Znalazłam ptaszka, dziki ptak, chory, ze złamanym skrzydłem, jak mu pomóc? - ZBIORCZY - Strona 15 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Zwierzęta domowe - wiZOOż

Notka

Zwierzęta domowe - wiZOOż Forum dla miłośników zwierząt domowych. Szukasz porady w temacie psów, kotów, żółwi, chomików itp.? Forum wiZOOż to miejsce dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-05-22, 10:06   #421
Scarlle
Raczkowanie
 
Avatar Scarlle
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 266
Sroka w mieszkaniu :(

Dziewczyny, mam problem - może któraś z Was miała podobną sytuację.
Otóż, wchodzę rano do sypialni rodziców a tam na parapecie siedzi sroka i zaczyna skrzeczeć. Na przeciwko leży mój kot i się przygląda. Wpadłam w panikę, nie wiem jak wleciała - były uchylone drzwi do ogródka i rozszczelnione okna ale nie na oścież. Sroka zaczęła uderzać o okna , zrzuciła doniczkę z kwiatkiem a drugi rozdziobała. Poleciałam po brata , bo bałam się wejść do pokoju, żeby otworzyć okno ( bałam sie że mnie zaatakuje ). Zatem poszłam po brata, kij od mopa ( do obrony ) i wchodzimy do pokoju i sroki nie ma. Jeden kot stoi obok mnie a drugi wpatruje się w kąt pokoju. No to zaczęliśmy się rozglądać - w kącie jej nie było, pod łóżkiem tez nie jej nie widziałam, ani na szafie. Uznaliśmy że musiała wyjść przez to rozszczelnione okno. Posprzątałam doniczki, wytarłam ptasie siki z parapetu i poszłam na dół w domu uprasować bluzkę. I coś mi tam podejrzanie śmierdziało sikami. Myślałam że to może koty nie wcelowały do kuwety, ale wchodzę do łazienki na dole a tam wszystko obsrane, za przeproszeniem. Kupa na parapecie koło okna, całe lustro zabrudzone, ściany, sufit, siki na podłodze. W drugim pomieszczeniu ślady ptasiego moczu na rolecie okiennej. próbowała wyjść ale jej się nie udawało. Musiałam wszystko sprzątać, myc domestosem i najgorsze że musiałam potem wyjść z domu. Brat też wychodził. Nie wiemy co z tym ptakiem, czy mógł wylecieć przez to rozszczelnione okno? Czy może z szoku ( ludzie, dwa koty, pomieszczenie) gdzieś się schował i cicho siedział ( potem w ogóle nie słyszałam tej sroki). A może padła z wrażenia? Nie wiem co robić? Jestem przerażona , pozamykaliśmy wszystkie drzwi i boję się że do 17 to ptaszysko zrujnuje kolejny pokój Gdzie ewentualnie mogła się schować? Jakby padła to bym chyba widziała, to duży ptak ...
__________________
Nie wiesz co mówić, to mów niewyraźnie
Scarlle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-22, 10:44   #422
Śniegowa
Oby do wiosny
 
Avatar Śniegowa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 17 102
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

Ptasi mocz?? Ptaki nie maja pęcherza moczowego.....
__________________
Jeśli znajdziesz link w przypadkowym słowie w moim poście, to jest to ukryta reklama wstawiona przez Wizaż.
Gdy chcę się czymś podzielić link wstawiam pod słowo KLIK.
04.11.2015
Instagram
Śniegowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-22, 11:26   #423
Scarlle
Raczkowanie
 
Avatar Scarlle
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 266
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

Ale wydala mocz razem z kałem. Było żółte i ciekłe. A kał był biało czarny jak to u ptaków. Mój kot raczej nie siuknął na sufit Zastanawiam się co teraz dzieje się w domu :/
__________________
Nie wiesz co mówić, to mów niewyraźnie
Scarlle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-22, 11:31   #424
esfira
Zakorzenienie
 
Avatar esfira
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 003
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

oj, niefajnie :/ mam nadzieję, że sroka wyleciała jakoś, ale równie dobrze mogła się wcisnąć w jakiś mały kąt (ptak ma dużo piór, ale w rzeczywistości jest mniejszy niż się wydaje i taka sroka może się zmieścić naprawdę w małą dziurę). Jeśli chodzi o łapanie ptaków, to trzeba zgasić światła/ zasłonić okna, bo ptaki po ciemku słabo widzą.
__________________
Wiedzę o świecie czerpię z forum Wizaż

