Powitanie chlebem i solą i inne tradycje - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Ceremonia i tradycja ślubna, weselna

Notka

Ceremonia i tradycja ślubna, weselna W tym miejscu możesz podzielić się widzą, jak zaplanować ceremonię ślubną. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu sali weselnej. Przypomnieć tradycje weselne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-01-06, 23:46   #1
marta45
Raczkowanie
 
Avatar marta45
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Edynburg
Wiadomości: 40
Exclamation

Powitanie chlebem i solą i inne tradycje


Dziewczyny, glupio sie przyznac ale ja nigdy nie bylam na poskim weselu (nie mieszkam w kraju juz od dawna) a moje sie zbliza juz za niecale 9 miesiecy i ja jestem zupelnie zielona jesli chodzi o takie tradycyjne rzeczy jak powitanie chlebem i sola (co mam z nim zrobic, zjesc kawalek? pocalowac?) co mam zrobic z bukietem w kosciele (dac swiadkowej czy co???) , chcialabym miec twarz zaslonieta woalka (tzn krotza czescia podwojnego welonu) kiedy i jak ja odslonic??? cos czytalam ze sa kieliszki z wodka i woda, co z tym zrobic??? no i czego ja sie jeszcze moge z takich rzeczy spodziewac??? Blagam pomozcie bo ja naprawde nie mam pojecia!!! A i jeszcze bede rzucac bukiet a nie welon (nigdy o rzucaniu welonu nie slyszlam) to co ma maz rzucic?

Z gory dziekuje za jakakolwiek pomoc

Edytowane przez marta45
Czas edycji: 2007-01-07 o 19:14
marta45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-10, 09:27   #2
ktosia86
Zakorzenienie
 
Avatar ktosia86
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 6 602
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Nie jestem jakoś przesadnie obeznana w tych naszych tradycjach.Ale z tego co wiem, panna młoda rzuca welonem a pan młody muszką, krawatem bądź fularem, zależy co tam pod szyją ma.Skoro chcesz rzucać bukiet, to kwestia pana młodego chyba pozostaje bez zmiany.Przy wyjściu z kościoła goście rzucają drobne pieniążki i ryż, pieniądze należy wyzbierać.Z tym chlebem i solą to witają was przy wejściu na salę weselną,kawałek chleba jest najczęściej odkrojony i młoda para bierze po kawałku, macza w soli no i je.
Woalke chyba trzeba by podnieść jak już się znajdziesz przy ołtarzu, chociaż co do tego nie mam pewności, bo nigdy się z tym nie spotkałam.Osobiście źle bym się czuła z czymś na twarzy... A bukiet daje się świadkowej
__________________
Szczęśliwa żonka
Mamusia
ktosia86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-10, 09:32   #3
asikkk
Raczkowanie
 
Avatar asikkk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 298
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

a co do kieliszkó z wodka i woda, to czasem witaja tam na sali, podajac młodym po kieliszku wlasnie, ten kto trafi na wodke, bedzie rzadził w domu, ten kto trafi an wode, bedzie posluszny
a bukiet w kościele połoz sobie na klęczniku albo trzymaj w rece, różne opcje widzialam ..
pozdrawiam
asikkk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-10, 09:37   #4
mery6
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: uniwerek
Wiadomości: 52
Wyślij wiadomość przez ICQ do mery6
Smile Dot.: pomocy!!! - powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

*** mam książkę z obrzędami ślubnymi ***ale to są do kościoła i między innymi wybór psalmów i czytań bo mozesz to wybrać i błogosławieństw również dla rodziców. Bukiet kładziesz na ołtarzu świętej Rodziny lub Matki Bożej lub na innym jeśli takie nie znajduja sie w kościele do rzucania masz drugi który w kościele trzyma świadkowa lub starsza dróżka bo musisz zamuwić dwa. Mój za rok
***
Tak jest u mnie na podkarpaciu ale różne regiony Polski mają różne więc określ gdzie jest to ci moze coś na temat tego wpisze

Edytowane przez Taverney
Czas edycji: 2007-06-08 o 21:54 Powód: złamanie regulaminu p.6 -edycja
mery6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-10, 17:42   #5
marta45
Raczkowanie
 
Avatar marta45
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Edynburg
Wiadomości: 40
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

DZiekuje dziewczyny za pomoc!

