Pyszne ciasta z dawnych lat - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-10-16, 08:33   #1
linnnea
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 447

Pyszne ciasta z dawnych lat


Zaczęłam się ostatnio zastanawiać, jak to kiedyś było z ciastami- przy czym nie 20 czy 50 lat temu, ale np 100 czy 150..jakie wtedy były przepisy, i czy wypieki były lepsze czy gorsze od dzisiejszych?

jak myślicie? a może znacie jakiś przepis z przeszłości? bardzo chciałabym spróbować upiec coś z poprzednich epok
linnnea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-17, 13:52   #2
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

ja robilam kiedys piernik na miodzie z takich przepisow - zamiast cukru miod, zamiast proszku do piecznia soda.

zazwyczaj sa pracochlonne.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-17, 18:32   #3
linnnea
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 447
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

Rena- nic nie szkodzi, mogę nawet pół dnia być w kuchni, brakuje mi tylko przepisów.. i pewnie kopy jajek
linnnea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-18, 05:45   #4
LadySith
Zakorzenienie
 
Avatar LadySith
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Miasteczko Śląskie
Wiadomości: 6 692
GG do LadySith
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

http://allegro.pl/listing.php/search?string=stara+ksi%C 4%85%C5%BCka+kuch*&source id=Mozilla-search

zakupić coś stąd i będziesz miała przepisy
__________________

LadySith jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-18, 06:13   #5
Dziwnograj
Raczkowanie
 
Avatar Dziwnograj
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 321
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

Polecam przepisy Ćwierczakiewiczowej z początku ubiegłego wieku. Pierwsze wydania doczekały się już 150 lat
Pytasz o ciasta, ale ogólnie polska kuchnia dawna jest szalenie ciekawe. Przykre jest to, że 90% Polaków zapytanych o tradycyjne polskie danie powie : schabowy!
A przecież to nie polskie, a austriackie danie, które się u nas przyjęło podczas zaborów!
Tradycyjna kuchnia naszego kraju to dziczyzna, raki (na co pewnie większość ludzi wytrzeszczyłaby oczy), oczywiście drób - perliczki, kaczki, gęsi (do dzisiaj hodujemy najwięcej gęsi w europie, niestety, 90% idzie na eksport), bażanty. Oczywiście kasze z gęstymi sosami, polewki itd.
A co do ciast przypomina mi się przepis na babę wielkanocną z 30 jaj
Dziwnograj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-18, 11:21   #6
La Monica
La Moderatoiure
 
Avatar La Monica
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 16 393
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

Stare przepisy są pracochłonne i zazwyczaj na dużą ilość osób. Ja np. mam książkę ze staropolską kuchnia i litewską, to babka na wielkanoc jest np z 30, 60 jaj

Zgadzam się z Dziwnograj, dodam tylko leguminy, melszpejzy i zefiry

Takie "stare" ale dające się wykorzystać w dzisiejszych czasach przepisy ma Ćwierczakiewiczowa
__________________
Often people who criticize your life are the same people that don't know the price you paid to get to where you are today.
LC 66/100/2015
Instagram

Gotuję

Edytowane przez La Monica
Czas edycji: 2012-10-18 o 11:25
La Monica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-18, 11:29   #7
ameliar
Zadomowienie
 
Avatar ameliar
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 1 881
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

Cytat:
Napisane przez La Monica Pokaż wiadomość
Stare przepisy są pracochłonne i zazwyczaj na dużą ilość osób. Ja np. mam książkę ze staropolską kuchnia i litewską, to babka na wielkanoc jest np z 30, 60 jaj

Zgadzam się z Dziwnograj, dodam tylko leguminy, melszpejzy i zefiry

Takie "stare" ale dające się wykorzystać w dzisiejszych czasach przepisy ma Ćwierczakiewiczowa
łooo matko a to to co to są te melszpejzy i zefiry?
Do takich staropolskich wypieków to trzeba mieć dużą rodzine i fermę kurzą
__________________


"W życiu bowiem istnieją rzeczy, o które warto walczyć do samego końca" Paulo Coelho
(maj 2010-...)


ameliar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-10-18, 12:19   #8
linnnea
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 447
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

LadySith - na pewno przejrzę, dziękuję ale książki to jedno, a przepis już wypróbowany przez kogoś współcześnie, to co innego- nie chcę zmarnować tych wspomnianych 30 jajek

Bażanty, perliczki...nigdy nie jadłam, chyba nawet nie znam nikogo, kto by jadł..a bardzo chętnie bym spróbowała!


