Białka tłuszcze węglowodany..Pogubiłam się juz chyba..Może mi ktos pomóc? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-06-20, 21:58   #1
wsiowy_gupek
Zakorzenienie
 
Avatar wsiowy_gupek
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Piekło
Wiadomości: 10 954
GG do wsiowy_gupek
Talking

Białka tłuszcze węglowodany..Pogubiłam się juz chyba..Może mi ktos pomóc?


Dobra bijcie mnie mordujcie ale błagam odpowiedzcie mi na moje pytania, bo ja juz na wizażu tyle czytałam i wszytko mi sie pomieszało! Zgłupiałam! A więc zacznijmy, wyczytałam o węglowodanach prostych i złozonych czy coś w tym stylu w każdym razie jedne sa zdrowsze, czy mogłby mi ktos napisac które? i co je zawiera?
Drugi problem to tłuszcze, są chyba tez zdrowsze i mniej zdrowe, zdrowe śa chyba w np orzechach..Czy to też mogłby mi ktoś bardziej przyblizyć?
Trzecia sprawa, posiłek to sa tłuszcze plus białka lub białka plus węglowodany, tak? Tak wyczytałam. tylko nie wiem czy dobrze zrozumiałam.
I czwarta sprawa: skąd mam wiedzieć co jest tłuszczem co białkiem, skoro np w serku wiejskim są tłuszcze białka i węglowodany? mówi się że jest białkiem dlatego, ze jest najwięcej w nim białka ze wszystkich tych..no zabrakło mi słowa..związków(???) A skoro dobrze to rozumiem to wracając jeszcze do tych posiłków, to znaczy ze posiłek ejst wtedy keidy zjem jedna rzecz zawierającą Więcej węglowodanów a drugą więcej białka, czyli np serek wiejski plus jakiś owoc??

Prosze odpowiedzcie mi bo planuje sie odchudzać jedząc po prostu zdrowo, do tje pory myslałam że to łatwe, że musi być w diecie wszytko najwięcej białek pod wieczór ograniczyc węglowodany, jeść 5 posiłków, osttani 2 godziny przed snem, nie jeść słodyczy cipsów pizzyi tp dziadostwa..I że to wystarczy a tu wgłębiając sie zauwazyłam że nic nie ejst takie proste..Wiec może tkos ma jakies tabelki które dzielą np te węglowodany czy tłuszcze czy coś..Jak nie to może podać mi jakieś wątki zrozumiałe dla przeciętnego człowieka w których to jest ładnie wytłumaczone, Albo po prostu mógłby mi łopatologicznie wytumaczyć to..Bede wdzięczna
__________________
I'll kill Raszpla!!!
I swear, I'll kill her...


Zapuszczam:
włosy, paznokcie i biust.

Po prostu od urodzenia jestem chora na lenia
Wszystko co robię - robię tak od niechcenia...

Bo wolny czas to jest coś co lubie,
tych co pracują i się uczą nie rozumiem!
wsiowy_gupek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-20, 22:34   #2
Ather
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 8 129
Dot.: Białka tłuszcze węglowodany..Pogubiłam się juz chyba..Może mi ktos pomóc?

Cytat:
Napisane przez wsiowy_gupek Pokaż wiadomość
wyczytałam o węglowodanach prostych i złozonych czy coś w tym stylu w każdym razie jedne sa zdrowsze, czy mogłby mi ktos napisac które? i co je zawiera?
te na których powinnaś się skupić:

"Węglowodany : Ryż ciemny/paraboliczny, makaron zwykły/razowy, płatki owsiane zwykłe/górskie , pieczywo pełnoziarniste, kasza gryczana/jęczmienna, warzywa (podstawa), owoce, naturalne kefiry/maślanki/jogurty, mleko 0-1.5%,


żródła ww najwłaściwszych w trakcie redukcji: sałaty - wszystkie rodzaje, kapusty (z wyjątkiem brukselki), kalafior, brokuł, szparagi, zielona fasolka, szpinak, cykoria, por, cebula, zielenina (jak szczypiorek, ziel. pietruszka, koperek, rzeżucha itp.), seler naciowy"


A co do węgli prostych m.in. należą do nich słodycze.