Scandinavian Sleeping & Living
esfira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-22, 11:54   #425
moemoe
Rozeznanie
 
Avatar moemoe
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 741
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

Szukaj pod kanapami, w jakis ciasnych miejscach, jestem pewna, ze sie gdzies schowala. Moja kolezanka miala podobna sytuacje tylko ze z kawka. Potem znalazla ja zdechla za piekarnikiem
__________________
my own heart is my temple, my philosophy is kindness
moemoe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-22, 13:35   #426
Scarlle
Raczkowanie
 
Avatar Scarlle
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 266
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

A jak mam ją łapać? w jakiś koc? nie mam siatki no to pięknie, będę musiała wszystko przeszukać. Może koty wyniuchają tą srokę ?
__________________
Nie wiesz co mówić, to mów niewyraźnie
Scarlle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-22, 13:54   #427
moemoe
Rozeznanie
 
Avatar moemoe
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 741
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

Jak lapac? Ja mialam kiedys dzikiego chomika (nie dalo sie go wychowac!) i jak nam uciekl to moj brat go lapal w rekawicach bramkarskich :P Moze masz jakies takie kuchenne? Bo jak juz ja zlapiesz to ona cie raczej nie udziobie. Mozesz trzymac mocniej zeby sie nie wyrwala to sie uspokoi po chwili. Kurde mam nadziej, ze ja znadziesz cala i zdrowa. Ja to sie martwie czy koty jej nic nie zrobia?
__________________
my own heart is my temple, my philosophy is kindness
moemoe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-05-22, 14:16   #428
Scarlle
Raczkowanie
 
Avatar Scarlle
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 266
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

Koty siedziały i się na nią patrzyły więc nawet nie próbowały atakować. Kocica ma 8 lat i łowi co najwyżej ćmy, poza tym rok temu sroki same ją atakowały za podchodzenie do gniazda , więc raczej jej omija szerokim łukiem. A mały kot ma 7 miesięcy i bardziej jest zainteresowany tym co to w ogóle było niż polowaniem
Przed chwilą słyszałam historię o gołębiu który schował się tez za kuchenką i trzeba było go wydostać. Więc mam podejrzenie, że sroka schowała się w torbie pod stolikiem - w tamtym kierunku patrzył się mój kot jak nagle ptak zniknął.
Nie ma szansy zebym łapała srokę rękoma :/ Brzydzę się ich i boję - jest ich dużo w ogródkach, wrzeszczą, są obrzydliwe i wyjadają jajka i pisklęta.
__________________
Nie wiesz co mówić, to mów niewyraźnie

Edytowane przez Scarlle
Czas edycji: 2013-05-22 o 14:18
Scarlle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-23, 10:59   #429
truskawk_a
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 379
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

I jak dalej ją masz w domu? Przeszukuj zakamarki np.kijem od mopa, a jak wyleci to koc na nią zarzuć.
truskawk_a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-23, 11:52   #430
moemoe
Rozeznanie
 
Avatar moemoe
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 741
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

tylko lekko bp jak tak z impetem rzucisz na nia ten koc to zawalu moze dostac (serio- to tylko zwierze)
__________________
my own heart is my temple, my philosophy is kindness
moemoe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-23, 13:12   #431
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

Cytat:
Napisane przez Scarlle Pokaż wiadomość
Brzydzę się ich i boję - jest ich dużo w ogródkach, wrzeszczą, są obrzydliwe i wyjadają jajka i pisklęta.
Tak już pomijajac wszystko - nie powtarzaj tego idiotycznego mitu. Sroki żywią się padliną, bezkręgowcami, roślinami i małymi kręgowcami (szkodnikami). To bardzo inteligentne i pożyteczne ptaki.
Sroka jest pod ochroną (dopuszcza się jedynie redukcję osobników) w Polsce, a dodatkowo trwa ciągle okres lęgowy.
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-05-23, 14:18   #432
moemoe
Rozeznanie
 
Avatar moemoe
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 741
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

Ja niemal wszedzie widze sroczki wiec chyba nie maja sie najgorzej
Oczywiscie nie kwestionuje postu powyzej!
__________________
my own heart is my temple, my philosophy is kindness
moemoe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-23, 14:30   #433
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

Cytat:
Napisane przez moemoe Pokaż wiadomość
Ja niemal wszedzie widze sroczki wiec chyba nie maja sie najgorzej
Oczywiscie nie kwestionuje postu powyzej!

Przed moim domem codziennie widzę żurawie. Czy to znaczy, że nie mają się najgorzej?


Nad srokami niestety nadal wisi właśnie taki stereotyp, jak pisała autorka: stereotyp szkodnika, mordercy piskląt i złodzieja jaj. Dlatego w niektórych krajach (w PL chyba się z tym nie spotkałam na dużą sklalę - na szczęście) sroki są nadal bezmyślnie tępione...
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-23, 22:03   #434
esfira
Zakorzenienie
 
Avatar esfira
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 003
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

na moim osiedlu moi rodzice widzieli, jak sroka zadziobała sikorkę, a kiedy indziej dziobała gołębia, ale chyba jej uciekł ja wiem, że to krąg życia, silniejszy zjada słabszego i tak dalej, ale nie pisz, że sroka nie je piskląt, bo to nieprawda. Dzięcioł ptasi doktor też czasem leczy drzewa z ... piskląt, co poradzić, takie są prawa przyrody.
__________________
Wiedzę o świecie czerpię z forum Wizaż

Scandinavian Sleeping & Living
esfira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 06:35   #435
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

Cytat:
Napisane przez esfira Pokaż wiadomość
na moim osiedlu moi rodzice widzieli, jak sroka zadziobała sikorkę, a kiedy indziej dziobała gołębia, ale chyba jej uciekł ja wiem, że to krąg życia, silniejszy zjada słabszego i tak dalej, ale nie pisz, że sroka nie je piskląt, bo to nieprawda. Dzięcioł ptasi doktor też czasem leczy drzewa z ... piskląt, co poradzić, takie są prawa przyrody.
To są przypadki SPORADYCZNE a nie reguła.
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 08:22   #436
moemoe
Rozeznanie
 
Avatar moemoe
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 741
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

Przypomnialo mni sie jak chyba z 2 lata temu szlam do szkoly i zauwazylam grupe kawek, ktore strasznie glosno sie zachowywaly i jakby sie zebraly w jakis krag. Przyjrzalam sie bardziej i patrze a one normalnie rozszarpuja jakies piskle!!! Dostalam jakiegos zewu natury i nie zwazajac na przechodniow pobieglam sprintem i rozgonilam towarzystwo. Pisklak byl dosc duzy- ale napewno to nie byla kawka. Moze szpak? Napewno wiekszy od wrobla. Stalam przy nim z 10 minut i nie wiedzialam co zrobic. Na szczescie nic nie zdazyly my zrobic zlego tylko maluch byl wystraszony i w szoku. Rozejrzalam sie dookola i zobaczyla jego rodzicow wiec go wypedzilam pod samochod zaparkowany pod blokiem i sobie poszlam. Myslicie, ze rodzice go zabrali jesli nie umial jeszcze latac? Czy jak wypadnie z gniazda to koniec???
__________________
my own heart is my temple, my philosophy is kindness
moemoe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-24, 11:45   #437
esfira
Zakorzenienie
 
Avatar esfira
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 003
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

młode pisklęta opuszczają gniazdo, zanim jeszcze dobrze naucza się fruwać, i przez jakiś czas rodzice się nimi jeszcze opiekują- to tzw. podloty http://pl.wikipedia.org/wiki/Podlot
nie wiem, co się stanie z pisklakiem, który został podziobany, ale trzeba pamiętać, że większość piskląt ginie, zanim dorośnie- selekcja naturalna
__________________
Wiedzę o świecie czerpię z forum Wizaż

Scandinavian Sleeping & Living
esfira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-30, 13:23   #438
moemoe
Rozeznanie
 
Avatar moemoe
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 741
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

I co z ta sroka??
__________________
my own heart is my temple, my philosophy is kindness
moemoe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-31, 17:44   #439
monik38
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 1
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

Sroka, sroka pospolita, sroka zwyczajna (Pica pica) - gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae).

Występowanie
Sroka zamieszkuje całą Europę (oprócz obszarów wysokogórskich, niektórych wysp na Morzu Śródziemnym i Islandii), większość Azji (z wyjątkiem terenów wysuniętych najdalej na północ i południe oraz pustyń) i północno-zachodnią część Afryki. Poza tym występuje na Kamczatce w Rosji i w zachodniej części Ameryki Północnej.

W Polsce szeroko rozpowszechniony, jeden z najlepiej znanych ptaków, częsty ptak lęgowy na nizinach. Najbardziej powszechna na Ziemi Lubuskiej i w środkowej części Małopolski. Najrzadziej spotykana na Mazurach - tu mała liczebność srok związana jest z dużą lesistością obszarów. W górach na południu Polski sroka dolatuje do wysokości 800 m n.p.m., ale populacje srok częstsze są jedynie w Karpatach. Najwięcej srok jest w śródmieściach i okolicach miast, gdzie czują się bezpiecznie - w Warszawie w 2010r naliczono 3500 par lęgowych (to siódmy pod względem liczebności ptak lęgowy w stolicy).

Przystosowanie do nowego otoczenia
Sroka pierwotnie zamieszkiwała tylko nadrzeczne zarośla, szczególnie kolczaste zakrzewienia głogu, obrzeża lasów i bardzo małe, młode drzewostany z domieszką olchy, wierzby, osiki i brzozy. Obecnie występuje często również w krajobrazie rolniczym; na polach i łąkach z kępami drzew i krzewów, w sadach i ogrodach niedaleko osiedli ludzkich, w parkach, na wsiach i w niektórych dzielnicach miast i zadrzewieniach w dolinach rzek. Coraz częściej spotykana również w dużych miastach. Sroka szuka zatem miejsc, gdzie znajdzie wystarczającą liczbę kryjówek, ale i nisko porośniętych albo całkowicie pozbawionych wyższych roślin obszarów, w tym o stepowym charakterze. Sroce nie przeszkadza bezpośrednia obecność ludzi, toteż można ją zobaczyć na mało zadrzewionych ulicach w śródmieściach miast. Sroka unika natomiast zwartych lasów, rozległych otwartych terenów bez krzewów i drzew oraz dużych wzniesień.

Stado srok przepędza wronę siwą


Przyczyny nadmiernego wzrostu populacji
Wiadomo, że sroka jest ptakiem o niezwykłym wręcz potencjale możliwości przystosowawczych do różnych warunków.
- Bardzo łatwe przystosowanie się gatunku do nowego środowiska, jakim stały się miasta i wsie z obszarami zadrzewień i krzewów. W miastach w Polsce sroka zaczęła się pojawiać w latach 70. XX wieku (wcześniej omijała ludzkie osiedla). Na początku gniazdowała tylko na niedostępnych i dużych drzewach. Stopniowo, gdy nisza ta ulegała wysycaniu, zaczęła swoje lęgi wyprowadzać także w niskich zakrzaczeniach. Proces zasiedlania miast przez srokę postępował od zachodu Polski i kierował się ku wschodowi kraju.
- Wszystkożerność - skład pożywienia sroki jest bardzo urozmaicony: od owadów i ich larw (szczególnie lubi chrząszcze), pająków, robaków, dżdżownic, jaszczurek, żab i innych płazów, ślimaków i myszy, po ziarno zbóż, nasiona chwastów, różne jagody i owoce, jaja i pisklęta ptaków (plądruje gniazda innych ptaków śpiewających i łownych), a nawet małe kurczaki, kuropatwy i młode zające. Na wsiach sięga także po odpadki, resztki z kompostowników, w miastach plądruje kontenery i kosze na śmieci.
- Spadek populacji jastrzębia i puchacza na terenach z coraz mniejszą liczbą drzew; jako regulatorów populacji sroki. Z kotem sroki nauczyły się dobrze sobie radzić, przeganiają go całym stadem a słabsze i młode osobniki bywają zadziobane.
- Budują dobrze zabezpieczone i zamaskowanego gniazda, umieszczone przeważnie dość wysoko w wierzchołku, koronie drzewa. Albo też w środku wyższego krzewu, np. kolczastej tarniny, krzaczastych zaroślach; najlepiej w dość odludnym miejscu.
- Do 7 jaj w jednym lęgu, zwykle 6. Sroki wyjątkowo odważnie bronią swojego gniazda.
- Od lat 20. XX wieku liczebność srok w Polsce rośnie. W samej Warszawie naliczono 3500 par lęgowych (dane z 2010r).
- W Łodzi 50 lat temu w ogóle nie było srok, a w 2008r w naliczono już ponad 3 tys. par lęgowych (w latach 2003 - 2008 ich liczba wzrosła o 10 proc) mówi Dr Tomasz Janiszewski z Sekcji Ornitologicznej działającej na Uniwersytecie Łódzkim.
- Brak możliwości odstrzału sroki w terenie miejskim z broni palnej oraz nie dopuszczalne jeszcze strzelanie z broni pneumatycznej.
- Brak materialnych zachęt do odstrzału dla myśliwych. Do tego rosnąca cena amunicji wraz z brakiem możliwości pozyskania mięsa, futra lub trofeum.


W jaki sposób sroka niszczy ekosystem lub zaburza w nim równowagę
- Dlaczego sroka jest groźnym drapieżnikiem? Jastrząb lub krogulec poluje na osobniki słabsze, ranne, chore lub niedołężne, co jest zrozumiałe, gdyż taka ofiara jest łatwiejszą zdobyczą niż osobnik silny i zdrowy. Tym samym łowcy odgrywają korzystną rolę w ekosystemie pozwalając przetrwać i rozmnażać się osobnikom zdrowym i silnym genetycznie. Natomiast sroka reprezentuje nieco odmienny typ drapieżnika, gdyż wybierając pisklęta z gniazd powoduje likwidację całego lęgu, czyli również osobników, które w przyszłości mogłyby zasilić zdrową populację własnego gatunku.
- Sroka jest drapieżnikiem dość groźnym. Wybiera jaja i pisklęta z gniazd pokrzewek, zięb, szczygłów, dzwońców, trznadli, zaganiaczy i wielu innych. W zasadzie żadne odkryte gniazdo drobnego gatunku ptaka nie jest bezpieczne na terenie patrolowanym przez sroki.
- Obecnie nadmierna liczebność srok ma wpływ na wymieranie na wsiach populacji kuropatwy i zająca, które są przez nie zabijane (zwłaszcza osobniki młode).
- W miastach ma wpływ na ginięcie populacji np. wróbla i mazurka. Potrafi wyrwać młode ze szczeliny z gniazdem. Podobnie pisklęta jeżyka itp.
- Sroka sprawnie chwyta nawet te młode ptaki, które już zaczynają naukę fruwania.
- Sroki podpatrują wiewiórki, które gromadzą zapasy na zimę i zapamiętują miejsca ich zakopania, a później same z nich korzystają.
- Nie trzeba żadnych szczegółowych badań, aby przewidzieć, że np. 10 par srok na danym obszarze dokona poważniejszego spustoszenia w ptasich lęgach niż 5 par. Ponadto znaczny przyrost liczebności sroki na danej jednostce powierzchni powoduje wypieranie niektórych gatunków ptaków z takiego obszaru.
Po spadku liczebności ptaków i drobnych ssaków np. jastrzębie wychowują tylko jedno młode w roku, natomiast sroka przerzuca się tylko na inny typ pokarmu gdyż jest wszystkożerna (nie następuje naturalna redukcja populacji).

Sroka porywająca jajo, zabijająca pisklę kosa i wyciągająca pisklę łabędzia niemego z jaja:






Sroka rozdziobuje żyjącego jeszcze ptaka:

Sroka zabija i porywa drozda śpiewaka:

Sroka dopadła małego ptaka śpiewającego i oskubuje go żywcem:


Zagrożenia dla człowieka, zwierząt gospodarskich i domowych, gospodarcze, itp
- Sroka ma słabość do błyskotek, kiedy tylko coś migocącego wpadnie jej w oko, wystarczy chwila nieuwagi, by przedmiot zmienił właściciela. Mogą to być drogocenne przedmioty biżuterii np. obrączki, pierścionki itp. które może zanieść do gniazda lub porzucić w innym miejscu jeżeli nie przypadną jej do gustu.
- Porywają i zjadają zwierzęta domowe i gospodarcze: kanarki, króliki, kurczaki, gołębie itp. Zdarzają się przypadki wydziobania oczu młodym kotom i psom jako metoda na unieruchomienie zwierzęcia przed ostatecznym rozdziobaniem.
- Wraz ze wzrostem liczebności srok w miastach i terenach zabudowywanych postępuje spadek liczby drobnych ptaków śpiewających urozmaicających odgłosy miasta śpiewaniem i wyłapujących wiele drobnych, natrętnych owadów. Nie słychać już śpiewu kosów, drozdów śpiewaków, zięb, słowików albo rudzików tylko skrzeczenie srok.
- W temacie niszczenia piskląt drobiu domowego sroki nie mają sobie równych. Potrafią działać zespołowo, jedna odciąga uwagę kwoki, druga zaś porywa kurczęta.
- Sroka rzadko choruje na wściekliznę, ale pożywiając się także padliną może roznosić inne choroby zakaźne np.: ptasia grypa, chlamydioza, ospa ptasia.

Stado srok przegania kota. Sroka próbuje odebrać zdobycz (małego ptaka) nawet samicy krogulca a na trzecim zdjęciu wyrwać kawałek gołębia:


Błędnie porzucony regularny odstrzał
Obecnie sroka w Polsce nie należy już do zwierząt łownych, jest pod ochroną i tylko minister środowiska albo wojewoda może wydawać zgody na odstrzał, co doprowadziło do obecnej tragicznej sytuacji. W owych, nie tak odległych czasach, każdy myśliwy, dostawał od koła łowieckiego - 2 naboje za każdą nóżkę sroki, wrony lub kruka, a na polach można było znaleźć jajka kurze, zatrute fosforkiem cynku, lub strychniną.
Polowanie na sroki, to jedno z najtrudniejszych polowań, przeciwnik sprytny, ostrożny i przebiegły. Potrafi rozróżnić czy akurat człowiek poruszający się posiada z sobą broń czy też idzie bezbronny. Świetnie zauważają różnicę w zachowaniu i wyglądzie ludzi utrzymując bezpieczną odległość od tych uzbrojonych. Żeby odstrzelić kilka ustawowych srok imano się wszelkich sposobów, od strzelania na gniazdach, poprzez zasiadki po podjeżdżanie samochodami, furmankami i czym kto mógł.

Jak rozwiązano problem nadmiernie rozmnażających się srok w Wielkiej Brytanii:
Ekolodzy z wykształcenia (nie mylić z samozwańczymi), myśliwi i ornitolodzy w tym także brytyjscy, zauważyli silny wzrost populacji sroki i jej wpływ na degradację środowiska po względem różnorodności. Tą równowagę zachwiał pośrednio człowiek i to on jest opowiedziany za postępujący wzrost liczebności szkodnika oraz powinien podjąć działania naprawcze. W Wielkiej Brytanii zezwolono na odstrzał srok za pomocą wiatrówek i wielu farmerów strzela samodzielnie lub zaprasza Pest Controlerów na farmy w celu redukcji nadmiernie rozrastających się stad drapieżnika.

Ponieważ jest to inteligentny ptak krukowaty, którego zwykle trudno jest podejść poluje się najczęściej z zasiadki. Ciemne zarośla w połączeniu z kamuflażem albo zacienione pomieszczenia gospodarcze są często wykorzystywane. Kaliber 5,5 mm i większe wraz z energią zbliżoną do limitowych w UK 16,3 J wystarczają zwykle do humanitarnego i szybkiego odstrzału z rozsądnej odległości.

