Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Paznokcie

Notka

Paznokcie Forum, w którym rozmawiamy o pielęgnacji paznokci. Podyskutujmy o malowaniu, kształcie, stylizacji i dominujących trendach w zdobieniu paznokci.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-01-16, 15:45   #1
frigoris
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 40

Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód


Ostatnio poruszyłam z jedną osobą trochę nietypowy temat związany z panokciami - rozmawialiśmy o tym, czy dziewczyny zajmujące się zdobieniem paznokci traktuje się jako artystki?

Często dziewczyny same o swoich pracach piszą "moja twórczość, moje dzieła" - więc czy w ten sposób pokazują, że to nie tylko zawód ale i forma wyrazu artystycznego?
Czy uważacie, że artystą jest tylko osoba, która maluje obrazy, rzeźbi, zajmuje się muzyką, itp "typowymi formami sztuki"?

Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii
Pzdr.
__________________
Było 7 cnót i 7 grzechów głównych.
frigoris jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-16, 16:06   #2
chilanes
Zakorzenienie
 
Avatar chilanes
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 11 126
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

Cóż wydaje misię, że u pewnych osób i przy pewnych umiejętnościach i wprawie, to można nazwać malwoanie-ozdabianie paznokci sztuką. Wystarczy popatrzeć na niektóre z prac. Zapiera dech w piersiach!
chilanes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-16, 21:30   #3
Albertyna
Zakorzenienie
 
Avatar Albertyna
 
Zarejestrowany: 2004-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 782
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

Zawsze zdobnictow paznokci traktowałam jak swojego rodzaju sztuke.
Z wykształcenia jestem plastykiem, przez 7 lat zajmowałam sie ceramiką (mam za soba kilka wystaw), ale niestey, z ceramini żyć sie nie da i zajęłam sie "mała forma sztuki" jaka jest dla mnie zdobienie.
Rzadko robię kolejmym klientkom to samo zdobienie- staram sie kazde paznokcie zrobic nieco inne, dopasowuje je do osoby, do stroju itp...

W tym sensie, jest to sztuka.

A ze ktoś mi powie, ze daleko mi do Picassa, a moje "dzieła", nie przetrwaja więcej niż miesiąc... no coż trudno, taki to mało trwały rodzaj "sztuki"
__________________
Pozdrowionka!
Albertyna
Albertyna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-17, 10:52   #4
Maxsia_
Rozeznanie
 
Avatar Maxsia_
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 718
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

To fakt niektóre zdobienia to małe dzieła sztuki, dlatego po plastyku zmieniam delikatnie branzę i biorę sie za pazurki, wizaż i tym podobne, to pewniego rodzaju pocieszenie, że na ASP nie pójdę.
__________________
Dieta ala MŻ
Maxsia_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-17, 11:19   #5
La Monica
La Moderatoiure
 
Avatar La Monica
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 16 393
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

Jeśli chodzi o mnie np. to nigdy nie miałam i nie mam zdolności artystycznych,a jednak zdobienie paznokci (lakierami póki co)wychodzi mi całkiem ok(z punktu widzenia innych ludzi). Patrząc na inne Dziewczyny jak Pysia np. i inne, to tworzą małe dzieła sztuki. Przecież przy malowaniu paznokci też potrzebna jest precyzja itp. Tak jak przy malowaniu obrazów, takie jest moje zdanie. Nie koniecznie trzeba mieć też jakieś szczególne uzdolnienia, wystarczy chciec,mieć pomysł i starać się
I myślę również że malowanie, zdobienie paznokci jest pewną formą wyrazu artystycznego...bo poprzez nią uzewnętrzniamy się, kreujemy...również 'planujemy' jakies wzory, podobnie jak artyści.
__________________
Often people who criticize your life are the same people that don't know the price you paid to get to where you are today.
LC 66/100/2015
Instagram

Gotuję
La Monica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-18, 14:28   #6
frigoris
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 40
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