Mery6 - to bedzie w Poznaniu, znasz moze jakies tradycje z tamtych rejonow? Co do ksiazki o obrzdach w kosciele to mi sie chyba nie przyda, zdam sie na ksiedza ale dziekuje bardzo!
marta45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-10, 22:02   #6
marta45
Raczkowanie
 
Avatar marta45
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Edynburg
Wiadomości: 40
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Jeszcze kilka pytan jesli mozna
- jesli bede szla do oltarza razem z TZ to czy trzymamy sie za rece, pod reke, czy idziemy obok siebie a wolno nam sie trzymac za reke dopiero po uroczystosci jak bedziemy wychodzic?
- swiadkowa ma miec tez bukiet? taki jak ja? myslalam ze podczas wymiany obraczek podaje jej moj bukiet zeby potrzymala?
- kiedy w kosciele graja marsz mendelsona - przy wejsciu czy przy wyjsciu?
- blogoslawienstwo - wiem ze byl taki temat ale ta opcja nie byla poruszana. wesele bedzie w miescie TZ, moja mama ze swoim mezem zatrzymaja sie u tesciow, wyjde z ich domu a nie mojego wiec wychodzi na to ze to tesciowie powinni jako gospodarze nas blogoslawic... czy moze wogole z tego zrezygnowac? czy to jest praktykowane w duzych miastach?
marta45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-11, 05:34   #7
*Aga*
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 252
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Podciągam się pod ten temat bo sama też nie wiem jak to z tym wszystkim jest...W sumie to chyba zależy też od rejonu Polski, w którym się bierze ślub. Ja jestem z podkarpacia i szczerze mówiąc strasznie się boję tych wszystkych tradycyjnych obrzędów ślubnych...A doświadczenia nie mam prawie rzadnego bo byłam na niewielu ślubach...A mój własny coraz bliżej...Więc mam nadzieje,że ktoś nam tu pomoże...
*Aga* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-01-11, 07:35   #8
jotemka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 1 409
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Cytat:
Napisane przez marta45 Pokaż wiadomość
Jeszcze kilka pytan jesli mozna
- jesli bede szla do oltarza razem z TZ to czy trzymamy sie za rece, pod reke, czy idziemy obok siebie a wolno nam sie trzymac za reke dopiero po uroczystosci jak bedziemy wychodzic?
- swiadkowa ma miec tez bukiet? taki jak ja? myslalam ze podczas wymiany obraczek podaje jej moj bukiet zeby potrzymala?
- kiedy w kosciele graja marsz mendelsona - przy wejsciu czy przy wyjsciu?
- blogoslawienstwo - wiem ze byl taki temat ale ta opcja nie byla poruszana. wesele bedzie w miescie TZ, moja mama ze swoim mezem zatrzymaja sie u tesciow, wyjde z ich domu a nie mojego wiec wychodzi na to ze to tesciowie powinni jako gospodarze nas blogoslawic... czy moze wogole z tego zrezygnowac? czy to jest praktykowane w duzych miastach?
Trzymasz go pod rękę, jak wchodzicie i wychodzicie
Świadkowa też ma bukiet, a przy nakładaniu obrączek, bukiet trzymasz w drugiej ręce
Mendelsona grają przy wyjściu
Z błogosławieństwem jest różnie, jak sobie ustalicie
Zresztą w trakcie uroczystości to jakoś samo leci także głowa do góry, nic się nie przejmuj
jotemka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-11, 07:37   #9
jotemka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 1 409
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Cytat:
Napisane przez asikkk Pokaż wiadomość
a co do kieliszkó z wodka i woda, to czasem witaja tam na sali, podajac młodym po kieliszku wlasnie, ten kto trafi na wodke, bedzie rzadził w domu, ten kto trafi an wode, bedzie posluszny
a bukiet w kościele połoz sobie na klęczniku albo trzymaj w rece, różne opcje widzialam ..
pozdrawiam
A ja trafiłam na wodę i co najlepsze mój TŻ też
jotemka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-11, 09:30   #10
ktosia86
Zakorzenienie
 
Avatar ktosia86
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 6 602
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Błogosławieństwa udzielają rodzice obojga,panny młodej i pana młodego,więc z tym nie powinno być problemu.U mnie jest tak, że pan młody przyjeżdża z rodzicami do domu panny młodej i tam odbywa się błogosławieństwo, no ale u Ciebie ta kwestia dojazdu odpadnie.
Bukiet rzeczywiście możesz położyć sobie na klęczniku albo trzymać w ręce a na czas składania przysięgi i nakładania obrączek chyba wygodniej będzie przekazać go świadkowej.
Nie widziałam nigdy żeby panna młoda składała swój bukiet przed ołtarzem Matki Bożej,zawsze miała jakiś dodatkowy
__________________
Szczęśliwa żonka
Mamusia
ktosia86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-11, 13:19   #11
mery6
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: uniwerek
Wiadomości: 52
Wyślij wiadomość przez ICQ do mery6
Smile Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Cytat:
Napisane przez marta45 Pokaż wiadomość
Jeszcze kilka pytan jesli mozna
- jesli bede szla do oltarza razem z TZ to czy trzymamy sie za rece, pod reke, czy idziemy obok siebie a wolno nam sie trzymac za reke dopiero po uroczystosci jak bedziemy wychodzic?
- swiadkowa ma miec tez bukiet? taki jak ja? myslalam ze podczas wymiany obraczek podaje jej moj bukiet zeby potrzymala?
- kiedy w kosciele graja marsz mendelsona - przy wejsciu czy przy wyjsciu?
- blogoslawienstwo - wiem ze byl taki temat ale ta opcja nie byla poruszana. wesele bedzie w miescie TZ, moja mama ze swoim mezem zatrzymaja sie u tesciow, wyjde z ich domu a nie mojego wiec wychodzi na to ze to tesciowie powinni jako gospodarze nas blogoslawic... czy moze wogole z tego zrezygnowac? czy to jest praktykowane w duzych miastach?
PamiętAJ BŁOGOSŁOWIEŃSTWO JEST CZYMŚ WIĘCAJ NIŻTRADYCJĄ I JA SOBIE NIE WYOBRAŻAM NNOWEJ DROGIŻYCIA BEZ BŁOOGOSŁAWIEŃSTWA RODZICÓW PAMIĘTAJ WESELE JEST TYLKO DODATKIEM DO ŚLUBU W KOŚCIELE A JAK MYŚLISZ ODWROTNIE I WAŻNIEJSZA JEST DLA CIEBIE WESELE TO SIĘ ZASTANÓW PO CO ROBIĆ ŚLUB W KOŚCIELE PANA MŁODEGO TRZYMQASZ POD RĘKE DOWIEDZ SIĘ JESZCZE CZY KSIĄDZ NIE WYCHODZI DO WAS DO PRZEDSIONKU KOŚCIOŁA ABY WzS UROCZYŚCIE WPROWADZIĆ DO KOŚCIOŁA
mery6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-01-11, 13:21   #12
mery6
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: uniwerek
Wiadomości: 52
Wyślij wiadomość przez ICQ do mery6
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Cytat:
Napisane przez ktosia86 Pokaż wiadomość
Błogosławieństwa udzielają rodzice obojga,panny młodej i pana młodego,więc z tym nie powinno być problemu.U mnie jest tak, że pan młody przyjeżdża z rodzicami do domu panny młodej i tam odbywa się błogosławieństwo, no ale u Ciebie ta kwestia dojazdu odpadnie.
Bukiet rzeczywiście możesz położyć sobie na klęczniku albo trzymać w ręce a na czas składania przysięgi i nakładania obrączek chyba wygodniej będzie przekazać go świadkowej.
Nie widziałam nigdy żeby panna młoda składała swój bukiet przed ołtarzem Matki Bożej,zawsze miała jakiś dodatkowy
u MNIE JEST TAKA TRADYCJA ODDAJEMY SWOJE NOWE ŻYCIE W RECE MATKI BOŻEJ
jAK BY KTOŚ CHCIAŁ TO KSIĄŻKE PRZEŚLE SĄ TAM NA PRAWDE CIEKAWE ŻECZY ZA KSERO NIC NIE PŁACE PRZE ŚLE BEZPŁATNIE TYLKO ADERS POPROSZE
AGA JA JESTEM Z TEGO SAMEGO REGIONU ALE ŚLUB PLANUJEMY W LUBLINIE ALE TRADYCJI TROCHE BYM PRZENIOSŁAM
mery6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-15, 20:56   #13
Anja Buzia
Raczkowanie
 