Leguminy to chyba coś w rodzaju budyniu?
linnnea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-18, 18:31   #9
Dziwnograj
Raczkowanie
 
Avatar Dziwnograj
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 321
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

Cytat:
Napisane przez linnnea Pokaż wiadomość
LadySith - na pewno przejrzę, dziękuję ale książki to jedno, a przepis już wypróbowany przez kogoś współcześnie, to co innego- nie chcę zmarnować tych wspomnianych 30 jajek

Bażanty, perliczki...nigdy nie jadłam, chyba nawet nie znam nikogo, kto by jadł..a bardzo chętnie bym spróbowała!


Leguminy to chyba coś w rodzaju budyniu?
Przyznam się ,że też nigdy nie jadłam bażantów ani perliczek i ubolewam, ale żeby je dostać trzeba by się nieźle nagimnastykować. Pewnie specjalnie zamawiać w jakiś hodowlach, bo tego pewnie nawet w almie czy makro nie znajdę.
I właśnie to jest ten ból, że to co powinno być naszą tradycją jest niemożliwe do dostania. Ciekawe ile ludzi w Polsce je gęś przynajmniej raz na rok? Na pewno nie wiele, a przecież gęsi u nas mnóstwo, ale ciężko je dostać bo wszystko jedzie za granice, a nam zostają sterydowe kurczaki.

A co do leguminy to raczej typ a nie konkretna potrawa. Może być kisiel może być budyń. Polecam :http://kuchnia-polska.net/legumina-chlebowa,32 chyba z kilkanaście przepisów na leguminy jest
Dziwnograj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-19, 00:58   #10
kiciakasia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Miasto Ogrodów
Wiadomości: 3 195
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

Cytat:
Napisane przez ameliar Pokaż wiadomość
łooo matko a to to co to są te melszpejzy i zefiry?
ze szpajzą mi się kojarzy
__________________
smocza mama
kiciakasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-19, 08:16   #11
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

Polska nadal ma opinie kraju lowieckiego, ale w sklepach tylko swinki, krowy oraz kurczaki. Z tym ze wiele osob nie lubi nawet tego w pamieci mam glownie "fuj wolowina" a i zagranica nie widze tlumu Polakow wykupujacych przepiorki, mimo ze sa w kazdym spozywczym.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-10-19, 10:39   #12
ewuszkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar ewuszkaaa
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 3 493
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

Cytat:
Napisane przez linnnea Pokaż wiadomość
LadySith - na pewno przejrzę, dziękuję ale książki to jedno, a przepis już wypróbowany przez kogoś współcześnie, to co innego- nie chcę zmarnować tych wspomnianych 30 jajek

Bażanty, perliczki...nigdy nie jadłam, chyba nawet nie znam nikogo, kto by jadł..a bardzo chętnie bym spróbowała!?

Ja jadłam raz w życiu bażanta. Biedaczek czymś oberwał i już ledwo zipiał... a potem wylądował na stole na obiad. Mięso przepyszne, byłam jakoś w podstawówce, ale pamiętam ten smak. Ciemniejsze od kurczaka, bardziej miękkie, rozpływające się.


Chyba mało kto ma teraz czas na pracochłonne przepisy. Większość pracuje, dojeżdza, a jak wraca, to myśli tylko o tym, żeby szybko coś zjeść. I rynek na to odpowiada... bo skoro takie mięso by się nie sprzedało, to po co sprowadzać...
__________________
Żona!

"Kobieta wierzy, że 2 i 2 zmieni się w 5,
jeśli będzie długo płakać i zrobi awanturę"


- George Elliot
ewuszkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-20, 13:54   #13
LadySith
Zakorzenienie
 
Avatar LadySith
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Miasteczko Śląskie
Wiadomości: 6 692
GG do LadySith
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

Cytat:
Napisane przez Dziwnograj Pokaż wiadomość
Przyznam się ,że też nigdy nie jadłam bażantów ani perliczek i ubolewam, ale żeby je dostać trzeba by się nieźle nagimnastykować. Pewnie specjalnie zamawiać w jakiś hodowlach, bo tego pewnie nawet w almie czy makro nie znajdę.
nie wiem czy przypdakiem w lidlu na swieta nie ma ptactwa.. w tych tyg lukusowych :P

a bazanty u mnie za plotem po polu fruwaja ;p
__________________

LadySith jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-21, 09:45   #14
Dziwnograj
Raczkowanie
 
Avatar Dziwnograj
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 321
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

