Czy można obniżyć cholesterol bez leków? - Strona 6 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kobieta 30+

Notka

Kobieta 30+ Forum dla trzydziestolatek, czterdziestolatek i innych -latek. Tutaj możesz podzielić się swoimi problemami, poradami i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-02-21, 19:53   #151
beatiska
Zakorzenienie
 
Avatar beatiska
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Tychy
Wiadomości: 13 110
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Ja jestem troszkę zaskoczona. Właśnie uzyskałam wyniki badań krwi i cholesterol mam o 10% wyższy niż norma. Nie prowadzę jakiegoś strasznie niezdrowego trybu życia. Wiadomo, że moja dieta nie jest idealna, ale też nie taka straszna. Poza tym zaleca się ruch (jak tutaj pisała wcześniej wizażanka zamienić windę na schody), ja natomiast dziennie chodzę do pracy szybkim tempem na nogach (w jedną stronę 25-30min), więc jestem zaskoczona, że wyszedł mi poza normę. No nic, zwrócę większą uwagę to co jem i ograniczenie co nieco.
__________________
Zdognie z perzporawdzomyni baniadmai nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa. Nwajzanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu.

Narysuj mi coś

23/6
beatiska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-25, 10:50   #152
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Biskeata jesteś właśnie klasyczną "ofiarą" genów, które Lelu chce nam wmówić że są tylko wymówką.
Jesteś w podobnej sytuacji co ja. Moja waga zawsze mieściła się w optymalnych widełkach BMI czyli pomiędzy 20-25. Osobiście tłustego mięsa, kiełbasy nie tknę, w zasadzie ograniczam się do piersi kurczaka i czasem udek (skóry nie ruszę). Zawsze mam jakiś ruch, jak nie prace na działce, to pływalnia, ostatnie lato do pracy jeździłam rowerem, mimo to od wielu lat cholesterol przekracza granicę.
Jeżeli mogę coś doradzić to powinnaś badać co jakiś czas cholesterol pamiętając aby zrobić badanie szczegółowe z rozbiciem na HDL, LDL i trójglicerydy. Z dietą bym nie przesadzała, wcześniej straszono jedzeniem, a teraz się okazuje że jajka czy mleko i jego przetwory mimo że mają cholesterol to wpływają również pozytywnie na jego poziom. Poza tym powoli mija histeria i przebijają się opinie że cholesterol nie taki straszny jak go malują, przejrzyj ten wątek, poruszaliśmy tę kwestię.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-25, 20:35   #153
beatiska
Zakorzenienie
 
Avatar beatiska
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Tychy
Wiadomości: 13 110
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Asiulka właśnie się jakoś specjalnie nie przeraziłam. Wybiorę się do lekarza, jak będę miała po prostu na to czas, by skierował mnie na te szczegółowe badania z rozbiciem na dobry i zły cholesterol. Przejęłabym się, gdybym naprawdę prowadziła niezdrowy tryb życia. Z tymi genami, to na pewno coś jest, bo moja mama też ma podwyższony cholesterol.
__________________
Zdognie z perzporawdzomyni baniadmai nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa. Nwajzanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu.

Narysuj mi coś

23/6
beatiska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-26, 07:51   #154
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Cytat:
Napisane przez beatiska Pokaż wiadomość
Z tymi genami, to na pewno coś jest, bo moja mama też ma podwyższony cholesterol.
A to sporo wyjaśnia.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-01, 22:17   #155
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Cytat:
Napisane przez asiulkaa Pokaż wiadomość
Biskeata jesteś właśnie klasyczną "ofiarą" genów, które Lelu chce nam wmówić że są tylko wymówką.
Jesteś w podobnej sytuacji co ja. Moja waga zawsze mieściła się w optymalnych widełkach BMI czyli pomiędzy 20-25. Osobiście tłustego mięsa, kiełbasy nie tknę, w zasadzie ograniczam się do piersi kurczaka i czasem udek (skóry nie ruszę). Zawsze mam jakiś ruch, jak nie prace na działce, to pływalnia, ostatnie lato do pracy jeździłam rowerem, mimo to od wielu lat cholesterol przekracza granicę.
Ja również jestem taką "ofiarą" Już jako nastolatka miałam podwyższony cholesterol. Trenowałam wtedy siatkówkę kilka razy w tygodniu, BMI miałam w okolicach 20, zawsze dbałam o zdrową dietę, a mimo to wyniki miałam ponad normę. Przez lata nic się nie zmieniło. Pomimo prowadzenia całkiem zdrowego trybu życia (może nie idealnego, ale bez poważniejszych "grzechów") cholesterol jak był wysoki, tak jest. Ale ja wiem, że u mnie "winny" jest tata
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-28, 17:07   #156
wosianka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 4
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Ja stosowałam produkty megared, które dostarczają kwasów tłuszczowych omega 3. xxx Dzięki temu można w zdrowy sposób obniżyć groźny cholesterol. U mnie pomogło. Poza tym zastosowałam też dietę, ale to już trudniej było wytrzymać. Zawsze prościej łyknąć kapsułkę niż odmawiać sobie wszystkiego, co w życiu najprzyjemniejsze.

Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2014-04-29 o 09:04 Powód: link
wosianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-04, 21:34   #157
rafer
Przyczajenie
 
Avatar rafer
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: W-wa
Wiadomości: 10
Talking Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Znalazłam takie info:

ISTNIEJĄ DWA POWODY OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWAGI / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIA / CHORÓB SERCA U LUDZI: ♥♥♥♥♥

1. Wysoki poziom cukru we krwi, czyli mąka i cukier spożywczy, a zatem (niezdrowe dla człowieka):
WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU.

2. Zbyt duże spożycie tłuszczów, mamy więc klasyfikację:
INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU.

3. Puenta to tabele:
IŻ PRODUKTU.

P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjaśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane.

4. Prozdrowotne w diecie są (energetyczne) tzw:
NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.
__________________
GLUKOZA NATURALNA.
rafer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-05-05, 10:00   #158
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

rafer może najpierw przeczytaj ten wątek a potem pisz takie banały i półprawdy.

Osobiście cukier mam w normie, a czasem nawet spada do bardzo niskich poziomów. Tłustego mięsa nie ruszę, tłuszczy w innej postaci jem niewiele, a mimo to cholesterol mam na granicy lub powyżej normy.

Oczywiście często otyłość powoduje cukrzycę, nadciśnienie, podwyższony cholesterol, choroby serca, ale nie jest tak że te choroby można leczyć dietą jeżeli to nie zła dieta je spowodowała. Istnieje takie coś jak genetyka i dietą jej nie przeskoczysz.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-05, 12:07   #159
KarolinaK
Zakorzenienie
 
Avatar KarolinaK
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: CairnLand
Wiadomości: 16 938
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Poza tym bardzo czesto osoby o normalnej wadze albo nawet niskiej maja podwyzszony poziom cholesterolu . Nie jedynie otyli...
KarolinaK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-06, 12:25   #160
niut80
Zadomowienie
 
Avatar niut80
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 1 059
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

.

Edytowane przez niut80
Czas edycji: 2018-09-02 o 01:05
niut80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-20, 13:43   #161
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Ostatnio napisałam notkę na blogu na temat cholesterolu, nawiązując także do jego obniżenia. Zapraszam http://plaszczoobrosla.blogspot.com/...olesterol.html
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-06-21, 19:42   #162
marzenaziolkowska
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 10
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