Avatar Anja Buzia
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Międzyrzecz
Wiadomości: 101
GG do Anja Buzia
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Jeśli chodzi o tradycję witania chlebem i solą to u mnie w pracy - pracuję w ośrodku wypoczynkowym i organizowałam trochę już tych wesel, ale "od kuchni" - przy chlebie ułożone są kieliszki i to Młodzi sami ustalają czy chcą wódkę czy wodę - po wypiciu koniecznie rzucają za siebie tłukąc szkło na szczęście.
A jeśli chodzi o kwiaty to wydaje mi się że Panna M nikomu ich nie przekazuje ewentualnie kładzie z boku na klęczniku żeby nie przeszkadzały podczas ślubowania i wymiany obrączek.
Ja tam będę rzucać na swoim weselu welon - niech inne panny łapią a mój TŻ musznikiem. Byłam na weselu gdzie Panna M nie miała welony i rzucała kwiatkiem
__________________
Szczęśliwa mężatka

http://abcslubu.pl/suwak/02_15_2007_21_4_2007_20.png

Szczęśliwa mamusia

http://www.suwaczek.pl/cache/643135c960.png
Anja Buzia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-16, 10:03   #14
frida110
Zakorzenienie
 
Avatar frida110
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 2 998
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

U mnie przy powitaniu chlebem i solą mama (którą wcześniej uprzedzałam, ze ma nic nie wymyślać) zapytała mnie "Co wybierasz:chleb, sól, czy pana młodego" na co odpowiedziałam "Chleb, sól i pana młodego, żeby zapracował na niego".

Wiedziałam co powiedzieć, bo dzień wcześniej z siostrą przypominałyśmy sobie największe "głupoty" z innych wesel, a z tej śmiałysmy się najbardziej
frida110 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-17, 14:32   #15
chilanes
Zakorzenienie
 
Avatar chilanes
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 11 126
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Frida zabawne, ale sympatyczne U mojego brata na weselu tez była jakaś rymowanka przy powitaniu, ale za chiny nie moge sobie przypomnieć
__________________
chilanes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-27, 14:40   #16
usmiechniet@
Raczkowanie
 
Avatar usmiechniet@
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 39
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Cytat:
Napisane przez mery6 Pokaż wiadomość
PamiętAJ BŁOGOSŁOWIEŃSTWO JEST CZYMŚ WIĘCAJ NIŻTRADYCJĄ I JA SOBIE NIE WYOBRAŻAM NNOWEJ DROGIŻYCIA BEZ BŁOOGOSŁAWIEŃSTWA RODZICÓW PAMIĘTAJ WESELE JEST TYLKO DODATKIEM DO ŚLUBU W KOŚCIELE A JAK MYŚLISZ ODWROTNIE I WAŻNIEJSZA JEST DLA CIEBIE WESELE TO SIĘ ZASTANÓW PO CO ROBIĆ ŚLUB W KOŚCIELE PANA MŁODEGO TRZYMQASZ POD RĘKE DOWIEDZ SIĘ JESZCZE CZY KSIĄDZ NIE WYCHODZI DO WAS DO PRZEDSIONKU KOŚCIOŁA ABY WzS UROCZYŚCIE WPROWADZIĆ DO KOŚCIOŁA
A ja właśnie chcę to błogosławieństwo opuścić. Nie podoba mi się ta tradycja. Moi rodzice pomagają mi w przygotowaniu do ślubu więc rozumie się samo przez się, że mi błogosławią. A to jest dla mnie bez sensu. Nie wiem tylko jak teściowa zareaguje
usmiechniet@ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-27, 15:47   #17
jolineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 2 463
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Z tą tradycją to różnie bywa. W każdym zakątku Polski jest nieco inaczej.
Ja miałam ślub na zamojszczyżnie.
1. Jeżeli chodzi o powitanie chlebem i solą to odbywa się to przed salą weselną. Rodzice mówią słowa: "Witamy Was chlebem i solą, oby tego chleba nigdy w waszym nowym zyciu nie zabrakło" albo coś podobnego. Młodzi całują chleb (czasami kawałek jedzą), próbują sól po czym wypijają wodę lub wódkę z kieliszków i rzucają je za siebie aby się potłukły na szczęście.
2. Jeżeli welon będziesz miała na twarzy to powinnaś go w kościele zarzucić na tył, a już przed przysięgą obowiązkowo. Twój tz musi Ci patrzeć w oczy jak Ci przysięgę składa.
3. Ja bukiet podczas mszy miałam cały czas w ręku. Również podczas przysięgi i obrączek. To była rada księdza. Nie przeszkadzał mi wcale. Pod obrazem zostawiłam drugi bukiet, który trzymła druhna.
4. Wchodziliśmy pod rękę, wychodziliśmy za rękę, ale kompletnie wtedy o tym nie myślałam. Emocję były ogromne. Dopiero na płycie to zobaczyłam.
5. Błogosławieństwo dla mnie osobiście to podstawa. Nie wzięłabym ślubu bez błogosławieństwa moich rodziców, teściów , chrzestnych i babć. I nie chodzi o tradycję, ale o potrzebę ducha i serca.
jolineczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-30, 12:48   #18
Anja Buzia
Raczkowanie
 
