Motywy antyczne w lit. współczesnej - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-03-30, 21:49   #1
Futbolowa
Zakorzenienie
 
Avatar Futbolowa
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Miasto Bandyckiej Miłości
Wiadomości: 10 172
GG do Futbolowa

Motywy antyczne w lit. współczesnej


Możecie mi polecić jakieś współczesne powieści, w których znajdują się nawiązania do antyku, Biblii? Jakieś metaforyczne odniesienia np. do mitów greckich (ukochałam je sobie najbardziej )? Kojarzycie tytuły, zwłaszcza w polskiej literaturze?
Bo szukam w głowie, przeglądam półki i nic skojarzyć nie mogę
Futbolowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-31, 17:43   #2
Futbolowa
Zakorzenienie
 
Avatar Futbolowa
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Miasto Bandyckiej Miłości
Wiadomości: 10 172
GG do Futbolowa
Dot.: Motywy antyczne w lit. współczesnej

Dziewczęta, nic Wam nie przychodzi do głowy?
Futbolowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-31, 19:08   #3
sadie
Zadomowienie
 
Avatar sadie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 1 372
Dot.: Motywy antyczne w lit. współczesnej

w twórczości Williama Goldinga znajdziesz gro nawiązań do Biblii, szczególnie upodobał sobie motyw upadku człowieka. W tej chwili nie mam czasu rozwinąć tego wątku,ale jeśli Cię to zainteresuje, to daj znać, postaram się rozpisać to dokładniej
sadie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-31, 21:09   #4
Futbolowa
Zakorzenienie
 
Avatar Futbolowa
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Miasto Bandyckiej Miłości
Wiadomości: 10 172
GG do Futbolowa
Dot.: Motywy antyczne w lit. współczesnej

Bardzo chętnie
Nie miałam jeszcze okazji poznać tego autora...
Futbolowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-31, 23:56   #5
sadie
Zadomowienie
 
Avatar sadie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 1 372
Dot.: Motywy antyczne w lit. współczesnej

Cytat:
Napisane przez Futbolowa Pokaż wiadomość
Bardzo chętnie
Nie miałam jeszcze okazji poznać tego autora...
a to zachęcam, bo jest, na swój sposób, ciekawy.
Bezpośrednich nawiązań do Biblii jest w jego poweiściach niewiele, natomiast aż roi się od symboliki religijnej, czy też innych konotacji. Najsłynniejszą powieścią jest "Władca Much", i tu już sam tytuł może sugerować jedną z interpretacji (Władca Much to z hebrajskiego Beelzebub). Książka jest bardzo alegoryczna, na dobrą sprawę można ją podpiąć pod tematykę społeczną, polityczną czy religijną. Zazsadniczo, i w największym skrócie, traktuje o tym, że zło siedzi w każdym człowieku, i przy sprzyjających warunkach, da o sobie znać. Jeżeli chodzi o nawiązania do Biblii, to jest ich kilka, choć żadne dosłowne. Akcja dzieje się na wyspie, którą można porównać do Edenu, "bestia" (Belzebub) jest w pierwszym momencie zidentyfikowana przez dzieci jako węże. Można uznać, że nawiązuje też do utraty raju, bo podobnie jak Adam i Ewa, w wyniku nieprzestrzegania pewnych zasad, i tu główni bohaterowie "upadają". Istnieją też teorie, że jedna z postaci jest poniekąd wzorowana na Jezusie, czy tez innym swiętym - osobiście uważam je za mocno naciągane, ale Golding sam przyznaje, że dążył do uzyskania podobnego efektu.
"Pincher Martin" jako całość można interpretować jako opis życia po życiu, konkretniej czyśćca, czy tez piekła (w zależności od punktu widzenia).
"Free Fall", już jak sama nazwa wskazuje, znowu kręci się wokół motywu upadku człowieka współczesnego, główny bohater usilnie stara się znaleźć moment, w którym stracił swoją wolność i niewinność.
Większośc imion bohaterów Goldinga to imiona biblijne, hebrajskiego pochodzenia, które w jakiś sposób można odnieść też do historii, jakie opowiadają.
Nie wiem do czego Ci te informacje potrzebne i na ile to, co opisałam wyżej jest przydatne, ale jeśli okaże się, że "na coś się to zda" i miałabyś jakieś pytania do twórczości Goldinga, to z racji tego, że ostatnimi czasy, nolens volens, dośc mocno w niej siedzę, służę pomocą

Swoją drogą, juz abstrahując od symboliki reigijnej, to szczególnie polecam "Spadkobierców" Goldinga. Bardzo ciekawa książka!
sadie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-01, 13:35   #6
Futbolowa
Zakorzenienie
 
Avatar Futbolowa
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Miasto Bandyckiej Miłości
Wiadomości: 10 172
GG do Futbolowa
Dot.: Motywy antyczne w lit. współczesnej

Bardzo Ci dziękuję za informacje
Czy rozpoczęcie przygody z tym autorem od 'Władcy Much' będzie dobre? Czasem bywa tak, że lepiej po niektóre książki sięgać jak już się z danym twórcą jest zaznajomionym, więc wolę zapytać kogoś, kto bardziej się w temacie orientuje

A książek tego typu szukam przez wzgląd na moje zafascynowanie starożytnością - szukanie reminiscencji antycznych w literaturze współczesnej wydaje mi się być ciekawym sposobem na poszerzenie wiedzy i znalezienie innego punktu widzenia

Kocham literaturę, ale jestem bardzo zamknięta w pewnych określonych kręgach tematycznych i chcę to zmienić
Futbolowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-01, 14:21   #7
fossa
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: na prawo od wisły
Wiadomości: 1 876
Dot.: Motywy antyczne w lit. współczesnej

Do Biblii:
'Na wschod od Edenu" to na bank!

A do mitow:
mi 'kobieta z wydm' kojarzy sie z mitem o Syzyfie
fossa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-04-01, 22:38   #8
sadie
Zadomowienie
 
Avatar sadie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 1 372
Dot.: Motywy antyczne w lit. współczesnej

Cytat:
Napisane przez Futbolowa Pokaż wiadomość
Bardzo Ci dziękuję za informacje
Czy rozpoczęcie przygody z tym autorem od 'Władcy Much' będzie dobre? Czasem bywa tak, że lepiej po niektóre książki sięgać jak już się z danym twórcą jest zaznajomionym, więc wolę zapytać kogoś, kto bardziej się w temacie orientuje

A książek tego typu szukam przez wzgląd na moje zafascynowanie starożytnością - szukanie reminiscencji antycznych w literaturze współczesnej wydaje mi się być ciekawym sposobem na poszerzenie wiedzy i znalezienie innego punktu widzenia

Kocham literaturę, ale jestem bardzo zamknięta w pewnych określonych kręgach tematycznych i chcę to zmienić
myślę, że spokojnie możesz zacząć od "Władcy Much", to najbardziej sztandarowa z jego powieści, choć trochę mimo wszystko odbiega od klimatu pozostałych, bo jest poniekąd parodią tzw książek dla chłopców, "wypy skarbow", "koralowej wyspy" itd.
Najciekawsza pozycja, szczególnie pod względem językowym są, moim zdaniem "Spadkobiercy", bo tam Golding stara się odtworzyć język neandertalczyków. Strasznie trudno się na poczatku wdrożyć, ale warto przebrnąć, choć może, faktycznie, nie jest to dobra pozycja do rozpoczęcia przygody z Goldingiem.
Daj znać jak wrażenia, jeśli sięgniesz po Wiliama
sadie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:36.