Materiały źródłowe (książki, czasopisma, strony internetowe)
pl.wikipedia.org/wiki/Sroka_zwyczajna
Sekcja Ornitologiczna Uniwersytetu Łódzkiego
mp.umk.pl/?p=173
Marcin Karetta: Atlas ptaków. Pascal, 2010.
polowaczka.com/archiw/polowaczka10/4strona/4strona.html
wiadomosci24.pl/artykul/sroki_wygryzly_wroble_z_m iasta_54921.html
pzlow.pl
youtube.com
monik38 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-06-03, 10:41   #440
Scarlle
Raczkowanie
 
Avatar Scarlle
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 266
Dot.: Sroka w mieszkaniu :(

Na szczęście jej nie było Ale wracałam do domu z duszą na ramieniu. Żadnych znaków jej życia nie zauważyłam. Przeszukaliśmy wszystkie kąty, potem nawąchiwaliśmy ( czy może gdzieś nie padła ), ale nic.
Musiała widocznie wtedy wydostać się przez uchylone okno.
Tak czy inaczej mam nauczkę - nie zostawiam już na dole otwartego okienka

Co do srok - może są pod ochroną i są mądre, ale nie przepadam za ich skrzekiem . Poza tym jedna zaatakowała moją starszą kocicę i chciała ją podziobać :/
__________________
Nie wiesz co mówić, to mów niewyraźnie
Scarlle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-21, 18:11   #441
Aniusiorek
Raczkowanie
 
Avatar Aniusiorek
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 63
Dot.: Jak pomóc - cukrówka

I jak tam u ptaszka ?
Widać że stary wątek, ale ciekawe co się z nim stało
Aniusiorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-22, 17:53   #442
martella30
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 119
Dot.: Jak pomóc - cukrówka

Aniusiorek- nie masz co robić? Wyciągasz jakieś stare wątki, po co? Chyba niewiele osób interesuje po 4 latach co się stało z ptaszkiem.
martella30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-19, 19:38   #443
201703061208
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 2 690
Dot.: Znalazłam (chorego?)gołąbka POMOCY

miałam podobną historię jak Autorka (podobno na wiosnę sporo będzie porzuconych przez rodziców młodych gołębi
moim opiekowałam się kilka dni, mieszkał na tarasie a na noc wnosiłam go do domu żeby koty nie zaatakowały i miał ciepło. Karmiłam mieszanką ziaren dla papużek i łuskanym słonecznikiem+woda prosto do dzióbka ze strzykawki kilka razy dziennie (siostra trzymała, ja otwierałam dzióbek i pstryk-w ten sposób kiedyś podawałyśmy lekarstwo chorym kurczakom na wsi więc mam wprawę. Odzyskał siły, zaczął podskakiwać, uczyć się latać, czyścić skrzydełka i sam dziobać ziarenka.
Niestety był duży problem z psem (nic nie zrobił gołębiowi bo go odizolowałyśmy, ale dłużej nie dałoby rady) i dziś pojechałam z tatą do Ptasiego Azylu w Wielgowie zostawić malucha (chociaż było mi tak szkoda, przyzwyczaił się do mnie...). Kupiliśmy karmę dla innych ptaków w ośrodku, za parę dni przywieziemy im jej dużo więcej i odwiedzimy gołąbka-przemiły opiekun zwierząt powiedział że na pewno przeżyje ponieważ miał dobrą opiekę
na zdjęciu mój podopieczny w drodze do ptasiego królestwa.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg pigeon.jpg (128,1 KB, 16 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg pigeon2.jpg (64,3 KB, 13 załadowań)
201703061208 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-23, 21:00   #444
chwast
Zakorzenienie
 
Avatar chwast
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 24 370
Dot.: Znalazłam (chorego?)gołąbka POMOCY

śliczny
nie wiem czemu ludzie nienawidzą wręcz gołąbków...
chwast jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-24, 09:25   #445
kruszynka200
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomości: 2
Dot.: Znalazłam (chorego?)gołąbka POMOCY

szkoda, że odszedł, ważne, że próbowałaś
Lubię gołębie i nie wiem dlaczego ludzie nie lubią gołębi
kruszynka200 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-24, 10:44   #446
201703061208
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 2 690
Dot.: Znalazłam (chorego?)gołąbka POMOCY

dziękuję chwast
ej, on nie odszedł-żyje i ma się dobrze. pomogłam mu bo należę do osób które kochają zwierzęta całym sercem, nie uważam siebie za przesadnie dobrą osobę jednak do zwierząt zawsze mam litość (inne sprawy właściwie mnie nie ruszają
201703061208 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zwierzęta domowe - wiZOOż


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-04-24 11:44:04


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:51.