tabletki antykoncepcyjne a rak piersi - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-09-19, 21:48   #1
Sissi7
Raczkowanie
 
Avatar Sissi7
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 208

tabletki antykoncepcyjne a rak piersi


Wyczytałam, że tabletki antykoncepcyjne zwiekszają ryzyko raka piersi. Dodatkowo moja mama miała raka piersi rok temu. Czy powinnam całkowicie odstawić antykoncepcję hormonalną i czy jest jakieś badanie, które może stwierdzić, że ja też mam predyspozycje do raka? Nie byłam w ciąży. Oczywiście pójdę do ginekologa, ale trapi mnie to trochę, więc chciałabym uzyskać jakąś poradę. Czy ktoś z Was może miał taką sytuację?
Sissi7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-19, 22:21   #2
Niqsiaaa
Zadomowienie
 
Avatar Niqsiaaa
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Sarbinowo
Wiadomości: 1 384
Dot.: tabletki antykoncepcyjne a rak piersi

Cytat:
Napisane przez Sissi7 Pokaż wiadomość
Wyczytałam, że tabletki antykoncepcyjne zwiekszają ryzyko raka piersi. Dodatkowo moja mama miała raka piersi rok temu. Czy powinnam całkowicie odstawić antykoncepcję hormonalną i czy jest jakieś badanie, które może stwierdzić, że ja też mam predyspozycje do raka? Nie byłam w ciąży. Oczywiście pójdę do ginekologa, ale trapi mnie to trochę, więc chciałabym uzyskać jakąś poradę. Czy ktoś z Was może miał taką sytuację?
wiem, że jest takie badanie, robiła je sobie moja ciocia w podobnej sytuacji jak Twoja. Niestety nie potrafię sobie teraz przypomnieć jak się nazywa to badanie, ale internista powinien wiedzieć i od razu Cię na nie skierować
Tabletki faktycznie mogą zwiększac to ryzyko, ale nie wiem czy aż tak istotnie. Sam fakt, że Twoja mama miała raka jednak jest juz sporym powodem, żebys była objęta stałą kontrolą pod tym względem. Nie wydaje mi się, żebyś musiała z tego powodu odstawiać tabletki.
Niqsiaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-19, 22:37   #3
Sissi7
Raczkowanie
 
Avatar Sissi7
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 208
Dot.: tabletki antykoncepcyjne a rak piersi

Właśnie znalazłam - te badania to badania na nieprawidłowy gen NOD2 I BRCA
Sissi7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-20, 21:53   #4
bianeczkaa
Zakorzenienie
 
Avatar bianeczkaa
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 13 955
Dot.: tabletki antykoncepcyjne a rak piersi

A to nie jest tak, że samo posiadanie raka przez bardzo bliską rodzinę już cię obciąża? O takich rzeczach powinnaś poinformować lekarza jak idziesz po recepte.
__________________
Pozdro

Zapraszam na mojego BLOGA KOSMETYCZNEGO
http://carlacosmetics.blogspot.com/

22.08.2015 - Nasza Jagodzianka

Wspólnie zamawiamy buty
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=778031


bianeczkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 11:28   #5
Safia
Raczkowanie
 
Avatar Safia
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: WrocLove :)
Wiadomości: 321
Dot.: tabletki antykoncepcyjne a rak piersi

Mam ten sam dylemat, moja mama też chorowała na raka piersi, z tym że jeszcze nie zaczęłam brać tabletek (a planuje za jakiś czas).
Jeden lekarz, do którego poszłam przesuwać miesiączkę, powiedział mi, że nie powinnam brać z powodu choroby mamy, ale do tego celu w którym przyszłam przepiszę mi mini-pigułkę (oczywiście bez badań ).
Z kolei na forum ginekologicznym opisałam swój przypadek i gin-ekspert wypowiadający się tam odpisał, ze owszem, mogę ale nie dłużej niż 10 lat i muszę być przez ten czas pod ścisłą kontrolą gina.
__________________
Żyję sobie.
Safia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 12:08   #6
AyaA
Raczkowanie
 
Avatar AyaA
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 81
Dot.: tabletki antykoncepcyjne a rak piersi

Nie oszukujmy się, kobiety, które biorą tabletki są częściej badane przez lekarzy, bo same nawet pilnują, żeby owo przyjmowanie pigułek miało ciągłość. Więc siłą rzeczy u tych kobiet, które stosują antykoncepcje hormonalną, raka piersi wykrywa się częściej, bo i jak wykryć raka u kobiety, która się nie bada?
Mam wiele znajomych, które ostatnio u ginekologa były po urodzeniu dziecka, czyli kilka, nawet 10 lat temu.
__________________
give yourself over to absolute pleasure
AyaA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 23:37   #7
Sissi7
Raczkowanie
 
Avatar Sissi7
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 208
Dot.: tabletki antykoncepcyjne a rak piersi

Cytat:
Napisane przez Safia Pokaż wiadomość
Mam ten sam dylemat, moja mama też chorowała na raka piersi, z tym że jeszcze nie zaczęłam brać tabletek (a planuje za jakiś czas).
Jeden lekarz, do którego poszłam przesuwać miesiączkę, powiedział mi, że nie powinnam brać z powodu choroby mamy, ale do tego celu w którym przyszłam przepiszę mi mini-pigułkę (oczywiście bez badań ).
Z kolei na forum ginekologicznym opisałam swój przypadek i gin-ekspert wypowiadający się tam odpisał, ze owszem, mogę ale nie dłużej niż 10 lat i muszę być przez ten czas pod ścisłą kontrolą gina.
Ja słyszałam, że nie dłużej niż 8 lat. A ginekolog zna przypadek mój i mamy- powiedziała, ze mogę, ale badań też nie robiła, dała najsłabsze jakie były.
Sissi7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-09-26, 17:23   #8
ewalaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 102
Dot.: tabletki antykoncepcyjne a rak piersi

Teoretycznie jesteś obciążona genetycznie, ale najlepiej to sprawdzić wykonując badanie BRCA1. Jak masz mutację w tym genie, powinnaś odstawić antykoncepcję hormonalną. Z jakiego miasta jesteś? Badanie to można wykonać nieodpłatnie.
ewalaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:41.