Zmiana nazwiska 15 letniej córki - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-06-30, 10:04   #1
godza123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 11

Zmiana nazwiska 15 letniej córki


Witam serdecznie
BArdzo przepraszam, z góry , jeśli wybrałam złą kategorię, do zadanie tego pytania, jednak bardzo proszę o zrozumienie, gdyż jest to mój pierwszy raz od paru miesięcy

Otóż, kiedy moja córka zaczęła wchodzic w okres dojrzewania, zaczęła mieć kompleksy z powodu nazwiska, dodam, że nie jest to typowo obrażliwe słowo, ani różna intymna częśc ciała, tylko słowo, po krórego przekształceniu jednej litery w inną wychodzi bardzo popularne i obrażliwe określenie człowieka;(Nazwisko to otrzymałam wychodząc za mojego męża, wczesniej nazywałam sie Agata Kowalska
RAzem z mężem jako, ze jesteśmy dorośli nie przeszkadza nam takie nazwisko, jednak dla młodego człowieka może byc to rzeczywiscie trudne. Czy możemy zmienic nazwisko córce?
Bardzo proszę o odpowiedzi
Pozdrawiam
Agata



Przepraszam, ale troszkę, żle zadałam to pytanie.Oczywiscie widziałam, że należy złożyć wniosek do urzędu. Jednak nie mam pojecia, ile nalezy czekac na odpowiedż, i czy możemy zmienić nazwisko córce na przypadkowe tzn, na zupełnie nie związane z moją, ani męża rodziną ?LUb nazwisko sprzed 50 lat babci

Edytowane przez godza123
Czas edycji: 2012-06-30 o 10:35
godza123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-30, 10:21   #2
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: Zmiana nazwiska 15 letniej córki

Wszystko zależy na jakie nazwisko chciałaby zmiany, czy tylko ona zmienia czy wy też, jak to uzasadnicie. 15latka na pewno sama tego zrobić nie może.
W waszym urzędzie stanu cywilnego składacie odpowiedni wniosek. Możesz tam zadzwonić lub przyjść i zapytać jak to zrobić.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-30, 10:23   #3
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Zmiana nazwiska 15 letniej córki

Dodam, że prawo oczywiście przewiduje taką możliwość - może przyjąć twoje panieńskie, ale też panieńskie np. którejś babci
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-30, 11:09   #4
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Zmiana nazwiska 15 letniej córki

Wiesz, że trzeba złożyć wniosek to też pewnie i tam odpowiedzą na pytanie ile to trwa i na jakie można zmienić
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-30, 11:40   #5
godza123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 11
Dot.: Zmiana nazwiska 15 letniej córki

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
Wiesz, że trzeba złożyć wniosek to też pewnie i tam odpowiedzą na pytanie ile to trwa i na jakie można zmienić
Masz rację, ale chcę być zdecydowana, na jakie nazwisko zmienić, czy będzie to tej pani z rodziny czy tej, czy moze zupełnie "obce" nazwisko, tylko nie jestem pewna czy da sie zmienić na takie , wiec do pytanie, jeśli można kieruje do was
godza123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-30, 16:15   #6
mja0000
Raczkowanie
 
Avatar mja0000
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 58
Dot.: Zmiana nazwiska 15 letniej córki

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
Wiesz, że trzeba złożyć wniosek to też pewnie i tam odpowiedzą na pytanie ile to trwa i na jakie można zmienić
Też mi się wydaje, że najlepiej zapytać w USC o szczegóły. Wiem, że aby zmienić nazwisko - aktualne nazwisko musi być np. ośmieszające. A to jest już decyzja kierownika usc, czy dane nazwisko za takie uzna. Oczywiście od decyzji można się odwoływać. Nie znam się na szczegółach ale coś więcej możesz znaleźć w ustawie o zmianie imienia i nazwiska: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...1414:rolleyes:
mja0000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-30, 21:36   #7
edytcia
Zakorzenienie
 
Avatar edytcia
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: tam, tam
Wiadomości: 3 342
Dot.: Zmiana nazwiska 15 letniej córki

Na pewno możecie zmienić córce nazwisko i najłatwiej będzię zmienić je na twoje panieńskie.

W USC będziesz pytana o powody oczywiście. No i możesz powiedzieć, to co tu napisałaś oraz to, że robisz to dla dobra dziecka.

Oczywiście w USC będziecie musieli być wszyscy, tzn. Ty, córka i ojciec dziecka.

Generalnie zawsze decyzja jest w rękach kierownika urzędu, więc Wasze zadanie to przekonanie go.

Powodzenia.
edytcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-07-01, 11:37   #8
alkaxy
biegam dla Zabawy
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 5 181
Dot.: Zmiana nazwiska 15 letniej córki

Na pewno nie wybieraj żadnego "znanego" nazwiska, bo tak jak jest w ustawie - nie zmienią Ci.
Wybierz albo coś z rodziny albo zmień kilka liter. Mój kolega miał nazwisko, które w sumie jest brzydkim słowem i właśnie zmieniał litery i dostał zgodę.
A i jeszcze jedno - przemyślcie sprawę poważnie, bo na pewno będzie wiele sytuacji kiedy córka będzie musiała się tłumaczyć czemu ma inne nazwisko niż wy. Plus, tak było w przypadku mojego kolegi, najpierw była masa plotek czemu zmieniał nazwisko, w sumie więcj szumu niż jak miał to "brzydkie".
alkaxy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-01, 19:07   #9
lookka
Raczkowanie
 
Avatar lookka
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 346
Dot.: Zmiana nazwiska 15 letniej córki

Mam sąsiadów którzy mieli nazwisko związane z częścią intymną, wszyscy zmienili(mama, tata i syn) , przekształcając to pierwsze, zmikenili chyba dwie literki i nie było z tym problemów.
lookka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-26, 14:16   #10
martyna_cytryna
Przyczajenie
 
Avatar martyna_cytryna
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 3
Dot.: Zmiana nazwiska 15 letniej córki

Można zmienić zarówno Imię jak i nazwisko.
W końcu nikt sobie go sam nie wybierał, więc niby dlaczego musi je mieć przez całe życie.

W najgorszym wypadku córka za parę lat wyjdzie za mąż i przejmie nazwisko męża.
__________________
Mój ulubiony sklep z zabawkami .
martyna_cytryna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-26, 20:54   #11
natalor
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 349
Dot.: Zmiana nazwiska 15 letniej córki

Znajomi znają prawdziwe nazwisko córki więc zanim przyzwyczają się do nowego minie dużo czasu więc czy na pewno warto ?
natalor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:40.