jak to jest??l4 a ciaza - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-11-14, 17:21   #1
jadzia_23
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 39

jak to jest??l4 a ciaza


czesc dziewczyny, ja tez mam taki problem a mianowicie:pracuje od 01.05.2010 na umowe o prace, dostalam ja na 3 mce. potem mialam ja przedluzana zawsze o 1mc i tak mam umowe do konca listopada oczywiscie miesieczna. czyli w sumie 7 miesiac pracuje u jednego pracodawcy.okazalo sie ze jestem w ciazy 5tyg. a mamy polowe listopada.czy w takim razie szef nie przedluzy mi umowy do dnia porodu??czy jesli pojde na l4 jeszze w listopadzie to cos to zmieni, czy zus bedzie mi placil??na jakiej zasadzie??prosze o pomoc
jadzia_23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-14, 20:00   #2
malli80
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 14
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

z tego co ja sie orientuję, to będziesz chroniona dopiero od 12 tygodnia ciąży -bo takie sa przepisy, jeśli doniesiesz odpowiednie zaświadczenie pracodawcy. To wtedy on musi Ci przedłużyć umowe do dnia porodu. Musiałabyś chyba iśc na L4 teraz i ciągnąć je, jednak nie wiem jak ma się czas przebywania na L4 do ilosci miesięcy przepracowanych u tego pracodawcy. Ale przed upływem 12-ego tygodnia nie ma obowiązku przedłużenia umowy, niestety
malli80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-14, 20:59   #3
MartaKk
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Chełm
Wiadomości: 3
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

12 tyg.? pierwsze słysze...moja kuzynka miala podobna sytuacje, doniosla zasw. o ciazy(wczesniej niz przed 12tyg.) i miala przedłuzona umowe do dnia porodu, tzn. poszla na l4 i zus wyplacal swiadczenie.
__________________
Tusiek
MartaKk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-15, 00:23   #4
aquana2607
Raczkowanie
 
Avatar aquana2607
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 79
GG do aquana2607
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

Po prostu do 12 tyg nie mów szefowi i tyle.
__________________
“Death is a natural part of life. Rejoice for those around you who transform into the Force. Mourn them do not. Miss them do not. Attachment leads to jealously. The shadow of greed, that is.”

“Train yourself to let go of everything you fear to lose.”

aquana2607 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-15, 06:20   #5
jadzia_23
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 39
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

niestety tak tez myslalam ze dopiero jestem chroniona po 12 tyg ciazy. nie moge nie powiedziec szefowej o tym fakcie, gdyz kaze nam dzwigac i nosic ciezkie wory z towarem, poza tym nie jestem taka pewna ze da mi umowe na kolejny miesiac, gdyz kombinuje jakby to zrobic zeby przestac placic pracownikom zus i mysli zatrudniac na umowe zlecenie bo jak kazdy szef nie ma kasy i jest biedny...a ponadto podobno od nowego roku wchodzi znow ustawa ze 3 umowa musi byc juz na czas nieokreslony a u niej to jest nie mozliwe. pozdrawiam
jadzia_23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-15, 07:25   #6
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

ja też się nie spotkałam z tymi 12. tygodniami... nie jestem tego pewna a wręcz wydaje mi się, że teraz ten przepis nie istnieje..
a umowę dostaniesz przedłużoną do dnia porodu. l4 w ciąży płatne 100%, na l4 możesz być 270 dni. później zasiłek macierzyński wypłacany z zusu lub przez pracodawcę (w zależności ile osób pracodawca zatrudnia)



PS: doczytałam - kobieta jest chroniona od 1. dnia ciąży. Jeśli chodzi o umowy terminowe - ten trzeci miesiąc ma znaczenie, jeśli umowa uległaby rozwiązaniu po jego upływie. Wtedy automatycznie ulega ona przedłużeniu do dnia porodu.