Cytat:
Drugi problem to tłuszcze, są chyba tez zdrowsze i mniej zdrowe, zdrowe śa chyba w np orzechach..Czy to też mogłby mi ktoś bardziej przyblizyć?

źródła zdrowego tłuszczu: olej lniany/siemię lniane, tłuste ryby morskie, omega3, oliwa z oliwek, orzechy, migdały, pestki słonecznika, dyni.

Cytat:
"Tłuszcze zwierzęce zawierają cholesterol i nasycone kwasy tłuszczowe, które podnoszą poziom cholesterolu we krwi. Wysoki poziom cholesterolu we krwi to jeden z głównych czynników ryzyka miażdżycy i choroby wieńcowej. Tłuszcze roślinne są bogate w Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT), które pomagają zapobiegać chorobom układu krążenia. w przeciwieństwie do cholesterolu i tłuszczów nasyconych, NNKT nie są produkowane przez organizm, dlatego muszą być stałym składnikiem diety.

Czy istnieją zdrowe tłuszcze zwierzęce?
Tak. Najzdrowszym tłuszczem zwierzęcym jest tłuszcz rybi, zawierający nienasycone kwasy tłuszczowe typu omega-3. Pomagają one przeciwdziałać chorobom układu krążenia i nowotworom (m. in. piersi, jelita grubego i prostaty). Omega-3 znajdują się przede wszystkim w tłuszczach ryb morskich (makrela, śledź, łosoś, dorsz, halibut, itd.)."
Cytat:
Trzecia sprawa, posiłek to sa tłuszcze plus białka lub białka plus węglowodany, tak? Tak wyczytałam. tylko nie wiem czy dobrze zrozumiałam.
Tak.
Białko + węglowodany + warzywa
lub
Białko + tłuszcz + warzywa

Cytat:
I czwarta sprawa: skąd mam wiedzieć co jest tłuszczem co białkiem, skoro np w serku wiejskim są tłuszcze białka i węglowodany? mówi się że jest białkiem dlatego, ze jest najwięcej w nim białka ze wszystkich tych..no zabrakło mi słowa..związków(???)
Hm... np. chudy twaróg:
w 100 g zawiera:
Białko 20 g
Tłuszcz 1 g
Węglowodany: 4g

I jest to produkt białkowy, ponieważ - jak widzisz jest zdecydowanie najwięcej białka, podczas gdy tłuszczu i węgli znikome ilości.




To tyle ode mnie, mam nadzieję że jeszcze inne osoby pouzupełniają
Ather jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-20, 23:14   #3
wsiowy_gupek
Zakorzenienie
 
Avatar wsiowy_gupek
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Piekło
Wiadomości: 10 954
GG do wsiowy_gupek
Dot.: Białka tłuszcze węglowodany..Pogubiłam się juz chyba..Może mi ktos pomóc?

Cytat:
Napisane przez Ather Pokaż wiadomość
te na których powinnaś się skupić:

"Węglowodany : Ryż ciemny/paraboliczny, makaron zwykły/razowy, płatki owsiane zwykłe/górskie , pieczywo pełnoziarniste, kasza gryczana/jęczmienna, warzywa (podstawa), owoce, naturalne kefiry/maślanki/jogurty, mleko 0-1.5%,


żródła ww najwłaściwszych w trakcie redukcji: sałaty - wszystkie rodzaje, kapusty (z wyjątkiem brukselki), kalafior, brokuł, szparagi, zielona fasolka, szpinak, cykoria, por, cebula, zielenina (jak szczypiorek, ziel. pietruszka, koperek, rzeżucha itp.), seler naciowy"


A co do węgli prostych m.in. należą do nich słodycze.



