Dobra rada dla początkujących. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-12-09, 21:23   #1
mel89
Zakorzenienie
 
Avatar mel89
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: porto
Wiadomości: 3 445

Dobra rada dla początkujących.


Dziewczyny!
Przejrzałam sobie parę wątków dot. pierwszych zdjęć. Prosicie o opinię, o porady. Niektóre dziewuszki fajnie piszą i doradzają, ale to za mało.
Kiedy zaczynałam przygodę z foto rzuciłam się na głębokie i ciężkie (jeśli chodzi o poziom) dwa portale: onephoto i plfoto. Tam ludzie nie szczędzą sobie słów i oceny zdjęć. Po wystawieniu pierwszych dwóch zdjęć dostałam tak po tyłku że nie chciało mi się wstawiać tam czegokolwiek :P Po 4 latach focenia nie czuję się profesjonalistką, ale przynajmniej mam jako takie pojęcie o zasadach kadru, świetle, sprzęcie. Ludzie, których nie trawiłam dlatego, że na początku oceniali mnie bardzo surowo nagle stali się moimi przyjaciółmi, którzy już nie wytykali błędów, tylko klepali po plecach, obdarzali konstruktywną krytyką.
Radzę wszystkim dziewczynom, które zaczynają swoją zabawę z fotografią rzucić się na głęboką wodę, ciężki portal fotograficzny. O ile oczywiście focenie jest ich pasją i chcą się w tym kierunku rozwijać.
Nie chcę tutaj deprecjonować wartości komentarzy Wizażanek, bo niektóre naprawdę są bardzo cenne i oparte o konstruktywną, bardzo przydatną krytykę, ale dziewczynom, które nie znają się wcale na fotografii zawsze będą się podobać kwiatki, zachody słońca, psy i kotki. łatwo wtedy o samozachwyt.
Serdecznie namawiam do poszerzenia swojej fotograficznej galerii o inne portale, gdzie nie będzie łatwo, za to bardzo profesjonalnie :- )

peace!
__________________
not all who wander are lost.
mel89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-10, 10:12   #2
zetakpowiem
Wtajemniczenie
 
Avatar zetakpowiem
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: raz tu, raz tam
Wiadomości: 2 437
Dot.: Dobra rada dla początkujących.

Ja chcę zacząć z fotografią bardziej powaznie - mam zwykłą cyfrówkę canon a560 więc dużo nią nie zdziałam, na dodatek jestem totalnie zielona w tym temacie. Kompletnie nie wiem czy mam zacząć od nauczenia się fachowego słownictwa czy po prostu "pstrykać ile wlezie". Musze poszukać jakiegos mniej profesjonalnego portalu do wrzucania zdjęć bo tam(do portali które podałaś) moje się nie nadają - są to zazwyczaj kwiatki, kamienie i nieciekawe polne krajobrazy. Każde zdjęcie musze trochę 'podrasować' z kolorystyką i wyostrzeniem bo jakość zdjęć z mojego Canona pozostawia duuużo do życzenia.

Cytat:
Napisane przez mel89 Pokaż wiadomość
ale dziewczynom, które nie znają się wcale na fotografii zawsze będą się podobać kwiatki, zachody słońca, psy i kotki. łatwo wtedy o samozachwyt.
Tak jakbyś powiedziała mi to w oczy. W 100% się z tym zgadzam.


Edit. chyba jednak spróbuję wrzucić kilka moich zdjęć na te portale. Raz się zyje ;P
__________________

Edytowane przez zetakpowiem
Czas edycji: 2009-12-10 o 10:17
zetakpowiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-10, 12:21   #3
KamadFoto
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 26
Dot.: Dobra rada dla początkujących.

Zgadzam sie z opinia. Jak patrze na poczatkowe zdjecia i jeszcze osoby, ktore pisza ze sa dobre to trace wiare w fotografie hehe A tak na serio to z tymi zdjecami powedrujcie na portal fotograficzny i tam was ocenia jak trzeba.
__________________
<ciach_reklama>
KamadFoto jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-10, 12:48   #4
mel89
Zakorzenienie
 
Avatar mel89
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: porto
Wiadomości: 3 445
Dot.: Dobra rada dla początkujących.