Cytat:
Napisane przez LadySith Pokaż wiadomość
nie wiem czy przypdakiem w lidlu na swieta nie ma ptactwa.. w tych tyg lukusowych :P

a bazanty u mnie za plotem po polu fruwaja ;p
Haha u mnie tak samo, ale nie odkrylam jeszcze w sobie zdolnosci mysliwskich.
Ale w sumie tak sobie narzekam, ale jednak ludzie troche powracaja do korzeni - co raz czesciej je się kaszę, odkrywa dawne warzywa na przyklad jarmuż. Podoba mi się też powrót do przekasek-zakasek. Picie wódki z tatarem na talerzu to zupelnie inne picie )
Dziwnograj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-22, 16:01   #15
linnnea
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 447
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

ok, ale wracając do tematu wątku, może któraś z Was dysponuje wypróbowanym już przepisem na ciasto, którym mogły się zajadać nasze babcie..?
linnnea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-23, 09:08   #16
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

moj piernik byl znaleziony w gazecie wyborczej tzn przepis na niego, ale to bylo wiele lat temu. A masz kolo siebie biblioteke? Moze tam maja stare przepisy.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-23, 16:18   #17
monyczkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar monyczkaaa
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 7 861
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

Cytat:
Napisane przez linnnea Pokaż wiadomość

Bażanty, perliczki...nigdy nie jadłam, chyba nawet nie znam nikogo, kto by jadł..a bardzo chętnie bym spróbowała!

a ja się pochwalę, że ostatnio robiłam w domu perliczkę pieczoną w warzywach. Niedawno były w biedronce po 20 zł/kg. Nie cieszyły się popularnością aż w końcu przecenili na 9,99zl/kg to zrobiłam zapas i zamroziłam Mięso w smaku niesamowite, delikatne i kruchutkie
__________________
monyczkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-23, 18:11   #18
marsi11
Zakorzenienie
 
Avatar marsi11
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 9 982
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

Cytat:
Napisane przez Dziwnograj Pokaż wiadomość
Polecam przepisy Ćwierczakiewiczowej z początku ubiegłego wieku. Pierwsze wydania doczekały się już 150 lat
Pytasz o ciasta, ale ogólnie polska kuchnia dawna jest szalenie ciekawe. Przykre jest to, że 90% Polaków zapytanych o tradycyjne polskie danie powie : schabowy!
A przecież to nie polskie, a austriackie danie, które się u nas przyjęło podczas zaborów!
Tradycyjna kuchnia naszego kraju to dziczyzna, raki (na co pewnie większość ludzi wytrzeszczyłaby oczy), oczywiście drób - perliczki, kaczki, gęsi (do dzisiaj hodujemy najwięcej gęsi w europie, niestety, 90% idzie na eksport), bażanty. Oczywiście kasze z gęstymi sosami, polewki itd.
A co do ciast przypomina mi się przepis na babę wielkanocną z 30 jaj
o tak!
jak ostatnim razem jadłam polską zupę rakową to uznałam to za orgie kulinarną
coś pięknego
z bażanta można też zrobić rosół- jest delikatniejszy


Cytat:
Napisane przez Dziwnograj Pokaż wiadomość
Przyznam się ,że też nigdy nie jadłam bażantów ani perliczek i ubolewam, ale żeby je dostać trzeba by się nieźle nagimnastykować. Pewnie specjalnie zamawiać w jakiś hodowlach, bo tego pewnie nawet w almie czy makro nie znajdę.
I właśnie to jest ten ból, że to co powinno być naszą tradycją jest niemożliwe do dostania. Ciekawe ile ludzi w Polsce je gęś przynajmniej raz na rok? Na pewno nie wiele, a przecież gęsi u nas mnóstwo, ale ciężko je dostać bo wszystko jedzie za granice, a nam zostają sterydowe kurczaki.

A co do leguminy to raczej typ a nie konkretna potrawa. Może być kisiel może być budyń. Polecam :http://kuchnia-polska.net/legumina-chlebowa,32 chyba z kilkanaście przepisów na leguminy jest
wiesz, to jest właśnie problem z brakiem odpowiednich produktów w sklepach
jestem z tego samego miasta jak Ty, ostatnio miałam ochotę na jagnięcinę, zjeżdziłąm większość sklepów typu alma, epi, piotr i paweł i nigdzie świeżej nie było
a pamiętam jak byłam dzieciem i chodziłam z dziadkiem do hali targowej po baranine na kołduny jakie wtedy można było frykasy dostać
teraz to ludzie tylko świnie doceniają a szkoda
marsi11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-24, 13:48   #19
linnnea
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 447
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

i to by było tyle w kwestii ciast
linnnea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-10-24, 13:56   #20
ewuszkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar ewuszkaaa
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 3 493
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

