Praca po filologii...? - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy A wealth of knowledge and motivation - for those who learn languages, and those who already know them. Kącik rozmów i wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2018-01-12, 20:49   #61
MissChievousTess
Zakorzenienie

Dot.: Praca po filologii...?

Cytat:
Napisane przez anuszka21 Pokaż wiadomość
Na poczatek zapisalam sie do szkoly texteM na kurs online z prawa i tłumaczen prawniczych. Za miesiac zaczynam.

Ja tv w zasadzie ogladam tylko po angielsku bo szwedzkich programow jest jak na lekarstwo xd moje przedszkolaki tez znaja podstawowe slowa po angielsku.

Nerine tu mnie zdziwilas z ta Norwegia. W se komunikatywny to moze emeryci. W dodatku maja super wymowe wszyscy. Maja manie wyjazdow do USA. Zazdroszcze im tych mozliwosci

---------- Dopisano o 20:26 ---------- Poprzedni post napisano o 20:25 ----------

Miss co to za ksiazka?
Jak się do niej dokopię to Ci podlinkuję. Bo chwilowo stoi zawalona rzędami podręczników prawniczych. Autora nie pamiętam bo germanistów nie kojarzę, ale w tytule było o "prawach i obowiązkach wynikających z ustawy o wykonywaniu zawodu tłumacza przysięgłego i o ich naruszeniach dla kandydatów na tłumaczy." (mnie to właśnie interesowało. Bo ustawę o zawodzie tłumacza też trzeba mieć w jednym palcu. W tym kary za naruszenia- tam to było najlepiej omówione).
Na moje oko chyba warto byłoby się zaopatrzyć w to:
https://www.bookcity.pl/neue-auswahl...ente/pid/32048
W tamtej książce były na końcu właśnie m.in wzory dokumentów wraz z tłumaczeniami. Zerknę na ten kurs bo o tej szkole nie słyszałam. Dałabyś znać na priv jak to wypada cenowo?

---------- Dopisano o 20:49 ---------- Poprzedni post napisano o 20:37 ----------

Taki zbiór dla germanistów też jest:
https://www.bookcity.pl/egzamin-na-t...ecka/pid/41739
Stary 2018-01-12, 20:59   #62
Limonka2738
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez orih Pokaż wiadomość
Z tego co wiem, to w calej Skandynawii poziom znajomosci jezykow obcych jest wysoki. Dzieci maja wiecej godzin poswieconych na jezyki obce w szkole (nie tylko skandynawskie), a np. w telewizji angielskie filmy puszczane sa z napisami.
Tak, to jest tak fajne! Pamiętam jak pojechałam w gimnazjum i byłam zachwycona.

That one's for my fans!
Limonka2738 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-12, 22:25   #63
Fairylike
Raczkowanie

Ja nie wiem jak jest w Polsce i jakie tam są możliwości, ale mogę powiedzieć z mojej perspektywy. ( Skończyłam filologię angielską w Norwegii i tutaj też pracuję. W sumie to nawet nie wiem czy to do końca była filologia, bo z tego co słyszałam, to w Polsce jest osobno filologia angielska, filologia amerykańska i jeszcze anglistyka, a tutaj w Norwegii to się po prostu nazywa angielski i to jest połączenie tego wszystkiego).

Myślę, że jak się ma jakiś pomysł na siebie, to bez problemu znajdzie się pracę. Tutaj angielski to nie jest jakiś prestiżowy kierunek, od lat wszyscy ciągną na kierunki związane z ropą, psychologią i prawem. Ja Teraz pracuję jako nauczyciel, tłumacz ( tłumaczenia tylko konsekutywne) i przewodnik. Uwielbiam każdą z tych prac, daje mi to dużą wolność jeśli chodzi o podróże i w sumie cały czas poznaję nowych ludzi bo pracuję i z Norwegami i z Amerykanami i Polakami.

Więc sumie to myślę,że powinnaś iść w kierunku tego co lubisz i będzie dobrze, chociaż najważniejsze żeby mieć jakiś pomysł na siebie.
Fairylike jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-12, 22:49   #64
Norine
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Fairylike Pokaż wiadomość
bo z tego co słyszałam, to w Polsce jest osobno filologia angielska, filologia amerykańska i jeszcze anglistyka
Masz błędne informacje. Filologia angielska ma co najwyżej specjalizację amerykanistyczną (tak jak językoznawczą, literaturoznawczą czy kulturoznawczą - wszystko w ramach tego samego kierunku), ewentualnie jest jeszcze podział na grupę brytyjską i amerykańską na fonetyce. Amerykanistyka jako studia kulturoznawcze, nie filologiczne, swego czasu była zdaje się na UJ.
Stary 2018-01-12, 22:56   #65
orih
la vita è bella

Amerykanistyka jest zdaje sie na UG.
orih jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-12, 22:57   #66
Norine
Zakorzenienie

Cytat:
Jako filo czy kulturoznawstwo?