Cytat:
Napisane przez zetakpowiem Pokaż wiadomość
Ja chcę zacząć z fotografią bardziej powaznie - mam zwykłą cyfrówkę canon a560 więc dużo nią nie zdziałam, na dodatek jestem totalnie zielona w tym temacie. Kompletnie nie wiem czy mam zacząć od nauczenia się fachowego słownictwa czy po prostu "pstrykać ile wlezie". Musze poszukać jakiegos mniej profesjonalnego portalu do wrzucania zdjęć bo tam(do portali które podałaś) moje się nie nadają - są to zazwyczaj kwiatki, kamienie i nieciekawe polne krajobrazy. Każde zdjęcie musze trochę 'podrasować' z kolorystyką i wyostrzeniem bo jakość zdjęć z mojego Canona pozostawia duuużo do życzenia.


Edit. chyba jednak spróbuję wrzucić kilka moich zdjęć na te portale. Raz się zyje ;P

Polecam jeszcze forum www.canon-board.info dla canoniarzy - masę porad w doborze sprzętu, podforum dla początkujących itd itp.
Fachowe słownictwo - nie ucz się wszystkiego na pamięć od razu, bo to nie ma sensu. Jak Ci coś będzie potrzeba to wtedy sięgniesz do forum i się dowiesz
Jak na razie pstrykać pstrykać, pstrykać ile wlezie. Jeśli masz taką możliwość - to tylko na ustawieniach manualnych !!!

aha, jeszcze przydatny link dla tych, którzy chcą się przesiąść z jednego obiektywu na drugi, a nie wiedzą na jaki: www. optyczne.pl - tam testy obiektywów i ich porównania oraz http://www.pbase.com/galleries - tutaj zdjęcia uzytkowników z różnych aparatów i obiektywów - można wpisać w search obiektyw i wyskoczą same fotki robione tym obiektywem.
pozdr
__________________
not all who wander are lost.

Edytowane przez mel89
Czas edycji: 2009-12-10 o 12:51
mel89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-10, 21:04   #5
SlodkoOstra
Rozeznanie
 
Avatar SlodkoOstra
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 923
Dot.: Dobra rada dla początkujących.

Cytat:
Napisane przez zetakpowiem Pokaż wiadomość
Ja chcę zacząć z fotografią bardziej powaznie - mam zwykłą cyfrówkę canon a560 więc dużo nią nie zdziałam, na dodatek jestem totalnie zielona w tym temacie.
Jeśli nie masz na przykład kasy na dobry aparat, to ze swoją słabą cyfrówką tez jesteś w stanie sie sporo nauczyć. Większość zdjęć jest słabych nie z powodu aparatu, ale z powodu braku umiejetnosci fotografa, złego kadru, poruszenia, niezlapania swiatła albo po prostu - nudy na zdjęciu . Wiem z doswiadczenia, ze nawet slabym aparatem mozna zrobic dobre zdjecie (niestety tylko przy dobrym oswietleniu) - oczywiscie jest to trudniejsze, ale mozna sobie poradzic

p.s. Ja mam Olympusa SP 500 (kupiony ponad 3 lata temu) - jest to dobra cyfrówka z bardzo dużymi mozliwosciami ustawienia manualnego. Jak go kupowalam byl drogi, ale teraz na allegro mozna kupic za 400 zl, także nastepne wersje 510. Mysle ze dobry na poczatek, spokojnie starczy na pierwsze lata nauki Oprócz tego bardzo wytrzymały, pstrykam nim zdjecia prawie codziennie od 3,5 roku, byl w wielu podrozach i swietnie sie trzyma uwielbiam go

Gdybys chciala zobaczyc mozliwosci moglabym wyslac Ci kilka zdjec mailem, napisz na priva

powodzenia!
__________________
start: 65, teraz: 64, cel I - 59,9 cel II - 58, cel III - 55, cel IV - 53

było: talia68(-6)brzuch82(-7)biodra95(-5)udo54(-5)łydka35(-1)

SlodkoOstra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-11, 21:40   #6
zetakpowiem
Wtajemniczenie
 
Avatar zetakpowiem
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: raz tu, raz tam
Wiadomości: 2 437
Dot.: Dobra rada dla początkujących.

Dzięki Wam wszystkim na informacje - ciągle szperam po forach dla amatorów i patrzę na cudowne zdjęcia nie- amatorów. Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł na kupienie używanej lustrzanki/hybrydy ale mam jeszcze duuużo czasu żeby to przemyśleć ; )
__________________
zetakpowiem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-11, 22:01   #7
Taranka
Zakorzenienie
 
Avatar Taranka
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 768
Dot.: Dobra rada dla początkujących.