źródła zdrowego tłuszczu: olej lniany/siemię lniane, tłuste ryby morskie, omega3, oliwa z oliwek, orzechy, migdały, pestki słonecznika, dyni.



Tak.
Białko + węglowodany + warzywa
lub
Białko + tłuszcz + warzywa

Hm... np. chudy twaróg:
w 100 g zawiera:
Białko 20 g
Tłuszcz 1 g
Węglowodany: 4g

I jest to produkt białkowy, ponieważ - jak widzisz jest zdecydowanie najwięcej białka, podczas gdy tłuszczu i węgli znikome ilości.




To tyle ode mnie, mam nadzieję że jeszcze inne osoby pouzupełniają
Dziekuje slicznie troszke mi juz naświetliłaś temat..
Czyli np jedząc serek wiejski z słonecznikiem i jakimś warzywkiem(akurat nic mi sie nie kojarzy co by pasowało samkowo do tego ale chyba mozna też zjeść np to osobno i pomidorka z ogórkiem oosbno..) to jest to zdrowy i dobry posiłek?
__________________
I'll kill Raszpla!!!
I swear, I'll kill her...


Zapuszczam:
włosy, paznokcie i biust.

Po prostu od urodzenia jestem chora na lenia
Wszystko co robię - robię tak od niechcenia...

Bo wolny czas to jest coś co lubie,
tych co pracują i się uczą nie rozumiem!
wsiowy_gupek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-21, 06:43   #4
Ather
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 8 129
Dot.: Białka tłuszcze węglowodany..Pogubiłam się juz chyba..Może mi ktos pomóc?

Cytat:
Napisane przez wsiowy_gupek Pokaż wiadomość
Dziekuje slicznie troszke mi juz naświetliłaś temat..
Czyli np jedząc serek wiejski z słonecznikiem i jakimś warzywkiem(akurat nic mi sie nie kojarzy co by pasowało samkowo do tego ale chyba mozna też zjeść np to osobno i pomidorka z ogórkiem oosbno..) to jest to zdrowy i dobry posiłek?
tu masz cały wątek o serku wiejskim ^^ : http://www.wizaz.pl/forum/showthread...180117&page=13

mnóstwo pomysłów z czym jeść.


A jeśli dodasz słonecznik to będzie białko (serek) + zdrowy tłuszcz (słonecznik) + najlepiej jeszcze jakieś inne NNKT

to tak, będzie to zdrowy posilek

z tym że akurat słonecznik (kurcze a nie chciałam Ci już mieszać, no ale napiszę to) to jedno ze słabszych źródeł NNKT albo inaczej - są lepsze źrodla - bo słonecznik zawiera sporo węgli, lepiej wybrać orzechy włoskie, migdały, siemie lniane (zmielone w młynku) czy też sezam.
Ather jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-21, 12:07   #5
wsiowy_gupek
Zakorzenienie
 
Avatar wsiowy_gupek
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Piekło
Wiadomości: 10 954
GG do wsiowy_gupek
Dot.: Białka tłuszcze węglowodany..Pogubiłam się juz chyba..Może mi ktos pomóc?

Cytat:
Napisane przez Ather Pokaż wiadomość
tu masz cały wątek o serku wiejskim ^^ : http://www.wizaz.pl/forum/showthread...180117&page=13

mnóstwo pomysłów z czym jeść.


A jeśli dodasz słonecznik to będzie białko (serek) + zdrowy tłuszcz (słonecznik) + najlepiej jeszcze jakieś inne NNKT

to tak, będzie to zdrowy posilek

z tym że akurat słonecznik (kurcze a nie chciałam Ci już mieszać, no ale napiszę to) to jedno ze słabszych źródeł NNKT albo inaczej - są lepsze źrodla - bo słonecznik zawiera sporo węgli, lepiej wybrać orzechy włoskie, migdały, siemie lniane (zmielone w młynku) czy też sezam.
Wiem czytałam ten wątek tylko taki przykład podałam czy dobzre to zrozumiałam..
__________________
I'll kill Raszpla!!!
I swear, I'll kill her...


