Nagłe tycie bez wyraźnego powodu - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-07-01, 17:29   #1
incapacitated
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 33

Nagłe tycie bez wyraźnego powodu


Bardzo proszę o pomoc, poradę. W ciągu ostatnich 3 miesięcy utyłam 4 kg bez powodu... Moja waga wcześniej była stała czyli 54,5 - 55 kg. Teraz utyłam 4 kg, nie zmieniając w żaden sposób nawyków żywieniowych, wręcz przeciwnie - latem zawsze jem mniej słodyczy. Po pierwszym miesiącu tycia zaczęłam wręcz większą wagę przykładac do posiłków, i częściej sobie odmawiam czegoś kalorycznego. Mimo wszystko waga ciągle rośnie...
Czy macie może pomysł czym to może byc spowodowane? Mam 23 lata, nie rzuciłam palenia (bo nie palę), nie jadam chipsów ani gazowanych napojów (czasem tylko piwo). Jem baaaardzo dużo warzyw, dużo owoców, pawie w ogóle nie jem mięsa, węglowodany za to tak róznie, ale nie jadam białego pieczywa czy makaronu. Ostatnio nie jem już w ogóle żółtych serów. Fakt nie uprawiam sportu, ale moja waga mimo wszystko zawsze stała w miejscu. Teraz od kilku dni zaczęłam się więcej ruszac, bo zaczynam panikowac co się ze mną dzieje... Dziwne jest też to, że wizualnie się moim zdaniem nie powiększyłam, w spodnie jak się mieściłam tak się mieszczę. Nigdy nie byłam szczupła, gruba też nie - raczej coś pomiędzy. W czasach (tzn jeszcze no 5 lat temu) gdy uprawiałam regularnie sport także nie chudłam dlatego pogodziłam się już z tym że taka moja natura.
Bardzo proszę o pomysły - co się ze mną dzieje? może powinnam się na coś zbadac? (okres mam jakby co )
incapacitated jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-01, 18:00   #2
tapetka22
Zakorzenienie
 
Avatar tapetka22
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: K-ce/Ch-ów
Wiadomości: 15 816
Dot.: Nagłe tycie bez wyraźnego powodu

masz jakies objawy jak tu:
http://www.tarczyca.pl/choroby-tarcz...nnosc-tarczycy
__________________
Życie bez pandzi to nie to samo
tapetka22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-01, 18:06   #3
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Nagłe tycie bez wyraźnego powodu

pomyłka
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-01, 18:23   #4
incapacitated
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 33
Dot.: Nagłe tycie bez wyraźnego powodu

Cytat:
Napisane przez tapetka22 Pokaż wiadomość
Dzięki za zainteresowanie. Z objawów zgadzają mi się tylko stany depresyjne i senność (potrafię spac czasem nawet 11 godzin). Za to reszta objawów już zupełnie się nie zgadza, bo np jeśli chodzi o marźnięcie to jest u mnie wręcz przeciwnie - strasznie mi ostatnio gorąco (źle znoszę lato). Więc to chyba nie to?
incapacitated jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-01, 19:04   #5
201704210903
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 12 461
Dot.: Nagłe tycie bez wyraźnego powodu

zbadaj TSH i Ft4 - nie musisz mieć wszystkich objawów niedoczynności
201704210903 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-01, 19:08   #6
incapacitated
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 33
Dot.: Nagłe tycie bez wyraźnego powodu

Cytat:
Napisane przez Mlebidakin Pokaż wiadomość
zbadaj TSH i Ft4 - nie musisz mieć wszystkich objawów niedoczynności
czy na te badania muszę miec skierowanie? jeśli tak to od lekarza ogólnego?
incapacitated jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-01, 19:57   #7
Winky
Zadomowienie
 
Avatar Winky
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 1 231
Dot.: Nagłe tycie bez wyraźnego powodu

Cytat:
Napisane przez incapacitated Pokaż wiadomość
czy na te badania muszę miec skierowanie? jeśli tak to od lekarza ogólnego?
Tak, musisz mieć skierowanie; na TSH może dać Ci rodzinny, na FT3 czy FT4 już niestety nie, może to zrobić jedynie specjalista. Prywatnie zapłacisz około 20 - 30zł za każde.
__________________
Kochać i tracić, pragnąć i żałować;
Padać boleśnie i znów się podnosić.
Krzyczeć tęsknocie: PRECZ! i błagać: PROWADŹ! -
Oto jest życie: nic a jakże dosyć...
Winky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-07-01, 22:53   #8
201705250955
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 8 665
Dot.: Nagłe tycie bez wyraźnego powodu

Jak już będziesz sobie robiła hormonalne, to zrób też antyTPO i antyTG.
Dziwne właśnie to przytycie. Możesz sobie też zrobić usg tarczycy - ja osobiście mam dosyć małą tarczycę + zbyt wysokie TSH, pozostałe parametry w miarę w normie, a również tyłam jak szalona. Na szczęście teraz dzieją się ze mną cuda, przy w miarę zdrowej diecie + rowerze (20 km/dziennie) udało mi się sporo schudnąć.
201705250955 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-02, 09:27   #9
klora
Rozeznanie
 
