojrzaloscia kojarzy sie wlasnie odpowiedzialnosc, samodzielnosc, umiejetnosc zbudowania zdrowego zwiazku partnerskiego. Mimo wszystko, to okreslenie "osoba dojrzala" jest dla mnie troche plynne.
__________________
£ajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2009-07-28, 15:08   #6
hula_hula
Zakorzenienie
 
Avatar hula_hula
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomo¶ci: 4 398
GG do hula_hula
Dot.: Cz³owiek dojrza³y - czyli jaki?

Cytat:
Napisane przez Wyrak Poka¿ wiadomo¶æ
Wg mnie z samym uksztaltowaniem pogladow to nie ma zbyt wiele wspolnego, za to z odpowiedzialnoscia/ponoszeniem konsekwencji juz tak
Mo¿e ¼le to ubra³am w s³owa; mia³am na my¶li to, ¿e dojrza³a osoba maj±c wyrobione w³asne zdanie na dany temat potrafi te¿ przyj±æ krytykê, przegraæ, ponie¶æ pora¿kê. Zgadzam siê jednak z Wami, ¿e to przede wszystkim odpowiedzialno¶æ
hula_hula jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2009-07-28, 15:13   #7
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomo¶ci: 19 268
Dot.: Cz³owiek dojrza³y - czyli jaki?

Cytat:
Napisane przez hula_hula Poka¿ wiadomo¶æ
Mo¿e ¼le to ubra³am w s³owa; mia³am na my¶li to, ¿e dojrza³a osoba maj±c wyrobione w³asne zdanie na dany temat potrafi te¿ przyj±æ krytykê, przegraæ, ponie¶æ pora¿kê. Zgadzam siê jednak z Wami, ¿e to przede wszystkim odpowiedzialno¶æ
Tak na podstawie Twojego posta, to sie zastanawiam i wychodzi na to, ze dojrzalosc emocjonalna (a wiec - umiejetnosc tworzenia zwiazku, przyznania sie do porazki i inne tym podobne), a dojrzalosc "zyciowa" (czyli: zarobisz na siebie, poplacisz rachunki na czas i jestes odpowiedzialna/ny), to dwie rozne sprawy...
__________________
£ajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Najlepsze Promocje i Wyprzeda¿e

REKLAMA
Stary 2009-07-28, 18:41   #8
BJean
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomo¶ci: 2 827
Dot.: Cz³owiek dojrza³y - czyli jaki?

Dla mnie dojrza³o¶æ to stan ducha gdy cz³owiek dostrzega w³asne potrzeby ale i potrzeby innych, zauwa¿a o co chodzi w ¿yciu i klasyfikuje swoje warto¶ci, wie czego chce i nie boi siê po to siêgaæ, rozumie po co istnieje i godzi siê z rzeczywisto¶ci± (akceptuje up³ywaj±cy czas, nastêpuj±ce po sobie rzeczy).


na konkretnym egzemplarzu pewnego osobnika mogê podaæ pare konkretniejszych cech: pewno¶æ siebie wynikaj±ca z jasno okre¶lonych celów, optymistyczne nastawienie zauwa¿aj±ce drugiego cz³owieka, rozmowa na poziomie pozbawiona udawania/popisu/nerwów, zainteresowanie swoj± przysz³o¶ci± i dzia³anie maj±ce na celu zadbanie o swój byt, racjonalna równowaga miêdzy obowi±zkiem a przyjemno¶ci±, dostrzeganie ró¿nic miêdzy lud¼mi i akceptowanie ich.


Dojrza³o¶æ zaobserwowana u osoby m³odej jest tak cholernie poci±gaj±ca ¿e a¿ ciê¿ka do opisania ; )

U osób dojrza³ych tak¿e fizycznie ; ) dojrza³o¶æ emocjonalna to praktycznie wszystko co sk³ada siê na do¶wiadczenie ¿yciowe i nauczone tym zachowanie (aparycja).
__________________
CZYTAJ SK£AD ! ! !


masz prawo wiedzieæ co jesz.

BJean jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2009-07-28, 18:46   #9
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usuniête
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomo¶ci: 44 997
Dot.: Cz³owiek dojrza³y - czyli jaki?

Odpowiedzialny, taki, na którym mo¿na polegaæ, znaj±cy swoj± warto¶æ ale te¿ nie wywy¿szaj±cy siê.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2009-07-28, 18:55   #10
hula_hula
Zakorzenienie
 
Avatar hula_hula
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomo¶ci: 4 398
GG do hula_hula
Dot.: Cz³owiek dojrza³y - czyli jaki?

