Z czego najlepiej zrobić taras - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-08-28, 12:35   #1
AsiA_555
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 201

Z czego najlepiej zrobić taras


Co polecacie na taras: płytki, drewno, kostkę, kamienie, a może płyty kompozytowe ? Co Wam się sprawdza, a co z pewnością odradzacie ? Zależy mi, żeby było łatwe w utrzymaniu, no i ładnie wyglądało
Szukałam na formach budowlanych, ale tam piszą za zbyt fachowym językiem jak dla mnie ;-)
Byłam się poradzić w Castoramie, ale wyszliśmy jeszcze bardziej zdezorientowani, firma, która buduje nam dom poradziła drewno egzotyczne, ale podobno dobrej jakości jest bardzo drogie.
Podpowiecie co wybrać ?
AsiA_555 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-28, 18:23   #2
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 367
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Ja również interesowałam się tematem, ponieważ jestem teraz na etapie kładzenia ścieżek i w przyszłości wylania tarasu (bo nie mamy). Najbardziej trwały i wieczny jest kamień- my robimy ścieżki z łupanego. Najgorzej w naszym klimacie sprawdza się drewno (które co prawda daje najwięcej ciepła- wizualnie), ale to powinno wszystko ze sobą współgrać. Jaki masz płot, ścieżki, elewacje itd.? Ja np. nie lubię robić cyrku i mieszać, więc mam ogólny zamysł (dom na styl starego pałacyku) i tak się trzymam. Musisz przemyśleć wszystkie aspekty- te wizualne i te praktyczne. Ja postawiłam na ścieżki z kamienia, natomiast wejście do domu i taras będą w betonowych tralkach (białych) i do tego będę musiała dobrać płytki białe z dużą ilością pieprzu tak, by i z kamieniami współgrało
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-28, 18:52   #3
przylaszczka50
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 1 009
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Cytat:
Napisane przez bernikula Pokaż wiadomość
Ja również interesowałam się tematem, ponieważ jestem teraz na etapie kładzenia ścieżek i w przyszłości wylania tarasu (bo nie mamy). Najbardziej trwały i wieczny jest kamień- my robimy ścieżki z łupanego. Najgorzej w naszym klimacie sprawdza się drewno (które co prawda daje najwięcej ciepła- wizualnie), ale to powinno wszystko ze sobą współgrać. Jaki masz płot, ścieżki, elewacje itd.? Ja np. nie lubię robić cyrku i mieszać, więc mam ogólny zamysł (dom na styl starego pałacyku) i tak się trzymam. Musisz przemyśleć wszystkie aspekty- te wizualne i te praktyczne. Ja postawiłam na ścieżki z kamienia, natomiast wejście do domu i taras będą w betonowych tralkach (białych) i do tego będę musiała dobrać płytki białe z dużą ilością pieprzu tak, by i z kamieniami współgrało
Na forum Muratora jest ankieta o kiczu w budownictwie.
Białe betonowe tralki też są zaliczone do tego.

---------- Dopisano o 19:52 ---------- Poprzedni post napisano o 19:37 ----------

Taras drewniany ma swój urok. i wcale nie musi być z drewna egzotycznego. Odpowiednio zakonserwowane drewno, odpowiednia izolacja od podłoża i latami można się cieszyć.
Lecz tak jak napisała Bernikula musi pasować do reszty. Do stylu domu , do stylu ogrodu, ogrodzenia, podjazdów, ścieżek.
przylaszczka50 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-28, 19:24   #4
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 367
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Cytat:
Napisane przez przylaszczka50 Pokaż wiadomość
Na forum Muratora jest ankieta o kiczu w budownictwie.
Białe betonowe tralki też są zaliczone do tego.