EDIT - Sprawdziłam. Filo, amerykanistyka to specjalizacja

Edytowane przez Norine
Czas edycji: 2018-01-12 o 22:59
Norine jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-12, 22:59   #67
orih
la vita è bella

Cytat:
Napisane przez Norine Pokaż wiadomość
Jako filo czy kulturoznawstwo?
filologia, w sensie osobny kierunek, nie specjalizacja w ramach anglistyki.
Stary 2018-01-12, 23:06   #68
Norine
Zakorzenienie

Cytat:
filologia, w sensie osobny kierunek, nie specjalizacja w ramach anglistyki.
Kliknij na filo angielską i spójrz na plany studiów. Trzon jest ten sam dla wszystkich specjalizacji - amerykanistyka jest pierwsza, potem nauczycielska, translatoryczna itd. Niestety, kilka lat temu (na szczęście mnie to jeszcze ominęło) bardzo zredukowano elastyczność uczelni w zakresie prowadzenia kierunków.
Stary 2018-01-12, 23:07   #69
MissChievousTess
Zakorzenienie

Cytat:
UJ też ma. Urodziła się jako odprysk Politologii. Choć mało kto to dziś pamiętam. Pierwszym dziekanem tego wydziału był właśnie jeden z dawnych dziekanów Politologii. Także język tam jest, ale wydział bardziej interesuje się historią i polityką. Sporo wykładów jest tam na pewno po angielsku bo widziałam ich grafik jak raz do ich dziekana miałam sprawę i tam byłam.
Stary 2018-01-12, 23:08   #70
orih
la vita è bella

Cytat:
Kliknij na filo angielską i spójrz na plany studiów. Trzon jest ten sam dla wszystkich specjalizacji - amerykanistyka jest pierwsza, potem nauczycielska, translatoryczna itd. Niestety, kilka lat temu (na szczęście mnie to jeszcze ominęło) bardzo zredukowano elastyczność uczelni w zakresie prowadzenia kierunków.
Masz racje. Przy okazji znalazlam bardzo ciekawy kierunek, studia wschodnie - jezyk rosyjski i chinski. Jakby to polaczyc z wiedza z zakresu ekonomii, to mysle, ze to bardzo madry kierunek.
Stary 2018-01-12, 23:11   #71
MissChievousTess
Zakorzenienie

UJ i UW mają też coś takiego jak filologia stosowana bodajże. Chyba jeszcze UŚ to miał. Co do UWr nie jestem pewna.

---------- Dopisano o 23:11 ---------- Poprzedni post napisano o 23:08 ----------

Cytat:
Masz racje. Przy okazji znalazlam bardzo ciekawy kierunek, studia wschodnie - jezyk rosyjski i chinski. Jakby to polaczyc z wiedza z zakresu ekonomii, to mysle, ze to bardzo madry kierunek.
Albo taki na którym można się wykończyć jak ktoś chce na raz uczyć się chińskiego od zera, rosyjskiego od zera i np. do tego ekonometrii, statystyki itd. Jak ktoś chce iść na sinologię, a chińskiego nie zna to lepiej się skupić na jednym. Z tym i tak jest dość roboty.
Stary 2018-01-12, 23:13   #72
Norine
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez MissChievousTess Pokaż wiadomość
UJ też ma. Urodziła się jako odprysk Politologii. Choć mało kto to dziś pamiętam. Pierwszym dziekanem tego wydziału był właśnie jeden z dawnych dziekanów Politologii. Także język tam jest, ale wydział bardziej interesuje się historią i polityką. Sporo wykładów jest tam na pewno po angielsku bo widziałam ich grafik jak raz do ich dziekana miałam sprawę i tam byłam.
Zapewne w ramach kulturoznawstwa, nie filologii. (Z tego powodu nie brałam UJ pod uwagę.)
Stary 2018-01-12, 23:15   #73
orih
la vita è bella

Cytat:
Napisane przez MissChievousTess Pokaż wiadomość
Albo taki na którym można się wykończyć jak ktoś chce na raz uczyć się chińskiego od zera, rosyjskiego od zera i np. do tego ekonometrii, statystyki itd. Jak ktoś chce iść na sinologię, a chińskiego nie zna to lepiej się skupić na jednym. Z tym i tak jest dość roboty.
Raczej mi chodzilo o to, ze absolwent takiego kierunku moglby we wlasnym wymiarze zdobywac wiedze z zakresu ekonomii.
Stary 2018-01-12, 23:29   #74
Fairylike
Raczkowanie

