Dotacja z urzędu pracy a wypadek - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-12-05, 16:38   #1
monikanwl
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 11

Dotacja z urzędu pracy a wypadek


Witam,
Mam pewien problem, gdyż mój tata założył własną firmę w listopadzie z dotacji, a 2 dni temu uległ wypadkowi w wyniku którego nie będzie mógł pracować przez około 6 miesięcy. Odszkodowanie dostanie dopiero po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Co ma zrobić w tej sytuacji? Czy dostanie jakieś wynagrodzenie z urzędu pracy, zasiłek chorobowy? Czy musi opłacać ZUS
monikanwl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-06, 16:10   #2
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Dotacja z urzędu pracy a wypadek

Cytat:
Napisane przez monikanwl Pokaż wiadomość
Witam,
Mam pewien problem, gdyż mój tata założył własną firmę w listopadzie z dotacji, a 2 dni temu uległ wypadkowi w wyniku którego nie będzie mógł pracować przez około 6 miesięcy. Odszkodowanie dostanie dopiero po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Co ma zrobić w tej sytuacji? Czy dostanie jakieś wynagrodzenie z urzędu pracy, zasiłek chorobowy? Czy musi opłacać ZUS
Zadzwoń najlepiej do PUP i zapytaj, to najpewniejsze źródło wiedzy.

PUP w gruncie rzeczy nie interesuje, czy masz pracę na własnej dz.g, grunt, aby składki były opłacane w terminie i firma była utrzymana przez rok czasu. Jeżeli z różnych przyczyn zamkniesz działalność w ciągu roku, to wtedy zwraca się całą pulę wziętą z dotacji, albo robią to poręczyciele za Ciebie. Także proponowałabym po prostu opłacać ZUS, niżeli bawić się w zamykanie dz.g.

Wypadek odbył się w czasie pracy? Bo jeżeli wypadek nie był w czasie pracy, to z ZUS nie ma na co liczyć, bo od jakiegoś czasu nawet w drodze do/z pracy nic nie finansują, jedynie gwarantują opiekę zdrowotną w NFZ.

PUP nie ma nic do zasiłków chorobowych, za co ma niby dać jakieś wynagrodzenie, zasiłek? Zasiłkami chorobowymi zajmuje się ZUS. Poza tym, jeśli opłaca się ZUS zawsze terminowo i od minimum trzech miesięcy, to owszem, możesz go dostać.
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-07, 13:53   #3
monikanwl
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 11
Dot.: Dotacja z urzędu pracy a wypadek

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o wypadek to był w trakcie pracy. A co do zasiłku chorobowego to chyba nie ma na co liczyć bo firma działa dopiero od kilku tygodni.
monikanwl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-07, 18:49   #4
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: Dotacja z urzędu pracy a wypadek

Cytat:
Napisane przez monikanwl Pokaż wiadomość
Dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o wypadek to był w trakcie pracy. A co do zasiłku chorobowego to chyba nie ma na co liczyć bo firma działa dopiero od kilku tygodni.
Zadzwoń/podejdź jeszcze do PUP oraz do ZUS i zapytaj dokładnie, co w tej sprawie zrobić, zważywszy, że wypadek był w czasie pracy.
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-12, 14:38   #5
trivial
Rozeznanie
 
Avatar trivial
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 698
GG do trivial
Dot.: Dotacja z urzędu pracy a wypadek

Nie liczyłabym na PUP - w momencie otrzymania dotacji jest się wykreślanym z listy bezrobotnych i oni nie mają tutaj nic do gadania. Nawet jeśli wypadek był w trakcie pracy, to jest to działalność gospodarcza, Tata nie ma już nic wspólnego z PUPem poza koniecznością doniesienia dokumentów o istnieniu firmy za rok.
Nie można też zawiesić działalności na ten czas, ani w żaden sposób "odroczyć" tych terminów zobowiązań wobec PUP. Po prostu nie jest już ich "podopiecznym".

Prowadzenie działalności niestety wiąże się z takimi konsekwencjami - ja przez pracę nabawiłam się choroby która nie pozwala mi w żaden sposób wykonywać tego, co robiłam do tej pory, ale żadne zusy, pupy i inne skarbówki nie mają łaski dla takich ludzi - chciało się działalności - trzeba pracować niezależnie od okoliczności
__________________

trivial jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:47.