---------- Dopisano o 19:52 ---------- Poprzedni post napisano o 19:37 ----------

Taras drewniany ma swój urok. i wcale nie musi być z drewna egzotycznego. Odpowiednio zakonserwowane drewno, odpowiednia izolacja od podłoża i latami można się cieszyć.
Lecz tak jak napisała Bernikula musi pasować do reszty. Do stylu domu , do stylu ogrodu, ogrodzenia, podjazdów, ścieżek.
A jak Ty sobie zatem wyobrażasz taras i wejście do domu w stylu starego dworku/pałacyku??? Nawet kuta balustrada nie odda tego stylu i charakteru. Tralki kiczem mogą być, ale np. w domu o nowoczesnej architekturze. Forum Muratora nie jest tu wyznacznikiem.
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-28, 19:38   #5
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Mam płytki i o ile są trwałe, to jest ryzyko, że wykruszą się, albo odpadną, jeśli gdzieś dostanie się woda, która później zamarznie. Większość znajomych narzeka, że muszą co jakiś czas naprawiać lub wymieniać płytki, a to duży koszt i spore zamieszanie. Sąsiedzi wiele lat temu położyli na taras drewno i do tej pory nie mieli żadnych problemów. Drewno ładnie patynuje, wymaga odświeżenia, ale latem daje przyjemne ciepło w stopy, w przeciwieństwie do płytek czy kamienia, które się nagrzewają i potrafią parzyć w stopy.
Ecoteak jest podobno bardzo trwały, ale to w sumie tworzywo sztuczne z drewnem, więc nie jest naturalne, tak jak typowa deska tarasowa.
Pisząc o kostce masz na myśli taką zwykłą betonową? Odradzam, bo rzadko wygląda przyzwoicie, jest oklepana, a w szczelinach co roku będziesz skrobała mech. Mam wokół domu jeden podjazd z kostki, drugi plus chodniki z betonu i te zwykłe betonowe chodniki są łatwiejsze w utrzymaniu, niż kostka.
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-28, 20:09   #6
przylaszczka50
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 1 009
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Cytat:
Napisane przez bernikula Pokaż wiadomość
A jak Ty sobie zatem wyobrażasz taras i wejście do domu w stylu starego dworku/pałacyku??? Nawet kuta balustrada nie odda tego stylu i charakteru. Tralki kiczem mogą być, ale np. w domu o nowoczesnej architekturze. Forum Muratora nie jest tu wyznacznikiem.
Bardziej podobają mi się kute balustrady, połączone z kamiennymi murkami.
Dworki nowoczesne , budowane dziś z kolumnami to też dla mnie symbol kiczu.
Nigdy nie chciałabym mieszkać w takim dworku -potworku, mimo, że taki ślicznie słodki.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg dworek z tralkami.jpg (50,4 KB, 78 załadowań)
przylaszczka50 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-28, 20:14   #7
a79790139dd0658ebd8b23ce8e3846ca00e1de31_65bd8201a8975
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 11 723
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Nie ma co zaczynać dyskusji o dworkach-potworkach, bo niestety ludziom się to podoba i większość tak w Polsce buduje. Rzadko kiedy można spotkać dom o prostej nowoczesnej bryle, które moim zdaniem są o wiele lepsze. Ale o gustach się nie dyskutuje.
a79790139dd0658ebd8b23ce8e3846ca00e1de31_65bd8201a8975 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-08-28, 20:33   #8
Nameria
Zadomowienie
 
Avatar Nameria
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: zaginiona w puszczy
Wiadomości: 1 508
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Po pierwsze taras musi pasować do domu, ogrodu czyli do całego otoczenia i musi się z nim komponować. Ważne też jest jaki chcesz mieć kształt tarasu.
Ja bardzo lubię drewno, jest przyjemne, ciepłe, latem się nie nagrzewa. Niestety nie jest to trwały materiał, szczególnie nasze rodzime gatunki i należy go systematycznie impregnować. Można zrobić taraz z drzewa egzotycznego, jest dużo trwalsze ale też dużo droższe. Nie mniej jednak, ja u siebie chcę zrobić taras łączony, drewno plus kamień. Trudno, najwyżej będę olejować co roku Na drewnie też tak brudu nie widać.
Co do płytek, ja nie jestem straszną zwolenniczką ale kto co lubi. Płytek nie lubię głównie za to, że latem nabierają temeratury a taras zwykle jest od strony południowej, południowo - zachodniej wiec w lecie na bosaka może być ciężko. Z kolei w chłodny poranek na bosaka też nie wyjdziesz bo zimne to jak cholera.
Fajnym rozwiązaniem jest beton. Obecnie istnieje tyle sposobów jego obrubki, że do każdego stylu można coś dobrać. Może imitować kamień, drewno, tworzyć gładką płytę. Według mnie warte rozważenia.
Kamień jest drogi ale tu można zrobić beton imitujący kamień Kamień też będzie zimny ale w upały nie będzie się nagrzewał. Jesto to elegancki materiał i prędzej Ci się znudzi niż ze starzeje. Ba nawet Ciebie przeżyje
Może być jeszcze cegła itd.
Co do kostki, nie będę się nawet wypowiadać bo nie jestem zwolenniczką. Zresztą okres życia kostki to ok 10 lat i też musisz o nią dbać.