Cytat:
Masz błędne informacje. Filologia angielska ma co najwyżej specjalizację amerykanistyczną (tak jak językoznawczą, literaturoznawczą czy kulturoznawczą - wszystko w ramach tego samego kierunku), ewentualnie jest jeszcze podział na grupę brytyjską i amerykańską na fonetyce. Amerykanistyka jako studia kulturoznawcze, nie filologiczne, swego czasu była zdaje się na UJ.
Mogło mi się coś pomylić, nigdy nie studiowałam w Polsce. Mam przyjaciółkę, która studiowała na UG i zawsze mówiła,że to filologia amerykańska, ale może to jakiś skrót myślowy i rzeczywiście to była specjalizacja.Nie wiem. Tutaj to po prostu jeden angielski i tylko na fonetyce wybiera grupę, ale to tylko jeden semestr.
Stary 2018-01-13, 08:31   #75
anuszka21
Zakorzenienie

Cytat:
To opinia jednego Norwega, więc jednak trudno wyciągać na tej podstawie jakieś twarde wnioski. Jak pojadę, to pogadam z ludźmi i się przekonam
Lubią się krygowac aby ich chwalic ;p moze tez nie mają swiadomosci poziomu, bo sie nie uczą, tylko gapią na tv(tak jak ja xDD) i wyjezdzają.

---------- Dopisano o 08:30 ---------- Poprzedni post napisano o 08:26 ----------

Cytat:
Napisane przez Fairylike Pokaż wiadomość
Mogło mi się coś pomylić, nigdy nie studiowałam w Polsce. Mam przyjaciółkę, która studiowała na UG i zawsze mówiła,że to filologia amerykańska, ale może to jakiś skrót myślowy i rzeczywiście to była specjalizacja.Nie wiem. Tutaj to po prostu jeden angielski i tylko na fonetyce wybiera grupę, ale to tylko jeden semestr.
Ja studiowalam na UG- i tak kierunek nazywa się AMERYKANISTYKA, jest tez osobno filolgoia angielska o dwoch specjalizacjach. Chyba ze cos sie zmenilo, ale watpie.

Gdzie mieszkasz w Norwegii? Ja jestem z Uppsali Fajnie ze znalazlas cos dla siebie tam.

---------- Dopisano o 08:31 ---------- Poprzedni post napisano o 08:30 ----------

Miss, dziekuje za linki. Wysylam PM.
anuszka21 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-13, 08:52   #76
Norine
Zakorzenienie

Cytat:
Ja studiowalam na UG- i tak kierunek nazywa się AMERYKANISTYKA, jest tez osobno filolgoia angielska o dwoch specjalizacjach. Chyba ze cos sie zmenilo, ale watpie.
Odgórnym zarządzeniem musiało się zmienić. Wyżej wklejałam link - amerykanistyka zostało de facto specjalnością w ramach kierunku filologia angielska.
Stary 2018-01-13, 10:07   #77
anuszka21
Zakorzenienie

Widze ze Twoje musi zawsze byc na wierzchu :p Z tego co widze to amerykanistyka i fil.ang. to wciaz osobne kierunki na UG.
anuszka21 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-13, 11:37   #78
Fairylike
Raczkowanie

anuszka21, ja w Stavanger, nad morzem
Stary 2018-01-13, 11:45   #79
Norine
Zakorzenienie

Cytat:
Widze ze Twoje musi zawsze byc na wierzchu :p Z tego co widze to amerykanistyka i fil.ang. to wciaz osobne kierunki na UG.
Po prostu prostuję błędne informacje. Tak, na stronie UG możesz kliknąć osobno amerykanistykę albo filo angielską, ale jeśli wczytasz się dokładnie to obie prowadzą Cię w to samo miejsce - amerykanistyka jest obecnie de facto specjalnością filo angielskiej, tak jak specjalność nauczycielska czy translatoryczna. Wystarczy porównać plany nauczania. Mogło być inaczej, gdy studiowałaś, ale kilka lat temu MNiSW wprowadziło bardzo restrykcyjne zmiany. Nad czym poniekąd ubolewam, bo ich ofiarą padł również kierunek, który ja studiowałam.

Edytowane przez Norine
Czas edycji: 2018-01-13 o 12:17
Norine jest offline   Odpowiedz cytując
Stary Dzisiaj, 00:44   #80
Mediterrania
Raczkowanie

Interesująca dyskusja. Ja uważam, że jeśli ktoś się nie jara językiem jako takim i grama opisowa go męczy, to filo jest stratą czasu. Angielskiego wystraczającego do pracy w korpo, nawet na wysokich stanowiskach, można nauczyć się na kursach. Pracuję w amerykańskim, dobrym korpo i dyrektor na Europę ma wymowę jak kursant A1, a sam język, mimo że na dość wysokim poziomie, to koło near native nigdy nie stał.

Mam licencjat z niszowej filo i specjalizacja językoznawcza pomogła mi w nauce innego języka, mimo że są w ogóle do siebie nie podobne to doświadczenie z zajęć pozwoliło mi na samodzielną naukę, bez kursów. Moja sytuacja z pracą wygląda tak, że jestem po filo języka A z dodatkowym B, pracuję w kraju C i mówię w tym języku biegle, na rynek kraju D, po angielsku (E)
Mediterrania jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości