"Bo to TYLKO ślub cywilny".Cywilny=gorszy?: ( - Strona 88 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Jeszcze przed ślubem

Notka

Jeszcze przed ślubem Na tym forum rozmawiamy o tym co powinno zadziać się jeszcze przed ślubem, czyli o wieczorku panieńskim, prezentach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-09-20, 14:32   #2611
Arsonist
Zakorzenienie
 
Avatar Arsonist
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 3 157
Dot.: "Bo to TYLKO ślub cywilny".Cywilny=gorszy?: (

Cytat:
Napisane przez zambeza Pokaż wiadomość
Czy ja wiem? Ja uważam, że moment przysięgi to czas dla nas, taki intymny moment urzędniczka mówiła głośno, my już niekoniecznie
Hmm, no niby tak, ale po co wtedy w ogóle goście na ślubie? Jak już są, to pełnią oni rolę swego rodzaju nieformalnych świadków składanej przysięgi. Dla mnie trochę bez sensu nie słyszeć w ogóle państwa młodych podczas ślubowania. Tak że popieram mmagduszkę, żeby od razu sprawdzać, czy sala ogarnia technicznie śluby w plenerze. My z TŻ początkowo chcieliśmy właśnie taki robić i jedna sala ewidentnie miała doświadczenie, zapewniała nagłośnienie, a w drugiej managerka się bardzo zdziwiła, jakie nagłośnienie... Tak że tego. Jak jest garstka gości i wszystko odbywa się na małym obszarze, to OK, ale jak jest dużo rzędów krzesełek i PM z urzędnikiem siedzą w pewnej odległości od gości, to już gorzej.
Zapisz
__________________
Sprawy, które były i opadły w otchłań
wyłaniają się na nowo, wykuwają z ognia.
Arsonist jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-20, 18:02   #2612
mmagduszka
Rozeznanie
 
Avatar mmagduszka
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 917
Dot.: "Bo to TYLKO ślub cywilny".Cywilny=gorszy?: (

Cytat:
Napisane przez Arsonist Pokaż wiadomość
Hmm, no niby tak, ale po co wtedy w ogóle goście na ślubie? Jak już są, to pełnią oni rolę swego rodzaju nieformalnych świadków składanej przysięgi. Dla mnie trochę bez sensu nie słyszeć w ogóle państwa młodych podczas ślubowania. Tak że popieram mmagduszkę, żeby od razu sprawdzać, czy sala ogarnia technicznie śluby w plenerze. My z TŻ początkowo chcieliśmy właśnie taki robić i jedna sala ewidentnie miała doświadczenie, zapewniała nagłośnienie, a w drugiej managerka się bardzo zdziwiła, jakie nagłośnienie... Tak że tego. Jak jest garstka gości i wszystko odbywa się na małym obszarze, to OK, ale jak jest dużo rzędów krzesełek i PM z urzędnikiem siedzą w pewnej odległości od gości, to już gorzej.
Zapisz
Na tym ślubie na którym ja byłam gości było sporo bo około 80. I krzesełka zajmowały całkiem długi rządek. Nie słyszeliśmy ani przysięgi mówionej przez młodych, ani urzędnika Niestety w plenerze głos też się inaczej rozchodzi. W pałacu ślubów na drugim cywilnym na którym w tym roku byliśmy urzędniczka mówiła bez mikrofonu i było ją świetnie słychać, mimo że też było ok 60 gości. Ale zamknięta przestrzeń.
__________________
20.08.2016
mmagduszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-28, 19:56   #2613
slodka_jak_malinka
Raczkowanie
 
Avatar slodka_jak_malinka
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 420
Ślub cywilny - odbiór przez otoczenie

Hej.

Mam pytanie do osób, które ślub cywilny brały lub biorą i spotkały się z jakimiś niestosownymi opiniami w swoim otoczeniu. Czy ugięłyście się i był ten kościelny? Czy postawiłyście na swoim i był cywilny, ale przez to może ktoś nie przyszedł? Był jakieś fochy, mówienie, że cywilny to nie ślub, że nie wypada robić wesela, trzeba przyjść w garsonce obiad i do domu?

Ja przyznam mam różne przeboje rodzinne, nie przejmuję się niczym, na szczęście jest to tylko mruczenie pod nosem, które wypuszczam drugim uchem. Największą przykrość sprawiła mi babcia swoimi komentarzami, ale wiem, że nie wolno się nią przejmować, bo różne komentarze padały z jej ust z innych okazji.

Pytanie głównie do ludzi z wiosek, małych miast, bo w dużych miejscach jak Warszawa, Kraków itp. to myślę, że cywilny to jest normalka podczas gdy na wsi "ślub cywilny to nie jest żaden ślub w oczach boga".

Zapraszam do dyskusji jak to było u Was.
slodka_jak_malinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-29, 05:19   #2614
theali
Zakorzenienie
 
Avatar theali
 
Zarejestrowany: 2016-11
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 6 604
Dot.: Ślub cywilny - odbiór przez otoczenie

Przeważają reakcje pozytywne - moja rodzina jest dość mało religijna, chociaż z niewielkiego miasta. Chociaż i tak spodziewam się jazd, kiedy za ślubem cywilnym pójdzie niechrzczenie dzieci Ponoć tylko kuzyn za moimi plecami skomentował, że "na taki ślub to się nawet jechać nie opłaca". Ale to też w odniesieniu do malutkiego przyjęcia zamiast wesela. W rodzinie narzeczonego też raczej jest luz, zwłaszcza że kilka lat wcześniej jego brat już brał sam cywilny i "przetarł szlaki". Odrobinę obawiamy się tylko reakcji jego chrzestnych.