Wg. mnie zależy to od osoby, która wykonuje zdobienia - czasami patrzę i jestem pełna podziwu, że ktoś potrafił taki wzorek wykonać (super dobrana kompozycja, harmonia, precyzja) )
jednak coraz częściej trafiam na wzorki dziewczyn (większość, to młode osoby), których zdobienia są tandetne i niczym specjalnym się nie wyróżniają..... I tego sztuką bym już nie nazwała..
__________________
Było 7 cnót i 7 grzechów głównych.
frigoris jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-18, 14:40   #7
JoOlc!a
Rozeznanie
 
Avatar JoOlc!a
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 522
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

Moim zdaniem to nie zawsze tak jest ze sie uwaza takie osoby za artystki :P ale mysle ze wiekszosc pań ktore z wykształcenia są kosmetyczkami a wszczegolnosci w kierunku paznokci to wybraly ten zawod z pasji i przyjemnosci jednak tak spojrzec nawet na prace dziewczyn ktore ni sa z zawodu takimi osobami to u niektorych widac bardzo piekna sztuke zdobienia.. jakby patrzec tak z pzymrozeniem oka to mysle ze jednak wiekszosc takich kobiet mozna nazwac artystkami, ale tylko w nielicznych zdobieniach mozna zobaczyc to uczucie... prace w nie włożoną...
__________________

JoOlc!a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-01-18, 18:03   #8
paulakrk
BAN stały
 
Avatar paulakrk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 580
GG do paulakrk
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

Będę się posiłkować Frommem



Zacznijmy od tego, ze znamy jednostki, ktore sa - albo byly - spontaniczne, ktorych myslenie, czucie i dzialanie stanowily ekspresje ich samych, nie zas czlowieka-automatu. Jednostki te przewaznie znamy jako artystow. I rzeczywiscie, artyste mozemy okreslic jako jednostke, ktora umie sie wypowiedziec spontanicznie. (...) Co prawda, pozycja artysty jest nader chwiejna, respektuje sie bowiem indywidualnosc i spontanicznosc tylko tego artysty, ktory zdobyl uznanie; jesli natomiast nie potrafi on sprzedawac swojej sztuki, bedzie u wspolczesnych uchodzil za dziwaka, za neurotyka. Pod tym wzgledem artysta znajduje sie w sytuacji podobnej do sytuacji rewolucjonisty na przestrzeni wiekow. Rewolucjonista, ktory odniosl sukces, jest mezem stanu; rewolucjonista, ktoremu sie nie powiodlo, jest przestepca.


Wniosek - jestem artystką a Paznokcie to Sztuka



paulakrk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-18, 18:31   #9
Angel@
Zakorzenienie
 
Avatar Angel@
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: @
Wiadomości: 6 790
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

Niezły wywód Paula
Angel@ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-18, 21:06   #10
paulakrk
BAN stały
 
Avatar paulakrk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 580
GG do paulakrk
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

Cytat:
Napisane przez Angel@ Pokaż wiadomość
Niezły wywód Paula

hihihi


paulakrk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-19, 00:12   #11
awa2001
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 3 157
GG do awa2001
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

wniosek: jestem rewolucjonistką przed rewolucją.
awa2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-01-19, 11:07   #12
La Monica
La Moderatoiure
 
Avatar La Monica
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 16 393
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

Cytat:
Napisane przez frigoris Pokaż wiadomość
Wg. mnie zależy to od osoby, która wykonuje zdobienia - czasami patrzę i jestem pełna podziwu, że ktoś potrafił taki wzorek wykonać (super dobrana kompozycja, harmonia, precyzja) )
jednak coraz częściej trafiam na wzorki dziewczyn (większość, to młode osoby), których zdobienia są tandetne i niczym specjalnym się nie wyróżniają..... I tego sztuką bym już nie nazwała..
Tak, to prawda. Czasem aż oczy bolą od patrzenia na coś takiego Ale nie każdy ma "dar" zdobienia pazurków. Często jest tez tak że, niektórzy robią to na 'odwal się".
Zdobienie paznokci musi byc Twoją pasją, a nie tylko zawodem w przypadku stylistek
__________________
Often people who criticize your life are the same people that don't know the price you paid to get to where you are today.
LC 66/100/2015
Instagram