Avatar klora
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 975
Dot.: Nagłe tycie bez wyraźnego powodu

lw
Cytat:
Napisane przez incapacitated Pokaż wiadomość
Bardzo proszę o pomoc, poradę. W ciągu ostatnich 3 miesięcy utyłam 4 kg bez powodu... Moja waga wcześniej była stała czyli 54,5 - 55 kg. Teraz utyłam 4 kg, nie zmieniając w żaden sposób nawyków żywieniowych, wręcz przeciwnie - latem zawsze jem mniej słodyczy. Po pierwszym miesiącu tycia zaczęłam wręcz większą wagę przykładac do posiłków, i częściej sobie odmawiam czegoś kalorycznego. Mimo wszystko waga ciągle rośnie...
Czy macie może pomysł czym to może byc spowodowane? Mam 23 lata, nie rzuciłam palenia (bo nie palę), nie jadam chipsów ani gazowanych napojów (czasem tylko piwo). Jem baaaardzo dużo warzyw, dużo owoców, pawie w ogóle nie jem mięsa, węglowodany za to tak róznie, ale nie jadam białego pieczywa czy makaronu. Ostatnio nie jem już w ogóle żółtych serów. Fakt nie uprawiam sportu, ale moja waga mimo wszystko zawsze stała w miejscu. Teraz od kilku dni zaczęłam się więcej ruszac, bo zaczynam panikowac co się ze mną dzieje... Dziwne jest też to, że wizualnie się moim zdaniem nie powiększyłam, w spodnie jak się mieściłam tak się mieszczę. Nigdy nie byłam szczupła, gruba też nie - raczej coś pomiędzy. W czasach (tzn jeszcze no 5 lat temu) gdy uprawiałam regularnie sport także nie chudłam dlatego pogodziłam się już z tym że taka moja natura.
Bardzo proszę o pomysły - co się ze mną dzieje? może powinnam się na coś zbadac? (okres mam jakby co )
moze wlasnie za duzo kalorii obcielas? przyczyn moze byc sporo: od klopotow z hormonami, przez stres az do np. problemow z zoladkiem czy jelitami...
nie wiem czy jest sens drazyc od czego jesli nie czujesz innych niepokojacych objawow i w spodnie sie dalej miescisz, waga to tylko waga - jest zalezna od wielu czynnikow i jesli wymiary sa niezmienione to co za roznica ile wazysz?
__________________


klora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-02, 09:31   #10
altai
Rozeznanie
 
Avatar altai
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Kioto
Wiadomości: 745
Dot.: Nagłe tycie bez wyraźnego powodu

Jeśli taki stan rzeczy będzie się dalej utrzymywał, będziesz nadal systematycznie przybierała na wadze to najlepiej wybrać się do lekarza, powiedzieć o swoim problemie. Lekarz powinien skierować Cię na konkretne badania.

Może to być równie dobrze niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników lub cukrzyca... a może nic poważnego.
__________________
Niczego nie należy pozostawiać przypadkowi. Niczego nie pomijać. Należy uwzględniać sprzeczne informacje. Nie spieszyć się z wyciąganiem wniosków.

Edytowane przez altai
Czas edycji: 2012-07-02 o 09:37
altai jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-02, 09:42   #11
incapacitated
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 33
Dot.: Nagłe tycie bez wyraźnego powodu

Cytat:
Napisane przez Winky Pokaż wiadomość
Tak, musisz mieć skierowanie; na TSH może dać Ci rodzinny, na FT3 czy FT4 już niestety nie, może to zrobić jedynie specjalista. Prywatnie zapłacisz około 20 - 30zł za każde.
Cytat:
Napisane przez asia_aisa Pokaż wiadomość
Jak już będziesz sobie robiła hormonalne, to zrób też antyTPO i antyTG.
Dziwne właśnie to przytycie. Możesz sobie też zrobić usg tarczycy - ja osobiście mam dosyć małą tarczycę + zbyt wysokie TSH, pozostałe parametry w miarę w normie, a również tyłam jak szalona. Na szczęście teraz dzieją się ze mną cuda, przy w miarę zdrowej diecie + rowerze (20 km/dziennie) udało mi się sporo schudnąć.
Cytat:
Napisane przez altai Pokaż wiadomość
Jeśli taki stan rzeczy będzie się dalej utrzymywał, będzeesz nadal systematycznie przybierała na wadze to najlepiej wybrać się do lekarza, powiedzieć o swoim problemie. Lekarz powinien skierować Cię na konkretne badania.

Może to być równie dobrze niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników lub cukrzyca... a może nic poważnego.
ok, spróbuję zrobic te badania jak najszybciej...

Cytat:
Napisane przez klora Pokaż wiadomość
lw

moze wlasnie za duzo kalorii obcielas? przyczyn moze byc sporo: od klopotow z hormonami, przez stres az do np. problemow z zoladkiem czy jelitami...
nie wiem czy jest sens drazyc od czego jesli nie czujesz innych niepokojacych objawow i w spodnie sie dalej miescisz, waga to tylko waga - jest zalezna od wielu czynnikow i jesli wymiary sa niezmienione to co za roznica ile wazysz?
Za dużo kalorii na pewno nie ograniczyłam. Ja generalnie jem dużo słodyczy, a od tych paru miesięcy sobie trochę odmawiam, np zjem połowę porcji ciasta na imieninach, albo mówię TŻ-towi że ja zjem tylko tyle i tyle czekolady, reszte niech schowa żeby mnie nie kusiło - żadnych dramatycznych cięc kalorycznych tu nie ma

Generalnie wiem że waga to waga, bywa z nią różnie i tak dalej, ale dla mnie bardzo niepokojące jest przybieranie tak dużo na wadze bez przyczyny - od lat miałam ją stałą z wahaniem o dosłownie pół kilograma przed okresem.
A wymiary - no cóż, mam nadzieję że są takie same, po prostu po ubraniach nie zauważyłam różnicy, w lustrze też nie - ale może się mylę i nie dostrzegam różnicy po prostu? bo chyba 4kg przy wzroście 1,65 byłoby widać? Czy nie?
incapacitated jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:50.