Wśród znajomych bywało różnie. Reakcje bywały nie tyle negatywne, co zdziwione - paradoksalnie to w Poznaniu poznałam więcej baardzo wierzących niż u siebie na podkarpaciu. Większość decyzję odbiera pozytywnie, bo jednak jakby rzadsze jest tu podejście "co ludzie powiedzo" i "bo to taka ładna tradycja!"
theali jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-29, 15:38   #2615
gothka152
Zakorzenienie
 
Avatar gothka152
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Dolina Dzikiej Róży
Wiadomości: 19 132
GG do gothka152
Dot.: Ślub cywilny - odbiór przez otoczenie

Bierzemy z narzeczonym sam ślub cywilny za niecałe 10 miesięcy. Oboje jesteśmy już po 30-stce, mieszkamy w średniej wielkości mieście na podkarpaciu. Od ponad dwóch lat- pod jednym dachem.

Nie chodzimy do kościoła, nie święcimy przysłowiowego ,,koszyczka", nie przyjmujemy kolędy- generalnie nie mamy z praktykowaniem wiary katolickiej wiele wspólnego. Od początku było jasne, że w przypadku decyzji o sformalizowaniu związku w grę wchodzi wyłącznie ślub cywilny.

Gdy ktoś pyta nas o nasze ślubne plany i dowiaduje się, że przysięgi w kościele nie będzie, wymowne milczenie jest najłagodniejszą reakcją O ,,prawdziwy ślub w kościele" dopytują nas niemal wszyscy- od mojej ponad 80-letniej babci, po kosmetyczkę, która nie może zrozumieć, że w naszych planach (tj.moich i narzeczonego) ślubu kościelnego nie ma wcale.

Osobiście znam tylko kilka par, które poprzestały na samym ślubie cywilnym.
Wszyscy wokół- nawet ci, którzy deklarują się jako ateiści ()- biorą ślub w kościele, tłumacząc to na różne sposoby (pomijam osoby faktycznie wierzące i praktykujące, dla których ślub w kościele jest oczywistością i naturalną konsekwencją ich wyborów).

Jedna z moich koleżanek ślub kościelny wzięła z powodu swojej mieszkającej na wsi teściowej, która nie wyobrażała sobie innego ślubu i oczywiście co powiedzieliby ludzie. Inna koleżanka, ślubując w kościele , spełniła marzenie swojego chorego dziadka, który marzył o tym, żeby zobaczyć ją w sukni przed ołtarzem.

Robimy z narzeczonym małe, poślubne przyjęcie- wyłącznie dla rodziców i rodzeństwa.

Z mojej strony będzie tylko brat. Moi rodzice ślubu cywilnego nie uznają i nie przyjdą. Mama ponad to stwierdziła, że nie będzie mi gratulować drogi do wiecznego potępienia i życia w grzechu
Rodzina tżta nie jest zachwycona perspektywą naszego samego ślubu cywilnego, ale pojawią się. Próbowali nas namawiać na ślub w kościele mówiąc, że nie musimy chodzić na mszę, ale ślub kościelny weźmy, bo będzie później problem z chrztem Nie wiedzą, że problemu z chrztem nie będzie żadnego, bo po pierwsze: nie planujemy mieć dzieci, a po drugie: i tak byśmy ich nie chrzcili

Sporo osób chyba w sumie nie dowierza, że my naprawdę bierzemy sam (lub tylko) ślub cywilny. Swoją drogą- nie lubię określeń sam cywilny lub tylko cywilny
Dla mnie ślub to ślub. Biorę go z miłości i z założenia- na całe życie.
__________________
17. 09. 2016 r.
Mieszkamy razem
07. 08. 2018 r.
08. 08. 2020 r.
Tekla


15/2023
gothka152 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-29, 16:02   #2616
eibhlin87
Zakorzenienie
 
Avatar eibhlin87
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 329
Dot.: Ślub cywilny - odbiór przez otoczenie

Brałam ślub cywilny, tylko jedna ciotka (bardzo religijna) zapytała kiedy kościelny (ślub braliśmy po 10 latach związku jak byłam w ciąży, więc chyba myślała że to tak na szybko a potem będzie ten właściwy). Odpowiedziałam, że w najbliższym czasie nie planujemy
Ze ślubem poszło łatwo (mimo, że teoretycznie moja rodzina jest wierząca, niektórzy gorliwie praktykujący), gorzej było jak mówiliśmy, że nie będziemy chrzcić syna
__________________
eibhlin87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-10-29, 16:45   #2617
theali
Zakorzenienie
 
Avatar theali
 
Zarejestrowany: 2016-11
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 6 604
Dot.: Ślub cywilny - odbiór przez otoczenie

Cytat:
Napisane przez gothka152 Pokaż wiadomość
Sporo osób chyba w sumie nie dowierza, że my naprawdę bierzemy sam (lub tylko) ślub cywilny. Swoją drogą- nie lubię określeń sam cywilny lub tylko cywilny
Dla mnie ślub to ślub. Biorę go z miłości i z założenia- na całe życie.
Mam alergię na sformułowanie tylko cywilny.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
theali jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Jeszcze przed ślubem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-09-20 19:02:30


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:03.