scieranie sie zebow pytanie do dentysty - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Medycyna estetyczna

Notka

Medycyna estetyczna W tym miejscu znajdziesz pytania i odpowiedzi z zakresu medycyny estetycznej. Wejdź i zobacz jak możesz podnieść jakość swojego życia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-03-24, 07:47   #1
luizita2
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 38

scieranie sie zebow pytanie do dentysty


witam rowniez mam problem bruksizm,nie mam aparatu ale pewnie trzeba go nabyc u mojego dentysty ..mam to od lat od kad dentysta mi powiedzial..nawet pionowe kreski na zebach...moje zeby nie sa zle wyleczone ale moim problemem jest to ze po latach widze ze sa troche starte nie sa to drastyczne postepowania ale chodzi mi glownie o jedynki..troszke nawet ukruszyly sie po bokach i jedna jest ciut krotsza fakt ze nie rzuca sie to w oczy ale od pewnego czasu mi to przeszkadza...nie wiem co o tym myslec..pewnie nadal beda sie scieralay....co mozna z tym zrobic..nadbudowac troszke czy akurat tutaj wchodza w gre tylko licowki lub kompozyty nie wiem..chodzi mi o ewentualne wypelnienie noi ta jedynka jest tr krotsza...co radzicie...przeciez plomby nie dokleja..niestety moim problemem jest to ze nie mieszkam w polsce ataka wizyta wymaga pewnie kilku ...prosze o rady dziekki
luizita2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-24, 18:22   #2
luizita2
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 38
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

chyba nikt nie zna odp na moje pytanie..moze powinnam wyjasnic lepiej ..chodzi mi o to ze moje jedynki sa niezbyt rowne jedna troszke krotsza od drugiej..wiec co moge z tym zrobic..czy istnieja jakies estetyczne sposoby wypelnienia troszke tej jedynki bez pilowania bo nie mam dlugich zebow..kiedys slyszalam ze mozna cos dobudowac lub jest jakies specjalne swiatlo...raczej nie mysle o licowkach nie ma takiej potrzeby..chodzi mi tylko o to czy robi sie jakies wypelnienia przy ubytkach zebow dzieki za pomoc..trudno mi cos na ten temat znalezc
luizita2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-24, 18:37   #3
papryka85
Zakorzenienie
 
Avatar papryka85
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 5 539
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

Cytat:
Napisane przez luizita2 Pokaż wiadomość
chyba nikt nie zna odp na moje pytanie..moze powinnam wyjasnic lepiej ..chodzi mi o to ze moje jedynki sa niezbyt rowne jedna troszke krotsza od drugiej..wiec co moge z tym zrobic..czy istnieja jakies estetyczne sposoby wypelnienia troszke tej jedynki bez pilowania bo nie mam dlugich zebow..kiedys slyszalam ze mozna cos dobudowac lub jest jakies specjalne swiatlo...raczej nie mysle o licowkach nie ma takiej potrzeby..chodzi mi tylko o to czy robi sie jakies wypelnienia przy ubytkach zebow dzieki za pomoc..trudno mi cos na ten temat znalezc
No niewiele mogę na ten temat powiedzieć, ale myślę, że na cokolwiek byś się zdecydowała-bez opiłowywania się nie obejdzie, bo taka nadbudowa musi się jakoś trzymać.
Na pewno można spiłować dłuższą jedynkę, żeby długością nie odstawała od tej krótszej, ale czy to dobre rozwiązanie-niekoniecznie, zwłaszcza jeśli masz już mocno starte zęby i do tego jeszcze krzywe. Wydaje mi się, że wszelkie poprawki niewiele dadzą, bo za jakiś czas zęby znów asymetrycznie się zetrą i problem od nowa.

Może jednak lepiej zainwestować w wizytę u ortodonty.
__________________
Papryczki wróciły!!!
papryka85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-24, 18:42   #4
p4w
Zakorzenienie
 
Avatar p4w
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 15 045
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

bez obejrzenia Ciebie trudno powiedzieć coś konkretnego i stwierdzić co jest przyczyną ścierania się twoich zebów, ale pewne jest, że najpierw trzeba usunąć przyczynę a dopiero potem cokolwiek dobudowywać, bo jak starłaś swoje zęby to zetrzesz też to co dobudowane i to jeszcze szybciej (czy uszkodzisz koronę czy licówkę)

czy to będzie aparat ortodontyczny czy korekta zwarcia, czy jeszcze coś innego tego nie wiem, ale usunięcie przyczyny jest konieczne!!!