Musisz określić swój styl to jest najważniejsze no i zasobność portfela

Edytowane przez Nameria
Czas edycji: 2014-08-28 o 20:37
Nameria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-28, 20:55   #9
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

[1=a79790139dd0658ebd8b23c e8e3846ca00e1de31_65bd820 1a8975;47907046]Nie ma co zaczynać dyskusji o dworkach-potworkach, bo niestety ludziom się to podoba i większość tak w Polsce buduje. Rzadko kiedy można spotkać dom o prostej nowoczesnej bryle, które moim zdaniem są o wiele lepsze. Ale o gustach się nie dyskutuje. [/QUOTE]
No cóż, jak to mówią o gustach się nie dyskutuje, gusta się po prostu ma
Jedni lubią urocze dworki, inni proste bryły. Ja akurat zdecydowanie preferuję te drugie. Minimalistyczne, ale z pięknym ogrodem i beż szpaleru tujek pod płotem, bo to też nie mój gust. Wolę trawy, byliny i piękne krzewy, niż nudne chojaki.
A o dworkach potworkach coś wiem, bo przez biurko mi się takie gargamele przewijają. Mam nawet paru maszkaronowych faworytów
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-28, 22:49   #10
AsiA_555
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 201
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Jestem minimalistką, nie cierpię cudactw, chciałabym mieć ogród, taras itd jak najbardziej skromny a zarazem piękny, styl pałacykowy odpada. Rozmawiałam dzis z kumpelą, rok temu skończyła budowę, teraz robią ogród i taras właśnie, wybrała kostkę granitową, cokolwiek to jest, w przyszłym tyg. pojadę zobaczyć.
Dopiero stawiamy dom, robią właśnie fundamenty i pytają, czy taras mają zalać cementem, stąd moje pytanie do Was.
Bo jak będę chciała np jakieś kamienie, czy kostkę, czy też te płyty kompozytowe to mi ta wylewka na tarasie jest zbędna.
Słyszałyście o tych płytach ? Wygląda to ładnie, ponoć b. trwałe, niestety nie mam nikogo kto to ma i może mi z praktyki coś powiedzieć.
AsiA_555 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-29, 08:15   #11
Nameria
Zadomowienie
 
