wiza turystyczna do USA - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-01-20, 21:26   #1
Megg
BAN stały
 
Avatar Megg
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 329

wiza turystyczna do USA


Czy emigrantki będą mogły mi pomóc?
Otóż chodzi o to - gdy staram się o wizę turystyczną, przygotowuję papiery, dzwonię pod wskazany numer, a oni umawiają mnie na rozmowę z konsulem. Moje pytanie - jak długo mam czekać od rozmowy z nimi do spotkania z konsulem ?

Buziaki ślę
Megg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-20, 22:52   #2
sunapee
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 1 283
GG do sunapee
Dot.: wiza turystyczna do USA

Cytat:
Napisane przez Megg
Czy emigrantki będą mogły mi pomóc?
Otóż chodzi o to - gdy staram się o wizę turystyczną, przygotowuję papiery, dzwonię pod wskazany numer, a oni umawiają mnie na rozmowę z konsulem. Moje pytanie - jak długo mam czekać od rozmowy z nimi do spotkania z konsulem ?

Buziaki ślę



to zalezy od tego ilu maja interesantow.Moja mama raz czekala tydzien-przylatywala do Stanow w pazdzierniku wiec ani zadnych swiat nie bylo ani wakacji,a raz miesiac-przylatywala w sierpniu Oni dadza Ci dwie daty do wyboru i mozesz zdecydowac,ktory termin jest dla Ciebie odpowiedni
__________________
03.29---60
sunapee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-21, 00:03   #3
Megg
BAN stały
 
Avatar Megg
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 329
Dot.: wiza turystyczna do USA

A myślisz ze termin oczekiwania na spotkanie nie bedzie dluzszy niz miesiac ? Np jak zadzwonie do nich w kwietniu ? To czy w maju maksymalnie dostane spotkanie ? Kurcze, bo nie wiem jak to zrobic..
Megg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-21, 00:27   #4
sunapee
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 1 283
GG do sunapee
Dot.: wiza turystyczna do USA

zobacz a kalendarzu czy w tym czasie nie wypadaja swieta np.Wielkanoc.Szczerze to nie wiem jak to jest ze swietami w tym roku,w kazdym badz razie nie sadze zebys czekala dluzej niz 6 tygodni-to jest wydaje mi sie maximum czasu i to w okolicach wakacji
__________________
03.29---60
sunapee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-21, 00:48   #5
nineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: CA, USA
Wiadomości: 2 385
Dot.: wiza turystyczna do USA

ale przeciez mozesz juz teraz wyslac aplikacje, nawet jesli masz zamiar wyjechac w wakacje. Ja staralam sie w styczniu a wyjezdzalam w lipcu. To niczego nie zmienia, bo na podaniu piszesz kiedy chcesz wyjechac.
nineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-21, 11:15   #6
Doni79
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: piekna okolica blisko Stuttgartu
Wiadomości: 490
Dot.: wiza turystyczna do USA

Jesli wyjezdza sie przez jakas organizacje np. Camp America wtedy nawet nie ma sie rozmowy i spotkania w ambasadzie, a wize dostaje sie w ciagu 2 tygodni natomiast jak to wyglada gdy samemu stara sie o wize niestety nie wiem.
Doni79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-21, 11:29   #7
rob4cz3q
Zadomowienie
 
Avatar rob4cz3q
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 298
GG do rob4cz3q
Dot.: wiza turystyczna do USA

ja czekalam 2 tygodnie i było to na początku grudnia, zadzwoniłam i od razu mnie umowiła kobietka na 8 rano najgorsze jest to że w Wawie nie mieszkam a godziny zmienic nie moglam
rob4cz3q jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-01-21, 21:56   #8
sunapee
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 1 283
GG do sunapee
Dot.: wiza turystyczna do USA

Cytat:
Napisane przez Doni79
Jesli wyjezdza sie przez jakas organizacje np. Camp America wtedy nawet nie ma sie rozmowy i spotkania w ambasadzie, a wize dostaje sie w ciagu 2 tygodni natomiast jak to wyglada gdy samemu stara sie o wize niestety nie wiem.