---------- Dopisano o 19:42 ---------- Poprzedni post napisano o 19:41 ----------

Cytat:
Napisane przez papryka85 Pokaż wiadomość
No niewiele mogę na ten temat powiedzieć, ale myślę, że na cokolwiek byś się zdecydowała-bez opiłowywania się nie obejdzie, bo taka nadbudowa musi się jakoś trzymać.
Na pewno można spiłować dłuższą jedynkę, żeby długością nie odstawała od tej krótszej, ale czy to dobre rozwiązanie-niekoniecznie, zwłaszcza jeśli masz już mocno starte zęby i do tego jeszcze krzywe. Wydaje mi się, że wszelkie poprawki niewiele dadzą, bo za jakiś czas zęby znów asymetrycznie się zetrą i problem od nowa.

Może jednak lepiej zainwestować w wizytę u ortodonty.
jeśli rozwiązaniem problemu z estetycznego punktu widzenia będzie odbudowa kompozytem to żadne piłowanie nie jest konieczne
__________________
Tomuś - nasz skarb jest z nami od 29.06.2009



3220g 54 cm

------------------

p4w jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-24, 18:46   #5
papryka85
Zakorzenienie
 
Avatar papryka85
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 5 539
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

Cytat:
Napisane przez p4w Pokaż wiadomość
bez obejrzenia Ciebie trudno powiedzieć coś konkretnego i stwierdzić co jest przyczyną ścierania się twoich zebów, ale pewne jest, że najpierw trzeba usunąć przyczynę a dopiero potem cokolwiek dobudowywać, bo jak starłaś swoje zęby to zetrzesz też to co dobudowane i to jeszcze szybciej (czy uszkodzisz koronę czy licówkę)

czy to będzie aparat ortodontyczny czy korekta zwarcia, czy jeszcze coś innego tego nie wiem, ale usunięcie przyczyny jest konieczne!!!


Masz rację-trzeba usunąć przyczynę, ale jak wygląda sama korekta zwarcia?


Cytat:
Napisane przez p4w Pokaż wiadomość
jeśli rozwiązaniem problemu z estetycznego punktu widzenia będzie odbudowa kompozytem to żadne piłowanie nie jest konieczne
To różnie może być.

Moja orto nadbudowała mi dwójkę kompozytem(z tym, że z boku) bez piłowania i spadło mi to po 3 dniach. Poszłam do dentysty i on powiedział, że zawsze trzeba trochę podpiłować-wtedy jest lepsza przyczepność materiału.
__________________
Papryczki wróciły!!!
papryka85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-24, 19:17   #6
luizita2
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 38
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

ok tak myslalam ze moze byc z tym problem...pewnie nic nie zdzialam...mam wszystkie proste zeby,zgryz ok reszta tez wszystkie zdrowe to jest bruksizm na wskotek tego tak mam..prawd mialam go od dziecinstwa ale nikt mi tego nie powiedzial sama zauwazylam pionowe linie na jedynkach,potem zaczely sie troszke kruszyc po bokach..jedna ta krotsza jeszcze raz troszke ukruszyla sie dlatego teraz wydaje sie krotsza noi przy okazji scieranie...nie jest tak zle inni tego nie widza ale ja niestety tak...wiec taka to przyczyna..wybieram sie do dentysty po szyne i zapytam co mozna zrobic ale cos czuje ze nic..nie chce pilowania bo mam krotkie zeby juz i tak wiec czuje ze jestem bez wyjscia co mnie wkurza.
luizita2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-24, 19:43   #7
papryka85
Zakorzenienie
 
Avatar papryka85
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 5 539
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

Aaa czyli nie chodzi o krzywe zęby, tylko o zgrzytanie...
To może właśnie szyna relaksacyjna by pomogła...
Kurcze, nie umiem doradzić
__________________
Papryczki wróciły!!!
papryka85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-03-24, 20:01   #8
p4w
Zakorzenienie
 
Avatar p4w
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 15 045
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

Cytat:
Napisane przez papryka85 Pokaż wiadomość


Masz rację-trzeba usunąć przyczynę, ale jak wygląda sama korekta zwarcia?



To różnie może być.

Moja orto nadbudowała mi dwójkę kompozytem(z tym, że z boku) bez piłowania i spadło mi to po 3 dniach. Poszłam do dentysty i on powiedział, że zawsze trzeba trochę podpiłować-wtedy jest lepsza przyczepność materiału.
trzeba odróżnić zmatowienie, czy zukośnienie szkliwa i wyrównanie brzegów ubytku, a co innego piłowanie o którym pisałaś w poprzednim poście

korekta zwarcia polega na możliwie najlepszym odtworzeniu właściwych kontaktów, a tym samym obciążeń w zgryzie - praktycznie trzeba wiedzieć jak prawidłowo to wygląda i sprawdzenie co przeszkadza w doprowadzeniu do takich prawidłowych kontaktów i spiłowanie tych tzw. przeszkód zgryzowych - oczywiście nie mówie o jakiejś deformacji zębów - jest to kwetsia ułamków milimetrów