Cytat:
Napisane przez linnnea Pokaż wiadomość
ok, ale wracając do tematu wątku, może któraś z Was dysponuje wypróbowanym już przepisem na ciasto, którym mogły się zajadać nasze babcie..?
Ja od kilku lat robię piernik staropolski, to może on się podciąga pod tą kategorię, chociaż pochodzenia przepisu nie znam

Nie ma tam 30 jaj, ale robi się go na Święta Bożego Narodzenia najlepiej już w połowie października i taki surowy czeka do połowy grudnia na pieczenie, a potem nadal sobie leży aż do świąt. Jak dla mnie ten piernik to jest poezja
__________________
Żona!

"Kobieta wierzy, że 2 i 2 zmieni się w 5,
jeśli będzie długo płakać i zrobi awanturę"


- George Elliot
ewuszkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-24, 15:13   #21
linnnea
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 447
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

ewuszkaaa, podzielisz się przepisem? czy tajemnica rodowa?
linnnea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-24, 16:06   #22
ewuszkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar ewuszkaaa
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 3 493
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

Cytat:
Napisane przez linnnea Pokaż wiadomość
ewuszkaaa, podzielisz się przepisem? czy tajemnica rodowa?
Nieeeeee, z popularnego w necie bloga http://www.mojewypieki.com/przepis/piernik-staropolski
__________________
Żona!

"Kobieta wierzy, że 2 i 2 zmieni się w 5,
jeśli będzie długo płakać i zrobi awanturę"


- George Elliot
ewuszkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-24, 23:46   #23
linnnea
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 447
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

a, mojewypieki znam przepis dostaje od razu +10 do atrakcyjności
linnnea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-25, 05:42   #24
monyczkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar monyczkaaa
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 7 861
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

Cytat:
Napisane przez ewuszkaaa Pokaż wiadomość
Nieeeeee, z popularnego w necie bloga http://www.mojewypieki.com/przepis/piernik-staropolski
dzięki za przepis dziś się chyba za niego zabiorę
__________________
monyczkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-25, 16:20   #25
Dziwnograj
Raczkowanie
 
Avatar Dziwnograj
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 321
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

Cytat:
Napisane przez marsi11 Pokaż wiadomość
o tak!
jak ostatnim razem jadłam polską zupę rakową to uznałam to za orgie kulinarną
coś pięknego
z bażanta można też zrobić rosół- jest delikatniejszy




wiesz, to jest właśnie problem z brakiem odpowiednich produktów w sklepach
jestem z tego samego miasta jak Ty, ostatnio miałam ochotę na jagnięcinę, zjeżdziłąm większość sklepów typu alma, epi, piotr i paweł i nigdzie świeżej nie było
a pamiętam jak byłam dzieciem i chodziłam z dziadkiem do hali targowej po baranine na kołduny jakie wtedy można było frykasy dostać
teraz to ludzie tylko świnie doceniają a szkoda
Ja ostatnio szukałam polędwicy wołowej na prawdziwego tatara i znalazłam tylko w hali targowej. Fakt, cena powala (90zł/kg ale warto raz zaszaleć).
Wogóle hala targowa, jest dla mnie takim bastionem żywieniowym Da się tam chyba znaleźć każde możliwe warzywo, zawsze są te sezonowe (pojawiła się już świeża żurawina ) i ogólnie jest tam dość niesamowicie. Czasami chodze sobie tak po prostu pooglądać nawet jak nie mam nic do kupienia.

A wracając do staropolskich ciast - nie wiem za bardzo czy orientujesz się jakie ciasta wogóle były . Nic wykwintniejszego niż babkę, mazurka, sękacz czy piernik raczej nie odkryjesz, bo wszystkie kremy i inne takie przyjechały do nas zazwyczaj z Francji dopiero w XVIII wieku, więc ciężko tu mówić o kuchni staropolskiej.
Dziwnograj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-25, 18:31   #26
linnnea
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 447
Dot.: Pyszne ciasta z dawnych lat

właśnie dlatego założyłam wątek, bo nie znam za bardzo

mam dokładnie tak samo odnośnie targów! uwielbiam choćby patrzeć, jaka papryka jest czerwona, a marchewka pomarańczowa, ile teraz jest odmian jabłek itp. itd... inna sprawa, że często tylko przechodzę i mam nic nie kupować, ale jednak biorę kilo jabłek czy jakieś warzywka, bo nie mogę się oprzeć
linnnea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:39.