NFZ - jak to działa - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-01-04, 19:54   #1
201706081317
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-09
Wiadomości: 982

NFZ - jak to działa


Przede wszystkim bardzo proszę o nielinczowanie mnie, ale ja naprawdę nie wiem, jak to działa wszystko...

Chciałabym podjąć terapię DDA. Znalazłam w Krk na ul. jarzmowskiego ośrodek, w którym chcą dowód ubezpieczenia. Więc co ja mam im przynieść? I czy to znaczy, że terapia jest darmowa?

Nie rozumiem w ogóle struktury NFZ. Należałam do przychodni w miejscu zamieszkania, wizyty były darmowe, potem przeniosłam się do ScanMedu. Obecnie chcę wrócić do starej przychodni ale nie wiem jak - muszę chyba się tam udać po prostu. Natomiast sęk w tym że jakiś NFZ lekarze a ja nie mam pojęcia co mi przysługuje. Czy mogę korzystać z wizyt tylko u lekarza pierwsze pomocy i tylko w tym ośrodku gdzie jestem zapisana? A jakby mi się coś działo w miejscu gdzie obecnie mieszkam? Jak wtedy mogę skorzystać i z jakiej przychodni?

Nie rozumiem tego NFZ, jak działają ośrodki i lekarze. Gdzie iść, gdzie się zapisać, gdzie za darmo a gdzie płatne, gdzie specjalista też bezpłatny a gdzie nie. Dodam, że jestem na utrzymaniu rodziców, jeśli to ma znaczenie.
201706081317 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-05, 09:18   #2
SofiaPrunikos
Rozeznanie
 
Avatar SofiaPrunikos
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 651
Dot.: NFZ - jak to działa

Cytat:
Napisane przez niebieska_meta Pokaż wiadomość
Przede wszystkim bardzo proszę o nielinczowanie mnie, ale ja naprawdę nie wiem, jak to działa wszystko...

Chciałabym podjąć terapię DDA. Znalazłam w Krk na ul. jarzmowskiego ośrodek, w którym chcą dowód ubezpieczenia. Więc co ja mam im przynieść? I czy to znaczy, że terapia jest darmowa?

Nie rozumiem w ogóle struktury NFZ. Należałam do przychodni w miejscu zamieszkania, wizyty były darmowe, potem przeniosłam się do ScanMedu. Obecnie chcę wrócić do starej przychodni ale nie wiem jak - muszę chyba się tam udać po prostu. Natomiast sęk w tym że jakiś NFZ lekarze a ja nie mam pojęcia co mi przysługuje. Czy mogę korzystać z wizyt tylko u lekarza pierwsze pomocy i tylko w tym ośrodku gdzie jestem zapisana? A jakby mi się coś działo w miejscu gdzie obecnie mieszkam? Jak wtedy mogę skorzystać i z jakiej przychodni?

Nie rozumiem tego NFZ, jak działają ośrodki i lekarze. Gdzie iść, gdzie się zapisać, gdzie za darmo a gdzie płatne, gdzie specjalista też bezpłatny a gdzie nie. Dodam, że jestem na utrzymaniu rodziców, jeśli to ma znaczenie.
Od początku.

1. Jeżeli ośrodek mówi, że terapia jest darmowa - znaczy, że jest finansowana z NFZ (opłacanych przez ciebie/twojego rodzica składek). Wystarczy, że przyniesiesz zaświadczenie z NFZtu (twojego lokalnego) o tym, że jesteś ubezpieczona.

2. Do lekarza internisty (pierwszego kontaktu, rodzinnego - jak zwał tak zwał) możesz być zapisana tylko do jednego. Byłaś zapisana do lekarza w swoim mieście (miasto A). Później przepisałaś się sama do innego lekarza internisty do ScanMedu (miasto B). Jak chcesz wrócić do starej przychodni - musisz się do niej udać i wypełnić dokumenty i od nowa wybrać lekarza/pielegniarkę. Za darmo przepisać się możesz 2 razy w ciągu roku.
Jeżeli chcesz iść do lekarza w innym mieście - albo znów musisz się przepisać, albo wybrać się na SOR lub świąteczną/nocną opiekę lekarską - tam otrzymasz pomoc, bez przepisywania się do lekarza.
Do lekarza specjalisty nie ma takich obostrzeń - tutaj możesz do jakiegokolwiek się zapisać (do niektórych potrzeba skierowania od lekarza internisty - lista na stronie NFZ).