tylko,ze jak wyjezdzasz przez organizacje (notabene strata pieniedzy bo strasznie naciagaja) to na wizie J1,ktora ma sie nijak do turystycznej,o ktora pytala autorka watku
__________________
03.29---60
sunapee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-22, 10:12   #9
Megg
BAN stały
 
Avatar Megg
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 329
Dot.: wiza turystyczna do USA

No właśnie mnie chodzi o wizę turystyczną
Wiem, że mogę złożyć aplikację kiedy mi się podoba ale z przyczyn ode mnie niezależnych nie mogę złożyć jej teraz. Marzec, a najlepiej kwiecień.. Mam tylko nadzieję, ze nie za późno Aleskoro mówicie, że 6 tyg oczekiwania maksymalnie jest, to... jest gut
Dzięki !!
Megg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-22, 18:24   #10
dolce&gabana
Przyczajenie
 
Avatar dolce&gabana
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: stany
Wiadomości: 3
Dot.: wiza turystyczna do USA

moja siostra w tamtym roku starala sie o wize turystyczna Z tego co pamietam to dostala termin 4 lub 5 tygodni od momenty zadzwonienia. Wydaje mi sie ze duzo zalezy od czasu w ktorym dzownisz. Tzn od konca kwietnia po lipiec ambasady maja zawsze duzo roboty, bo kazdy stara sie dostac wize na czas wakacji. Wtedy to czas oczekiwania jest dluzszy.
powodzenia
dolce&gabana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-22, 20:00   #11
Doni79
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: piekna okolica blisko Stuttgartu
Wiadomości: 490
Dot.: wiza turystyczna do USA

Cytat:
Napisane przez sunapee
tylko,ze jak wyjezdzasz przez organizacje (notabene strata pieniedzy bo strasznie naciagaja) to na wizie J1,ktora ma sie nijak do turystycznej,o ktora pytala autorka watku
Racja, J1 to jest wiza studencka, ale zawsze warto wspomniec o tym, bo jednak jest to fajna rzecz i tania do wyprobowania.

Ja nie uwazam zeby to byla starata pieniedzy i jakos mnie nikt nie naciagnal W ten sposob spedzilam w USA 6 miesiecy, sporo zwiedzilam i przede wszystkim poznalam mojego kochanego mezusia, co bylo najcudowniejszym momentem tego wyjazdu :p
Doni79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-01-31, 13:11   #12
Anioleczek555
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 9
Dot.: wiza turystyczna do USA

ja czekalam dokladnie miesiac, staralam sie o wyjazd we wrzesniu zadzwonilam na pczatku lipca, w sierpniu juz mialam wize ;-)))
Anioleczek555 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-13, 13:24   #13
gosiula
Rozeznanie
 
Avatar gosiula
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 926
GG do gosiula
Dot.: wiza turystyczna do USA

na stronie ambasady amerykańskiej jest link ,w ktorym podany jest przewidywany czas oczekiwania na rozmowe z konsulem.
Dzwoniać w styczniu ,miałam termin wyznaczony za 6 dni ( czego kompletnie sie nie spodziewałam) ,natomiast przed wakacjami jest zawsze dłużej.
gosiula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-13, 17:00   #14
roxana9007
Raczkowanie
 
Avatar roxana9007
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 92
Dot.: wiza turystyczna do USA

Ja zadzonilam pod koniec lutego i dostalam termin na za 2 tygodnie. Nie wiem jak jest z terminami na wiosne, ale im blizej lata, tym wiecej ludzi ubiega sie o wize. Napewno okres swiateczny tez przeciaga czas rozmowy z konsulem.
__________________
Jesli wstales od stolu z uczuciem glodu - najadles sie
Jesli czujesz ze sie najadles przy stole - to znaczy, ze sie otrules
roxana9007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-17, 20:02   #15
Reign of light
Zakorzenienie
 
Avatar Reign of light
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: USA
Wiadomości: 5 961
Dot.: wiza turystyczna do USA

...