Edytowane przez taka_sobie_jedna
Czas edycji: 2010-11-15 o 07:29
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-15, 13:40   #7
lutien
Wtajemniczenie
 
Avatar lutien
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 319
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

Ponieważ sama byłam w takiej sytuacji napiszę, jak to jest na 100% (konsultowałam się z prawnikiem, gdyż mi umowy nie przedłużyli).
No więc jeśli umowa kończy się przed koncem 12 tyg ciąży to pracodawca nie ma obowiązku przedłużać jej do terminu porodu. Nie wiem, czy można kombinować coś z L4, bo mnie poinformowano o tym, że nie będę miała przedłużonej umowy ostatniego dnia pracy (wcześniej mówiono, że umowę przedłużą).
__________________
"Kiedy decydujesz się na dziecko,
zgadzasz się, że od tej chwili
twoje serce będzie przebywało poza twoim ciałem."
(Katharine Hadley )




lutien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-11-15, 15:59   #8
malli80
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 14
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

dodam jeszcze to co mi moja kadrowa napisała:
art. 177 paragraf 2 Kodeksu Pracy:
Umowa o prace zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży , ulega przedłużeniu do dnia porodu.
malli80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-15, 17:58   #9
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

Cytat:
Napisane przez taka_sobie_jedna Pokaż wiadomość
a umowę dostaniesz przedłużoną do dnia porodu. l4 w ciąży płatne 100%, na l4 możesz być 270 dni. później zasiłek macierzyński wypłacany z zusu lub przez pracodawcę (w zależności ile osób pracodawca zatrudnia)
Możesz powiedzieć coś więcej o tym zasiłku macierzyńskim? Jeśli umowa jest na czas określony i zostaje przedłużona do dnia porodu, to czy i na jakich zasadach ten zasiłek przysługuje?
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-15, 19:01   #10
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

Cytat:
Napisane przez malli80 Pokaż wiadomość
dodam jeszcze to co mi moja kadrowa napisała:
art. 177 paragraf 2 Kodeksu Pracy:
Umowa o prace zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży , ulega przedłużeniu do dnia porodu
dokładnie tak jest w Kodeksie Pracy,
tak jest z każdą umową na czas określony,
musi się kończyć po upływie 3 miesiąca,
żeby musiała zostać przedłożona do dnia porodu

---------- Dopisano o 20:01 ---------- Poprzedni post napisano o 19:58 ----------

Cytat:
Napisane przez jadzia_23 Pokaż wiadomość
czesc dziewczyny, ja tez mam taki problem a mianowicie:pracuje od 01.05.2010 na umowe o prace, dostalam ja na 3 mce. potem mialam ja przedluzana zawsze o 1mc i tak mam umowe do konca listopada oczywiscie miesieczna. czyli w sumie 7 miesiac pracuje u jednego pracodawcy.okazalo sie ze jestem w ciazy 5tyg. a mamy polowe listopada.czy w takim razie szef nie przedluzy mi umowy do dnia porodu??czy jesli pojde na l4 jeszze w listopadzie to cos to zmieni, czy zus bedzie mi placil??na jakiej zasadzie??prosze o pomoc

niestety nie muszą ci przedłużyć umowy,

możesz iść na L4 i ciągnąć je całą ciążę, wtedy ZUS do dnia porodu będzie ci wypłacał zasiłek chorobowy
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-15, 19:52   #11
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

Cytat:
Napisane przez Glodomorek Pokaż wiadomość
Możesz powiedzieć coś więcej o tym zasiłku macierzyńskim? Jeśli umowa jest na czas określony i zostaje przedłużona do dnia porodu, to czy i na jakich zasadach ten zasiłek przysługuje?
Przyjmijmy takie założenia:
masz umowę na rok od 1.08.2009 do 31.07.2010.
Rodzisz dziecko 13.05.2010 i od tego dnia liczy Ci się urlop macierzyński i wtedy wygląda to tak:
od dnia 13.05 dostajesz zasiłek macierzyński wypłacany przez zus albo przez pracodawcę (wtedy gdy zatrudnia poniżej ponoć 20 osób - nie jestem dokładnie pewna liczby) Urlop macierzyński trwa 20 tygodni i przez ten czas otrzymujesz zasiłek. Wg tych podanych dat urlop masz do 20.09.2010r.
od 13.05 do 31.07 zasiłek dostajesz tak jakby wypłatę, problem zaczyna się od 1.08, kiedy to umowa Ci się kończy. Wówczas zasiłek za okres od 1.08 do 20.09 wypłaca Ci sam zus, który dostaje od pracodawcy papiery o tym, że teraz to on bezpośrednio ma wypłacać, wysyła Ci świstki, które masz wypełnić i wcale się z wypłatą w praktyce nie spieszy (chociaż ma na to 30 dni)



Zasiłek macierzyński przysługuje jeśli do dnia porodu masz przepracowane pół roku - zwolnienie lekarskie też zalicza się do przepracowanych dni. Jeśli zaczęłabyś pracę 1 maja a urodziła 1 czerwca zasiłek nie przysługiwałby, bo miałabyś przepracowany tylko miesiąc.
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-11-16, 10:39   #12
lutien
Wtajemniczenie
 