ponoć spożywając regularnie truskawki, można sobie obniżyć. sezon jest i zamierzam spróbować. konieczne jest też unikanie wszystkiego co ma syrop glukozowy, o dziwo sprawdziłam ostatnio syrop do rozrabiania Herbapolu też miał.... w sierpniu mam badanie, ciekawe co wyjdzie po zastosowaniu się do powyższego
marzenaziolkowska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-01, 12:17   #163
201607040946
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 20 500
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Wyszło (jak zawsze), że też mam podwyższony. Mój ojciec to ma, ja też. Nie jem tłusto, ale żyję w stresie i palę. Lekarka powiedziała, że mam ograniczyć tłuszcze i jeśc więcej owoców i warzyw
201607040946 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-01, 12:32   #164
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 368
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Cytat:
Napisane przez kaguya Pokaż wiadomość
Wyszło (jak zawsze), że też mam podwyższony. Mój ojciec to ma, ja też. Nie jem tłusto, ale żyję w stresie i palę. Lekarka powiedziała, że mam ograniczyć tłuszcze i jeśc więcej owoców i warzyw
Ja dietą bardzo dużo zbiłam, ale nie palę fajek. Gdybym paliła, pewnie dostałabym tabletki na zbicie. Teraz mam ok. 230, a miałam 300. Też jestem nerwowa.
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-01, 13:10   #165
201607040946
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 20 500
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Cytat:
Napisane przez bernikula Pokaż wiadomość
Ja dietą bardzo dużo zbiłam, ale nie palę fajek. Gdybym paliła, pewnie dostałabym tabletki na zbicie. Teraz mam ok. 230, a miałam 300. Też jestem nerwowa.
Ja miałam zbyt wysoki nawet będąc wege
201607040946 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-01, 13:13   #166
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 368
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Mi spadł głównie nie przez odstawienie tłuszczy czy mięsa (którego nota bene nigdy dużo nie jadłam) tylko przez oczyszczenie wątroby ostropestem i rezygnację z cukru.
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-01, 13:35   #167
201607040946
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 20 500
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Cytat:
Napisane przez bernikula Pokaż wiadomość
Mi spadł głównie nie przez odstawienie tłuszczy czy mięsa (którego nota bene nigdy dużo nie jadłam) tylko przez oczyszczenie wątroby ostropestem i rezygnację z cukru.
Muszę poczytać. Z cukru, niestety, nie potrafię zrezygnować.
201607040946 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-01, 13:37   #168
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 368
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Cytat:
Napisane przez kaguya Pokaż wiadomość
Muszę poczytać. Z cukru, niestety, nie potrafię zrezygnować.
A on ponoć gorszy niż tłuszcze, oczywiście ten biały, bo fruktoza w owcach jest ok, szybko się rozpada.
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-01, 14:37   #169
201607040946
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 20 500
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Cytat:
Napisane przez bernikula Pokaż wiadomość
A on ponoć gorszy niż tłuszcze, oczywiście ten biały, bo fruktoza w owcach jest ok, szybko się rozpada.
Wiem, bo tłuszczów się nie boję. Owoce jem, ale codziennie ok. 4 łyżeczek czystej sacharozy (do kawy, piję 2 dziennie).
201607040946 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-12-02, 08:11   #170
dzindzibou
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 22
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

@bernikula, @kaguya w kwestii fruktozy:
1. Fruktoza w dużych ilościach działa bardzo szkodliwie na wątrobę (sprzyja jej stłuszczaniu podobnie jak alkohol etylowy)
2. Fruktoza w swoim szlaku metablicznym jest prekursorem powstawania kwasów tłuszczowych (a potem trójglicerydów) oraz lipoprotein VLDL (w teori "złego i dobrego" cholesterolu lipoproteiny VLDL są najczarniejszym z czarnych charakterów)
3. Fruktoza nie blokuje wydzielania greliny i leptyny (hormonów regulujących uczucie głodu) ani insuliny - glukoza owszem.

Dla zainteresowanych więcej o smalcu i cholesterolu.
__________________
Ślub, wesele? Zobacz mój portal ślubny!
dzindzibou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-02, 17:19   #171
201607040946
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 20 500
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Ależ my to wiemy
201607040946 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-04, 09:48   #172
dzindzibou
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 22
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