Edytowane przez Reign of light
Czas edycji: 2012-04-27 o 15:29
Reign of light jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-18, 11:18   #16
Marti_
Raczkowanie
 
Avatar Marti_
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Kraków-Katowice
Wiadomości: 191
GG do Marti_
Dot.: wiza turystyczna do USA

Faktycznie czas oczekiwania na spotkanie z konsulem zależy chyba od pory roku...moi rodzice zadzwonili pod koniec marca i wyznaczono im termin za tydzień, ja natomiast miałam juz nieważny paszport, zwlekałam z jego wyrobieniem i zadzwonilam dopiero na poczatku czerwca i dali mi termin za miesiąc na 4 lipca Powiedzieli, ze przed wakacjami jest zawsze wiecej "chętnych", a ja mialam samolot wykupiony na 23 lipca (to nic,ze jeszcze nie wiedzialm, czy dostanę wizę )...Ale szczęśliwie wiza przyjechała do mnie po tygodniu i cała rodzinką (jeszcze braciszek) polecielismy do Stanów...
__________________
Marti_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-12, 11:21   #17
tynka156
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 2
Smile Dot.: wiza turystyczna do USA

Hej!

Yyy mnie także czeka rozmowa z Konsulem;] Wczoraj dzwoniłam do ambasady w Warszawie i jadę na rozmowę 18 kwietnia 08r. Jestem strasznie ciekawa czy uzyskam wizę. Mam skończone 17 lat rocznik-owo 18. Staram się o wizę nieimigracyjną czyli turystyczną. Chciałabym polecieć do cioci do NY.. na 1miesiac wakacji.. czy dostane wizę? To się okaże...
tynka156 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-13, 20:21   #18
CzarnyElf
Zakorzenienie
 
Avatar CzarnyElf
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: USA
Wiadomości: 12 792
Dot.: wiza turystyczna do USA

Cytat:
Napisane przez tynka156 Pokaż wiadomość
Hej!

Yyy mnie także czeka rozmowa z Konsulem;] Wczoraj dzwoniłam do ambasady w Warszawie i jadę na rozmowę 18 kwietnia 08r. Jestem strasznie ciekawa czy uzyskam wizę. Mam skończone 17 lat rocznik-owo 18. Staram się o wizę nieimigracyjną czyli turystyczną. Chciałabym polecieć do cioci do NY.. na 1miesiac wakacji.. czy dostane wizę? To się okaże...
oooo szybko bedziesz miec rozmowe
Moja siostra wlasnie przygotowuje dokumenty i bedzie sie tez starac o turystyczna-tez jestem ciekawa jak jej pojdzie.
Powodzenia na rozmowie
CzarnyElf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-15, 21:36   #19
tynka156
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 2
Dot.: wiza turystyczna do USA

Trzymajcie kciuki.... napisze jak mi poszło w sobotę wieczorem.
tynka156 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-04-21, 18:26   #20
CzarnyElf
Zakorzenienie
 
Avatar CzarnyElf
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: USA
Wiadomości: 12 792
Dot.: wiza turystyczna do USA

Cytat:
Napisane przez tynka156 Pokaż wiadomość
Trzymajcie kciuki.... napisze jak mi poszło w sobotę wieczorem.

No i jak Ci poszlo?mam nadzieje ze dobrze

Ja w tym tygodniu wysle siostrze aplikacje(wypelnilam za nia)-moj Tz napisal takze list(ze pokrywa wszystkie koszty podrozy itp),siostra zrobila juz zdjecia,wiec bedzie tylko musiala umowic sie na rozmowe z konsulem.
CzarnyElf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-25, 15:54   #21
bridget18
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 5
Thumbs up Dot.: wiza turystyczna do USA

Cytat:
Napisane przez CzarnyElf Pokaż wiadomość
No i jak Ci poszlo?mam nadzieje ze dobrze

