Amberplanet - autentyczność kamieni - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne > Biżuteria

Notka

Biżuteria Miejsce dla osób, które robią biżuterię. Tutaj możesz zaprezentować własnoręcznie wykonaną biżuterię, obejrzeć prace innych, podzielić się wiedzą.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-08-20, 08:48   #1
demit
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-10
Wiadomości: 152
GG do demit
Thumbs down

Amberplanet - autentyczność kamieni


trochę czasu zajęło mi bieganie do gemmologa i sprawdzanie, czy spinel który ostatnio był zamawiany z amberplanet jest spinelem czy nie... Po wstępnym sprawdzeniu przez specjalistę okazało się, że prawdopodobnie jest to zupełnie inny kamień (obsydian) a nie spinel. Dokładną analizę kamienia chcę zrobić w październiku w Katowicach. A dopiero potem będę robić dym w amberplanet
Cały czas dręczy mnie jednak pytanie czy reszta kamieni zakupiona w tym sklepie jest zgodna z opisem... A Wy sprawdzałyście te kamienie??
demit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-20, 09:33   #2
M0N1K4
Zakorzenienie
 
Avatar M0N1K4
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Miejsce którego nie ma na mapie
Wiadomości: 4 337
GG do M0N1K4
Dot.: Amberplanet - autentyczność kamieni

Uu... nie strasz.... właśnie w tygodniu dostałam paczuszkę ze spinelem od nich..... do bransy na zamówienie i teraz jestem w kropce. Co prawda wykorzystam go bo to idzie do rodziny i tam jest obojętne czy to spinel, onyks czy cokolwiek innego w czarnym kolorze, no ale jednak .......
Nigdy nie sprawdzałam ich kamieni.....
M0N1K4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-20, 12:05   #3
Darkling
Wtajemniczenie
 
Avatar Darkling
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Gdańsk/Toruń/Vienna
Wiadomości: 2 323
GG do Darkling
Dot.: Amberplanet - autentyczność kamieni

spinel od obsydianu dość latwo odróżnić - obsydian - ten czarny - to szliwo wulkaniczne, miękkie, świetnie się łupie [robione z niego grosty i ostrza w mezolicie], ma bardzo szklisty "mokry" połysk. spinel za to jest kamieniem, przy probie łupania zachowa się zupełnie inaczej - najwyżej pokruszy, ma mniej "mokry" a bardziej "tłusty" połysk. generalnie co to za gemolog, co nie potrafił ich odóżnić.
ja bym sie nie zdziwiła, gdyby z amberplaet było coś nie tak. o ile granatu, labów czy moonstone'a nie da się podrobić, o tyle na przyklad te sznury "gorzej fasetowanych" oponek, to zwykłe śmieci... niestety.
__________________
Uważaj czego sobie życzysz, bo przy odrobinie pecha może się spełnić...
Moja biżu

FORZA FERRARI!
Darkling jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-20, 12:21   #4
demit
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-10
Wiadomości: 152
GG do demit
Dot.: Amberplanet - autentyczność kamieni

gemmolog z certyfikatem i wszelkimi uprawnieniami do wykonywania tego zawodu kamieni nie pozwoliłam mu łupać, bo by całe zniszczył. Analizę przeprowadzał za pomocą jakiś odczynników, światła i czegoś tam jeszcze (jestem laikiem w tym temacie, więc trudno mi powiedzieć czym konkretnie te kamienie czarował). Wstępnie stwierdził, że spinel to nie jest, bo ma inny współczynnik załamania światła (cokolwiek to znaczy ), żeby to jednak stwierdzić na 100% co to za kamień poradził, żeby zrobić testy za pomocą specjalistycznej aparatury (podobno jest w Katowicach).

Edytowane przez demit
Czas edycji: 2010-08-20 o 12:22
demit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-20, 14:44   #5
falling in love
Zadomowienie
 
Avatar falling in love
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: łódzkie
Wiadomości: 1 882
GG do falling in love
Dot.: Amberplanet - autentyczność kamieni

Nie znam się na kamieniach, ani tym bardziej na ich łupliwości, przekroju itd... w każdym bądź razie te z amberplanet nie są tak czarne jak onyks, mają lekko szarawy połysk.Wygladają identycznie jak te które miałam w postaci fasetowanych pastylek z Bukowca.
Używam tych kamieni bardzo często i chciałabym wiedzieć co sprzedaję klientkom.