aaa to sorki Z dwojga złego lepsza czysta glukoza (w aptece) niż fruktoza czy cukier. Inna rzecz, że fruktoza w owocach występuje z innymi związkami (w przeciwieństwie do cukru z cukierniczki) i dlatego owoce są mniejszym złem niż miód czy cukier sam w sobie.
__________________
Ślub, wesele? Zobacz mój portal ślubny!
dzindzibou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-04, 09:54   #173
201607040946
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 20 500
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Nie, miód i owoce są darem natury, więc nie widzę w nich NIC złego.
201607040946 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-04, 09:55   #174
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 368
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Cytat:
Napisane przez kaguya Pokaż wiadomość
Nie, miód i owoce są darem natury, więc nie widzę w nich NIC złego.
Ja także- to w sumie jedyny cukier, który pozyskuję. Unikam wszelkich innych i czuję się o wiele lepiej niż wcześniej jak jadłam biały cukier i wszystko co jest nim przyrządzane.
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-04, 10:17   #175
201607040946
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 20 500
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Owoce na pewno dodają energii, lepiej się czuję np. po świeżym soku niż kawie A miód podobno leczy no i taki świeżutki po prostu uwielbiam, nie wiem, czemu, pojawia mi się po nim uczucie lekkości w brzuchu. Nigdy nie zauważyłam, żeby tuczył.
201607040946 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-05, 07:41   #176
dzindzibou
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 22
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Generalnie wszystko jest darem natury (nawet kwas benzoesowy, benzoesan sodu i glutaminian sodu) ale używane w ilościach hurtowych jak to ma miejsce w obecnej diecie nie wróżyniczego dobrego.
Jeszcze 20 tys. lat temu ludzie musieli się nieźle natrudzić, żeby zdobyć miód (wyszukać pszczoły, zabrać im miód i jeszcze konkurować o niego z innymi amatorami miodu) a i ilość tego miodu nie była zbyt imponująca jeśli podzielić go na członków plemienia. Tak więc - nie dość, że było go mało, to jeszcze występował okresowo. To był w zasadzie jedyny znany człowiekowi cukier (poza melasą z trzciny cukrowej, która w oryginale też jakaś specjalnie imponująca nie była tak jak teraz). Z pewnością nasi przodkowie nie mogli sobie pozwolić na jedzenie 1 łyżeczki miodu dziennie. Nie twierdzę, że od 4-5 gramów miodu na dobę ktoś może się rozchorować, ale chcę tylko wykazać, że miód nie był nigdy powszechnym dodatkiem do diety.

W kwestii składu - jeśli chodzi o słodycz to bardziej ufam pszczołom niż przemysłowi spożywczemu. Ale z chemicznego punktu widzenia miód nie różni się istotnie od cukru. Jest mieszaniną glukozy i fruktozy (zwykle w takich samych proporcjach jak w cukrze stołowym) plus śladowe ilości nieistotnych z punktu widzenia biochemii człowieka enzymów, białek, witamin i mikroelementów. Zainteresowani znajdą szczegółową "rozpiskę" <a href="
http://pszczelipark.pl/index.php/Sklad-chemiczny-miodu.html">tutaj</a>.
__________________
Ślub, wesele? Zobacz mój portal ślubny!
dzindzibou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-06, 12:16   #177
201607040946
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 20 500
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Ja mówię tylko o naturalnym miodzie. Jest zdrowy i kropka. A podobno sceptyk ze mnie oczywiście, nie jem w ilościach hurtowych, średnio kilka razy w roku.
201607040946 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-06, 16:08   #178
dryda
Rozeznanie
 
Avatar dryda
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 799
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Osobiście jem bardzo dużo miodu, bo lubię
Ale to nie zmienia faktu, ze z tego co czytałam to w skali kaloryczności miód jako coś, czym słodzimy np kawę czy herbatę jest o wiele bardziej kaloryczny niż cukier. Potem cukier w kolejce, długo długo nic, dalej słodziki i stewia - która z takich naturalnych rzeczy jest podobno najmniej kaloryczna i najmniej tuczy.
A wracając do tematu - cholesterol zbijałam odkładając wszelkie słodycze na rzecz jogurtu mieszanego z chrupkami naturalnymi - dało się przeżyć, a cholesterol w 4 miesiące spadł na łeb na szyję.
dryda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-13, 10:19   #179
maarlin
Rozeznanie
 
Avatar maarlin
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Z końca świata
Wiadomości: 516
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Cytat:
Napisane przez dzindzibou Pokaż wiadomość
Generalnie wszystko jest darem natury (nawet kwas benzoesowy, benzoesan sodu i glutaminian sodu) ale używane w ilościach hurtowych jak to ma miejsce w obecnej diecie nie wróżyniczego dobrego.
Jeszcze 20 tys. lat temu ludzie musieli się nieźle natrudzić, żeby zdobyć miód (wyszukać pszczoły, zabrać im miód i jeszcze konkurować o niego z innymi amatorami miodu) a i ilość tego miodu nie była zbyt imponująca jeśli podzielić go na członków plemienia. Tak więc - nie dość, że było go mało, to jeszcze występował okresowo. To był w zasadzie jedyny znany człowiekowi cukier (poza melasą z trzciny cukrowej, która w oryginale też jakaś specjalnie imponująca nie była tak jak teraz). Z pewnością nasi przodkowie nie mogli sobie pozwolić na jedzenie 1 łyżeczki miodu dziennie. Nie twierdzę, że od 4-5 gramów miodu na dobę ktoś może się rozchorować, ale chcę tylko wykazać, że miód nie był nigdy powszechnym dodatkiem do diety.