Cytat:
Napisane przez Wyrak Poka¿ wiadomo¶æ
Tak na podstawie Twojego posta, to sie zastanawiam i wychodzi na to, ze dojrzalosc emocjonalna (a wiec - umiejetnosc tworzenia zwiazku, przyznania sie do porazki i inne tym podobne), a dojrzalosc "zyciowa" (czyli: zarobisz na siebie, poplacisz rachunki na czas i jestes odpowiedzialna/ny), to dwie rozne sprawy...
Zgadza siê Mo¿e byæ i tak, ¿e jest siê dojrza³ym albo-albo ; albo emocjonalnie, albo ¿yciowo; chocia¿ jedno z drugim siê ¶ci¶le wi±¿e, bo wiadomo, ¿e cz³owiek odpowiedzialny zap³aci rachunek na czas i nie da sobie w kaszê dmuchaæ.
Cytat:
Napisane przez BJean Poka¿ wiadomo¶æ
Dla mnie dojrza³o¶æ to stan ducha gdy cz³owiek dostrzega w³asne potrzeby ale i potrzeby innych, zauwa¿a o co chodzi w ¿yciu i klasyfikuje swoje warto¶ci, wie czego chce i nie boi siê po to siêgaæ, rozumie po co istnieje i godzi siê z rzeczywisto¶ci± (akceptuje up³ywaj±cy czas, nastêpuj±ce po sobie rzeczy).

Fajnie to ujê³a¶

W³a¶nie, dojrza³o¶æ a dojrza³o¶æ u m³odych osób? Rozró¿niacie to, tak jak Wyrak napisa³, na tê dojrza³o¶æ emocjonaln± lub ¿yciow±? Wiadomo, ¿e taki piêtnastolatek rzadko kiedy na chleb zarobi, czy rachunek zap³aci, ale je¶li jest odpowiedzialny, ma cele do których d±¿y i tak dalej - mo¿na powiedzieæ, ¿e jest dojrza³y?
hula_hula jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2009-07-28, 18:56   #11
go2me
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: UK
Wiadomo¶ci: 653
Dot.: Cz³owiek dojrza³y - czyli jaki?

i dodac mo¿na jeszcze dojrza³osæ fizyczn±, cz³owiek dojrza³y fizycznie nie musi byæ dojrza³y np emocjonalnie lub np zyciowo
w ogóle czlowiek dojrzaly pod kazdym wzglêdem to rzadko¶æ
__________________

go2me jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Okazje i pomys³y na prezent

REKLAMA
Stary 2009-07-28, 19:24   #12
agniesikk
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomo¶ci: 10 183
Dot.: Cz³owiek dojrza³y - czyli jaki?

Dojrza³y to moim zdaniem ze zdrowym spojrzeniem na ¶wiat, odpowiedzialny za siebie i kogo¶, znaj±cy swoje wady i zalety, sta³y emocjonalnie, umiej±cy pokierowaæ swoim ¿yciem.
agniesikk jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2009-07-28, 20:31   #13
BJean
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomo¶ci: 2 827
Dot.: Cz³owiek dojrza³y - czyli jaki?

Cytat:
Napisane przez hula_hula Poka¿ wiadomo¶æ
W³a¶nie, dojrza³o¶æ a dojrza³o¶æ u m³odych osób?
Owszem, rozró¿niam to w ten sposób.

Cytat:
Napisane przez hula_hula Poka¿ wiadomo¶æ
Wiadomo, ¿e taki piêtnastolatek rzadko kiedy na chleb zarobi, czy rachunek zap³aci, ale je¶li jest odpowiedzialny, ma cele do których d±¿y i tak dalej - mo¿na powiedzieæ, ¿e jest dojrza³y?
tak, mo¿na. Poniewa¿ dojrza³o¶æ nie jest jasno okre¶lona i przewa¿nie sk³ada siê na kilka podstawowych cech które mog± posiadaæ nawet 15latki ; )
__________________
CZYTAJ SK£AD ! ! !


masz prawo wiedzieæ co jesz.

BJean jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2009-07-28, 23:01   #14
Lena4
Rozeznanie
 
Avatar Lena4
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomo¶ci: 811
Dot.: Cz³owiek dojrza³y - czyli jaki?

Taki, który bierze odpowiedzialno¶æ za swoje postêpowanie i liczy siê z konsekwencjami. Realista.

Inna bêdzie definicja dojrza³o¶ci ¿yciowej i inna emocjonalnej.
__________________
Istnieje ¶wiat, a to rozprasza.


Lena4 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Odpowiedz

Nowe w±tki na forum Forum plotkowe


Ten w±tek obecnie przegl±daj±: 1 (0 u¿ytkowników i 1 go¶ci)
 

Zasady wysy³ania wiadomo¶ci
Nie mo¿esz zak³adaæ nowych w±tków
Nie mo¿esz pisaæ odpowiedzi
Nie mo¿esz dodawaæ zdjêæ i plików
Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów

BB code is W³±czono
Emotikonki: W³±czono
Kod [IMG]: W³±czono
Kod HTML: Wy³±czono

Gor±ce linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:20.