Zaintrygowałyście mnie do tego stopnia że rozwaliłam młotkiem 2 oponki.
Dosyć trudno je rozwalić, a jak już się uda to efekty są takie :
Może się ktos kto się zna dopatrzy na fotkach, co to w końcu jest, np Dark

( przepraszam za jakośc zdjęć ale nie mam super makra w aparacie)

Edytowane przez falling in love
Czas edycji: 2010-08-20 o 14:59 Powód: dopisałam zdanie
falling in love jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-20, 18:14   #6
Darkling
Wtajemniczenie
 
Avatar Darkling
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Gdańsk/Toruń/Vienna
Wiadomości: 2 323
GG do Darkling
Dot.: Amberplanet - autentyczność kamieni

Fal,
po szarawym kolorze powiedziałabym z dużą dozą pewności, ze masz spinel - obsydian jako szkliwo jest bardzo czarny, blackest black po prostu
co do rozwalonych oponek - hm, ja pisałam o łupaniu kierunkowym, do którego obsydian idealnie się nadaje. a tak to trudno mi cokolwiek powiedzieć, bo nie wiem czym je rozbiłaś [a łupanie w celu uzyskania odłupków a trzaśnięcie młotkiem daje zupełnie inne rezultaty], ile siły w to włożyłaś, na jakim podłożu i tak dalej. dlatego niestety nie będę się bawić w proroka i muszę przyznać, że za pomocą młotka większość minerałów można doprowadzić do takiego stanu, chociaż obsydian powinien, nawet przy zaaplikowaniu mu takiej siły, jak to zrobiłaś, pokruszyć się bardziej kierunkowo i powinny na większych fragmentach zostać fale odbicia - zerknij czy je widzisz? to takie lekkie wybrzuszenia po pękniętej stronie kamienia rozchodzące się od miejsca przyłożenia siły. jeśli ich nie ma, a został tylko taki miał - to dowód rzeczy nr 2 mówi nam również, że to jednak spinel

w ogóle to podziwiam Twój heroizm
__________________
Uważaj czego sobie życzysz, bo przy odrobinie pecha może się spełnić...
Moja biżu

FORZA FERRARI!
Darkling jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-20, 18:51   #7
falling in love
Zadomowienie
 
Avatar falling in love
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: łódzkie
Wiadomości: 1 882
GG do falling in love
Dot.: Amberplanet - autentyczność kamieni

hehehehehe.... co to za heroizm , 2 oponki spinelu kosztuja niewiele... warto mieć pewność do tego co się ,,wciska'' do biżuterii klientkom. Tym bardziej że przez moje ręce przeszło już kilka sznurów tego spinelu. Sama uwielbiam te kamyczki, pięknie odbijają światło, no i to jedyne czarne drobne oponki dostępne u nas na rynku... niestety

co do podłoża - to było kowadło żelazne, młotek dosyć mały, a siła spora., bo miałam problemy z rozbiciem kamyka. Te większe kawłaki są z oponki która rozbiłam nieco delikatniej, ale też nie lekko bo kamień jest naprawdę bardzo twardy ( poza większymi 2 większymi kawałkami mimo mniejszej siły uderzenia reszta znów pokruszyła się na miał) wydaje mi się że nie widzę na nich żadnych wybrzuszeń, może też dlatego że kamorki takie małe.
Więc z tego co piszesz przypuszczam, że to spinel.

Dzięki za reakcję

ciekawe jeszcze jestem jeśli byłby to jednak obsydian, a nie spinel - jakby kształtowała się cena sznura fasetowanych oponek
falling in love jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-08-21, 16:55   #8
Darkling
Wtajemniczenie
 
Avatar Darkling
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Gdańsk/Toruń/Vienna
Wiadomości: 2 323
GG do Darkling
Dot.: Amberplanet - autentyczność kamieni

widzisz, obsydian jest dość miękki i oprócz tego, że teraz mnie zastanowiło czy w ogóle nadawałby się do produkcji tak małych fasetowanych oponek, to nie powinnaś mieć większych problemów z jego rozbiciem.
czyli jednak chyba masz spinel

a że jedyne? ja kupuje ładny fasetowany onyks, nie szukałaś?
__________________
Uważaj czego sobie życzysz, bo przy odrobinie pecha może się spełnić...
Moja biżu

FORZA FERRARI!
Darkling jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-21, 17:30   #9
falling in love
Zadomowienie
 
Avatar falling in love
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: łódzkie
Wiadomości: 1 882
GG do falling in love
Dot.: Amberplanet - autentyczność kamieni

Cytat:
Napisane przez Darkling Pokaż wiadomość
..............

a że jedyne? ja kupuje ładny fasetowany onyks, nie szukałaś?
Dark, pokaż mi gdzie znajdę tak małe fasetowane oponki nadające się do mikrogronek - to będę Cię wirtualnie na rękach nosić
lubię czarne kamienie fajnie byłoby mieć alternatywę dla spineli
ja nie trafiłam... może szuykałam zbyt pobieżnie, chyba że masz jakieś tajemnicze źródło i nie chesz go zdradzić ogółowi ?
falling in love jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-21, 18:26   #10
Darkling
Wtajemniczenie
 
Avatar Darkling
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Gdańsk/Toruń/Vienna
Wiadomości: 2 323
GG do Darkling
Dot.: Amberplanet - autentyczność kamieni