Avatar lutien
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 319
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

Cytat:
Napisane przez taka_sobie_jedna Pokaż wiadomość
Zasiłek macierzyński przysługuje jeśli do dnia porodu masz przepracowane pół roku - zwolnienie lekarskie też zalicza się do przepracowanych dni. Jeśli zaczęłabyś pracę 1 maja a urodziła 1 czerwca zasiłek nie przysługiwałby, bo miałabyś przepracowany tylko miesiąc.
Tylko, że dziewczyna ma umowę na miesiąc, a nie rok. Więc niewiele pomogłaś, bo nie napisałaś, czy liczy się ogólny staż u pracodawcy, czy umowa ma być od co najmniej pół roku.

Poza tym z tego, co mi wiadomo, zasiłek taki nie przysługuje osobom, które mają umowę przedłużaną do dnia porodu. W takim wypadku chyba nic się nie dostaje.
__________________
"Kiedy decydujesz się na dziecko,
zgadzasz się, że od tej chwili
twoje serce będzie przebywało poza twoim ciałem."
(Katharine Hadley )




lutien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-16, 13:54   #13
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

Cytat:
Napisane przez lutien Pokaż wiadomość
Tylko, że dziewczyna ma umowę na miesiąc, a nie rok. Więc niewiele pomogłaś, bo nie napisałaś, czy liczy się ogólny staż u pracodawcy, czy umowa ma być od co najmniej pół roku.

Poza tym z tego, co mi wiadomo, zasiłek taki nie przysługuje osobom, które mają umowę przedłużaną do dnia porodu. W takim wypadku chyba nic się nie dostaje.
Co znaczy wg Ciebie umowa przedłużana?

Poza tym nie bardzo rozumiesz chyba zasadę przedłużania umowy w czasie ciąży. Jeśli jesteś po 3. miesiącu ciąży nawet jak dostaniesz umowę na miesiąc to zostaje ona przedłużona do dnia porodu.
A wtedy:
1) jeśli podpiszesz umowę po 3 miesiącu a urodzisz załóżmy wcześniaka to nie przepracujesz połowy roku i nie przysługuje Ci zasiłek
2) jeśli uda Ci się przepracować połowę roku to masz prawo do zasiłku
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-16, 14:35   #14
aquana2607
Raczkowanie
 
Avatar aquana2607
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 79
GG do aquana2607
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

Cytat:
Napisane przez lutien Pokaż wiadomość
Tylko, że dziewczyna ma umowę na miesiąc, a nie rok. Więc niewiele pomogłaś, bo nie napisałaś, czy liczy się ogólny staż u pracodawcy, czy umowa ma być od co najmniej pół roku.

Poza tym z tego, co mi wiadomo, zasiłek taki nie przysługuje osobom, które mają umowę przedłużaną do dnia porodu. W takim wypadku chyba nic się nie dostaje.
przysługuję. Właśnie dostałam ostatni raz O ile ja kojarzę liczy się ogólny staż u pracodawcy ale do wychowawczego, nie macierzyńskiego. Macierzyński nalezy sie jezeli w chwili porodu kobieta była zatrudniona.
__________________
“Death is a natural part of life. Rejoice for those around you who transform into the Force. Mourn them do not. Miss them do not. Attachment leads to jealously. The shadow of greed, that is.”

“Train yourself to let go of everything you fear to lose.”

aquana2607 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-17, 06:18   #15
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

Cytat:
Napisane przez taka_sobie_jedna Pokaż wiadomość
Zasiłek macierzyński przysługuje jeśli do dnia porodu masz przepracowane pół roku - zwolnienie lekarskie też zalicza się do przepracowanych dni.
Wielkie dzięki za informację. Tylko jak przekonać dziecko, żeby urodziło się 2 tyg. po terminie?