Avatar Anja Buzia
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Międzyrzecz
Wiadomości: 101
GG do Anja Buzia
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Cytat:
Napisane przez usmiechniet@ Pokaż wiadomość
A ja właśnie chcę to błogosławieństwo opuścić. Nie podoba mi się ta tradycja. Moi rodzice pomagają mi w przygotowaniu do ślubu więc rozumie się samo przez się, że mi błogosławią. A to jest dla mnie bez sensu. Nie wiem tylko jak teściowa zareaguje
nigdy bym nie zrobiłe tego moim rodzicom. Taka tradycja - a tradycja rzecz święta
U mnie błogosławieństwa udzielali nam rodzice w obecności świadków, kamarzysty i fotografa Bałam się że będzie płacz lub lament albo coś w tym stylu, ale było cudownie żadnych przemówień i rzewnych życzeń tylko błogosławieństwo z uśmiechem.
Błogosławieństwo to dla mnie element ślubu - nierozerwalnie.
__________________
Szczęśliwa mężatka

http://abcslubu.pl/suwak/02_15_2007_21_4_2007_20.png

Szczęśliwa mamusia

http://www.suwaczek.pl/cache/643135c960.png
Anja Buzia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-02, 15:56   #19
lilly78
Zadomowienie
 
Avatar lilly78
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 1 400
GG do lilly78
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

no u nas też było błogosławieństwo, faktycznie, jak teraz się nad tym wszystkim zastanawiam, to nie wyobrażam sobie, że nie byłoby błogosławieństwa, a właściwie paru dobrych słow od rodziców na nową drogę życia. a teraz co do pozostałej części tradycji
* mój bukiet jak podchodzilismy do przysięgi zostawiłam na krześle, tak było chyba najwygodniej
* przy wyjściu z kościoła, już po ślubie, przepinam kwiat z butonierki młodemu na drugą stronę, na znak, że już jest mężem (nie wiem czy to tylko podlaski zwyczaj)
* powitanie chlebem i solą - też mieliśmy tą rymowankę, bo moja kochana ciocia powiedziała, że być musi, śmiesznie było bo ja nie pamiętałam co mam odpowiedzieć
* rzucanie welonem i musznikiem na oczepinach
* pierwszy kawałek tortu weselnego idzie do rodziców
na ten moment tyle co pamiętam, ale nie ma co się stresować i spinać, to wasz dzień i tak czy tak będzie dobrze i cudownie
__________________

* * * * *
moja pasja
* * * * *
ja na facebooku

[B]* * * * *
azjatyckie kosmetyki oddam - wymianka
lilly78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-05-03, 22:08   #20
karolina30_09
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 4
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Ja poprosze o ksiazke. podaj mi swojego maila. moj to ****. wtedy ci moj adres napisze. dzieki

Edytowane przez Taverney
Czas edycji: 2007-06-08 o 21:54 Powód: złamanie p.6 regulaminu -mail wycięty
karolina30_09 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-13, 20:56   #21
andzia27
Raczkowanie
 
Avatar andzia27
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 71
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Ja też poproszę o książkę mój mail ****l
__________________
Ślubujemy 14 lipca 2007 godz 17:00 Niemce
http://suwaczki.waszslub.pl/img-2007071401801830.png