Cytat:
Napisane przez falling in love Pokaż wiadomość
Dark, pokaż mi gdzie znajdę tak małe fasetowane oponki nadające się do mikrogronek - to będę Cię wirtualnie na rękach nosić
lubię czarne kamienie fajnie byłoby mieć alternatywę dla spineli
ja nie trafiłam... może szuykałam zbyt pobieżnie, chyba że masz jakieś tajemnicze źródło i nie chesz go zdradzić ogółowi ?
ostatnio kupiłam stacjonarnie w jednej hurtowni w Gdańsku. będę tam na początku miesiąca, więc jeśli jeszcze będą, to Cię zaopatrzę
kuleczki 3 i 4 mm faset też Cię interesują, czy tylko za oponkami się rozglądać?
__________________
Uważaj czego sobie życzysz, bo przy odrobinie pecha może się spełnić...
Moja biżu

FORZA FERRARI!
Darkling jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-22, 12:29   #11
demit
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-10
Wiadomości: 152
GG do demit
Dot.: Amberplanet - autentyczność kamieni

Cytat:
Napisane przez falling in love Pokaż wiadomość
Nie znam się na kamieniach, ani tym bardziej na ich łupliwości, przekroju itd... w każdym bądź razie te z amberplanet nie są tak czarne jak onyks, mają lekko szarawy połysk.Wygladają identycznie jak te które miałam w postaci fasetowanych pastylek z Bukowca.
Używam tych kamieni bardzo często i chciałabym wiedzieć co sprzedaję klientkom.
ja tez lubię wiedzieć co kupuję i dlatego kamyczki trafiły do rzeczoznawcy. Ze dwa razy usłyszałam, że to szło, więc zaczęłam mieć wątpliwości co do ich "autentyczności" i chciałam je "zbadać". z tego co piszecie wygląda, że to jednak może być spinel i niepotrzebnie się denerwuję... Żeby się upewnić co to za kamole pójdę w przyszłym tygodniu do innego gemmologa i dam znać co orzekł bo ten u którego byłam to taki chyba trochę do zupy był...
demit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-08-22, 14:40   #12
Darkling
Wtajemniczenie
 
Avatar Darkling
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Gdańsk/Toruń/Vienna
Wiadomości: 2 323
GG do Darkling
Dot.: Amberplanet - autentyczność kamieni

Cytat:
Napisane przez demit Pokaż wiadomość
ja tez lubię wiedzieć co kupuję i dlatego kamyczki trafiły do rzeczoznawcy. Ze dwa razy usłyszałam, że to szło, więc zaczęłam mieć wątpliwości co do ich "autentyczności" i chciałam je "zbadać". z tego co piszecie wygląda, że to jednak może być spinel i niepotrzebnie się denerwuję... Żeby się upewnić co to za kamole pójdę w przyszłym tygodniu do innego gemmologa i dam znać co orzekł bo ten u którego byłam to taki chyba trochę do zupy był...
no byl był skoro kamienia od szkliwa nie odróżnił =P
__________________
Uważaj czego sobie życzysz, bo przy odrobinie pecha może się spełnić...
Moja biżu

FORZA FERRARI!
Darkling jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 10:08   #13
demit
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-10
Wiadomości: 152
GG do demit
Dot.: Amberplanet - autentyczność kamieni

Kolejna wizyta u kolejnego specjalisty i... okazało się, że z kamieniami wszystko jest ok. A ja jak zwykle panikuję gdy ktoś chce mnie nabić w butelkę.
Znaczy można dalej robić zakupy w amberplanet... pod warunkiem, że zrobią porządek ze swoją stroną. Bo to co sie tam teraz dzieje, to jeden wielki koszmar
demit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 10:11   #14
rusa1ka
Zadomowienie
 
Avatar rusa1ka
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Kraina Czarów
Wiadomości: 1 896
Dot.: Amberplanet - autentyczność kamieni

Cytat:
Napisane przez demit Pokaż wiadomość
Kolejna wizyta u kolejnego specjalisty i... okazało się, że z kamieniami wszystko jest ok. A ja jak zwykle panikuję gdy ktoś chce mnie nabić w butelkę.
Znaczy można dalej robić zakupy w amberplanet... pod warunkiem, że zrobią porządek ze swoją stroną. Bo to co sie tam teraz dzieje, to jeden wielki koszmar
ale piszesz już o ten nowej stronie?
__________________
Szukam natchnienia...



"Trzeba robić to, co się lubi, i wtedy robi się to dobrze" - Andrzej Zaucha

rusa1ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-26, 13:59   #15
demit
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-10
Wiadomości: 152
GG do demit
Dot.: Amberplanet - autentyczność kamieni

Nie, o starej Dzieki za zwrócenie uwagi, bo nawet nie wiedziałam, że mają nową stronę i z uporem maniaka właziłam na starą. A tam mnie straszył wielki napis - strona dokonuje ataków ;(

A tak na marginesie. Planujecie teraz jakieś zakupy kamieni w amberpalnet??

Edytowane przez demit
Czas edycji: 2010-08-26 o 14:00
demit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biżuteria


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:56.