A ja od siebie dodam że lepiej jest się podszkolić, popróbować i mieć co pokazać zanim daje się swoje zdjęcia do oceny. Często widzę że ktoś daje zdjęcia kwiatków, psinków i kotecków, prosi o szczerą ocenę, a potem ma pretensje że ludzie nie mdleją z wrażenia na widok ich zdjęć...
__________________
So much internet so little time.
Taranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-12-13, 12:22   #8
olinekokraglinek
Raczkowanie
 
Avatar olinekokraglinek
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 44
Dot.: Dobra rada dla początkujących.

Problem największy jest właśnie w tym, że teraz łatwo o zakup nawet najtańszej cyfrówki, potem łapie się w kadr jakiś kwiatek czy kotka, wrzuca na portal i "oceniajcie, komentujcie, prawda, że super fotka??"
Ahh, ja mnie to wnerwia :/ Rozumiem, że każdy jakoś zaczynał, ale żeby od razu w samozachwyt wpadać? Trochę samokrytyki raczej by się przydało. Moje pierwsze zdjęcia też były delikatnie mówiąc kiepskie, ale nie wstawiałam ich wszędzie mówiąc "podziwiajcie".
Podobno przez etap kwiatków każdy początkujący fotograf musi przejść. Oczywiście fotografia makro to fajna sprawa, ale ważne jest żeby się do tego nie ograniczać. Trzeba próbować wszystkiego i "pokazać coś takiego, czego by nikt bez ciebie nie zobaczył"
olinekokraglinek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-18, 00:27   #9
Duszaniola
Wtajemniczenie
 
Avatar Duszaniola
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Wrocław :)
Wiadomości: 2 375
Dot.: Dobra rada dla początkujących.

Cytat:
Napisane przez mel89 Pokaż wiadomość
Dziewczyny!
Przejrzałam sobie parę wątków dot. pierwszych zdjęć. Prosicie o opinię, o porady. Niektóre dziewuszki fajnie piszą i doradzają, ale to za mało.
Kiedy zaczynałam przygodę z foto rzuciłam się na głębokie i ciężkie (jeśli chodzi o poziom) dwa portale: onephoto i plfoto. Tam ludzie nie szczędzą sobie słów i oceny zdjęć. Po wystawieniu pierwszych dwóch zdjęć dostałam tak po tyłku że nie chciało mi się wstawiać tam czegokolwiek :P Po 4 latach focenia nie czuję się profesjonalistką, ale przynajmniej mam jako takie pojęcie o zasadach kadru, świetle, sprzęcie. Ludzie, których nie trawiłam dlatego, że na początku oceniali mnie bardzo surowo nagle stali się moimi przyjaciółmi, którzy już nie wytykali błędów, tylko klepali po plecach, obdarzali konstruktywną krytyką.
Radzę wszystkim dziewczynom, które zaczynają swoją zabawę z fotografią rzucić się na głęboką wodę, ciężki portal fotograficzny. O ile oczywiście focenie jest ich pasją i chcą się w tym kierunku rozwijać.
Nie chcę tutaj deprecjonować wartości komentarzy Wizażanek, bo niektóre naprawdę są bardzo cenne i oparte o konstruktywną, bardzo przydatną krytykę, ale dziewczynom, które nie znają się wcale na fotografii zawsze będą się podobać kwiatki, zachody słońca, psy i kotki. łatwo wtedy o samozachwyt.
Serdecznie namawiam do poszerzenia swojej fotograficznej galerii o inne portale, gdzie nie będzie łatwo, za to bardzo profesjonalnie :- )

peace!
Szczera prawda Ja czasem jak wchodzę na niektóre wątki ze zdjęciami i patrzę, zdjęcia słabe albo przeciętne, a pod spodem zachwyty jakie to one nie są super i że dziewczyna ma oko, a kadr byle jaki, to nie wiem czy ja za dużo wymagam, czy się po prostu nie znam i się wolę nie odzywać

A co sądzisz/sądzicie o deviantarcie albo digarcie? Bo chciałabym mieć konto na jakiejś mniej profesjonalnej stronie na początek. Tak żeby się przełamać do założenia na lepszej. A słyszałam, że na którymś z nich oceniają dosyć ostro. Tylko się boję, że tam też oceniają na zasadzie, że wszystko jest super.