Cytat:
Napisane przez luizita2 Pokaż wiadomość
ok tak myslalam ze moze byc z tym problem...pewnie nic nie zdzialam...mam wszystkie proste zeby,zgryz ok reszta tez wszystkie zdrowe to jest bruksizm na wskotek tego tak mam..prawd mialam go od dziecinstwa ale nikt mi tego nie powiedzial sama zauwazylam pionowe linie na jedynkach,potem zaczely sie troszke kruszyc po bokach..jedna ta krotsza jeszcze raz troszke ukruszyla sie dlatego teraz wydaje sie krotsza noi przy okazji scieranie...nie jest tak zle inni tego nie widza ale ja niestety tak...wiec taka to przyczyna..wybieram sie do dentysty po szyne i zapytam co mozna zrobic ale cos czuje ze nic..nie chce pilowania bo mam krotkie zeby juz i tak wiec czuje ze jestem bez wyjscia co mnie wkurza.
proste zęby nie muszą świadczyc o prawidłowym zgryzie - skoro jedną jedynkę ścierasz bardziej niż drugą to jest to wystarczający powód to tego, żeby stwierdzić przeszkodę zgryzową

aparat nie zawsze zakłada sie z powodu krzywych zębów
__________________
Tomuś - nasz skarb jest z nami od 29.06.2009



3220g 54 cm

------------------

p4w jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-24, 20:07   #9
luizita2
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 38
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

DSCN1342 - Kopia.jpg
luizita2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-24, 20:13   #10
luizita2
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 38
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

nie podpisalam ze dolaczylam zdjecie tych zebow u gory...co myslicie

---------- Dopisano o 22:13 ---------- Poprzedni post napisano o 22:09 ----------

sorki ze to zdjecie troche dziwnie wyszlo ale szybko je robilam..dzieki za pomoc doceniam to
luizita2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-24, 20:14   #11
p4w
Zakorzenienie
 
Avatar p4w
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 15 045
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

przy diagnozowaniu węzłów urazowych nie wystarczy zdjęcie jakie wkleiłaś (bada się wszystko w najróżniejszych pozycjach jakie możesz przyjąć zebami), ale nawet na nim moje mało doświadczone oko widzi, ze ścierasz sobie górną jedynkę w miejscu gdzie dolną jedynkę masz lekko zrotowaną i to jest to miejsce które wymaga korekty

mój brat miał taką lekko przechyloną dwójkę dolną i mówiłam mu, żeby założył sobie aparat, ale dopiero jak zaczął ścierać sobie górne zęby właśnie niesymetrycznie w tym konkretnym miejscu zdecydował się na aparat
__________________
Tomuś - nasz skarb jest z nami od 29.06.2009



3220g 54 cm

------------------

p4w jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-03-24, 20:19   #12
papryka85
Zakorzenienie
 
Avatar papryka85
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 5 539
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

Cytat:
Napisane przez p4w Pokaż wiadomość
trzeba odróżnić zmatowienie, czy zukośnienie szkliwa i wyrównanie brzegów ubytku, a co innego piłowanie o którym pisałaś w poprzednim poście
No to przecież mnie nie chodziło o piłowanie zęba w celu zmiany jego kształtu, tylko o piłowanie w celu zmatowienia, nie zrozumiałyśmy się

Cytat:
Napisane przez p4w Pokaż wiadomość
korekta zwarcia polega na możliwie najlepszym odtworzeniu właściwych kontaktów, a tym samym obciążeń w zgryzie - praktycznie trzeba wiedzieć jak prawidłowo to wygląda i sprawdzenie co przeszkadza w doprowadzeniu do takich prawidłowych kontaktów i spiłowanie tych tzw. przeszkód zgryzowych - oczywiście nie mówie o jakiejś deformacji zębów - jest to kwetsia ułamków milimetrów
No a jak kontakty są nieprawidłowe, to nie jest to po prostu wada zgryzu?

Cytat:
Napisane przez p4w Pokaż wiadomość
proste zęby nie muszą świadczyc o prawidłowym zgryzie - skoro jedną jedynkę ścierasz bardziej niż drugą to jest to wystarczający powód to tego, żeby stwierdzić przeszkodę zgryzową

aparat nie zawsze zakłada sie z powodu krzywych zębów
Ano dokładnie. Luizita-jesteś pewna, że masz prawidłowy zgryz? Pytałaś lekarza?