W kwestii składu - jeśli chodzi o słodycz to bardziej ufam pszczołom niż przemysłowi spożywczemu. Ale z chemicznego punktu widzenia miód nie różni się istotnie od cukru. Jest mieszaniną glukozy i fruktozy (zwykle w takich samych proporcjach jak w cukrze stołowym) plus śladowe ilości nieistotnych z punktu widzenia biochemii człowieka enzymów, białek, witamin i mikroelementów. Zainteresowani znajdą szczegółową "rozpiskę" <a href="
http://pszczelipark.pl/index.php/Sklad-chemiczny-miodu.html">tutaj</a>.
Uwielbiam miód i nie zgodzę się z opinią,że śladowe ilości w miodzie są nieistotne.To właśnie one powodują,że miód jest zdrowy.Przecież enzymów witamin i mikroelementów potrzebujemy właśnie w śladowych ilościach.Organizm ich nie "przechowuje na potem",wykorzystuje potrzebną ilość,resztę wydala.Inaczej jest z cukrami i białkiem,ale to już inna historia
maarlin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-15, 09:15   #180
dzindzibou
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 22
Dot.: Czy można obniżyć cholesterol bez leków?

Maarlin nie zgazam się z tym, co piszesz z dwóch powodów:

1. Twierdzisz, że organizm nie magazynuje (witamin) - jest to fundamentalny błąd, ponieważ wątroba (ale i nerki plus kilka innych narządów wewnętrznych) stanowią magazyn dla wszystkich witamin i minerałów (szczególnie dla tych, których sami nie produkujemy). Bez magazynowej funkcji wątroby jeden dzień bez dowolnej mikrosubstancji powodowałby groźne (a czasem nieodwracalne) powikłania. Przykładowo, marynarze zaczynali chorować na szkorbut dopiero w kilkanaście dni (czasem kilka tygodni) po opuszczeniu portu, zanim ich wewnętrzny zapas witaminy C został wyczerpany. Podobnie z witaminą A ale i innymi mikroelementami (sprawdź niedobory witaminy A i tzw "złoty ryż" GMO stworzony z myślą o dietach opartych o ryż, gdzie witamina A w zasadzie nie występuje). Wątroba magazynuje wszystkie mikroelementy, ponieważ do tego została stworzona (to jedna z jej kilku funkcji).

2. Z puntku widzenia dietetycznego miód nie jest istotnym źródłem witamin czy mikroelementów (natomiast jest znaczącym źródłem kłopotliwej fruktozy i nieco lepszej glukozy). Przykładowo, poziom dobowego zapotrzebowania na witaminę C to (wg różnych źródeł) od 40 do 90 mg. Miód w 100g zawiera jej (wg danych z załączonego linku) od 0,5 do 6,5 mg w 100g. Nie znam za wielu osób, które jadłyby codziennie 1 kg miodu żeby uzyskać z niego 5-65 mg witaminy C, co z resztą podniesiono we wspomnianym artykule. W porównaniu do wątróbki witaminy i składniki mineralne w miodzie to margines.

3. Witaminy i mikroelementy są wydalane WYŁĄCZNIE w sytuacji ich nadmiaru (a nie ich niedoboru). Kiedy jest ich narmiar (np. sytuacja hiperwitaminozy) wówczas nadmiar jest wydalany. W każdym innym przypadku (gdy tzw bufory /magazyny, np. wątrobie, nerkom, szpikowi kostnemu, osoczu krwi itp./) mogą jeszcze je magazynować, to są magazynowane (na gorsze czasy).
__________________
Ślub, wesele? Zobacz mój portal ślubny!

Edytowane przez dzindzibou
Czas edycji: 2014-12-15 o 09:16 Powód: źle sformatowany link
dzindzibou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kobieta 30+


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-12-02 18:57:55


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:45.