Problematyczne pieczywo - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-01-27, 11:55   #1
szumasima
Raczkowanie
 
Avatar szumasima
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Pudełeczko
Wiadomości: 425

Problematyczne pieczywo


Już od dłuższego czasu zastanawia mnie polemika wokół tematu pieczywa na diecie. Jedni je polecają, inni odradzają, ale w tym temacie liczę na trochę szerszą odpowiedź niż "ja nie jem i chudnę" albo "ja jem i chudnę"; głównie chodzi mi o dobre i złe strony jedzenia chleba / bułek.
I ostatnie, jeśli ostatecznie zdecyduję się na pieczywo na diecie to co lepiej wybrać? Pieczywo z mąki żytniej (np. bułka z mąki żytniej, zakwas, bez drożdży) czy grahamki z mąki pszennej a może orkiszowe? I jak może przedstawiać się średnia kaloryczność takich bułek (wszystkie średnio mają ok. 90 g, więcej niż 200 kcal)?
__________________
zmyslam sie na poczekaniu, bo i tak nikt nie czyta Sienkiewicza i nie wie, że chamsko zzynam emocje od Winicjusza



szumasima jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-27, 13:26   #2
Agusiek89
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 2 456
Dot.: Problematyczne pieczywo

Cytat:
Napisane przez szumasima Pokaż wiadomość
Już od dłuższego czasu zastanawia mnie polemika wokół tematu pieczywa na diecie. Jedni je polecają, inni odradzają, ale w tym temacie liczę na trochę szerszą odpowiedź niż "ja nie jem i chudnę" albo "ja jem i chudnę"; głównie chodzi mi o dobre i złe strony jedzenia chleba / bułek.
I ostatnie, jeśli ostatecznie zdecyduję się na pieczywo na diecie to co lepiej wybrać? Pieczywo z mąki żytniej (np. bułka z mąki żytniej, zakwas, bez drożdży) czy grahamki z mąki pszennej a może orkiszowe? I jak może przedstawiać się średnia kaloryczność takich bułek (wszystkie średnio mają ok. 90 g, więcej niż 200 kcal)?
Wybieraj pieczywo tylko pełnoziarniste i głównie chleb, ma mniej węglowodanów niż bułki. Chleb żytni, pełnoziarnisty, z ziarnami ma błonnik, niższy indeks glikemiczny (wysoki indeks powoduje tycie) i energia z nich jest stopniowo uwalniana, przez co nie czujemy głodu przez dłuższy czas. Chleb graham też jest polecany. Za to chleb pszenny i bułki pszenne- nie.
__________________
Alicja już na świecie
Agusiek89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-27, 15:11   #3
szumasima
Raczkowanie
 
Avatar szumasima
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Pudełeczko
Wiadomości: 425
Dot.: Problematyczne pieczywo

Ok, a jaka jest różnica pomiędzy bułką a chlebem jeśli posiadają ten sam skład? Czy grahamki odpadają? I jak z kalorycznością?
__________________
zmyslam sie na poczekaniu, bo i tak nikt nie czyta Sienkiewicza i nie wie, że chamsko zzynam emocje od Winicjusza



szumasima jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-27, 15:15   #4
Edo_ergo_sum
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Zamość, Irl
Wiadomości: 1 034
GG do Edo_ergo_sum
Dot.: Problematyczne pieczywo

Cytat:
Napisane przez szumasima Pokaż wiadomość
Już od dłuższego czasu zastanawia mnie polemika wokół tematu pieczywa na diecie. Jedni je polecają, inni odradzają, ale w tym temacie liczę na trochę szerszą odpowiedź niż "ja nie jem i chudnę" albo "ja jem i chudnę"; głównie chodzi mi o dobre i złe strony jedzenia chleba / bułek.
I ostatnie, jeśli ostatecznie zdecyduję się na pieczywo na diecie to co lepiej wybrać? Pieczywo z mąki żytniej (np. bułka z mąki żytniej, zakwas, bez drożdży) czy grahamki z mąki pszennej a może orkiszowe? I jak może przedstawiać się średnia kaloryczność takich bułek (wszystkie średnio mają ok. 90 g, więcej niż 200 kcal)?
Problem chleba opisuje M. Konarzewski w swojej książce "Na początku był głód" która opisuję historię naszej diety, początek cywilizacji i jakie konsekwencje przyniosły zmiana naszej diety.
Kiedyś gdy był początek cywilizacji robiono wszystko z mąki typu 3000? nie pamiętam dokładnie....ale dziś chyba robi się z o wiele mniejszego typu.
Książka Wolfganga Lutza - "Życie bez pieczywa" chyba wszystko wyjaśnia. do ściągnięcia za friko z chomika.

Tutaj cytat z tej książki z SFD:

Pamiętaj: niezależnie od tego, jaki węglowodan przyjmujesz z pokarmem, twój organizm otrzymuje w efekcie cukier prosty. Jest ważne, byś nie dał się ogłupić tym wszystkim, którzy mówią, że niektóre z węglowodanów są zdrowe, ponieważ są złożone.


http://www.sfd.pl/W%C4%99glowodany_w...a-t338454.html




---------- Dopisano o 17:15 ---------- Poprzedni post napisano o 17:12 ----------

Cytat:
Napisane przez Agusiek89 Pokaż wiadomość
Wybieraj pieczywo tylko pełnoziarniste i głównie chleb, ma mniej węglowodanów niż bułki. Chleb żytni, pełnoziarnisty, z ziarnami ma błonnik, niższy indeks glikemiczny (wysoki indeks powoduje tycie) i energia z nich jest stopniowo uwalniana, przez co nie czujemy głodu przez dłuższy czas. Chleb graham też jest polecany. Za to chleb pszenny i bułki pszenne- nie.
Z tym IG też trzeba być ostrożnym:

http://www.sfd.pl/Indeks_Glikemiczny...611582-s3.html

Pełne badanie:

http://www.ajcn.org/content/76/1/290S.full
Edo_ergo_sum jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-27, 16:52   #5
Winky
Zadomowienie
 
Avatar Winky
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 1 231
Dot.: Problematyczne pieczywo

Cytat:
Napisane przez Edo_ergo_sum Pokaż wiadomość
Jest ważne, byś nie dał się ogłupić tym wszystkim, którzy mówią, że niektóre z węglowodanów są zdrowe, ponieważ są złożone.
Czyli wszystkie węgle są niezdrowe?
__________________
Kochać i tracić, pragnąć i żałować;
Padać boleśnie i znów się podnosić.
Krzyczeć tęsknocie: PRECZ! i błagać: PROWADŹ! -
Oto jest życie: nic a jakże dosyć...
Winky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-27, 17:05   #6
Edo_ergo_sum
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Zamość, Irl
Wiadomości: 1 034
GG do Edo_ergo_sum
Dot.: Problematyczne pieczywo

Cytat:
Napisane przez Winky Pokaż wiadomość
Czyli wszystkie węgle są niezdrowe?

Tam nie jest tak napisane.
I na pewno nikt Ci nie odpowie na to pytanie, twierdząc że tak.
Edo_ergo_sum jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-01, 15:18   #7
pocokomunazwa
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Nibylandia
Wiadomości: 617
Dot.: Problematyczne pieczywo

Pełnoziarnisty z firmy Schulstadt nadaje się na redukcję, czy niebardzo? Bo on ma chyba sporo jakichś upelszaczy. Ale jest bardzo smaczny i ogolnie dostępny...
pocokomunazwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:02.