Avatar Nameria
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: zaginiona w puszczy
Wiadomości: 1 508
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Z czego będziesz miała podjazd?
Jak zdecydujesz się na kostkę granitową fajnie aby podjazd też był z niej zrobiony, powinna być spójność materiałów.
Ogólnie co kto lubi, dla mnie osobiście kostka jest bardzo oklepana.
Jaki masz dom, w jakim stylu, jaki materiał na elewacji? To dosyć istotne
Nameria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-08-29, 16:19   #12
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 367
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Cytat:
Napisane przez przylaszczka50 Pokaż wiadomość
Bardziej podobają mi się kute balustrady, połączone z kamiennymi murkami.
Dworki nowoczesne , budowane dziś z kolumnami to też dla mnie symbol kiczu.
Nigdy nie chciałabym mieszkać w takim dworku -potworku, mimo, że taki ślicznie słodki.
Jeśli mówisz o takim jak w załączonym zdjęciu- to jest potworny. Dworek dworkowi nierówny, ale nie ciągnę tematu, bo mowa o tarasie...
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-29, 21:48   #13
AsiA_555
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 201
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Cytat:
Napisane przez Nameria Pokaż wiadomość
Z czego będziesz miała podjazd?
Jak zdecydujesz się na kostkę granitową fajnie aby podjazd też był z niej zrobiony, powinna być spójność materiałów.
Ogólnie co kto lubi, dla mnie osobiście kostka jest bardzo oklepana.
Jaki masz dom, w jakim stylu, jaki materiał na elewacji? To dosyć istotne
Drzwi, okna, dach mamy wybrane w kolorze grafitu, elewacje myślałam, żeby zrobić jasnoszarą, na podjazd właśnie ani na taras nie mam pomysłu ;-) Słuszna uwaga, że musi to współgrać, a ja się czepiłam tego tarasu najpierw, yhhhh. Obkupiłam się w gazety, ciągle oglądam fotki w necie i im więcej tego, tym bardziej nie wiem, co wybrać.
AsiA_555 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-29, 21:56   #14
przylaszczka50
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 1 009
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Cytat:
Napisane przez AsiA_555 Pokaż wiadomość
Drzwi, okna, dach mamy wybrane w kolorze grafitu, elewacje myślałam, żeby zrobić jasnoszarą, na podjazd właśnie ani na taras nie mam pomysłu ;-) Słuszna uwaga, że musi to współgrać, a ja się czepiłam tego tarasu najpierw, yhhhh. Obkupiłam się w gazety, ciągle oglądam fotki w necie i im więcej tego, tym bardziej nie wiem, co wybrać.
To dom jeszcze nie skończony?
A jaki masz projekt, nazwa , abyśmy mogły jego bryłę zobaczyć?
przylaszczka50 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-29, 22:24   #15
AsiA_555
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 201
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Cytat:
Napisane przez przylaszczka50 Pokaż wiadomość
To dom jeszcze nie skończony?
A jaki masz projekt, nazwa , abyśmy mogły jego bryłę zobaczyć?
Dom dopiero zaczęli nam stawiać, wylewają fundamenty i pytali czy wylać tez pod taras, stąd moje pytanie do Was. Bo jak chcę płytki, to musze mieć zrobioną wylewkę, a jak np kostkę, czy te płyty kompoztytowe to cementu na spód nie potrzeba wylewać. Mamy "Dom w Ideradach 3", ale jest poszerzony i ma dobudowany garaż, przylega do bryły. Okna, drzwi mamy wybrane w kolorze dachu i nie chcę robić tego drewna na elewacji, który jest na wzorze tego projektu. Budujemy go z keramzytu, to są gotowe ściany, które przyjadą do złożenia. Wszystkie ustalenia musimy zrobić teraz, nawet umiejscowienie gniazdek, kontaktów itd, bo te płyty będą z wywierconymi otworami na kable, okna.
AsiA_555 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-29, 22:31   #16
przylaszczka50
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 1 009
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Cytat:
Napisane przez AsiA_555 Pokaż wiadomość
Dom dopiero zaczęli nam stawiać, wylewają fundamenty i pytali czy wylać tez pod taras, stąd moje pytanie do Was. Bo jak chcę płytki, to musze mieć zrobioną wylewkę, a jak np kostkę, czy te płyty kompoztytowe to cementu na spód nie potrzeba wylewać. Mamy "Dom w Ideradach 3", ale jest poszerzony i ma dobudowany garaż, przylega do bryły. Okna, drzwi mamy wybrane w kolorze dachu i nie chcę robić tego drewna na elewacji, który jest na wzorze tego projektu. Budujemy go z keramzytu, to są gotowe ściany, które przyjadą do złożenia. Wszystkie ustalenia musimy zrobić teraz, nawet umiejscowienie gniazdek, kontaktów itd, bo te płyty będą z wywierconymi otworami na kable, okna.
Nie chciej płytek.
przylaszczka50 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-29, 22:34   #17
AsiA_555
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 201
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

a może wiesz co najlepiej się sprawdza ? Musi być łatwe w utrzymaniu, cena średnia, nie szukam czegoś najtańszego, tylko dobrego, no i ładne
AsiA_555 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-29, 22:46   #18
przylaszczka50
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 1 009
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Usiłowałam sobie wyobrazić ten dom w takich kolorach jak napisałaś wcześniej. Może niezbyt trafiłam z odcieniem elewacji .
Narażę się na krytykę za brak gustu ale mnie do tego by pasował drewniany taras i zabejcowane, pomalowane na ciemny, prawie czarny kolor deski. Barierki też ciemne A w pobliżu tarasu krzaki białych hortensji wielkokwiatowych, białych i różowych piwonii ewentualnie róż.
Na tarasie jasne siwe, szare donice z kwiatami w kolorach białym fioletowym i różowym. I białe drewniane meble, stół, krzesła.
Dla mnie by to było śliczne.