W jakiej wysokości wypłaca świadczenie zus, kiedy jestem na l4 jeszcze przed porodem? Jest to 100% podstawy z umowy, czy jakaś średnia z poprzednich miesięcy? Umowę mam od 11.10.2010r., więc dostałam na razie wypłatę tylko za pół miesiąca, a zamierzam na najbliższej wizycie rozmawiać z gin, żeby mi dał zwolnienie już do końca ciąży.
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-17, 10:11   #16
aquana2607
Raczkowanie
 
Avatar aquana2607
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 79
GG do aquana2607
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

średnia z ostatnich 12 miesięcy, lub z miesięcy przepracowanych u danego pracodawcy(jeżeli nie ma 12) To niby jest 100%, ale faktycznie troszkę mniej( inaczej się liczy i na tym liczeniu ze 100% robi się ok 90-95%)
__________________
“Death is a natural part of life. Rejoice for those around you who transform into the Force. Mourn them do not. Miss them do not. Attachment leads to jealously. The shadow of greed, that is.”

“Train yourself to let go of everything you fear to lose.”

aquana2607 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-17, 19:33   #17
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

Cytat:
Napisane przez aquana2607 Pokaż wiadomość
średnia z ostatnich 12 miesięcy, lub z miesięcy przepracowanych u danego pracodawcy(jeżeli nie ma 12) To niby jest 100%, ale faktycznie troszkę mniej( inaczej się liczy i na tym liczeniu ze 100% robi się ok 90-95%)
tak dokładnie. takie prawie 100% wychodzi przy umowie o pracę.
Kiedy jest to umowa o pracę tymczasowa pojawiają się troszkę większe różnice.
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-18, 11:12   #18
Lolka1212
Zadomowienie
 
Avatar Lolka1212
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 1 765
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

Dziewczyny a oreintujecie się jak to jest z urlopem wychowawczym? komu przysługuje i przy jakiej umowie?
Lolka1212 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-18, 18:55   #19
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

Cytat:
Napisane przez Lolka1212 Pokaż wiadomość
Dziewczyny a oreintujecie się jak to jest z urlopem wychowawczym? komu przysługuje i przy jakiej umowie?

najogólniej mówiąc, kobietą pracującym na postawie umów KP
czyli jeśli pracujesz to możesz złożyć wniosek do pracodawcy o urlop wychowaczy
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-11-18, 20:41   #20
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

Urlop wychowawcz przysługuje wtedy, gdy masz umowę o pracę.
Jeśli masz umowę na czas nieokreślony wtedy możesz iść na taki urlop nawet na 3 lata bo tyle może trwać. Ale nie dłużej niż do skonczenia 4 lat u dziecka. Możesz na wychowawczy iśc od razu po macierzyńskim, możesz też później ale tylko do 4. roku życia dziecka. Przy dziecku niepełnosprawnym jest 6 lat do 18. roku życia. Urlop możesz brać tez na raty tzn. najpierw na poł roku, później powrót do pracy, później znowu urlop.
Jeśli masz umowę na czas określony to urlop może być wykorzystany ale tylko w czasie trwania umowy, czyli bierzesz urlop 1 kwietnia a umowa kończy Ci się 31 listopada, to ten urlop trwa tylko do 31 listopada. Jeśli umowa o pracę skończy Ci się w trakcie trwania macierzyńskiego, nie masz prawa do wychowawczego, tak samo przy umowach przedłużanych do dnia porodu. Urlop wychowawczy możesz brać tylko wtedy kiedy po macierzyńskim nadal jesteś zatrudniona.
Urlop wychowawczy jest niepłatny. Może być tylko wtedy kiedy na jednego członka rodziny przypada określona kwota z zarobków i tylko przez rok jego trwania (nie jestem co do wysokości pewna więc wole jej nie pisać).
W czasie trwania wychowawczego nie otrzymujesz żadnej pensji od pracodawcy ale Twoje składki pokrywa państwo także masz pełne ubezpieczenie a ten okres wlicza Ci się do emerytury.
I tak jak napisała iizabelaa składasz wniosek do pracodawcy najpóźniej na dwa tygodnie przed planowanym urlopem.
To chyba tyle..
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-19, 15:52   #21
Lolka1212
Zadomowienie
 
Avatar Lolka1212
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 1 765
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

Oh.. dzięki, dzięki, dzięki Wszystko stało się jasne..

Pozdrawiam serdecznie
Lolka1212 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-19, 19:59   #22
taka_sobie_jedna
Wtajemniczenie
 
Avatar taka_sobie_jedna
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 737
Dot.: jak to jest??l4 a ciaza

Ah, zapomnialam jeszcze dodać, że pamiętać jeszcze trzeba o urlopie wypoczynkowym który przecież zawsze przysługuje. Zazwyczaj kobietki robią tak, że po macierzyńskim idą na zaległy wypoczynkowy a z wypoczynkowego uciekają na wychowawczy
taka_sobie_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:04.