Obiektywy na m42 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-01-30, 09:06   #1
blanche_
Rozeznanie
 
Avatar blanche_
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 657

Obiektywy na m42


Z tego tytułu że nie chce robić teenage_girl offtopa w jej temacie przenosze dyskusje tutaj.

Z tego tytułu że obiektywy pod to mocowanie mozna używać przy nowoczesnych lustrach jest to bardzo fajna alternatywa (nie licząc zeissa ceny wachają się od kilkudziesięciu złotych do 200/300) dla nowych obiektywów których ceny przyprawiają mnie o ból głowy.


Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
Masz bardzo fajny obiektyw, prawie zabytkowy
Fajny dlatego, że ma płynnie regulowaną przysłonę, bez żadnych skoków jak w większości obiektywów; dla fotografa to ma małe znaczenie, ale przy filmowaniu możesz płynnie, bez szarpania zmieniać głębię ostrości.
A jak złapiesz źródło światła w kadr, to możesz mieć "efekt vintage" prosto z aparatu
Kup sobie przejściówkę "z chipem" - tylko jeśli masz jakieś nowego Canona, dokładnie dopytaj u sprzedawcy czy przejściówka będzie z nim pracować. Zyskujesz sygnalizację ustawienia ostrości (jak naciśniesz spust do połowy i będziesz kręcić pierścieniem ostrości, aparat zasygnalizuje gdy według niego ostrość będzie poprawnie ustawiona) i normalną prace w trybie Av (ustawiasz na obiektywie przysłonę, aparat sam dobiera odpowiedni czas).
Na dodatkowe obiektywy przyjdzie jeszcze czas, np. jakiś 135/2.8 (lub Jupiter 135/3.5), potem coś 50/1.4 (np. jakiś "legendarny" Takumar).
Tak miałam zamiar właśnie sobie kupić chipową żeby mieć sygnalizacje ostrości, zdjęcia staram sie robić na full manualu kiedy to tylko jest możliwe żeby się więcej nauczyć i szybciej wyczuć aparat. Często i tak ostrze nim ręcznie bo wolny AF doprowadza mnie do wścieklizny.

Z tym moim heliosem to jest cieżka sprawa bo on jest trochę zniszczony, nie wiem w jakim stanie jest szkło. Chociaż i tak one max kosztuja 50 zł

Jupitera właśnie ktoś mi wczoraj na all przelicytował :/

Chciałabym ogólnie kupić jakis obiektyw który pozwalałby robić zdjęcia z normalnej w miare odległości powyżej 5m.

Pytanie: Z tego tytułu że większość tego typu obiektywów jest bez dekielków to jak je chronicie?
__________________
“The church is close, but the road is icey. The bar is far, but I will walk carefully.”
Blog

Edytowane przez blanche_
Czas edycji: 2014-01-30 o 09:31
blanche_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-30, 20:03   #2
chwast
Zakorzenienie
 
Avatar chwast
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 24 370
Dot.: Obiektywy na m42

Ja mam z innego aparatu, a ten inny aparat (też m42 swoją drogą więc dlatego pasuje) mam schowany bardzo delikatnie w pudełku po aparacie, wyłożony miękkim materiałem od niego itd

I ktory jest używany to po prostu zamieniam xd
chwast jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-30, 20:08   #3
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Obiektywy na m42

Z tym moim heliosem to jest cieżka sprawa bo on jest trochę zniszczony, nie wiem w jakim stanie jest szkło.
Przecież to widać, w jakim jest stanie
Jeśli patrząc pod światło przez obiektyw nie widać na soczewkach "zamglenia", albo takiej "pajęczynki", to środek jest ok. Drobnymi ryskami na pierwszej soczewce nie ma się co przejmować (w typowych warunkach), bo w niczym nie będą przeszkadzać. Przy pracy pod światło - wtedy owszem, mogą powodować zmniejszenie kontrastu, bliki, flary itp.
Co innego tylna soczewka, ona jest "ważniejsza" (tzn. jej stan), powinna być czysta, bez zarysowań.

Chciałabym ogólnie kupić jakis obiektyw który pozwalałby robić zdjęcia z normalnej w miare odległości powyżej 5m.
Masz normalny aparat, a nie Nikona, więc każdym M42 bez dodatkowych zabiegów zrobisz "z normalnej odległości"
To był lekki żart, ale Nikon ma inną odległość między mocowaniem obiektywu a matrycą, niż miały aparaty z obiektywami M42, i dlatego aby taki obiektyw poprawnie ustawił ostrość z Nikonem, są potrzebne adaptery z soczewką (albo odpowiednie "dostrojenie" obiektywu).

Pytanie: Z tego tytułu że większość tego typu obiektywów jest bez dekielków to jak je chronicie?
Normalnie, dekielkami
Jak będziesz kupować adapter, i na razie masz jeden obiektyw M42, to na obiektyw założysz adapter a na bagnet adaptera dekielek bagnetu ze swojego obiektywu z zestawu. Poza tym niektórzy sprzedają adaptery z dekielkiem bagnetu. Tą "ważniejszą" stronę mamy załatwioną, pozostaje ta druga. Jak nie masz jakiegoś zapasowego dekielka, zawsze możesz go dokupić, choć w przypadku obiektywów Helios zaczyna to wyglądać zabawnie: Helios 44-2 o wartości 30-40zł, z dekielkiem gwintu za 10-15zł, i dekielkiem od przodu za drugie 10-15zł
Oczywiście zawsze pozostają foliowe woreczki śniadaniowe - byle nieużywane (nie zalecam szczelnego pakowania, warto zachować wymianę powietrza).
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-30 21:08:48


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:24.