Edytowane przez przylaszczka50
Czas edycji: 2014-08-29 o 22:48
przylaszczka50 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-29, 23:14   #19
AsiA_555
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 201
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Cytat:
Napisane przez przylaszczka50 Pokaż wiadomość
Usiłowałam sobie wyobrazić ten dom w takich kolorach jak napisałaś wcześniej. Może niezbyt trafiłam z odcieniem elewacji .
Narażę się na krytykę za brak gustu ale mnie do tego by pasował drewniany taras i zabejcowane, pomalowane na ciemny, prawie czarny kolor deski. Barierki też ciemne A w pobliżu tarasu krzaki białych hortensji wielkokwiatowych, białych i różowych piwonii ewentualnie róż.
Na tarasie jasne siwe, szare donice z kwiatami w kolorach białym fioletowym i różowym. I białe drewniane meble, stół, krzesła.
Dla mnie by to było śliczne.
Nie, nie żadna krytyka Ja właśnie dlatego dopytuje o te płyty kompozytowe, babka z Castoramy mi je pokazała. Wyglądają coś jak a;la drewno, są min w kolorze czerni, grafitu, są ponoć b. trwałe (nie rozmawiałam z nikim niestety, kto je faktycznie ma). Nie trzeba pod nie wylewki, która też wiadomo kosztuje, nie trzeba ich oliwić jak drewna, choć wyglądają podobnie.

---------- Dopisano o 00:14 ---------- Poprzedni post napisano o 00:10 ----------

Cytat:
Napisane przez przylaszczka50 Pokaż wiadomość
Usiłowałam sobie wyobrazić ten dom w takich kolorach jak napisałaś wcześniej. Może niezbyt trafiłam z odcieniem elewacji .
Narażę się na krytykę za brak gustu ale mnie do tego by pasował drewniany taras i zabejcowane, pomalowane na ciemny, prawie czarny kolor deski. Barierki też ciemne A w pobliżu tarasu krzaki białych hortensji wielkokwiatowych, białych i różowych piwonii ewentualnie róż.
Na tarasie jasne siwe, szare donice z kwiatami w kolorach białym fioletowym i różowym. I białe drewniane meble, stół, krzesła.
Dla mnie by to było śliczne.
Ale przecież drewno też można pomalować w razie czego na ciemny kolor.... hmmm,
Tylko potem trzeba o nie dbać,a z moim facetem, to ... yhhh może tak być, że oprócz gotowania, prania i sprzątania, będę miała na głowie impregnacje
AsiA_555 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-08-30, 07:12   #20
Nameria
Zadomowienie
 
Avatar Nameria
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: zaginiona w puszczy
Wiadomości: 1 508
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Powiem Ci tak, do Twojego domy będzie pasowało zarówno drewno, kompozyt, jak i beton czy kostka granitowa.
Ja tu najmniej bym się skłania do kostki. Na tarasie się siedzi, dzieci biegają, mogą się przewrócić. Kostka jest twarda i nieprzyjemna. Nie rozłożysz na niej kocyka, zeby dzieciak sobie posiedział. Jest też cieższa w utrzymaniu czystości. Deskę umyjesz a w szczelinach między kostką zawsze będze brud.
Drewno, fakt trzeba impregnować. Wylewka raczej jest konieczna, zeby drewno dłużej pożyło. Jednak jest to najprzyjemniejszy materiał. Alternatywą dla drewna jest kompozyt. Imituje drewno, wygląda dobrze ( jeszcze zależy jaki wybierzesz). jest trwały, tak naprawdę nie potrzeba wylewki, można położyć go bez wylewki, to już od tarasu zależy a to obniża koszta, łatwy w utrzymaniu czystości. Największym minusem jest dosyć mocne nagrzewanie materiału.

O betonie nie myślałaś?