Cytat:
Napisane przez p4w Pokaż wiadomość
przy diagnozowaniu węzłów urazowych nie wystarczy zdjęcie jakie wkleiłaś (bada się wszystko w najróżniejszych pozycjach jakie możesz przyjąć zebami), ale nawet na nim moje mało doświadczone oko widzi, ze ścierasz sobie górną jedynkę w miejscu gdzie dolną jedynkę masz lekko zrotowaną i to jest to miejsce które wymaga korekty

mój brat miał taką lekko przechyloną dwójkę dolną i mówiłam mu, żeby założył sobie aparat, ale dopiero jak zaczął ścierać sobie górne zęby właśnie niesymetrycznie w tym konkretnym miejscu zdecydował się na aparat
Jesteś może stomatologiem? Bo słownictwo masz takie medyczne...

EDIT-ok, już wiem
__________________
Papryczki wróciły!!!

Edytowane przez papryka85
Czas edycji: 2009-03-24 o 20:27
papryka85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-24, 20:58   #13
p4w
Zakorzenienie
 
Avatar p4w
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 15 045
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

Cytat:
Napisane przez papryka85 Pokaż wiadomość
No to przecież mnie nie chodziło o piłowanie zęba w celu zmiany jego kształtu, tylko o piłowanie w celu zmatowienia, nie zrozumiałyśmy się


No a jak kontakty są nieprawidłowe, to nie jest to po prostu wada zgryzu?


może się czepiam faktycznie, ale spiłowanie i zmatowienie to bardzo konkretne i różne pojęcia

jasne, ze nieprawidłowe kontakty wiążą się ściśle z wadą zgryzu

ale sobie gadamy w różnych watkach, jakbyśmy tylko my były na tym forum
__________________
Tomuś - nasz skarb jest z nami od 29.06.2009



3220g 54 cm

------------------

p4w jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-24, 21:22   #14
papryka85
Zakorzenienie
 
Avatar papryka85
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 5 539
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

Cytat:
Napisane przez p4w Pokaż wiadomość
może się czepiam faktycznie, ale spiłowanie i zmatowienie to bardzo konkretne i różne pojęcia

jasne, ze nieprawidłowe kontakty wiążą się ściśle z wadą zgryzu

ale sobie gadamy w różnych watkach, jakbyśmy tylko my były na tym forum
No z tymi pojęciami, to pewnie jest różnica. Tak napisałam, bo nie jestem specjalistką, do tego mój dentysta(chcąc zapewne wyrażać się jak najprościej) użył słowa spiłowywanie na określenie matowienia

Dialog jest jak najbardziej wskazany
Dobrze, że wiem, że jesteś stomatologiem, będę czytać Twoje posty z większą uwagą. Lubię się edukować w temacie
__________________
Papryczki wróciły!!!
papryka85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-24, 22:04   #15
luizita2
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 38
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

dzieki za wszystkie posty..pogubilam sie w tym ale w maju ide do dermatologa wiec zapytam o wszystko ale pomimo mam przeczucie ze otrzymam tylko aparat bez korekty niczego...pozdrawiam
luizita2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-24, 22:18   #16
p4w
Zakorzenienie
 
Avatar p4w
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 15 045
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

Cytat:
Napisane przez luizita2 Pokaż wiadomość
dzieki za wszystkie posty..pogubilam sie w tym ale w maju ide do dermatologa wiec zapytam o wszystko ale pomimo mam przeczucie ze otrzymam tylko aparat bez korekty niczego...pozdrawiam
chyba do stomatologa

jak poprawią Ci zgryz aparatem to korekty zwarcia nie potrzebujesz (choć niektórzy ortodonci uważają, że leczenie ortodontyczne bez ostatecznej kontroli i ew korekty zwarcia jest niekompletne), ale to nie polega na żadnym skracaniu siekaczy
__________________
Tomuś - nasz skarb jest z nami od 29.06.2009



3220g 54 cm

------------------

p4w jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-25, 12:08   #17
luizita2
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 38
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

ok....nie mam problemu ze zgryzem ani nie potrzebuje aparatu..tak mi mowila dentystka..byc moze na zdjeciu tak wyszlo bo otworzylam szeroko buzie..ale nie mam innych problemow a powod scierania to bruksizm jak mowilam wiec mi tylko chodzilo czy jak to ujme nieprofesjonalnie da rade ta jedynke nadkleisc etc by troszke wyrownac z ta druga oczywiscie niczego nie pilujac ..mam na mysli pilujac ta dluzsza aby wyrownac.....czy po prostu dac sobie z tym spokoj ..ale oto juz zapytam dentyste ale wdlg mnie odpowie ze nie...dzieki za posty
luizita2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-25, 21:25   #18
p4w
Zakorzenienie
 
Avatar p4w
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 15 045
Dot.: scieranie sie zebow pytanie do dentysty

widzę, ze niewiele zrozumiałaś z tego co tu napisałam
__________________
Tomuś - nasz skarb jest z nami od 29.06.2009



3220g 54 cm

------------------

p4w jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Medycyna estetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:57.