3. Do do lekarzy/specjalistów - są oni darmowi wtedy, kiedy mają podpisany kontrakt z NFZ. Sprawdzasz to na stronie przychodzi, na budynku przychodni lub pytasz się w rejestracji.
SofiaPrunikos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-05, 12:10   #3
nynka_1987
Zadomowienie
 
Avatar nynka_1987
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Szczecinek :/
Wiadomości: 1 269
Dot.: NFZ - jak to działa

Poprzedniczka nie dodała, że do nowej przychodni możesz się zapisać (umówić na wizytę) po 30 dniach, do tego czasu, jeśli potrzebujesz lekarza rodzinnego umawiasz się w starej przychodni.
__________________
nynka_1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-05, 18:55   #4
201706081317
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-09
Wiadomości: 982
Dot.: NFZ - jak to działa

Dzięki, dziewczyny!

Więc po potwierdzenie ubezpieczenia mam się udać do swojej przychodni, tak?

A jeśli chciałabym się udać na psychiatrię, to najpierw do rodzinnego po skierowanie czy wystarczy to zaświadczenie o ubezpieczeniu i prosto do tamtego?

Więc wychodzi na to, że mając ubezpieczenie mogę się leczyć w każdej placówce NFZ w Polsce, o ile jestem zapisana?
201706081317 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-06, 11:53   #5
SofiaPrunikos
Rozeznanie
 
Avatar SofiaPrunikos
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 651
Dot.: NFZ - jak to działa

Cytat:
Napisane przez niebieska_meta Pokaż wiadomość
Dzięki, dziewczyny!

Więc po potwierdzenie ubezpieczenia mam się udać do swojej przychodni, tak?

A jeśli chciałabym się udać na psychiatrię, to najpierw do rodzinnego po skierowanie czy wystarczy to zaświadczenie o ubezpieczeniu i prosto do tamtego?

Więc wychodzi na to, że mając ubezpieczenie mogę się leczyć w każdej placówce NFZ w Polsce, o ile jestem zapisana?
Po potwierdzenie ubezpieczenia musisz wybrać się do swojego rejonowego NFZtu.
Jeżeli chcesz na psychiatrie - do szpitala - musisz mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. Jeżeli chcesz się wybrać do Psychiatry - np. do poradni zdrowia psychicznego - wtedy bez skierowania.

Mając ubezpieczenie możesz zapisać się w każdej placówce, która ma kontrakt z NFZ.
SofiaPrunikos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-07, 11:04   #6
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: NFZ - jak to działa

Cytat:
Napisane przez SofiaPrunikos Pokaż wiadomość
1. Jeżeli ośrodek mówi, że terapia jest darmowa - znaczy, że jest finansowana z NFZ (opłacanych przez ciebie/twojego rodzica składek). Wystarczy, że przyniesiesz zaświadczenie z NFZtu (twojego lokalnego) o tym, że jesteś ubezpieczona.
Wszyscy przecież teraz używają EWUŚia, wiec po co? Dowód osbisty (chodzi o nr pesel) i już. Zadzwon Autrko i się dopytaj, czy i czemu chcą czegoś więcej. Jeśli faktycznie potrzebujesz zaświadczenia (obstawiam, ze na to moznaby skarge napisac), to musisz udać się od oddziału NFZ.
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-09, 17:17   #7
201706081317
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-09
Wiadomości: 982
Dot.: NFZ - jak to działa

Dziękuje za odpowiedzi
201706081317 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-01-09 18:17:22


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:55.