A tak w ogóle Autorko, podchodzisz do tego trochę ze złej strony. Dom i ogród mają być połączone, tworzyć jedną, spójną całość. A Ty widać planu nie masz i zabierasz się za pojedyncze rzeczy.
Jak masz pieniądze, to fajnie jest wybrać się do Architekta krajobrazu, żeby chociaż coś Ci doradził, nakreślił jakiś ogólny, plan, styl, nie musisz zamawiac calego projektu.
To jest takie polskie, że my wszystko chcemy sami, dla oszczędnośći a nie da się znać na wszystkim. Czasem dobrze jest zwrócić się o pomoc do profesjonalisty i uniknąć wielu problemów.

Edytowane przez Nameria
Czas edycji: 2014-08-30 o 07:29
Nameria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-30, 08:34   #21
przylaszczka50
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 1 009
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Ja kocham drewno i dawałabym je wszędzie.
Nie znam się , nie wiem czy to fachowo lecz widziałam jak robili taras u mojej rodziny fachowcy z firmy i nie było wylewki pod tarasem drewnianym.
Położyli kilka belek betonowych jako obramowanie i w środku kilka , na nich w poprzek drewniane legary i na legarach deski. Przestrzeń pomiędzy belkami betonowymi zasypali na spodzie piaskiem potem kamień drobny tłuczony. Boki tego tarasu od ziemi aby nie było widać betonowych belek obłożone są kamieniem i taki sam cokół na domu od spodu ścian. Ścieżki, podjazdy, i wokół ścian domu mają z kostki brukowej i trochę żałują bo porasta w szczelinach trawa, chwasty i trzeba z tym walczyć.
przylaszczka50 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-30, 20:49   #22
AsiA_555
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 201
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Cytat:
Napisane przez Nameria Pokaż wiadomość
Powiem Ci tak, do Twojego domy będzie pasowało zarówno drewno, kompozyt, jak i beton czy kostka granitowa.
Ja tu najmniej bym się skłania do kostki. Na tarasie się siedzi, dzieci biegają, mogą się przewrócić. Kostka jest twarda i nieprzyjemna. Nie rozłożysz na niej kocyka, zeby dzieciak sobie posiedział. Jest też cieższa w utrzymaniu czystości. Deskę umyjesz a w szczelinach między kostką zawsze będze brud.
Drewno, fakt trzeba impregnować. Wylewka raczej jest konieczna, zeby drewno dłużej pożyło. Jednak jest to najprzyjemniejszy materiał. Alternatywą dla drewna jest kompozyt. Imituje drewno, wygląda dobrze ( jeszcze zależy jaki wybierzesz). jest trwały, tak naprawdę nie potrzeba wylewki, można położyć go bez wylewki, to już od tarasu zależy a to obniża koszta, łatwy w utrzymaniu czystości. Największym minusem jest dosyć mocne nagrzewanie materiału.

O betonie nie myślałaś?

A tak w ogóle Autorko, podchodzisz do tego trochę ze złej strony. Dom i ogród mają być połączone, tworzyć jedną, spójną całość. A Ty widać planu nie masz i zabierasz się za pojedyncze rzeczy.
Jak masz pieniądze, to fajnie jest wybrać się do Architekta krajobrazu, żeby chociaż coś Ci doradził, nakreślił jakiś ogólny, plan, styl, nie musisz zamawiac calego projektu.
To jest takie polskie, że my wszystko chcemy sami, dla oszczędnośći a nie da się znać na wszystkim. Czasem dobrze jest zwrócić się o pomoc do profesjonalisty i uniknąć wielu problemów.
Chciałam poznać opinie na temat co najlepiej mieć na tarasie. My dopiero stawiamy dom i na pewno będę obmyślać jak to ma wyglądać by było spójne i wszystko do siebie pasowało. Po prostu rzuciłam temat i już, nie kupię żadnego materiału na taras, dopóki nie będe wiedzieć co będzie wokół domu. Projekt domu wybieraliśmy, a potem ustalaliśmy szczegóły prawie rok i pewnie z ogrodem będzie podobnie, ale warto rozeznać się w temacie wcześniej

---------- Dopisano o 21:49 ---------- Poprzedni post napisano o 21:47 ----------

Dzięki wszystkim za porady, jeszcze trochę doczytałam, dopytałam naszych budowlańców i już wiem, że kostka i płytki odpadają na pewno. To zawsze coś ;-)
AsiA_555 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-31, 08:08   #23
Nameria
Zadomowienie
 