Zapuszczam:
włosy, paznokcie i biust.

Po prostu od urodzenia jestem chora na lenia
Wszystko co robię - robię tak od niechcenia...

Bo wolny czas to jest coś co lubie,
tych co pracują i się uczą nie rozumiem!
wsiowy_gupek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-24, 21:39   #6
wsiowy_gupek
Zakorzenienie
 
Avatar wsiowy_gupek
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Piekło
Wiadomości: 10 954
GG do wsiowy_gupek
Dot.: Białka tłuszcze węglowodany..Pogubiłam się juz chyba..Może mi ktos pomóc?

pomorze mi ktos jeszcze? bardzo prosze..
__________________
I'll kill Raszpla!!!
I swear, I'll kill her...


Zapuszczam:
włosy, paznokcie i biust.

Po prostu od urodzenia jestem chora na lenia
Wszystko co robię - robię tak od niechcenia...

Bo wolny czas to jest coś co lubie,
tych co pracują i się uczą nie rozumiem!
wsiowy_gupek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-24, 21:57   #7
italiaanka
Wtajemniczenie
 
Avatar italiaanka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Bdg.
Wiadomości: 2 275
GG do italiaanka
Dot.: Białka tłuszcze węglowodany..Pogubiłam się juz chyba..Może mi ktos pomóc?

Cytat:
Napisane przez wsiowy_gupek Pokaż wiadomość
pomorze mi ktos jeszcze? bardzo prosze..
Aleosochodzi dokładnie ?

Jakie masz jeszcze pytania? Ather chyba wyjaśniła wszystko
__________________
...
italiaanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-06-24, 22:56   #8
wsiowy_gupek
Zakorzenienie
 
Avatar wsiowy_gupek
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Piekło
Wiadomości: 10 954
GG do wsiowy_gupek
Dot.: Białka tłuszcze węglowodany..Pogubiłam się juz chyba..Może mi ktos pomóc?

Cytat:
Napisane przez italiaanka Pokaż wiadomość
Aleosochodzi dokładnie ?

Jakie masz jeszcze pytania? Ather chyba wyjaśniła wszystko
o...tabelki No dobra-wariuje, ale to dlatego, że kompletnie nie potrafie ustalić co jest białkiem oprócz serka wiejskiego i ryb...
mam jedną wielka tabele bodajże ejst ona w jakims tam dzienniku posilkow czy cos takieog, ale ona jest ogromna i nie mam sily przekopywac jej całej patrząc co ma najwięcej białka..Chodzi mi o takie tabelki typu że jest pogrupowane, na produkty typowo białkowe, węglowodanowe tłuszczowe..Bo ja juz mam dość jedzenia codziennie tych ryb, one są ochydne, na szczęście serek lubie, ale nie mozna dodawać go przecie do każdeog posiłku. A skoro ma być białko w każdym posiłku to ja juz nie wiem co jeśc np na obiad oprócz ryb..

A jeszcze jedno, czy np jak zjem jajko z salatą rzodkiewką i ogórkiem z kromka pieczywa chrupkiego na podwieczorek to wystarczy? Czy to nie może być zaliczane raczje do białek, bo ma nie duzo więcej białka od tłuszczu? bo węglowodany śa wtedy, warzywa są.. Tylko zostaje kwestia czy jajko moze byc uznane za białko. A moż eja znowu coś źle zrozumiałam..
__________________
I'll kill Raszpla!!!
I swear, I'll kill her...


Zapuszczam:
włosy, paznokcie i biust.

Po prostu od urodzenia jestem chora na lenia
Wszystko co robię - robię tak od niechcenia...

Bo wolny czas to jest coś co lubie,
tych co pracują i się uczą nie rozumiem!
wsiowy_gupek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-24, 23:07   #9
italiaanka
Wtajemniczenie
 
Avatar italiaanka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Bdg.
Wiadomości: 2 275
GG do italiaanka
Dot.: Białka tłuszcze węglowodany..Pogubiłam się juz chyba..Może mi ktos pomóc?