Edytowane przez Taverney
Czas edycji: 2007-06-08 o 21:51 Powód: złamanie p.6 regulaminu - mail wycięty
andzia27 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-26, 21:54   #22
mysza_cool
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 1
GG do mysza_cool
Question Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

czesc a tak swoja jak prosiliscie rodzicow o blogoslawienstwo?! jak to sie odbywa dokladnie...za miesiac moj slub zaczynam sie stresowac...
mysza_cool jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-29, 10:14   #23
justka_81
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 375
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Ja co prawda mam to jeszcze przed sobą, ale z obserwacji to młodzi po prostu klękają i mówią "kochani rodzice prosimy Was o błogosławieństwo" i tyle.
justka_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-08, 20:52   #24
madinek
Przyczajenie
 
Avatar madinek
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 27
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Jeśli mogę to też proszę o ksero książki. Mój adres mailowy : ****l Tam podam swój adres.

Edytowane przez Taverney
Czas edycji: 2007-06-08 o 21:52 Powód: złamanie p.6 regulaminu-mail wycięty
madinek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-08, 23:51   #25
memka87
Raczkowanie
 
Avatar memka87
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Manchester/Śląsk
Wiadomości: 432
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

moj slub jest 15 sierpnia.
nie bedziemy mieli blogoslawienstwa bo chcemy spotkac sie dopiero w kosciele a wogule nie wyobrazam sobie moich rodzicow ktorzy mowia wyuczone slowa jakiegos wierszyka na "blogoslawienstwo"! wydaje mi sie to bardzo sztuczne! a co do reszty obyczajow to bedziemy chyba mieli wszystkie, z tych ktore znam przynajmniej...
memka87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-09, 09:35   #26
nysiunia
Raczkowanie
 
Avatar nysiunia
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Wiadomości: 145
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

moi rodzice nie będą mówili "wierszyka" tylko słowa prosto z serca. Nie wyobrażam sobie ślubu bez ich błogosławieństwa. To jedna z najbardziej podniosłych chwil.
nysiunia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-09, 10:11   #27
memka87
Raczkowanie
 
Avatar memka87
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Manchester/Śląsk
Wiadomości: 432
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

Cytat:
Napisane przez nysiunia Pokaż wiadomość
moi rodzice nie będą mówili "wierszyka" tylko słowa prosto z serca. Nie wyobrażam sobie ślubu bez ich błogosławieństwa. To jedna z najbardziej podniosłych chwil.
a ja moich rodzicow znam i pewnie wygladaloby to komicznie! poza tym moj tata moglby sie przy tym rozesmiac i klapa z podnioslej chwili! poza tym nie mam juz nawet swojego mieszkania w Pl wiec blogoslawienstwo bybloby w domu TŻ-ta lub u mojej babci (a to jest daleko od kosciola)
ale dla kazdego to jest co innego...
dla mnie wazna chwila bedzie poprowadzenie mnie do oltarza przez tate... i wtedy pierwszy raz zobacze mojego przyszlego meza w dniu slubu....
memka87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-14, 20:37   #28
dawame
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 25
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

ja niestety nie bede miala blogoslawienstwa rodzicow, bo juz ich nie mam moj TZ ma tylko mame, wiec nie chcemy, zeby poczatek slubu przerodzil sie w wielki placz
dawame jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-18, 06:44   #29
musicman
Zadomowienie
 
Avatar musicman
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 1 806
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

My też nie planujemy błogosławieństwa, tego oficjalnego. Rodzice oczywiście na pewno powiedzą nam coś miłego z tej okazji ale nie mam zamiaru klękać i robić z tej okazji zdjęć. NIe jestem tradycjonalistką, ale rozumiem jeśli ktoś lubi takie rzeczy.
musicman jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-18, 12:30   #30
m.a.r.t.a
Zakorzenienie
 
Avatar m.a.r.t.a
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 13 215
Dot.: powitanie chlebem i sola i inne tradycje....

My tak samo rezygnujemy. Od Taty już dostałam błogoslawieństwo w dość nietypowej formie bo w testamencie.
__________________
Zmieniaj swoje życie
m.a.r.t.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ceremonia i tradycja ślubna, weselna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:48.