Gotuję
La Monica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-19, 11:37   #13
paulakrk
BAN stały
 
Avatar paulakrk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 580
GG do paulakrk
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

Cytat:
Napisane przez awa2001 Pokaż wiadomość
wniosek: jestem rewolucjonistką przed rewolucją.
Prekursorzy są absolutnie niezbędni.
W każdej dziedzinie
paulakrk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-19, 13:20   #14
frigoris
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 40
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

Cytat:
Napisane przez paulakrk Pokaż wiadomość
Prekursorzy są absolutnie niezbędni.
W każdej dziedzinie
Tak samo jak i autorytety

La Monica, faktycznie, po prostu niektórzy się do tego nie nadają... Ale wydaje mi się, że zdobienie paznokci jest modnym hobby wśród niektórych nastolatek... Ja na takie paznokcie patrzeć nie mogę :/

Chociaż są też osoby, które budzą "szacunek" w tej branży, a których prace uważam za (wręcz) okropne :/
Może to zwyczajnie kwestia gustu )
__________________
Było 7 cnót i 7 grzechów głównych.
frigoris jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-19, 13:35   #15
paulakrk
BAN stały
 
Avatar paulakrk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 580
GG do paulakrk
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

Cytat:
Napisane przez frigoris Pokaż wiadomość
Tak samo jak i autorytety
Ah ah wiem coś o tym



Cytat:
Ale wydaje mi się, że zdobienie paznokci jest modnym hobby wśród niektórych nastolatek...
Setki tysięcy nastolatek malują też w swoich zeszycikach kwiotki, koniki i scenki rodzajowe.
Jednak nikt nie wyciaga z tego wniosków jakoby grafika bądz ho ho malarstwo było zajęciem dla infantylnych trzpiotek.
Fakt istnienia sztuki 'domowej', nie powinien implikować kontestacji Sztuki wymagajacej zdolności, umiejetnosci oraz warsztatu.


Cytat:
Może to zwyczajnie kwestia gustu
Lub też otwarcia się na nowe trendy i rozwój ( oraz ewolucję ) Sztuki ku wszystkim możliwym kierunkom.



Pozostaje też kwestia Sztuki użytkowej a więc postępujące oddalanie się od muzealnej "Sztuki dla Sztuki" ku codziennej ekspresji "wlasnego Ego".



I jeszcze cytat , który mi się wlaśnie rzucił w oczy

"Zamiast systemu hermeneutycznego, potrzebujemy erotyzmu w kontakcie ze sztuką".

Długie, drapieżne, kolorowe paznokcie ( szpice najchętniej ) stanowią doskonałą ilustrację tego elementu dyskusji.
Zgadzamy się z tym ,że Sztuka pod postacią paznokci wychodzi 'na ulicę'.
Więc łączy się coraz bardziej otwarcie z pierwotnym skojarzeniem - archetyp hetery napastujacej małych chłopcow, wabiacych na skały syren, szekspirowskich wiedźm, freudowską seksualnością...

W moim odczuciu duży opór przed tego rodzaju formą ekspresji i Sztuki pochodzi własnie stąd - kolorowe paznokcie podswiadomie kojarzą się z seksualnoscią, z erotycznym wabikiem, co dla wielu odob jest nie do przyjęcia .