Ja w tym tygodniu wysle siostrze aplikacje(wypelnilam za nia)-moj Tz napisal takze list(ze pokrywa wszystkie koszty podrozy itp),siostra zrobila juz zdjecia,wiec bedzie tylko musiala umowic sie na rozmowe z konsulem.
OD TYNKA156
Hej! Sorry że nie napisałam jak mi poszło ale zapomniałam hasło na wizaz.pl
Tak, Tak, Tak!!! Dostałam wizę;D Obejmuje ona 10 lat Wjazd dopiero się okaże na na "przejściu granicznym" Konsul zadał mi 2 pytania mianowicie kim dla mnie jest osoba wpisana we wniosku do której chcę polecieć, i co chcę tam robić przez miesiąc czasu.Ogólnie miałam ogromne szczęście bo konsul od razu był jakoś mile nastawiony, uśmiechał się i kiedy skończyłam mówić co chcę robić w stanach, uspokoił mnie i powiedział że wszystko jest w porządku i wtedy powiedział że otrzymuje wizę;D
PS: CzarnyElf myślę że nie potrzebne będzie Twojej siostrze list który potwierdza kto płaci za podróż ponieważ wpisuje się to we wniosek, zaproszenie jak się okazało też nie interesowało konsula obrazu mi je oddał. Najważniejszy jest wniosek i to co powiesz w czasie rozmowy z konsulem. Życzę powodzenia!!!
bridget18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-25, 16:11   #22
CzarnyElf
Zakorzenienie
 
Avatar CzarnyElf
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: USA
Wiadomości: 12 792
Dot.: wiza turystyczna do USA

Cytat:
Napisane przez bridget18 Pokaż wiadomość
OD TYNKA156
Hej! Sorry że nie napisałam jak mi poszło ale zapomniałam hasło na wizaz.pl
Tak, Tak, Tak!!! Dostałam wizę;D Obejmuje ona 10 lat Wjazd dopiero się okaże na na "przejściu granicznym" Konsul zadał mi 2 pytania mianowicie kim dla mnie jest osoba wpisana we wniosku do której chcę polecieć, i co chcę tam robić przez miesiąc czasu.Ogólnie miałam ogromne szczęście bo konsul od razu był jakoś mile nastawiony, uśmiechał się i kiedy skończyłam mówić co chcę robić w stanach, uspokoił mnie i powiedział że wszystko jest w porządku i wtedy powiedział że otrzymuje wizę;D
PS: CzarnyElf myślę że nie potrzebne będzie Twojej siostrze list który potwierdza kto płaci za podróż ponieważ wpisuje się to we wniosek, zaproszenie jak się okazało też nie interesowało konsula obrazu mi je oddał. Najważniejszy jest wniosek i to co powiesz w czasie rozmowy z konsulem. Życzę powodzenia!!!
Gratulacje!!!!! Super ze Ci sie udalo
Co do tego listu od TZ to moj Tz napisal tam ze bierze odpowiedzialnosc ze siostra wroci w terminie itp.Bo oprocz tego listu to siostra nie bedzie miala zadnych innych dodatkowych dokumentow-zadnych wyciagow z konta itp.
mam nadzieje ze tez jej sie uda.Jak widac zalezy od szczescia tez
CzarnyElf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-27, 16:40   #23
bridget18
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 5
Thumbs up Dot.: wiza turystyczna do USA

Cytat:
Napisane przez CzarnyElf Pokaż wiadomość
Gratulacje!!!!! Super ze Ci sie udalo
Co do tego listu od TZ to moj Tz napisal tam ze bierze odpowiedzialnosc ze siostra wroci w terminie itp.Bo oprocz tego listu to siostra nie bedzie miala zadnych innych dodatkowych dokumentow-zadnych wyciagow z konta itp.
mam nadzieje ze tez jej sie uda.Jak widac zalezy od szczescia tez

Ja też nie miałam żadnych dodatkowych dokumentów oprócz zaproszenia. Szczerze to najbardziej interesuje ich wniosek i czy została opłacona opłata za wniosek. Ale jeżeli uważasz że te dodatkowe dokumenty są ważne i siostra będzie lepiej się czuła no to lepiej je mieć ze sobą Trzymam kciuki!!! Ja planuje wylot do NY 30 czerwca Pzdr.
bridget18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-27, 19:25   #24
CzarnyElf
Zakorzenienie
 
Avatar CzarnyElf
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: USA
Wiadomości: 12 792
Dot.: wiza turystyczna do USA

Cytat:
Napisane przez bridget18 Pokaż wiadomość
Ja też nie miałam żadnych dodatkowych dokumentów oprócz zaproszenia. Szczerze to najbardziej interesuje ich wniosek i czy została opłacona opłata za wniosek. Ale jeżeli uważasz że te dodatkowe dokumenty są ważne i siostra będzie lepiej się czuła no to lepiej je mieć ze sobą Trzymam kciuki!!! Ja planuje wylot do NY 30 czerwca Pzdr.

Wydaje mi sie ze powinna miec jakis jeden dodatkowy dokument(ten list od mojego TZ).Moze to cos da a nie wydaje mi sie zeby zaszkodzilo.Dam znac czy sie udalo czy nie
Pozdrawiam i zycze Ci udanego pobytu w US-czerwiec juz blisko
CzarnyElf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 17:08   #25
bridget18
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 5
Dot.: wiza turystyczna do USA

Jak siostra? Dostała wizę?
bridget18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-22, 20:00   #26
olka_222
Zakorzenienie
 
Avatar olka_222
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: North east
Wiadomości: 3 651
Dot.: wiza turystyczna do USA

czy któraś z wizażanek orientuje się jak wygląda uzyskanie wizy na wycieczkę do Ameryki ale nie z Polski? Obecnie mieszkam w UK i chciałabym pojechać w przysżłym roku na wycieczkę do USA, gdzie wtedy muszę starać się o wizę: w UK czy w PL?
__________________
Jestem jak Marmite: albo się mnie kocha albo nienawidzi
olka_222 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-26, 09:15   #27
bridget18
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 5
Dot.: wiza turystyczna do USA

Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia musiałabyś się zorientować może w konsulacie w UK.. Ale wy chyba i tak nie macie wiz..(?) Chociaż sama nie wiem a w błąd nie będę wprowadzała Pozdrawiam
bridget18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-28, 15:39   #28
Kamila85
Przyczajenie
 
Avatar Kamila85
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Oxford, UK
Wiadomości: 7
Dot.: wiza turystyczna do USA

Ja tez sie wybieram do USA w przyszlym roku i tez mieszkam w UK. . Z tego co sie orientuje, rozmowa z konsulem jest w Londynie w ambasadzie USA- tak mi powiedzieli znajomi z uk ktorzy juz wyjezdzali do usa z uk.pozdrawiam
Kamila85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-20, 16:33   #29
monikaaaa87
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 1
Dot.: wiza turystyczna do USA

Witam.
Mam takie pytanko
Mam 23 lata , chcialabym wyjechac do Stanow do wuja na wakacje . I tak zastanawiam sie jaka mam szanse dostania wizy? Czy predzej mnie odrzuca ? Czy do wniosku dolazyc zaproszenie ? jestem tez studentka I roku, Bedzie to jakis atutem dla konsula
prosze od odp. z gory dziekuje
monikaaaa87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-20, 17:08   #30
emememsik
po prostu Em :)
 
Avatar emememsik
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 29 527
Dot.: wiza turystyczna do USA

Zdecydowanie fakt, że jesteś w trakcie studiów będzie dużym atutem. Absolutnie nie trzeba mieć zaproszenia, tak naprawdę ono nic nie daje, a zazwyczaj nie ma nawet komu go pokazać. Cała reszta, czyli dostanie wizy, jest uzależnione już tylko i wyłącznie od tego czy konsul będzie miał dobry dzień.
__________________
od maja 2012 przejechałam na rolkach 488 km
emememsik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:13.