Cytat:
Napisane przez olinekokraglinek Pokaż wiadomość
Problem największy jest właśnie w tym, że teraz łatwo o zakup nawet najtańszej cyfrówki, potem łapie się w kadr jakiś kwiatek czy kotka, wrzuca na portal i "oceniajcie, komentujcie, prawda, że super fotka??"
Ahh, ja mnie to wnerwia :/ Rozumiem, że każdy jakoś zaczynał, ale żeby od razu w samozachwyt wpadać? Trochę samokrytyki raczej by się przydało. Moje pierwsze zdjęcia też były delikatnie mówiąc kiepskie, ale nie wstawiałam ich wszędzie mówiąc "podziwiajcie".
Podobno przez etap kwiatków każdy początkujący fotograf musi przejść. Oczywiście fotografia makro to fajna sprawa, ale ważne jest żeby się do tego nie ograniczać. Trzeba próbować wszystkiego i "pokazać coś takiego, czego by nikt bez ciebie nie zobaczył"
Pół biedy jak ludzie kupują zwykłe kompakty, ale trafia mnie jak ktoś kto się totalnie nie zna kupuje lustrzankę, bo to podobno aparat, który robi takie super zdjęcia i wychodzi z założenia, że wszystkie takie będą. A nie bierze pod uwagę, że aparat trzeba ustawić no i umieć kadrować, żeby z tego naprawdę dobre zdjęcie wyszło. A później zdziwienie i pretensje, że coś jest nie tak. Albo jak zdjęcia w miarę wychodzą (co zazwyczaj dla nich oznacza, że zdjęcie w miarę jasne i nieporuszone), to się uważają za super fotografów.
Strasznie mnie to denerwuje.


Aha, polecam jeszcze www.cyberfoto.pl -> dużo się z niego nauczyłam i są naprawdę super zdjęcia do oglądania w większości, bo tam oczywiście też amatorzy są I widać jakie postępy ludzie robią, jak się ogląda pierwszą stronę wątku a później ostatnią.
__________________


Edytowane przez Duszaniola
Czas edycji: 2009-12-18 o 00:30
Duszaniola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-18, 21:44   #10
aktaga13
Zakorzenienie
 
Avatar aktaga13
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: zacisze domowe
Wiadomości: 5 872
Dot.: Dobra rada dla początkujących.

Cytat:
Napisane przez mel89 Pokaż wiadomość
Dziewczyny!
Przejrzałam sobie parę wątków dot. pierwszych zdjęć. Prosicie o opinię, o porady. Niektóre dziewuszki fajnie piszą i doradzają, ale to za mało.
Kiedy zaczynałam przygodę z foto rzuciłam się na głębokie i ciężkie (jeśli chodzi o poziom) dwa portale: onephoto i plfoto. Tam ludzie nie szczędzą sobie słów i oceny zdjęć. Po wystawieniu pierwszych dwóch zdjęć dostałam tak po tyłku że nie chciało mi się wstawiać tam czegokolwiek :P Po 4 latach focenia nie czuję się profesjonalistką, ale przynajmniej mam jako takie pojęcie o zasadach kadru, świetle, sprzęcie. Ludzie, których nie trawiłam dlatego, że na początku oceniali mnie bardzo surowo nagle stali się moimi przyjaciółmi, którzy już nie wytykali błędów, tylko klepali po plecach, obdarzali konstruktywną krytyką.
Radzę wszystkim dziewczynom, które zaczynają swoją zabawę z fotografią rzucić się na głęboką wodę, ciężki portal fotograficzny. O ile oczywiście focenie jest ich pasją i chcą się w tym kierunku rozwijać.
Nie chcę tutaj deprecjonować wartości komentarzy Wizażanek, bo niektóre naprawdę są bardzo cenne i oparte o konstruktywną, bardzo przydatną krytykę, ale dziewczynom, które nie znają się wcale na fotografii zawsze będą się podobać kwiatki, zachody słońca, psy i kotki. łatwo wtedy o samozachwyt.
Serdecznie namawiam do poszerzenia swojej fotograficznej galerii o inne portale, gdzie nie będzie łatwo, za to bardzo profesjonalnie :- )

peace!
masz dużo racji, ale.. no właśnie. kilka lat temu było inaczej. zarówno na potralach fotograficznych jak i w kwestii posiadania aparatów foto. dzisiaj aparat ma każdy. a przykładowe plfoto zalane jest góóórą gniotów. dziś ciężko wyłapać coś interesującego, a internauci nie silą siię na konstruktywną krytykę. raczej omijają słabe zdjęcia (także te rokujących użytkowników). albo zbywają prostym - gniot.