Avatar Nameria
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: zaginiona w puszczy
Wiadomości: 1 508
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Myślę, że dobrze zrobiłaś, będziesz miała czas na zastanowienie się.
Wiesz, miałam taki epizod w swoim zyciu, że pracowałam u człowieka, który zakłada ogrody. Tyle co naoglądałam się, jak ludzie zrobili ogród po swojemu a potem się okazuje, że te rośliny schną, tu coś nie tak, tam do poprawki. Często te poprawki kosztują więcej niż jak by zamówilć od razu projekt i uniknąć błędów. No i ile nerwów jeszcze. Profesjonalista podpowie Ci np jakie triki zrobić żeby optycznie powiększyć ogród, co u Ciebie można zrobić a czego się nie da.
Ważne tylko żeby wybrać kogoś kto naprawdę umie projektować ( najlepiej architekt krajobrazu ) a nie gościa po ogrodnictwie, który nie pracuje w zawodzie.
Nameria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-31, 08:55   #24
AsiA_555
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 201
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

No to będę musiała szukać kogoś godnego polecenia. Nie potrzebuje na już, ale na wiosnę 2015 r. Jeżeli kogoś macie sprawdzonego to dajcie znać, jestem ze Śląska.
AsiA_555 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-31, 11:59   #25
Nameria
Zadomowienie
 
Avatar Nameria
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: zaginiona w puszczy
Wiadomości: 1 508
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Niestety ja ze Śląska nie znam.
Nameria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-31, 12:11   #26
AsiA_555
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 201
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

A tak trochę z innej beczki, apropo urządzania ogrodu. Koleżanka kupiła dom w stanie deweloperskim, całkiem fajny z zieloną trawką. Zatrudniła takiego architekta, a ten kazał zasadzić najpierw na próbę jakieś tam cuda. Nic nie rosło, kazała zrobić podkop w ziemi i się okazało, że na działce ma wszystkie możliwe śmieci po budowie. Teraz muszą wywieść całą niby ziemie, kupić nową i dopiero może myśleć o urządzaniu ogrodu, bo na obecnej nic poza trawą nie będzie rosnąć, tak mówi ta architektka. Ona jest z podkarpacia, dlatego nie bardzo mogę ją wziąść do siebie.
AsiA_555 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-31, 13:56   #27
Nameria
Zadomowienie
 