Cytat:
Napisane przez wsiowy_gupek Pokaż wiadomość
o...tabelki No dobra-wariuje, ale to dlatego, że kompletnie nie potrafie ustalić co jest białkiem oprócz serka wiejskiego i ryb...
mam jedną wielka tabele bodajże ejst ona w jakims tam dzienniku posilkow czy cos takieog, ale ona jest ogromna i nie mam sily przekopywac jej całej patrząc co ma najwięcej białka..Chodzi mi o takie tabelki typu że jest pogrupowane, na produkty typowo białkowe, węglowodanowe tłuszczowe..Bo ja juz mam dość jedzenia codziennie tych ryb, one są ochydne, na szczęście serek lubie, ale nie mozna dodawać go przecie do każdeog posiłku. A skoro ma być białko w każdym posiłku to ja juz nie wiem co jeśc np na obiad oprócz ryb..
Masz program dziennik posiłków? Jeśli tak to o jakim kopiowaniu piszesz ?

1. Wpisujesz swoje dane, ustalasz makroskładniki (proponuję ręcznie, bo wg. mnie program za dużo daje ww, tłuszczy też mało jakoś)
2. Kolejna zakładka to produkty. Jest spora lista, tak jak piszesz, ale możesz wprowadzać także swoje. Każdy produkt ma swój numerek i...
3. Jeśli chcesz wprowadzić, że poniedziałek w Twoim jadłospisie było/ma być Mleko spożywcze 3,5 % tłuszczu - patrzysz jaki ma numerek, w tym przypadku to jedynka... przechodzisz na zakładkę z poniedziałkiem i wpisujesz nr 1 w niebieskie okienko, tam gdzie strzałaka jest czerwona. Klikasz w dowolne miejsce i...
4. Pokaże Ci się nazwa produktu i wszystkie jego wartości się same przekopiują
5. Jeśli chodzi o wprowadzanie nowych rzeczy to wchodzisz w 'moje' i wpisujesz dane, np. z opakowania danego produktu, on też będzie miał swój numerek... Twoje produkty zaczynają się od 1500

Mam nadzieję, że o ten program chodziło, bo się rozpisałam

i mini zestawienie:

Białka: Mięsa (wołowina, piersi z kurczaka/indyka i inne chude mięsa, ew. wieprzowina), ryby tłuste/chude , jajka , twarogi chude/półtłuste, serki wiejskie, odżywki białkowe.
Tłuszcze: Oliwa z oliwek (podstawa) , tran , olej lniany, jajka , tłuste ryby, nasiona słonecznika, pestki dyni, olej MCT, orzechy włoskie/laskowe, migdały, avocado.
Węglowodany: Ryż ciemny/paraboliczny, makaron zwykły/razowy, płatki owsiane zwykłe/górskie , pieczywo pełnoziarniste, kasza gryczana/jęczmienna, warzywa (podstawa), owoce, naturalne kefiry/maślanki/jogurty, mleko 0-1.5%,

* tłuszcze nasycone (zwierzęce)
* tłuszcze jednonienasycone (np. oliwa z oliwek, avocado)
* tłuszcze wielonienasycone (olej lniany, rybi , orzechy i nasiona itp.)

Tabele naprawdę łatwo się czyta

Edit: Kilka innych tabel
- http://kalorie.net/modules.php?name=Kalorietab
- http://tabelekaloryczne.w.interia.pl/
- http://www.varia.webd.pl/modules.php?name=Tablice
- http://www.dobradieta.pl/tabele.php?...p&main=1&sub=1
- http://www.montignac.pl/viewpage.php?page_id=3
- http://zywienie.host.sk/table.php?page=btw
- http://forum.bodyzone.pl/tabele-kaloryczne-vt58.html

__________________
...
italiaanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:48.