poza tym portale mają swoją specyfikę. na pewno zauważyłaś, że są kliki samouwielbienia i wzajemnej adoracji. reszta userów się nie liczy. zdjęcia dnia są często tak słabe, że dopiero po wejściu na konto użytkownika można ocenić jego "rangę". od 2006 roku nie spotkało mnie na tych portalach nic dobrego serio...

Cytat:
Napisane przez olinekokraglinek Pokaż wiadomość
Problem największy jest właśnie w tym, że teraz łatwo o zakup nawet najtańszej cyfrówki, potem łapie się w kadr jakiś kwiatek czy kotka, wrzuca na portal i "oceniajcie, komentujcie, prawda, że super fotka??"
Ahh, ja mnie to wnerwia :/ Rozumiem, że każdy jakoś zaczynał, ale żeby od razu w samozachwyt wpadać? Trochę samokrytyki raczej by się przydało. Moje pierwsze zdjęcia też były delikatnie mówiąc kiepskie, ale nie wstawiałam ich wszędzie mówiąc "podziwiajcie".
Podobno przez etap kwiatków każdy początkujący fotograf musi przejść. Oczywiście fotografia makro to fajna sprawa, ale ważne jest żeby się do tego nie ograniczać. Trzeba próbować wszystkiego i "pokazać coś takiego, czego by nikt bez ciebie nie zobaczył"
święte słowa.
samozachwyty, zero otwartości na krytykę, każde słowo odpierane atakiem. ale taki jest dzisiejszy świat chyba

poza tym wszechobecny PS. no szlag mnie trafia, jak na potralach foto same grafiki, lalkowe retusze, blury, ziarna, filtry. wszystko bez zrozumienia, z tutoriali. nie potępiam obróbki - wszystko jest dla ludzi. ale najbardziej cenię sobie artystów (w kwestii oczywiście fotografii!), którzy programu graficznego używają z umiarem. głównie do dopasowania rozmiarów zdjęcia takie moje skromne zdanie.
__________________
bynajmniej =/= przynajmniej!!
bynajmniej - wcale, zupełnie, ani trochę, zgoła (zwykle w połączeniu z partykułą nie)
aktaga13 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-18, 22:22   #11
coff3ina
Zadomowienie
 
Avatar coff3ina
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: szkocka krata
Wiadomości: 1 769
Dot.: Dobra rada dla początkujących.

Mam słabą cyfrówkę, brak kasy na lustrzankę i swoich zdjęć w życiu nie dam do komentowania bo mi samej się nie podobają. Sprzęt mimo wszystko robi swoje.

Jednak bardzo się cieszę, że założyłaś ten wątek i zachęciłaś mnie do wyjścia na miasto. Zbierałam się do tego od x czasu.
__________________
To nie tak że nie mam czasu, ale wiesz po prostu nie chce mi się handryczyć na forum.


https://www.facebook.com/thefeelgoodplace1
coff3ina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-12-21, 13:45   #12
fooosy
Agencja Spamu - Nie stać nas na reklamę, więc spamujemy!
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 209
Dot.: Dobra rada dla początkujących.

Ja jestem na etapie wdrażania się w profesjonalna fotografię. Zdjęcia pomału staja sie moim nowym nałogiem, ale nie powiem - podoba mi sie to, co robię. Chciałabym robić takie profesjonalne zdjęcia, z wykorzstaniem zasady naturalnych obramowań, równowagi itd. Ale do bycia "mistrzem" jeszcze daleka droga. Na razie prasuje nad odpowiednim wypełnianiem kadru, łapaniem dobrej perspektywy, ale rózni z tym bywa. Mój kącik wiedzy to głównie fora i blogi poświęcone fotografii, ale także artykuły zamieszczane tutaj http://www.superfoto.pl/kacik_eksperta.html. Jest tego sporo, ale przynajmnien wszystko jest jasno wyjaśnione


fooosy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:18.