Avatar Nameria
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: zaginiona w puszczy
Wiadomości: 1 508
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Też widziałam takie "kwiatki", że firma zamiast śmieci wywieźc jak się zdeklarowała to po prostu je zakopała. Trzeba tego pilnować.
My jak kupowaliśmy działkę z Tż napaliliśmy się na jedną, niby okazja ale działka w lekkim dołku. Jako, że przezorni jesteśmy, ja miałam dostęp do map to wymierzyłam sobie poziomy terenów. Zaczęło mi się nie zgadzać, myślałam, że się machnęłam bo na mapie wychodziło, ze różnica terenów jest sporo większa i to nawet bardzo duża. Poszliśmy zrobić wywiad środowikowy, czyli podpytać sąsiadów o tą działkę ( przy okazji poznaliśmy tych ludzi a to też ważne ). Okazało się, że działka była w dużym dołku, tak jak to z map wynikało w związku z czym podmakała sezonowo ( glebę też sprawdziłam, mało przepuszczalna więc w razie czego mielibyśmy powódź w domu ). Pani sprzedająca skorzystała z okazji, ze w okolicy ludzie się budują i przyjmowała co leci. Nam mówiła, że tylko ziemię bierze a tak naprawdę leciało tam wszystko. Jeden miły sąsiad nawet zdjęcia porobił.
Teraz Pani buduje na tej działce dom i ten dom sprzeda.
Dziwne, że architekt kazał zasadzić coś na próbę. Zwykle robi się badanie gleby albo z jeśli jest to możliwe to z obserwacji stwierdza jaka to gleba ( po roślinach występujących naturalnie ).
Nameria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-31, 23:49   #28
AsiA_555
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 201
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Cytat:
Napisane przez Nameria Pokaż wiadomość
Też widziałam takie "kwiatki", że firma zamiast śmieci wywieźc jak się zdeklarowała to po prostu je zakopała. Trzeba tego pilnować.
My jak kupowaliśmy działkę z Tż napaliliśmy się na jedną, niby okazja ale działka w lekkim dołku. Jako, że przezorni jesteśmy, ja miałam dostęp do map to wymierzyłam sobie poziomy terenów. Zaczęło mi się nie zgadzać, myślałam, że się machnęłam bo na mapie wychodziło, ze różnica terenów jest sporo większa i to nawet bardzo duża. Poszliśmy zrobić wywiad środowikowy, czyli podpytać sąsiadów o tą działkę ( przy okazji poznaliśmy tych ludzi a to też ważne ). Okazało się, że działka była w dużym dołku, tak jak to z map wynikało w związku z czym podmakała sezonowo ( glebę też sprawdziłam, mało przepuszczalna więc w razie czego mielibyśmy powódź w domu ). Pani sprzedająca skorzystała z okazji, ze w okolicy ludzie się budują i przyjmowała co leci. Nam mówiła, że tylko ziemię bierze a tak naprawdę leciało tam wszystko. Jeden miły sąsiad nawet zdjęcia porobił.
Teraz Pani buduje na tej działce dom i ten dom sprzeda.
Dziwne, że architekt kazał zasadzić coś na próbę. Zwykle robi się badanie gleby albo z jeśli jest to możliwe to z obserwacji stwierdza jaka to gleba ( po roślinach występujących naturalnie ).
Działki szukaliśmy dobry rok, i tak naprawdę kupiliśmy tą, która pierwsza nam się spodobała (za droga była), po obejrzeniu wszystkich, chyba możliwych w rejonie wróciliśmy do niej, mimo, że mieliśmy na działkę mniej przeznaczone. Ale cuda masakryczne widziałam, to co nam się podobało, to zawsze wywiad robiliśmy, wśród sąsiadów, w UM, no i kierownik budowy/geodeta nam doradzał. Jedną to zapamiętam działkę na długą, piękna, właściciel to prawdziwy sprzedawca, byłam od razu gotowa ją kupić, dobrze, że sama nie jestem ;-) Ojciec moich dzieci zaczął węszyć, no i się okazało, że wcześniej było wysypisko śmieci, nielegalne, więc w UM w papierach nic nie mieli.

Architektem krajobrazu nie jestem i nikogusieńko osobiście nie znam, co by choćby liznął ten temat, tylko ta moja jedna koleżanka z Rzeszowa zatrudniła taką osobę, napisałam, co powiedziała, nie wiem czy miała czy nie rację sadząc na próbę, nie jestem w tej chwili na takim etapie projektowania ogrodu, żebym się mogła coś więcej wypowiedzieć.
Zmykam już, rano trzeba wstać i nowe przedszkole testować
AsiA_555 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-13, 12:58   #29
madzia_es
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 26
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Mam koleżankę, która jest architektem i wiem że ogólnie najczęściej poleca ludziom drewno egzotyczne jeśli chodzi o tarasy. Bo płytki potrafią pękać...plus nieprzyjemnie się chodzi po nich na boso (zwłaszcza w upalne dni) Pomagała zresztą moim dziadkom w przebudowie salonu, chcieli go powiększyć i w części zrobić przeszklony taras ( taki trochę ogród zimowy ) połączony z wyjściem do ogrodu..wiem że poleciła im firmę z brwinowa bodajże kuhn czy jakoś tak po niemiecku to brzmiało i zrobili u dziadków właśnie ten zewnętrzny taras z drewna egzotycznego i wyszło bardzo fajnie. W sumie to problem był trochę z tym, żeby dopasować wszystko do starego budynku jakbyście potrzebowały jakiś namiarów albo miały pytania to dawajcie znać, mogę ją podpytać trochę albo dać na nią namiary
madzia_es jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-13, 12:25   #30
matylda_1988
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-09
Wiadomości: 3
Dot.: Z czego najlepiej zrobić taras

Aranżacja domu jest bez wątpienia rzeczą gustu. Osobiście urządzając swój taras starałam się aby taras tworzył spójną całość z otoczeniem. Postawiłam na drewno z elementami ze stali nierdzewnej i uzyskałam zamierzony efekt xxx

Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2016-04-13 o 15:20 Powód: wstaw zdjecia
matylda_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-11-15 22:12:39


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:12.