Edytowane przez paulakrk
Czas edycji: 2007-01-19 o 13:57
paulakrk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-19, 14:20   #16
Cytrynka_Wawa
Zakorzenienie
 
Avatar Cytrynka_Wawa
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 6 953
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

moj TŻ o moich ostatnich paznokciach powiedzial "dzielo sztuki" wiec cos chyba musi w tym byc
__________________
Cytrynka_Wawa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-19, 15:24   #17
La Monica
La Moderatoiure
 
Avatar La Monica
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 16 393
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

Cytat:
Napisane przez paulakrk Pokaż wiadomość


W moim odczuciu duży opór przed tego rodzaju formą ekspresji i Sztuki pochodzi własnie stąd - kolorowe paznokcie podswiadomie kojarzą się z seksualnoscią, z erotycznym wabikiem, co dla wielu odob jest nie do przyjęcia .

Oj tak tak, znam takowych osobników którzy, tak sądzą.
__________________
Often people who criticize your life are the same people that don't know the price you paid to get to where you are today.
LC 66/100/2015
Instagram

Gotuję
La Monica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-19, 15:58   #18
frigoris
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 40
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

Cytat:
Napisane przez paulakrk Pokaż wiadomość

Setki tysięcy nastolatek malują też w swoich zeszycikach kwiotki, koniki i scenki rodzajowe.
Jednak nikt nie wyciaga z tego wniosków jakoby grafika bądz ho ho malarstwo było zajęciem dla infantylnych trzpiotek.
Fakt istnienia sztuki 'domowej', nie powinien implikować kontestacji Sztuki wymagajacej zdolności, umiejetnosci oraz warsztatu.
Ja uważam, że w niezdefiniowanych, nieokreślonych, młodych dziedzinach sztuki, które dopiero się rozwijają i którym nadaje się dopiero kształt, ma to jednak znaczenie.
Malarstwo, grafika do takich nie należą oczywiście

Cytat:
Lub też otwarcia się na nowe trendy i rozwój ( oraz ewolucję ) Sztuki ku wszystkim możliwym kierunkom.
I tu się zgadzam

Cytat:
Pozostaje też kwestia Sztuki użytkowej a więc postępujące oddalanie się od muzealnej "Sztuki dla Sztuki" ku codziennej ekspresji "wlasnego Ego".
A to zależy od podejścia. Krytycy sztuki dzielą się na takich którzy jedną gałąź artystycznego wyraz uznają za sztukę, a inną ignorują i nie dają jej racji bytu. I tutaj wszystko zależy od tego czy ja jako "ja" ustosunkuję się do czyjejś wypowiedzi, czy stworzę własną definicję sztuki i wg. niej będę oceniać prace.. A moja osobista interpretaja słowa "sztuka" zależy również od mojego gustu
__________________
Było 7 cnót i 7 grzechów głównych.
frigoris jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-19, 16:51   #19
paulakrk
BAN stały
 
Avatar paulakrk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 580
GG do paulakrk
Dot.: Zdobienie paznokci - sztuka, czy zawód

Cytat:
Napisane przez frigoris Pokaż wiadomość
A to zależy od podejścia. Krytycy sztuki dzielą się na takich którzy jedną gałąź artystycznego wyraz uznają za sztukę, a inną ignorują i nie dają jej racji bytu. I tutaj wszystko zależy od tego czy ja jako "ja" ustosunkuję się do czyjejś wypowiedzi, czy stworzę własną definicję sztuki i wg. niej będę oceniać prace.. A moja osobista interpretaja słowa "sztuka" zależy również od mojego gustu
Słuszne zalożenie jednak co wtedy gdy znajdzie się grupa 'światłych ekscentryków', którzy stwierdzą ,że Matejko to nic innego jak nudne mimesis i tytuł Malarza-Artysty mu nie przysługuje?
Tez zgodzimy się grzecznie ,ze mają prawo wypowiadać się zgodnie z własnymi przekonanimi i gustami?


A wracajac do paznokci...przecież ta dziedzina już dawno temu ( heh, czy też stosunkowo niedawno - zależy jak na to spojrzec) została nazwana Nail Art, de facto stawiając nas, biedne zacofane Polki przed faktem dokonanym
paulakrk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Paznokcie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:56.